Προτασεις για χαμηλο μποτακι πολης,αδιαβροχο...?

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Τα Metropolitan.
Τα πηρα γιατι εδειχναν ζεστα και οντως ειναι.Αλλα το υλικο δεν επιτρεπει στο ποδι να αναπνεει.Ιδρωνουνε πολυ ευκολα.

 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Μετα απο μια συζητηση που ειχα με φιλο αστυνομικο με μηχανη για μποτακια αλλα και μποτες-αρβυλες μου προτεινε τα adidas gsg 9.2 ή 9.7!

Μια απλη αναφορα κανω και καποια στιγμη θελω να τα δοκιμασω!:)
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350





ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ R04D WATERPROOF BLACK 177T9511W | TCX






TCX 177T9511W R04D WATERPROOF BLACK ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΜΠΟΤΑΚΙΑ
Χαρακτηριστικά
:

Πιστοποιημένα αδιάβροχα παπούτσια μοτοσυκλέτας

Τα TCX R04D WP είναι αδιάβροχα παπούτσια μοτοσυκλέτας που εγγυώνται πιστοποιημένη προστασία, ευελιξία και άνεση κατάλληλα για παρατεταμένη χρήση.

Η αδιάβροχη μεμβράνη T-DRY εξασφαλίζει τέλεια προστασία από το νερό και τους ατμοσφαιρικούς παράγοντες, για απόλυτα άνετα πόδια σε όλες τις συνθήκες.


Το επάνω μέρος από μικροΐνες εγγυάται μεγάλη ευαισθησία στην οδήγηση και ακριβή εφαρμογή.

Το R04D WP είναι δεμένο, με γκέτα και Velcro για ρύθμιση της περιοχής του πάνω μέρους , για μέγιστη ασφάλεια, το δερμάτινο προστατευτικό Bycast και το ανακλαστικό στοιχείο στο πίσω μέρος.


Η προστασία εξασφαλίζεται από τα ένθετα D3O® στον αστράγαλο και τις ενισχύσεις στα δάχτυλα των ποδιών + στην φτέρνα.

Τα παπούτσια TCX RO4D WP ενσωματώνουν την εσωτερική σόλα OrthoLite® για απορρόφηση κραδασμών μεγάλης διάρκειας και υψηλή αναπνοή ενώ η σόλα Groundtrax® από ελαστικό ανθεκτικό στη φθορά εξασφαλίζει τη μέγιστη πρόσφυση ευαισθησία και άνεση που ταιριάζει σε ένα παπούτσι μοτοσικλέτας που φοριέται όλη μέρα , ενώ το επάνω μέρος είναι κατασκευασμένο από διχτυωτό ύφασμα με επίστρωση hot melt.

Υψηλό επίπεδο αναπνοής: οι ανοιχτές κυψέλες του αφρού OrthoLite®, επιτρέπουν στον αέρα να κυκλοφορεί μέσα και γύρω από το πέλμα , απομακρύνοντας την υγρασία και διατηρώντας το πόδι πιο δροσερό και στεγνό



















Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Καλημερα σε ολους, να επαναφερω το θεμα μιας και ειμαι σε αναζητηαη καθημερινου πατουμενου ανετου αδιαβροχου κτλ αν εχετε καποια προταση... Κατι τετοιο σκεφτομαι παντως...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα χειμερινά είναι τα Delta αλλά δεν έχει μεγάλα νούμερα στην χώρα. Το arrow είναι καταπληκτικό μποτάκι, εξαιρετική ποιότητα και αντοχή, έχω το γκρι και πιθανότατα θα το ξαναπάρω.

Τι νούμερο φοράς; καθάριζα μια ντουλάπα και βρήκα ότι... Έχω ξεχάσει να επιστρέψω μια λάθος παραγγελία από motocard σε alpinistars j6, που παραγγέλθηκαν 47 αλλά στην πραγματικότητα είναι 46+.
 

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
43-44 φοραω, οσο για τα μποτακια ασφαλειας δε με καλυπτουν μιας και θελω ανετο παπουτσακι που να με βολευει και στη μοτο με καλυψη, οσο γινεται, και στον αστραγαλο..
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
43-44 φοραω, οσο για τα μποτακια ασφαλειας δε με καλυπτουν μιας και θελω ανετο παπουτσακι που να με βολευει και στη μοτο με καλυψη, οσο γινεται, και στον αστραγαλο..
Φοράω χρόνια μποτάκια ασφαλείας μιας και είναι άνετα (φτιάχτηκαν για βαρειά εργασία) και προσφέρουν προστασία που δεν διαθέτουν τα μοτ/κα μποτάκια, αλλώστε οι προδιαγραφές ασφαλείας τους είναι από τις πιό απαιτητικές που μπορεί να έχει ένα παπούτσι εργασίας, υπάρχει μποτάκι ασφαλείας με κέβλαρ και προστασία στα 300J και μόλις 280γρ. αλλά εκεί πάει βαθειά στην τσέπη....
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Έχω αυτά




Και αυτά


Τα Dainese μετά από ένα χρόνο και κάτι δεν μπορώ να πω ότι είναι πια 100% αδιάβροχα . Αρκετά άνετα αλλά με ελάχιστες προστασίες.Τα έχω 'παρκάρει' εδώ και καιρο στην παπουτσοθήκη γιατί βολεύτηκα τα momo.

