Πρόβλημα με κάρτα SD....?

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν έχει προβλημα ο ελεγκτής πάντως καλό θα είναι να αποφύγεις να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε sd που έχει αρχεία που θέλεις γιατι θα τα κανει όλα corrupt. Κάνε δοκιμές αφού έχεις κρατήσει backup.
Δεν θα έπρεπε να το κάνει εξ αρχής αυτό?
Το πρόβλημα παρουσιάζεται μετά από 3-4 on-off της φωτογραφικής...
Και πάλι όχι σε όλες τις φωτογραφίες...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Γενικά το άνοιξε κλείσε δεν πρεπει να γίνεται σε μικρο χρονο. Επίσης το ανοιξε κλεισε επειδή οδηγει σε εναλλαγές θερμοκρασίας μπορεί να στρεσαρει κυκλώματα περισσότερο απο την απλη ον λειτουργία. Αν υπάρχει πρόβλημα κάπου το συνεχόμενο ανοιξε κλείσε θα οδηγήσει σταδιακά σε μόνιμη βλάβη.

Είναι λίγο περίπλοκο θέμα και πραγματικά εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Είναι το πρόβλημα βλάβη στο υλικό ? ή είναι πρόβλημα firmware? Το ον οφφ της φωτογραφικής απο την σκοπιά του συστήματος δεν είναι μια απλή διαδικασία όπως για παράδειγμα το ανοιξε κλείσε ένας διακόπτη φωτός. Συνήθως έχει μια διαδικασία όπου πολλά συστηματα εκτελούν συγκεκριμένες διαδικασίες για να οδηγήσουν σε μια από τις δύο καταστάσεις : Stand by και Normal operation. Και οι 2 διαδικασίες πέρνουν κάποιο συγκεκριμένο χρόνο και περιλαμβάνουν κύκλους επεξεργασίας απο το firmware αλλα και χρονικές διαδικασίες απο τα κυκλώματα. Οπότε αν διακοπεί η μετάβαση από την μία κατάσταση το σύστημα πρεπει να είναι προγραμματισμένο είτε απο firmware είτε απο την σχεδίαση των κυκλωμάτων να επιστρέφει σε μια ασφαλή κατάσταση. Αν δεν αυτό δεν συμβαίνει τότε υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα ειδικά με συνεχόμενα ον οφφ που μεταβάλλουν σταδιακά τον προγραμματισμένο κύκλο. Αυτο που περιγράφεις μπορεί να είναι από bug στο firmware μέχρι κύκλωμα που πλησιάζει στο τέλος της ζωής του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γενικά το άνοιξε κλείσε δεν πρεπει να γίνεται σε μικρο χρονο. Επίσης το ανοιξε κλεισε επειδή οδηγει σε εναλλαγές θερμοκρασίας μπορεί να στρεσαρει κυκλώματα περισσότερο απο την απλη ον λειτουργία. Αν υπάρχει πρόβλημα κάπου το συνεχώμενο ανοιξε κλείσε θα οδηγήσει σταδιακά σε μόνιμη βλάβη.
Τι διάολο...
Με την D7000 δεν είχα τέτοια θέματα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συγνώμη αλλά πρόσθεσα μερικές επεξηγήσεις ακόμα στην προηγούμενη απαντηση.
Ευχαριστώ... :ok:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Nα αποφευγεις να σβηνεις και φωτος κατευθειαν απο τη καρτα ενω ειναι συνδεδεμενη στο pc. Να προτιμας να τις μεταφερεις στο pc , να τις σβηνεις εκει κατευθειαν και να κανεις φορματ στη καρτα. Μακραινει τη ζωη της κατα πολυ. (οδηγιες απο τη γνώστη του σπιτιου , εγω ειμαι ασχετος)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Update...
Αντικατέστησα την κάρτα SD με αυτήν που πρότεινε το service της Nikon και το πρόβλημα εξαφανίστηκε...
Ελπίζω να ήταν αυτός ο λόγος και να λύθηκε το πρόβλημα δια παντός...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Σημείωση: Βάζοντας την προηγούμενη SD στο slot 2 της φωτογραφικής ούτε εκεί μου σβήνει τις φωτογραφίες πλέον...
Τρελά πράγματα...:wacky:


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Update...
Αντικατέστησα την κάρτα SD με αυτήν που πρότεινε το service της Nikon και το πρόβλημα εξαφανίστηκε...
Ελπίζω να ήταν αυτός ο λόγος και να λύθηκε το πρόβλημα δια παντός...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Σημείωση: Βάζοντας την προηγούμενη SD στο slot 2 της φωτογραφικής ούτε εκεί μου σβήνει τις φωτογραφίες πλέον...
Τρελά πράγματα...:wacky:


