Πρόβλημα με την νεκρά σε GS650f

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
με στεναχωρησες;:)
Σιγα μην στεναχωρηθω απο τα γραφομενα καποιου συνομιλητη σε καποιο φορουμ.
Η στεναχωρια μου και το αγχος μου ειναι πως θα ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις απεναντι στα παιδια μου,πως θα στηριξω την οικογενεια μου και πως θα βρω μεροκαματο.
Οσο για το οτι ειμαι θυμα σαν να εχεις δικιο.:yes:
Δεν ημουν εγω αυτος που του ετυχε η βλαβη αυτη απο τσιμουχακια αντλιας αλλα καποιος χχ ουτε το μηχανακι ηταν αυτο το 3μπορ@$λο το pegaso αλλα καποιο χ μηχανακι.Ουτε ο μαστορας που ανεφερα παραπανω ηταν αυτος που μου ανοιξε τα ματια να μην παθω τα ιδια προτεινοντας μου αλλαγη στο σετακι της αντλιας.:crs:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Προσωπικά παντως δεν βρίσκω το λόγο να αιωρείται μια επιθετικοτητα στο λόγο μας είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε με τον άλλο.

Πόσο μάλλον όταν ο λόγος αυτός είναι γραπτός, και ξέρουμε όλοι πόσο πολύ μπορεί να παρερμηνευτει το ύφος του.

Υ. Γ ο ιδιοκτήτης του θέματος που είναι τέλος πάντων να μας πει τι έγινε τελικά με τη νεκρά του

:D :D :D :p :p :p

Εμένα σε τέτοια περίπτωση ήθελε απλά ρύθμιση ο συμπλεκτη. :p
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
με στεναχωρησες;:)
Σιγα μην στεναχωρηθω απο τα γραφομενα καποιου συνομιλητη σε καποιο φορουμ.
Η στεναχωρια μου και το αγχος μου ειναι πως θα ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις απεναντι στα παιδια μου,πως θα στηριξω την οικογενεια μου και πως θα βρω μεροκαματο.
Οσο για το οτι ειμαι θυμα σαν να εχεις δικιο.:yes:
Δεν ημουν εγω αυτος που του ετυχε η βλαβη αυτη απο τσιμουχακια αντλιας αλλα καποιος χχ ουτε το μηχανακι ηταν αυτο το 3μπορ@$λο το pegaso αλλα καποιο χ μηχανακι.Ουτε ο μαστορας που ανεφερα παραπανω ηταν αυτος που μου ανοιξε τα ματια να μην παθω τα ιδια προτεινοντας μου αλλαγη στο σετακι της αντλιας.:crs:
Τον μάστορα που λες τον ξέρω πολύ καλά...:sav:
Για το τριμπούρδ@λο τον pegaso 650ie που είχες δεν γνωρίζω δεν απαντώ:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πηγαινετε κ αγοραζετε τα μηχανακια που φτιαχνουν τα......
....εγγονια του........Χιτλερ.......
...που εχουν το.....διαολο μεσα τους κ μετα εμεις τσακωνομαστε πως θα γινουν καλα !!!!!!!










πλακα κανω ετσι......μην παρεξηγηθουμε !!!!!!!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω ρωτω...

Γιατι δεν εφαρμοζει και τις 2 λυσεις και να βαλει και τα λαδια .


Πηγαινετε κ αγοραζετε τα μηχανακια που φτιαχνουν τα......
....εγγονια του........Χιτλερ.......
...που εχουν το.....διαολο μεσα τους κ μετα εμεις τσακωνομαστε πως θα γινουν καλα !!!!!!!










πλακα κανω ετσι......μην παρεξηγηθουμε !!!!!!!!

Θεος.....

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Πηγαινετε κ αγοραζετε τα μηχανακια που φτιαχνουν τα......
....εγγονια του........Χιτλερ.......
...που εχουν το.....διαολο μεσα τους κ μετα εμεις τσακωνομαστε πως θα γινουν καλα !!!!!!!










πλακα κανω ετσι......μην παρεξηγηθουμε !!!!!!!!
καλοοοο!:yew:
εμενα μου το ειχε κατασκευασει η φαμιλια Μουσολινι παντως ηταν πιο λαιτ.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
μετα απο αρκετο ψαξιμο για την αποδειξη οτι παρφλου περναει λογω φθαρμενων τσιμουχων στο σαζμαν και στον κινητηρα,παραθετω τμημα απο FAQ του F 650.com
http://f650.com/forum/forum.php
Παραγραφος στην οποια αναφερεται καθαρα η περιπτωση αυτη.
http://faq.f650.com/FAQs/Water_Pump_Seal_Repair_FAQ.htm#Why it happens
Προσοχη λοιπον στην παραγραφο
What are the symptoms and a what mileage can i expect this to happen?
συγκεκριμενα στην προταση της 3ης υποπαραγραφου.
The seals have worn to the point where not only is the outer seal leaking water through the weep-hole, the inner seals is also shot and the water is leaking through to the engine.

