Πρόβλημα με ρελαντί σε F650GS του 2002

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Φίλοι μου γεια σας και καλώς σας βρήκα.

Νέος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας αγόρασα πρόσφατα ένα F650GS του 2002 με 65.000 χιλ.

Έχω προχωρήσει σε ένα υποτυπώδες service (Μπουζί, φίλτρο αέρα, υγρά φρένων, μπαταρία, pads φρένων, καθάρισμα και γρασάρισμα αλυσίδας, Καθάρισμα καρμπιρατέρ εξωτερικά μαζί με το δοχείο αέρα). Δεν την έχω πάει σε μηχανικό ακόμα.

Όλα δουλεύουν ρολόι αλλά υπάρχει κάτι που με προβληματίζει. Όταν το μηχανάκι είναι στο ρελαντί και είναι ζεστή η μηχανή (δεν το κοίταξα όταν είναι κρύος), οι στροφές αυξομειώνεται από 1500 έως 1600 και ο ομαλός ήχος του κινητήρα χαλάει για χιλιοστά του δευτερολέπτου σαν να προσπαθεί να τραβήξει καύσιμο. Είναι ανεπαίσθητο αλλά άμα στήσεις αυτί το καταλαβαίνεις.

Τι μπορεί να φταίει?

Στο δρόμο το μηχανάκι είναι υπόδειγμα. Δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα.

Κάθε εισήγηση ευπρόσδεκτή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλώς ήρθες. Αρχικά το μηχανάκι σου δεν έχει καρμπυρατέρ, είναι ψεκαστό, εκτός αν υπήρχε κάποια "ειδική" έκδοση που δεν γνωρίζω. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πρόβλημα η τόσο μικρή μεταβολή στις στροφές. Εφόσον το φίλτρο αέρα σου είναι καθαρό και τα μπουζί καινούργια, θα κοίταγα μήπως υπάρχει πουθενά διαρροή στην εισαγωγή. Επίσης θα κοίταγα και το μπεκ ψεκασμού μήπως και είναι βουλωμένο. Το επόμενο που θα έκανα θα ήταν να το πάω σε ένα συνεργείο να το δούν. Θα πούν περισσότερα οι κάτοχοι του συγκεκεριμένουν μοντέλου.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ενα καθαρισμα του TPS αρχικα αν και....... αν οντως ειναι 100 στροφες η αυξομειωση δεν ειναι τιποτα.
Και σιγουρα γλυκαινει λιγο η λειτουργια στο μονομπυζο με ιριδιου
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Ενα καθαρισμα του TPS αρχικα αν και....... αν οντως ειναι 100 στροφες η αυξομειωση δεν ειναι τιποτα.
Και σιγουρα γλυκαινει λιγο η λειτουργια στο μονομπυζο με ιριδιου
To TPS είναι ο αισθητήρας πεταλούδας γκαζιού; Που τον Βρίσκω. Απλά καθάρισμα;

Τι θες να πεις για το μπουζί;

Σε ευχαριστώ.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Ενα καθαρισμα του TPS αρχικα αν και....... αν οντως ειναι 100 στροφες η αυξομειωση δεν ειναι τιποτα.
Και σιγουρα γλυκαινει λιγο η λειτουργια στο μονομπυζο με ιριδιου
Καλώς ήρθες. Αρχικά το μηχανάκι σου δεν έχει καρμπυρατέρ, είναι ψεκαστό, εκτός αν υπήρχε κάποια "ειδική" έκδοση που δεν γνωρίζω. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πρόβλημα η τόσο μικρή μεταβολή στις στροφές. Εφόσον το φίλτρο αέρα σου είναι καθαρό και τα μπουζί καινούργια, θα κοίταγα μήπως υπάρχει πουθενά διαρροή στην εισαγωγή. Επίσης θα κοίταγα και το μπεκ ψεκασμού μήπως και είναι βουλωμένο. Το επόμενο που θα έκανα θα ήταν να το πάω σε ένα συνεργείο να το δούν. Θα πούν περισσότερα οι κάτοχοι του συγκεκεριμένουν μοντέλου.
Ίσως να το έγραψα λάθος. Καθάρισμα της πεταλούδας του αέρα και όλης της γύρω περιοχής. Είχε λίγα καύσιμα σε εκείνη την περιοχή καθώς και μέσα στο δοχείο του αέρα.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μεσα στο δοχειο του αερα λογικα ειχες λαδια απο τις αναθυμιάσεις που μαζευονται σε μια συγκεκριμένη γωνια. Νορμαλ αυτο.
Το tps βγαλτο και καθαρισε το ψεκαζοντας απλα αρκετο carburetor cleaner(ειναι ασφαλες για tps)
Επισης αν προκειται να κανεις και εναν ελεγχο σε βαλβιδες (μπορει να μην εχει κανει ποτε)για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο πες να σου καθαρισουν και το injection