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να σε βαλω να ανοιξεις μια sd να μου λυθει η απορία?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να σε βαλω να ανοιξεις μια sd να μου λυθει η απορία?
Καλύτερα να με βάλεις να ρυθμίσω βαλβίδες στο ktm... :roflmao:
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Γενικά πάντως με τα προϊόντα Κingst@n δεν έχω καλή εμπειρία,
δύο στα δύο (φλασάκι - κάρτα) με έχουν κρεμάσει... έκτοτε τα αποφεύγω.
Μπορεί να είναι φθηνότερα, αλλά μάλλον δεν αξίζουν.
/// Β
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γενικά πάντως με τα προϊόντα Κingst@n δεν έχω καλή εμπειρία,
δύο στα δύο (φλασάκι - κάρτα) με έχουν κρεμάσει... έκτοτε τα αποφεύγω.
Μπορεί να είναι φθηνότερα, αλλά μάλλον δεν αξίζουν.
/// Β
Ποιο φθηνή βγήκε η Sandisk από την προηγούμενη Kingston...
Η τωρινή στοίχισε 10.05€ στα 32GB...
Η παλιά είχε γύρω στα 7-8€ στα 8GB... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποιο φθηνή βγήκε η Sandisk από την προηγούμενη Kingston...
Η τωρινή στοίχισε 10.05€ στα 32GB...
Η παλιά είχε γύρω στα 7-8€ στα 8GB... ;)
SanDisk extreme... Και ξερό ψωμι
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Πάντως πρέπει να παίζει και πολύ μαϊμού στις κάρτες μνήμης.

Σε μερικές χώρες κυρίως εκτός ΕΕ, αλλα και εντός τις έχω δει να πουλιούνται παντού πάμφθηνα ( μαγαζιά σουβενίρ, πάγκους κλπ) , περιμένοντας τους χαροπους τουρίστες που "ξέμειναν" από μνήμη στη μέση των διακοπών τους
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
SanDisk extreme... Και ξερό ψωμι
Και πάνω που νόμιζα ότι είχα ξεμπερδέψει...
Έβαλα την κάρτα στον υπολογιστή για να τραβήξω κάποιες φωτογραφίες,τις τράβηξα την αφαίρεσα και από κει και πέρα μου ζητάει φορμάτ της κάρτας είτε στην φωτογραφική είτε σε υπολογιστή μπει...:muted::rage:

Γύρω στα 25GB οι φωτογραφίες που πρέπει να σώσω...:(
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Και πάνω που νόμιζα ότι είχα ξεμπερδέψει...
Έβαλα την κάρτα στον υπολογιστή για να τραβήξω κάποιες φωτογραφίες,τις τράβηξα την αφαίρεσα και από κει και πέρα μου ζητάει φορμάτ της κάρτας είτε στην φωτογραφική είτε σε υπολογιστή μπει...:muted::rage:

Γύρω στα 25GB οι φωτογραφίες που πρέπει να σώσω...:(

Συγγνώμη αλλά....τα 25GB τα έχεις αποθηκευμένα στην κάρτα;;;; :oops::oops: Αν ισχύει αυτό, συγχώρα με που στο λέω έτσι ωμά, είναι ΠΟΛΥ μεγάλο λάθος! Οι κάρτες, αν και πιο ανθεκτικές από τους σκληρούς γιατί δεν έχουν κινούμενα μέρη, μπορούν ανά πάσα ώρα και στιγμή να σε κρεμάσουν και μάλιστα στην πιο "χαζή" περίπτωση. Εγώ αναγκάστηκα κάποια στιγμή, μετά από παρ' ολίγον πατατράκ σε βάφτιση, να σώζω τις σημαντικές φωτογραφίες σε δύο εξωτερικούς για να είμαι πιο σίγουρος ότι θα έχω back up!

Λογικά, εφόσον έχεις Nikon όπως καταλαβαίνω, τράβηξε όλες τις φωτογραφίες σε εξωτερικό ή στο σκληρό και κάνε format της κάρτας και δε θα έχεις θέμα. Αν το κάνεις με την κάρτα μέσα στη μηχανή θα πάρει το όνομα του μοντέλου κανονικά και θα τη διαβάζει ο υπολογιστής σου ως 105ND7.... πχ.

Πληροφοριακά εάν δεν έχεις κάνει ασφαλή κατάργηση ή τραβήξεις την κάρτα λίγο πιο νωρίς απ' όσο πρέπει ενδέχεται να σου κάνει κάνει κάτι τρελά....το format συνήθως τα εξαλείφει αυτά...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συγγνώμη αλλά....τα 25GB τα έχεις αποθηκευμένα στην κάρτα;;;; :oops::oops: Αν ισχύει αυτό, συγχώρα με που στο λέω έτσι ωμά, είναι ΠΟΛΥ μεγάλο λάθος! Οι κάρτες, αν και πιο ανθεκτικές από τους σκληρούς γιατί δεν έχουν κινούμενα μέρη, μπορούν ανά πάσα ώρα και στιγμή να σε κρεμάσουν και μάλιστα στην πιο "χαζή" περίπτωση. Εγώ αναγκάστηκα κάποια στιγμή, μετά από παρ' ολίγον πατατράκ σε βάφτιση, να σώζω τις σημαντικές φωτογραφίες σε δύο εξωτερικούς για να είμαι πιο σίγουρος ότι θα έχω back up!