Τωρα αν συνεχιζεται η αμφισβήτηση στα λεγομενα μου θα βρω και αλλη περιπτωση απο φορουμ της Αυστραλιας και Ιταλιας οπου υπηρξαν περιπτωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
μετα απο αρκετο ψαξιμο για την αποδειξη οτι παρφλου περναει λογω φθαρμενων τσιμουχων στο σαζμαν και στον κινητηρα,παραθετω τμημα απο FAQ του F 650.com
http://f650.com/forum/forum.php
Παραγραφος στην οποια αναφερεται καθαρα η περιπτωση αυτη.
http://faq.f650.com/FAQs/Water_Pump_Seal_Repair_FAQ.htm#Why it happens
Προσοχη λοιπον στην παραγραφο
What are the symptoms and a what mileage can i expect this to happen?
συγκεκριμενα στην προταση της 3ης υποπαραγραφου.
The seals have worn to the point where not only is the outer seal leaking water through the weep-hole, the inner seals is also shot and the water is leaking through to the engine.

Τωρα αν συνεχιζεται η αμφισβήτηση στα λεγομενα μου θα βρω και αλλη περιπτωση απο φορουμ της Αυστραλιας και Ιταλιας οπου υπηρξαν περιπτωσεις.
Πέσ' τους να διαβάσουν κάνα Ελληνικό φόρουμ μπάς και βρούνε καμμιά άκρη...
Ετσι για την ιστορία στον δικό μου pegaso οι τσιμούχες αυτές αλλάχτηκαν στις 26-3-12 αν δε σου γράψω και τα χλμ. Θα πάθεις σόκ!;)
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
τους ειπα να διαβαζουν ελληνικα φορουμ μπας και ξεστραβωθουν.
Το θεμα ομως δεν ειναι εκει ουτε καθε ποτε αλλαζει τσιμουχακια ο κατοχος μοτο με τετοιο μοτερ και κατα συνεπεια τετοια αντλια με την ευαισθησια αυτη.
Το θεμα ειναι αν εγινε αντιληπτο οτι το νερο-παραφλου οταν τα τσιμουχακια παραδοσουν πνευμα εισερχεται στον κινητηρα και στο κιβωτιο τελικα,χωρις να γινει πληρη αποστραγγιση του απο την οπη.
Επισης η απαντηση δινεται στα FAQs κατι που σημαινει οτι συμβαινει πολυ συχνα και για να μην ανοιγουν νεα θρεντς εβαλαν την απαντηση στην ενοτητα FAQs.
Συμπερασμα οσοι κατοχοι νοιωσετε το σαζμαν να "σφιγγει" -πρωτη και βασικη ενδειξη- και στα λαδια παρατηρησετε ασπρες-γκρι κηλίδες τοτε κατευθειαν στο συνεργειο.
Καποιοι ισχυριζονται οτι ειναι θεμα λαδιου.Οχι ακριβως βεβαια.Το καθε λαδι ανεξαρτητα βαθμου ιξωδους μετα απο χρηση "σπαει" που λεμε .Αυτο ομως δεν μπορει να συμβει απο την αρχη. Ολα τα λιπαντικα εχουν εναν σχετικο βαθμο αντοχης και αποδοσης. Αν συμβει αμεσα τοτε σας εχουν βαλει μαιμου λαδι.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για το λαδακι μιας και έγινε λόγος,όταν πήρα τη μηχανή όπως είπα είχε 10w40 και το κιβώτιο γενικά ήταν σκληρό και λίγο ασαφές στις αλλαγές.αφου έκανα ένα σέρβις τότε με αλλαγη λαδιών ,το συνεργείο είχε βάλει ίδιο ιξώδες,και το κιβώτιο παρέμενε το ίδιο .τότε ψαχτηκα στα ξένα φόρουμ και αποφάσισα να δοκιμάσω το 15w50 το οποίο είναι και στα specs που ορίζει το manual.την αλλαγή λαδιών τότε (πριν 3 με 4 περίπου χρόνια)την είχα κάνει μόνος μου και εκτοτε πάλι μόνος μου την κάνω οπότε ξέρω τι βάζω.παντως το κιβώτιο με το 15w50 γενικά έγινε γλυκό σα "βούτυρο" στις αλλαγές.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
νομιζω -υποκειμενικο αυτο- οι το 15W 50 ειναι το ιδανικο λαδι για τις καιρικες συνθηκες τς Ελλαδας ειδικα σε μονοκυλινδρο μοτερ.
Χωρις να θεωρηθει διαφημιση αν σας τυχει δοκιμαστε καποιο Bardhall ειδικα σε παλιο μοτer. Θα με θυμηθειτε.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
τους ειπα να διαβαζουν ελληνικα φορουμ μπας και ξεστραβωθουν.
Το θεμα ομως δεν ειναι εκει ουτε καθε ποτε αλλαζει τσιμουχακια ο κατοχος μοτο με τετοιο μοτερ και κατα συνεπεια τετοια αντλια με την ευαισθησια αυτη.
Το θεμα ειναι αν εγινε αντιληπτο οτι το νερο-παραφλου οταν τα τσιμουχακια παραδοσουν πνευμα εισερχεται στον κινητηρα και στο κιβωτιο τελικα,χωρις να γινει πληρη αποστραγγιση του απο την οπη.
Επισης η απαντηση δινεται στα FAQs κατι που σημαινει οτι συμβαινει πολυ συχνα και για να μην ανοιγουν νεα θρεντς εβαλαν την απαντηση στην ενοτητα FAQs.
Συμπερασμα οσοι κατοχοι νοιωσετε το σαζμαν να "σφιγγει" -πρωτη και βασικη ενδειξη- και στα λαδια παρατηρησετε ασπρες-γκρι κηλίδες τοτε κατευθειαν στο συνεργειο.
Καποιοι ισχυριζονται οτι ειναι θεμα λαδιου.Οχι ακριβως βεβαια.Το καθε λαδι ανεξαρτητα βαθμου ιξωδους μετα απο χρηση "σπαει" που λεμε .Αυτο ομως δεν μπορει να συμβει απο την αρχη. Ολα τα λιπαντικα εχουν εναν σχετικο βαθμο αντοχης και αποδοσης. Αν συμβει αμεσα τοτε σας εχουν βαλει μαιμου λαδι.
Εκατσα και διάβασα οσο μπορούσα το αμερικανοφόρουμ που αναφέρεις και κατάλαβα οτι σε αυτό το θέμα έχουν κάνει τα εύκολα- δύσκολα.
Μιλάνε για στραβούς άξονες στραβές προπέλες διαστημικές τσιμούχες και άλλα "νόστιμα" που δεν έχουν νόημα.:fl:
Πάντως μου κάνει εντύπωση φίλε μου που οτι γράφουν αυτοί, τα θεωρείς δεδομένα.:thinking:
 
