Πρόβλημα με μπροστινό πιρούνι F650GS 2002

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλημέρα,

Όλες οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι χρήσιμες και σας ευχαριστώ.

Εάν εφαρμόσω την τεχνική με το Hilcoil μπορώ να το κολλήσω απευθείας με κάποια κόλα μέσα στην τρύπα ή θα πρέπει να ανοίξω πάσα για να βιδωθεί και ύστερα να βιδώσω την κανονική βίδα; Θα ήθελα να αποφύγω να μεγαλώσω την τρύπα για να μην αδυνατίσω το υλικό σε εκείνη την περιοχή. Πολλά έχουν συμβεί με τις μπότες του συγκεκριμένου μοντέλου.

Η τρύπα αυτή την στιγμή είναι 8.2mm διάμετρο και έχει βάθος περίπου 15mm μέχρι το αυλάκι, 25mm μέχρι τo σημείο που εφαρμόζει η βίδα και 32mm ολόκληρη.

Ευχαριστώ.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Καλημέρα,

Όλες οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι χρήσιμες και σας ευχαριστώ.

Εάν εφαρμόσω την τεχνική με το Hilcoil μπορώ να το κολλήσω απευθείας με κάποια κόλα μέσα στην τρύπα ή θα πρέπει να ανοίξω πάσα για να βιδωθεί και ύστερα να βιδώσω την κανονική βίδα; Θα ήθελα να αποφύγω να μεγαλώσω την τρύπα για να μην αδυνατίσω το υλικό σε εκείνη την περιοχή. Πολλά έχουν συμβεί με τις μπότες του συγκεκριμένου μοντέλου.

Η τρύπα αυτή την στιγμή είναι 8.2mm διάμετρο και έχει βάθος περίπου 15mm μέχρι το αυλάκι, 25mm μέχρι τo σημείο που εφαρμόζει η βίδα και 32mm ολόκληρη.

Ευχαριστώ.
Για να μπει σπείρωμα 8mm τρύπας με τρυπάνι 8,3mm. Οπότε είσαι ιδη κοντά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θα πρέπει να γίνει νέο σπείρωμα ,ελαφρώς μεγαλύτερο ,στο οποίο θα βιδωθεί το HelliCoil.
Αλλά,μην ανησυχείς.
Το καθάρισμα-άνοιγμα στην ήδη ξεχειλωμένη τρύπα ,θα είναι ελάχιστα μεγαλύτερης διαμέτρου από την υπάρχουσα.
Καν'το άμεσα -σε μάστορα που ξέρει πως- να ξεμπλέξεις μια κ καλή.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλημέρα,

Όλες οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι χρήσιμες και σας ευχαριστώ.

Εάν εφαρμόσω την τεχνική με το Hilcoil μπορώ να το κολλήσω απευθείας με κάποια κόλα μέσα στην τρύπα ή θα πρέπει να ανοίξω πάσα για να βιδωθεί και ύστερα να βιδώσω την κανονική βίδα; Θα ήθελα να αποφύγω να μεγαλώσω την τρύπα για να μην αδυνατίσω το υλικό σε εκείνη την περιοχή. Πολλά έχουν συμβεί με τις μπότες του συγκεκριμένου μοντέλου.

Η τρύπα αυτή την στιγμή είναι 8.2mm διάμετρο και έχει βάθος περίπου 15mm μέχρι το αυλάκι, 25mm μέχρι τo σημείο που εφαρμόζει η βίδα και 32mm ολόκληρη.

Ευχαριστώ.
Δεν ειναι καλη ιδεα να βαλεις helicoil κατα την αποψη μου. Θελει πολυ προσεκτικη δουλεια και πιθανον να εχεις το ιδιο προβλημα μελλοντικα αν δεν εχεις την απαιτουμενη εμπειρια. Αν πας σε μαστορα τοτε οκ. Αν ομως το κανεις μονος σου βαλε ντιζα.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Δεν ειναι καλη ιδεα να βαλεις helicoil κατα την αποψη μου. Θελει πολυ προσεκτικη δουλεια και πιθανον να εχεις το ιδιο προβλημα μελλοντικα αν δεν εχεις την απαιτουμενη εμπειρια. Αν πας σε μαστορα τοτε οκ. Αν ομως το κανεις μονος σου βαλε ντιζα.
Τι ντίζα πως προτείνεις να την κολλήσω?
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Eγω θα εκανα σπειρωμα και θα εβαζα πιο χοντρη βιδα.Δεν βλεπω τον λογο να βαλω αλλο ενα κομματι εκει μεσα,αλλα και αν μπει πρεπει να ειναι τοσο κοντο οσο να μπει μονο στο μεσα μερος.

Νομιζω αν δεν τοχεις και αν δεν εχεις τα καταλληλα εργαλεια καλο θα ηταν να το πας σε μηχανουργειο.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Τι ντίζα πως προτείνεις να την κολλήσω?
Με εποξικη κολλα δυο συστατικων καταλληλη για μεταλλα, πχ araldite.
Αν παρεις ντιζα στην ιδια διαμετρο με την βιδα και την τυλιξεις με μερικους λεπτους κλωνους απο χαλκινο συρμα ρευματος θα βιδωσει.
Βεβαιωσου πρωτα οτι το χεις και οταν δεις πως πετυχαινεις ενα λογικο (οχι πολυ δυνατο) σφιξιμο τοτε την κολλας. Καλα θα ηταν να καθαρισεις και την ντιζα και την τρυπα με ασετον πριν την κολλησεις. Αν κατι δε παει καλα η διαδικασια ειναι πληρως αναστρεψιμη.

Υγ
Φροντισε να κοψεις αρχικα την ντιζα περιπου 3εκ πιο μακρυα απο την μαμα βιδα ωστε να εχεις αερα για τα δυο κοντρα παξιμαδια που θα χρειαστεις για να βιδωσεις. Μετα ξανακοβεις. Ποτε δεν κοβεις ντιζα αν δεν εχεις ηδη περασμενο παξιμαδι μεσα πρωτα, ωστε ξεβιδωνοντας το να στρωσεις τις βολτες στην τομη της κοπης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Φίλοι μου καλημέρα,

Τελικά η επιδιόρθωση έγινε με Heilcoil.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας.

Καλημέρα και καλή Ανάσταση.

Επόμενο Project είναι η αποσυναρμολόγηση της μοτοσυκλέτας, μπογιατίσματα από την αρχή με νέα χρώματα και επανασυναρμολόγηση. Ξεκινά αύριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φίλοι μου καλημέρα,

Τελικά η επιδιόρθωση έγινε με Heilcoil.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας.

Καλημέρα και καλή Ανάσταση.

Επόμενο Project είναι η αποσυναρμολόγηση της μοτοσυκλέτας, μπογιατίσματα από την αρχή με νέα χρώματα και επανασυναρμολόγηση. Ξεκινά αύριο.
Περιμένουμε φωτορεπορταζ
Εχουν πλάκα και ενδιαφέρον αυτά τα λύσε δεσε
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επόμενο Project είναι η αποσυναρμολόγηση της μοτοσυκλέτας, μπογιατίσματα από την αρχή με νέα χρώματα και επανασυναρμολόγηση. Ξεκινά αύριο.
Να της το κάνεις:ok:!
Να παρακαλας όμως, να μην έχεις και άλλες τέτοιες εκπλήξεις. Ή μάλλον, όσο λιγότερες τόσο καλύτερα!!!
 
Top Bottom