Λογικά, εφόσον έχεις Nikon όπως καταλαβαίνω, τράβηξε όλες τις φωτογραφίες σε εξωτερικό ή στο σκληρό και κάνε format της κάρτας και δε θα έχεις θέμα. Αν το κάνεις με την κάρτα μέσα στη μηχανή θα πάρει το όνομα του μοντέλου κανονικά και θα τη διαβάζει ο υπολογιστής σου ως 105ND7.... πχ.

Πληροφοριακά εάν δεν έχεις κάνει ασφαλή κατάργηση ή τραβήξεις την κάρτα λίγο πιο νωρίς απ' όσο πρέπει ενδέχεται να σου κάνει κάνει κάτι τρελά....το format συνήθως τα εξαλείφει αυτά...
Αφού η κάρτα είναι 32GB στα πόσα να την αδειάζω...?
Αυτό πήγα να κάνω και ευτυχώς πρόλαβα και τακτοποίησα σε φακέλους τα 6,5Gb περίπου...
Και πάνω που θα έφτιαχνα τα υπόλοιπα την επόμενη μέρα έγινε αυτό...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συγγνώμη αλλά....τα 25GB τα έχεις αποθηκευμένα στην κάρτα;;;; :oops::oops: Αν ισχύει αυτό, συγχώρα με που στο λέω έτσι ωμά, είναι ΠΟΛΥ μεγάλο λάθος! Οι κάρτες, αν και πιο ανθεκτικές από τους σκληρούς γιατί δεν έχουν κινούμενα μέρη, μπορούν ανά πάσα ώρα και στιγμή να σε κρεμάσουν και μάλιστα στην πιο "χαζή" περίπτωση. Εγώ αναγκάστηκα κάποια στιγμή, μετά από παρ' ολίγον πατατράκ σε βάφτιση, να σώζω τις σημαντικές φωτογραφίες σε δύο εξωτερικούς για να είμαι πιο σίγουρος ότι θα έχω back up!

Λογικά, εφόσον έχεις Nikon όπως καταλαβαίνω, τράβηξε όλες τις φωτογραφίες σε εξωτερικό ή στο σκληρό και κάνε format της κάρτας και δε θα έχεις θέμα. Αν το κάνεις με την κάρτα μέσα στη μηχανή θα πάρει το όνομα του μοντέλου κανονικά και θα τη διαβάζει ο υπολογιστής σου ως 105ND7.... πχ.

Πληροφοριακά εάν δεν έχεις κάνει ασφαλή κατάργηση ή τραβήξεις την κάρτα λίγο πιο νωρίς απ' όσο πρέπει ενδέχεται να σου κάνει κάνει κάτι τρελά....το format συνήθως τα εξαλείφει αυτά...
Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις κάρτες μου λόγω αυτό που λες .
Στην νικον γράφω raw και γεμίζουν γρήγορα χωρίς να έχω ποτέ θέμα.
Στην action που είναι 128 το ίδιο
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Αφού η κάρτα είναι 32GB στα πόσα να την αδειάζω...?
Αυτό πήγα να κάνω και ευτυχώς πρόλαβα και τακτοποίησα σε φακέλους τα 6,5Gb περίπου...
Και πάνω που θα έφτιαχνα τα υπόλοιπα την επόμενη μέρα έγινε αυτό...
Αυτό εξαρτάται από τον καθένα μας. Για μένα ακόμη και μια 8GB κάρτα έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα, πόσο μάλλον οι 64GB ή 128GB κάρτες, για να τις αφήνω μέσα. (πχ στη D700 η 8GB γύρω στις 450, στη δε D4 με 64GB κάπου 2000)
Εγώ προσωπικά πλέον είτε 10 φωτογραφίες βγάλω είτε 100 τις κατεβάζω αμέσως, δε θέλω να το ρισκάρω ειδικά αν πρόκειται για δουλειά.

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις κάρτες μου λόγω αυτό που λες .
Στην νικον γράφω raw και γεμίζουν γρήγορα χωρίς να έχω ποτέ θέμα.
Στην action που είναι 128 το ίδιο
Αν καείς στο χυλό... Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά δεν το διακινδυνεύω.
Και εγώ μόνο Raw τραβάω αλλά κάνω αυτό που γράφω παραπάνω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είμαι σε καλό δρόμο για την ώρα...
Για να δούμε...
 
Top Bottom