Τα momo (αν θυμάμαι καλά τα φτιάχνει η TCX) με έχουν ικανοποιήσει πολύ.Πιο βαριά κατασκευή από τα Dainese αλλά άνετα από την πρώτη στιγμή .
Έχουν πολύ καλές ενισχύσεις σε αστράγαλο και στο μπροστινό μέρος και μέχρι τώρα είναι 100% αδιάβροχα (και έχουν φάει ΠΟΛΥ νερό).
Ένα 'μείον' τους: Είναι πολύ ζεστά και σε σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες (περίπου 25°C και πάνω ) δεν είναι ότι καλύτερο να τα φοράω όλη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

butcherjohn

Μέλος
Όνομα
γιαννης
Μοτό
Aprilia caponord
Τα χειμερινά είναι τα Delta αλλά δεν έχει μεγάλα νούμερα στην χώρα. Το arrow είναι καταπληκτικό μποτάκι, εξαιρετική ποιότητα και αντοχή, έχω το γκρι και πιθανότατα θα το ξαναπάρω.

Τι νούμερο φοράς; καθάριζα μια ντουλάπα και βρήκα ότι... Έχω ξεχάσει να επιστρέψω μια λάθος παραγγελία από motocard σε alpinistars j6, που παραγγέλθηκαν 47 αλλά στην πραγματικότητα είναι 46+.
[/QUOTE
αν σου πιανουν χωρο και θες να τα ξεφορτωθεις παιρνω σειρα μετα το φιλο παραπανω να σε ξαλαφρωσω;) γιατι εψαχνα για κατι παρομοιο

αν θες στειλε μου για τις λεπτομερειες
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Από τη στιγμή που γύρω στα 200 βρίσκεις Alpinestars μπότες με όλες τις προστασίες, για μένα δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα ίδια χρήματα για μποτάκι με σχεδόν ανύπαρκτες προστασίες. Δε βλέπω τη διαφορά από ένα ορειβατικό μποτάκι ή ένα μποτάκι ασφαλείας.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Από τη στιγμή που γύρω στα 200 βρίσκεις Alpinestars μπότες με όλες τις προστασίες, για μένα δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα ίδια χρήματα για μποτάκι με σχεδόν ανύπαρκτες προστασίες. Δε βλέπω τη διαφορά από ένα ορειβατικό μποτάκι ή ένα μποτάκι ασφαλείας.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άλλη χρήση ή μπότα άλλη το μποτάκια κλπ , τα συγκεκριμένα είναι πολύ άνετα γιατί τα έχω και το 1ο το φοράω όλη μέρα στην δουλειά, τώρα πεζοπορικο δεν θα φόραγα πιστεύω είναι κουραστικό ( έχω πολύ καλά πεζοπορικα ) μποτάκια ασφαλείας δεν έχω βάλει. Όλα όμως τα καλά παπούτσια πλέον στα 200 παίζουν και οι μπότες 300 +
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Από τη στιγμή που γύρω στα 200 βρίσκεις Alpinestars μπότες με όλες τις προστασίες, για μένα δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα ίδια χρήματα για μποτάκι με σχεδόν ανύπαρκτες προστασίες. Δε βλέπω τη διαφορά από ένα ορειβατικό μποτάκι ή ένα μποτάκι ασφαλείας.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, ο σκοπός αυτών των παπουτσιών είναι να τα φοράς σε καθημερινή χρήση και να αντικαθιστάς το αθλητικό ή casual παπούτσι γιατί δε γίνεται να φοράς τη μπότα του robocop.

Επίσης τα υλικά και οι προστασίες τους έχουν μεγάλη διαφορά σε αρκετά σημεία σε σχέση με ένα ορειβατικό μποτάκι ή μποτάκι εργασίας και έχουν διακριτική εμφάνιση. Δε γίνεται να θέλω να πάω για έναν καφέ και να φοράω μποτάκι εργασίας ας πούμε.

Κόκαλα σε αστράγαλο, προστασία για λεβιέ ταχυτήτων, σόλα που τις περισσότερες φορές είναι ίδια με πέλμα ελαστικού και δε γλιστράει το πόδι ούτε σε βρεγμένη άσφαλτο όταν σταματάς σε ένα φανάρι, δέρμα ή υφάσματα που δε σκίζονται στη τριβή και άλλα σχετικά δε τα βρίσκεις σε άλλα παπούτσια.

Για μένα αξίζει 100% να δώσει κάποιος 150€ για ένα τέτοιο ζευγάρι γιατί θα το έχει 4-5 χρόνια και θα του επιτρέψει να μην ξανακαβαλήσει με σταρακι vansακι αθλητικάκι και να καταλήξει να κάνει 1 μήνα φυσιοθεραπείες για διάστρεμμα μεταταρσίου στο μεγάλο δάχτυλο από μία στατική πτώση που μου έτυχε εμένα κάποτε το 2018.
 
Top Bottom