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αν θυμαμαι καλα οι βιδες ειναι torx


Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Μεσα στο δοχειο του αερα λογικα ειχες λαδια απο τις αναθυμιάσεις που μαζευονται σε μια συγκεκριμένη γωνια. Νορμαλ αυτο.
Το tps βγαλτο και καθαρισε το ψεκαζοντας απλα αρκετο carburetor cleaner(ειναι ασφαλες για tps)
Επισης αν προκειται να κανεις και εναν ελεγχο σε βαλβιδες (μπορει να μην εχει κανει ποτε)για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο πες να σου καθαρισουν και το injection

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα το δοκιμάσω να το καθαρίσω αφού πρώτα βρω που είναι το TPS. :D:D

Περιμένω να μου έρθει και ένα διαγνωστικό που παράγγειλα. Λογικά αν έχουν πρόβλημα οι βαλβίδες και το Injection θα μου το δείξει.

Θα επανέλθω με νέα μου.

Αν υπάρχει κάποια άλλη εισήγηση πείτε μου.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Περιμένω να μου έρθει και ένα διαγνωστικό που παράγγειλα. Λογικά αν έχουν πρόβλημα οι βαλβίδες και το Injection θα μου το δείξει.
Δε νομίζω αυτές οι βλάβες να φαίνονται στο διαγνωστικό, ειδικά οι βαλβίδες. Απλά θέλουν ρύθμιση. Για τον ψεκασμό δε γνωρίζω, υπόθέτω ότι δεν έχει τρόπο να καταλάβει αν τρέχει πολύ ή λίγη βενζίνη.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αν θυμαμαι καλα οι βιδες ειναι torx


Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο που εχεις στον κυκλο ειναι βηματικο μοτερ,tps ειναι το αλλο διπλα και καλο ειναι να μην το πειραξει,εκτος και ξερει να το ρυθμισει
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ναι οι βαλβιδες απλα θελουν ελεγχο στο διακενο και αντικατασταση καπελωτα αν ειναι off spec. Η εισαγωγη αερα και το tps της εικονας ειναι ακριβως κατω απο το φιλτροκουτι(κουτι αερα).ξεβιδωνεις τον σφιγκτηρα και απλα αφαιρεις το κουτι προς τα πανω

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αυτο που εχεις στον κυκλο ειναι βηματικο μοτερ,tps ειναι το αλλο διπλα και καλο ειναι να μην το πειραξει,εκτος και ξερει να το ρυθμισει
Σωστα ναι συγνωμη. αισθητηρα ρελαντι ηθελα να γραψω

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
καθαρισε το,αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα

φτιαξε ενα βιντεακι οπου ακουγεται καθαρα η αυξομειωση στροφων
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Γιατι δεν αλλαζεις και ενα φιλτρο βενζίνης;;καπου στο θεμα του f650 ο kaf αναφερει με ποιο ειναι κοινο το φιλτρο ωστε να μην το πληρωσεις 100ρικο στη Bmw.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom