Προτασεις για χαμηλο μποτακι πολης,αδιαβροχο...?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ναι η αλήθεια είναι πως η αδιαβροχοποίηση κρατάει καλά μια 3ετία! Λογική συνέπεια απο τις κακουχίες που τρώνε!
Μου κανει εντυπωση αυτο...τα Subirac τα ειχα μια 7ετια,με πολλη χρηση και ολων των συνθηκων κ η αδιαβροχοποιηση ηταν απο την αρχη ως που τα εδωσα αψογη...ουτε σταγονα δεν ειχαν μπασει!!!Δεν θα επρεπε να ειναι ετσι σε ολα,ειδικα τα πιο ακριβα στο χωρο;Και μαλιστα τα TCX ειναι και κανα 50€ πιο ακριβα απο τα Viper(στο 1° ποστ)...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μου κανει εντυπωση αυτο...τα Subirac τα ειχα μια 7ετια,με πολλη χρηση και ολων των συνθηκων κ η αδιαβροχοποιηση ηταν απο την αρχη ως που τα εδωσα αψογη...ουτε σταγονα δεν ειχαν μπασει!!!Δεν θα επρεπε να ειναι ετσι σε ολα,ειδικα τα πιο ακριβα στο χωρο;Και μαλιστα τα TCX ειναι και κανα 50€ πιο ακριβα απο τα Viper(στο 1° ποστ)...
Κοίτα, όταν λέμε σκληρή χρήση εννοούμε καθημερινά να τα φοράς απο το πρωί ώς το βράδυ και 10 τουλάχιστον μήνες το χρόνο. Και να τα περπατάς, να τα ζορίζεις σε γονατίσματα, γενικά σαν να είναι αθλητικό.. Κακουχία δηλαδή, όχι τα φοράω 2 φορές την εβδομάδα κλπ, σκληρή χρήση.

Με αυτή τη χρήση έπειτα απο 3-4 χρόνια που έχω τα TCX φέτος πήρε υγρασία σε 1-2 καλές βροχές μπροστά, στη μύτη του παπουτσιού.

Και όλα αυτά με το δεδομένο πως είναι εξαιρετικά σε αίσθηση και λόγω της μεμβράνης Goretex και φοριούνται άνετα απο πολύ κρύο μέχρι και Μάιο-Ιούνιο 25+ κελσίου χωρίς πρόβλημα.

Αν τα Subirac φίλε Κώστα σε τέτοια χρήση απέδωσαν και άντεξαν 7 χρόνια χωρίς καν να θιχτεί η αδιαβροχοποίηση θα είναι τα πρώτ απου θα κοιτάξω στην επόμενη αγορά!! Για πες..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κοίτα, όταν λέμε σκληρή χρήση εννοούμε καθημερινά να τα φοράς απο το πρωί ώς το βράδυ και 10 τουλάχιστον μήνες το χρόνο. Και να τα περπατάς, να τα ζορίζεις σε γονατίσματα, γενικά σαν να είναι αθλητικό.. Κακουχία δηλαδή, όχι τα φοράω 2 φορές την εβδομάδα κλπ, σκληρή χρήση.

Με αυτή τη χρήση έπειτα απο 3-4 χρόνια που έχω τα TCX φέτος πήρε υγρασία σε 1-2 καλές βροχές μπροστά, στη μύτη του παπουτσιού.

Και όλα αυτά με το δεδομένο πως είναι εξαιρετικά σε αίσθηση και λόγω της μεμβράνης Goretex και φοριούνται άνετα απο πολύ κρύο μέχρι και Μάιο-Ιούνιο 25+ κελσίου χωρίς πρόβλημα.

Αν τα Subirac φίλε Κώστα σε τέτοια χρήση απέδωσαν και άντεξαν 7 χρόνια χωρίς καν να θιχτεί η αδιαβροχοποίηση θα είναι τα πρώτ απου θα κοιτάξω στην επόμενη αγορά!! Για πες..
Τα φορουσα ΠΑΝΤΑ με τη μοτοσυκλετα στις εντος πολης μετακινησεις,all season και κοντινες βολτες.Τα φορουσα επισης...στη δουλεια...Μεχρι και Ανοιξιατικες βολτες βουνο,οπου με ενοιαζε να φυγω και ουτε καν μποτα δεν εβαζα,αυτα επαιρνα μαζι...ξερεις παμε για δυο τρεις ωρες,σιγα μη γυρισω σπιτι για μποτα...
Δεν ξερω ειλικρινα το λεω.Ημουν ΠΟΛΥ επιφυλακτικος οταν τα ειδα.Δεν ηξερα καν τι εταιρεια ειναι αυτη...Ποσο μαλλον για να τα αγορασω.Το αποτελεσμα ποιο ειναι;.....Ψαχνω τωρα και με εταιρειες-"Ονοματα" στο χωρο και κεινα τα μποτακια με "στοιχειωνουν" γιατι βγηκαν τοσο καλα που...ο πηχης δεν παιζει χαμηλα πλεον...Ο μοναδικος λογος που δεν ξανακοιταζω να παρω τα ιδια ειναι...ο λογος που τα εδωσα...τα βαρεθηκα!!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
εχω αυτα: http://www.motoraid.eu/rider/boots/falco-shiro-bc&filter=ATTRIBU=Μποτάκια+-+ΠαπούτσιαSPER=31=ΜΗΚΟΣ
αλλα τα πηρα ας πουμε δωρο.
κοιταγα για κατι με τα μισα λεφτα απτα συγκεκριμενα.ενα φιλαρακι ειχε αυτα: http://www.motoraid.eu/rider/boots/probiker-active-II-boots&filter=ATTRIBU=Μποτάκια+-+ΠαπούτσιαSPER=31=ΜΗΚΟΣ
και ηταν πολυ ευχαριστημενος σε φαση που ακομα και σε μικρες σχετικα βολτες τα φοραγε αυτα και οχι τις μποτες οταν η θερμοκρασιες το επετρεπαν.
πηγα να τα δοκιμασω αλλα επειδη το πελμα μου ειναι σχετικα φαρδυ απο κατασκευης,με ενοχλουσε λιγο στο τελειωμα του κοτουπιε,εκει που αρχιζουν τα κορδονια δηλαδη.
ειναι μια τιμια λυση χωρις να δωσεις μια περιουσια.
 

virus

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
αδιευκρινιστο
κοιτα ενα μαθο να μας βαζει φυτιλιες ρε δημητρη :banghead:

μπορει και να σε ακουσω φετος κωστα :)
 

trackler

Μέλος
Περιοχή
τραγανα,ναι διπλα απο τα διοδια!
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
transalp 650
τα απο πανω ειναι ιδια με αυτα
https://www.louis.de/en/artikel/probiker-active-boots/219150?list=19114416

μονο που ειναι 20 ευρω φτηνοτερα.

πριν 1 χρονο τουλαχιστον,τα ειχαμε παρει ομαδικη παραγγελια στα 19,90.
δεν μπορω να πω κατι καθως δεν τα φορεσα,εγινε λαθος νουμερο παραγγελια και τα χαρισα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
τα απο πανω ειναι ιδια με αυτα
https://www.louis.de/en/artikel/probiker-active-boots/219150?list=19114416

μονο που ειναι 20 ευρω φτηνοτερα.

πριν 1 χρονο τουλαχιστον,τα ειχαμε παρει ομαδικη παραγγελια στα 19,90.
δεν μπορω να πω κατι καθως δεν τα φορεσα,εγινε λαθος νουμερο παραγγελια και τα χαρισα.
Σωστος.οποτε ενα + μιας και ειναι "τσαμπα".
Απλα σε σχεση με τα φαλκο ειναι πιο χοντροκομενα.τα αλλα ειναι σαν κανονικα παπουτσια εμφανισιακα.
Δεν ξερω ποσο σε ενδιαφερει αυτο.

Στάλθηκε από το GT-I8200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
τα απο πανω ειναι ιδια με αυτα
https://www.louis.de/en/artikel/probiker-active-boots/219150?list=19114416

μονο που ειναι 20 ευρω φτηνοτερα.

πριν 1 χρονο τουλαχιστον,τα ειχαμε παρει ομαδικη παραγγελια στα 19,90.
δεν μπορω να πω κατι καθως δεν τα φορεσα,εγινε λαθος νουμερο παραγγελια και τα χαρισα.
Tα οποια αποδειχτηκαν μαπα το καρπουζι Τα φορεσα κανα 3μηνο και κοπηκαν εκει που τσακιζουν οταν περπατας1
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Tα οποια αποδειχτηκαν μαπα το καρπουζι Τα φορεσα κανα 3μηνο και κοπηκαν εκει που τσακιζουν οταν περπατας1
Μια που τα φορεσα και μια που τα χαρισα.....:cool:
Τα χειροτερα παππουτσια στο περπατημα...ever
Aλλα οτι πληρωνεις παιρνεις....γνωστο απο παλια:rolleyes:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
τι περιμενες?
του 20αρικου ηταν.
:p
Μια που τα φορεσα και μια που τα χαρισα.....:cool:
Τα χειροτερα παππουτσια στο περπατημα...ever
Aλλα οτι πληρωνεις παιρνεις....γνωστο απο παλια:rolleyes:
Μωρε για δευτερα τα ειχα να τα φορεσω σε ωρα αναγκης Και τα φορεσα τελικα οταν σκορπισαν τα bering που ειχα (αλλη μαπα και αυτα)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κώστα, θα σου πρότεινα αυτά που πήρα το 2010 και τα έχω ακόμη: ALPINESTARS MILLE RIDING SHORT BOOTS
Είναι σε κατάσταση καινούργιου μετά από 5-6 χρόνια χρήσης.

Και με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι ο louis.de τα έχει σε φοβερή τιμή.
https://www.louis.eu/artikel/alpinestars-mille-riding-short-boots/202382


 

trackler

Μέλος
Περιοχή
τραγανα,ναι διπλα απο τα διοδια!
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
transalp 650
Μωρε για δευτερα τα ειχα να τα φορεσω σε ωρα αναγκης Και τα φορεσα τελικα οταν σκορπισαν τα bering που ειχα (αλλη μαπα και αυτα)
καλα εκει που πας εσυ μονο οι γαλοτσες του χωραφιου θα σου κανουν δουλεια με τις λασπες,αν και αυτες θα τις βγαλεις οφ και δεν εχουν και προστασια για τον λεβιε ταχυτητων.

:friend:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κοιτα και μποτακια ορειβατικα!!!
Με προστασιες, αδιαβροχα, και εννοείται άνετα στο περπάτημα. Ότι πρέπει για καθημερινή χρήση μηχανής και όχι μόνο.
Απο 50€ και επάνω, παίρνεις μποταρες όχι αστεία!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κοιτα και μποτακια ορειβατικα!!!
Με προστασιες, αδιαβροχα, και εννοείται άνετα στο περπάτημα. Ότι πρέπει για καθημερινή χρήση μηχανής και όχι μόνο.
Απο 50€ και επάνω, παίρνεις μποταρες όχι αστεία!!!
Μαζι σου απο θεμα ανεσης,εμφανισης,ποιοτητας κ αδιαβροχοποιησης...σε θεμα παρεχομενης ασφαλειας κολλαω...καλυπτουν για χρηση μοτο;
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κοιτα και μποτακια ορειβατικα!!!
Με προστασιες, αδιαβροχα, και εννοείται άνετα στο περπάτημα. Ότι πρέπει για καθημερινή χρήση μηχανής και όχι μόνο.
Απο 50€ και επάνω, παίρνεις μποταρες όχι αστεία!!!
Όταν έκανα αγροτικό στο Μέτσοβο είχα πάρει κάτι Asolo καταπληκτικά για πεζοπορία και φουλ αδιάβροχα που στη μηχανή ήταν μούρλια! Βέβαια έκαναν πολύ παραπάνω από 50... ;) Το πρόβλημα ήταν με τα κορδόνια που 2 φορές κόντεψα να πέσω όταν έμπλεξαν με το λεβιέ των ταχυτήτων. Από τότε περασμένα από μέσα!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μαζι σου απο θεμα ανεσης,εμφανισης,ποιοτητας κ αδιαβροχοποιησης...σε θεμα παρεχομενης ασφαλειας κολλαω...καλυπτουν για χρηση μοτο;
Πήγαινε σε οποιοδήποτε μαγαζι με ορειβατικα και πάρε στο χέρι σου ένα ζευγάρι. Θα δεις ότι και στα δάκτυλα και στα πλάγια αλλα και μέχρι το ύψος του αστραγαλου, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο αυτα της μηχανής!
Μην ξεχνάμε ότι το θέμα μας είναι "χαμηλά μποτακια σε καλη τιμη σε σχέση με την ποιότητα και την αντοχή τους στον χρόνο"!

