Πρόβλημα με κάρτα SD....?

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παίδες τα φώτα σας γιατί έχω φρικάρει...
Σε μία nikon d7200 αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα της φωτογραφίας.
Ενώ τραβάς κανονικά την φωτό γίνεται προεπισκόπηση, μπορείς να τη δεις κανονικά στο μενού της μέχρι να ανοιγοκλεισεις την φωτογραφική μερικές φορές...
Οπότε σε κάποια από τα επόμενα ανοίγματα παρουσιάζεται η παρακάτω εικόνα η οποία λέει "αδύνατη η αναπαραγωγή του αρχείου".
Στον υπολογιστή πάλι εξακολουθεί να υπάρχει το αρχείο αλλά δεν μπορεί να ανοίξει με κανένα τρόπο.
Αυτό σημαίνει απλά ότι έχεις χάσει τις φωτογραφίες που έχεις βγάλει...
Υποψιάζεται κάνεις τι μπορεί να φταίει...?
Παρακάτω επισυνάπτω και φώτο της SD που χρησιμοποιώ.
Να σημειώσω όσον αφορά τη φωτογραφική ότι έχουν εγκατασταθεί τα τελευταία firmware που προβλέπονται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει, ίσως λόγω παλαιότητας; έχεις δοκιμάσει να την κάνεις format;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μόνο ευχέλαιο δεν της έχω κάνει ακόμα Νίκο...:rage:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το εχω παθει με SD cards στο κινητο. Υπαρχουν προγραμματα που μπορουν να σε βοηθησουν να ανακτησεις πολλες απο τις φωτογραφιες.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Μάλλον ήρθε η ώρα για καινούρια. Και να δουλέψει αυτή, εμπιστεύεσαι ότι δεν θα ξανασυμβεί;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
αν είναι μερικών ετών....

μιά σεμνή τελετή και σκουπίδια.
Μάλλον ήρθε η ώρα για καινούρια. Και να δουλέψει αυτή, εμπιστεύεσαι ότι δεν θα ξανασυμβεί;
Φυσικά και εννοείται την κάρτα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μοιαζει παντως προβλημα της SD και οχι της φωτογραφικης. Επισης ποτε αγορασες την συγκεκριμένη SD? και απο που?
Σπύρο δεν έχει πάνω από τέσσερις μήνες.
Από κατάστημα ηλεκτρονικών η αγορά της.
Έχω δοκιμάσει και με άλλες πιο παλιές κι κάνει τα ίδια..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φυσικά και εννοείται την κάρτα...
Ναι την κάρτα. Αποχαιρέτησα έτσι δύο στικάκια φέτος, αυτό ακριβώς έκαναν μέχρι που τέλος όλα. Μην φτάσεις εκεί, οι κάρτες είναι τζάμπα.

Ο φωτοαγορά Σταύρος μου είχε πει ότι καλύτερα, πιο αξιόπιστες, είναι οι μεγάλου μεγέθους κάρτες.


Ως τώρα είδα το τελευταίο σχόλιο. Δεν μπαίνεις σε φόρουμ μήπως είναι κάτι του firmware? Αν βάλεις φωτό με κινητό και κάνεις το ίδιο, η κάρτα λειτουργεί οκ?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ως τώρα είδα το τελευταίο σχόλιο. Δεν μπαίνεις σε φόρουμ μήπως είναι κάτι του firmware? Αν βάλεις φωτό με κινητό και κάνεις το ίδιο, η κάρτα λειτουργεί οκ?
Δεν το έχω δοκιμάσει Γιάννη...
Λες να βάλω την microsd στο κινητό...?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν το έχω δοκιμάσει Γιάννη...
Λες να βάλω την microsd στο κινητό...?
Ναι και τράβηξε μερικές φώτο, ότι κάνεις με την κάμερα δηλαδή, μερικά restart ίσως, να δεις.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σπύρο δεν έχει πάνω από τέσσερις μήνες.
Από κατάστημα ηλεκτρονικών η αγορά της.
Έχω δοκιμάσει και με άλλες πιο παλιές κι κάνει τα ίδια..
Ένας μικρός οδηγός για να δείς τι μπορεί να φταίει.

Ξεκαθάρισε αρχικά αν :

Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται και σε άλλες κάρτες μόνο όταν η φωτογραφική είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή τότε είναι πρόβλημα της διασύνδεσης και πιθανόν να μην ευθύνεται η φωτογραφική αλλά η κακή επικοινωνία υπολογιστή και φωτογραφικής.
Αυτο από μόνο του είναι διαφορετικό πρόβλημα και μπορείς να το αποφύγεις με ένα καλό card reader.

Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται και σε άλλες καρτες χωρις η φωτογραφική να είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή τότε πιθανόν να είναι πρόβλημα της δ7200.
Αυτό μπορεί να οφείλεται σε :

1) Κακή επαφη της SD με τα ποδαρακια της συγκεκριμενης υποδοχής στη φωτογραφική. Αυτό με την σειρά του μπορεί να οφείλεται σε :
  • Σκόνη ή άλλα υλικά στις επαφές (άμμος, λιπαρές ουσίες, υγρασία, οξείδωση επαφών) . Το να καθαρίσεις της επαφές μπορεί να είναι πολύ δύσκολο προσβάσιμο. Ένα φυσιμα με αέρα (Προτίμησε πεπιεσμένο αέρα από φυσερό, κομπρεσερ χαμηλής πίεσης και όχι με το στόμα ή συμπιεσμένα δοχεία). Μηχανική τριβή με μία κάρτα SD πολλές φορές μπορεί να απομακρύνει τα υλικά από τις επαφές. (κοντολογίς βαλε/βγαλε μια παλία sd επαλαμβανόμενα)
  • Χαλασμένα ελάσματα στην υποδοχή. Μπορείς να συγκρίνεις με την δευτερη υποδοχή. (Λύση service στην Nikon)
  • Σπασμένες συγκολλήσεις της υποδοχής με την μητρική πλακέτα. Μπορείς να συγκρίνεις με την δευτερη υποδοχή. (Λύση service στην Nikon)
  • Σπασμένες συγκολλήσεις του ελεγκτή της SD με την μητρική πλακέτα. Μπορείς να συγκρίνεις με την δευτερη υποδοχή. Aν θυμάμαι καλά οι δυο υποδοχές διαχειρίζονται από τον ιδιο ελεγκτή οπότε το πρόβλημα θα υπάρχει και στις 2 καρτες. (Λύση service στην Nikon)
2) Κακή SD. Πράγμα που μάλλον αποκλείεται αν έχεις πρόβλημα και με άλλες SD. Πάντως θα πρότεινα να αγοράσεις μια καλή καινούργια μικρής χωρητικότητας από εμπιστη πηγη και κάνεις μερικές δοκιμές.


Υπάρχουν και άλλα πιθανά προβλήματα αλλα σε κάθε περίπτωση μάλλον οδηγούν σε σερβις στη νικον ετσι κιαλλίως,
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν έχει προβλημα ο ελεγκτής πάντως καλό θα είναι να αποφύγεις να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε sd που έχει αρχεία που θέλεις γιατι θα τα κανει όλα corrupt. Κάνε δοκιμές αφού έχεις κρατήσει backup.
 
Top Bottom