Τελευταία επεξεργασία:

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Αυτα που γραφτηκαν σε ελληνικα φορουμ δεν ειναι αποδεκτα απο την πλευρα σου επισης αυτα που γραφτηκαν σε ξενα φορουμ-γιατι εχω διαβασει και σε αλλο εκτος του "αμερικανικου" που λες- δεν ειναι αποδεκτα. Το οτι το αντιμετωπισα και εγω επισης δεν ειναι αποδεκτο και δεν πρεπει να θεωρουνται δεδομενα. Τι ειναι αποδεκτο; Η φωτογραφια που ανεβασες με την οπη αποστραγγισης για τις αναθυμιασεις; Τελος παντων γιατι να μην θεωρησω τα παραπανω δεδομενα αλλα να θεωρησω καποιες αοριστιες χωρις επιχειρηματα;
Μην τα μηδενιζουμε ολα στον βωμο του τα ξερω ολα η ξερεις ποιος ειμαι εγω κτλ.Το οτι γραφουν καποια πραγματα τα οπια διαβαζουν εκατομμύρια αναγνωστες εξω στον υπολοιπο κοσμο και καποιες χιλιαδες εδω στην χωρα και δεν εχει βγει καποιος να ανατρεψει ολα οσα λενε εμενα προσωπικα μου λεει παρα πολλα και ναι τα θεωρω δεδομενα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω θελω να βγει τωρα ο Jimakos και να γραψει: "Μια ντιζα ηταν μωρε και την αλλαξα..."



:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Χαλαρωστε ρε παλουκαρια...στον γραπτο λογο καμια φορα δεν μεταφερετε σωστα το φιλικο κλιμα.





























































Αιντε με τα μπουρδελα τα BMW και τα Aprilia...:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Εγω φίλε μου ειμαι του: Οσο ζω μαθαίνω!
Εσύ επιμένεις οτι η οπή υπάρχει εκεί για τις αναθυμιάσεις, ενώ η πραγματικότητα είναι για να αποχετεύει τις όποιες διαρροές εκτός κινητήρα.
Επέμενε...
Εγω πάντως δεν πρόκειται να αδειάσω τ'αντερά μου για να γεμίσω τα δικά σου...

Φιλικά πάντα:friendship:
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Εγω θελω να βγει τωρα ο Jimakos και να γραψει: "Μια ντιζα ηταν μωρε και την αλλαξα..."



:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Χαλαρωστε ρε παλουκαρια...στον γραπτο λογο καμια φορα δεν μεταφερετε σωστα το φιλικο κλιμα.





























































Αιντε με τα μπουρδελα τα BMW και τα Aprilia...:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Τριμπούρδελ@ είπαμε...
Μη μου το χαλάςς...:trt:

Εχε ομως στα υπόψιν οτι η :heΤετάρτη
έρχεται! και ως γνωστών....
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τριμπούρδελ@ είπαμε...
Μη μου το χαλάςς...:trt:

Εχε ομως στα υπόψιν οτι η :heΤετάρτη
έρχεται! και ως γνωστών....
:D :D :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Top Bottom