Μην γίνει σύγκριση με μποτακια μηχανής ακριβά, γιατί θα πρέπει να συγκριθούν με αντίστοιχης τιμής μποτακια ορειβατικα, που και εκει έχουν το πλεονέκτημα!

Εν ολιγης, (συγκρινοντας πάντα ίδιας τιμής προϊόντα) προστασία παρέχουν εξίσου καλη σε όλους τους τομείς, διατηρώντας πάντα το προβάδισμα στον τομέα της άνεσης. Δηλαδή, στο βάδισμα, στην καθημερινή χρήση!

Δυο χρόνια πανε που μου μίλησε κάποιος για τα ορειβατικα, και έκτοτε μόνο τέτοια. (βασικά ένα ζευγάρι είχα πάρει τότε για καθημερινή χρήση, και αυτο έχω και μέχρι σήμερα)! Τιμη, 55€!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όταν έκανα αγροτικό στο Μέτσοβο είχα πάρει κάτι Asolo καταπληκτικά για πεζοπορία και φουλ αδιάβροχα που στη μηχανή ήταν μούρλια! Βέβαια έκαναν πολύ παραπάνω από 50... ;) Το πρόβλημα ήταν με τα κορδόνια που 2 φορές κόντεψα να πέσω όταν έμπλεξαν με το λεβιέ των ταχυτήτων. Από τότε περασμένα από μέσα!
Είναι λογικό ότι όσο πιο ακριβά τα ορειβατικα, τόσο καλύτερα είναι σε όποιον τομέα και αν τα συγκρίνεις.
Εγω ανέφερα ένα εύρος τιμών, απο 50 μέχρι 80, λόγο του ότι μιλούσαμε για μια οικονομική λύση σε ένα ολοκληρομενο πακέτο, άνεσης, προστασίας, και αδιαβροχου παπουτσιου!

Εδω και τρεις μήνες περίπου, γλυκοκοιταζω κάτι μποτες ορειβασιας, της τάξεως των 170€ σε προσφορα οι οποίες είναι...... Τυφλά να'χουν οι καλύτερες μποτες μηχανής!!!
Προστασία: πεσε απο το Εβερεστ με αυτα. Εσένα δεν θα σε βρουν, θα βρουν μόνο τα πόδια σου χωρίς γρατζουνια!
Άνεση: εσωτερικη ολόκληρη αεροσολα! Σαν να περπατάς σε βούτυρο...
Κρατημα: ορειβατικό, τα λέει η λέξη μόνη της. Ούτε στο βούτυρο θα γλυστρισεις...
Αδιαβροχοποιηση: είπαμε.... Πανε στο Εβερεστ!!!
Υλικά: ολα τα αντι- μικροβιακα, αντι-αλλεργικα κτλ κτλ κτλ


Ολα τα προσφέρουν αυτές οι ρημαδες οι μποτες, εγω δεν έχω να... προσφέρω στον πωλητή τα 170€!!!!! (αν παίζει ακόμα η προσφορά βεβαίως βεβαίως)!

Τώρα, όσο αφορά τα κορδονια, δεν έχω να σου πω κάτι, την βρηκες τη λύση, χα χα!!!
 
Reactions: yns

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Tα οποια αποδειχτηκαν μαπα το καρπουζι Τα φορεσα κανα 3μηνο και κοπηκαν εκει που τσακιζουν οταν περπατας1
που να δείς σε βροχη τι μου πάθανε!!!!! (χάρτινα είναι ρε γμτ????)
 
Top Bottom