Πρόβλημα με φώτα

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Καβαλάω μια F 650 GS twin του 2010. Από τη ζέστη & την πολυκαιρία έχει θολώσει το τζάμι του μπροστινού φαναριού αλλά και έχει μαυρίσει ο εσωτερικός καθρέπτης.
Σημαντικό πρόβλημα καθώς και δε με βλέπουν αλλά κι εγώ δε βλέπω καλά νύχτα σε επαρχιακούς δρόμους.
Χρειάζεται να το αλλάξω ολόκληρο ή κάνω δουλειά βάζοντας λάμπες Led/Xenon ;


Κι επειδή μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις :

 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
νομιζω ειχε κ ο @mAthosalas παλιοτερα ενα ιδιο προβλημα κ καπου ειχε γραψει τι εκανε...
Κωστα θυμαμαι σωστα?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ότι λάμπα και να βάλεις, αν δε λυθεί το πρόβλημα μαυρίσματος του καθρέφτη και το θάμπωμα, πάλι τα ίδια (δε) θα βλέπεις.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ένα πρόβλημα διαδεδομένο . Εσύ μάλλον είσαι για αλλαγή ολοκληρο το φανάρι με μια πρώτη ματιά . Εγώ στο δικό μου που ήταν λιγότερο έκανα το εξής: δοκίμασε δεν χάνεις κάτι . Άνοιξα τα καπάκια που μπαίνουν οι λάμπες . Πήρα ένα μαχαιράκι και έδεσα μπροστά βαμβάκι με λίγο οινόπνευμα. Με αυτό καθάρισα τα κρύσταλλα . Έφυγε ο καπνός που είχαν . Μην κάνεις τον καθρέφτη! Ο καθρέφτης ότι κάηκε κάηκε. Μόνο ταινία αλουμινίου μπορείς να βάλεις από πάνω για να μην φαίνεται . Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα για νέο φανάρι led αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά του eBay .

Στο δικό μου άλλαξα λάμπες με τύπου ξενον και σταμάτησε να καίγεται. Αλλά υπόψιν εμένα ήταν ελαφρώς κάψιμο,κ όχι αυτό που βλέπω σε σένα . Αλλιώς κοιτάς φανάρι σαν αυτό που έχεις από eBay με κάνα 150-200 μάρκας Hella . Κ όχι Cev που φοράς τώρα γτ θα καει πάλι κάποια στιγμή
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η πιο σίγουρη λύση είναι η αντικατάσταση με aftermarket.
Είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα μοντέλα αυτής της χρονολογίας με αυτό το φανάρι.;)
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Αν πας σε αυτή την λύση διάλεξε αποστολή με EMS μπας και γλυτώσεις τελωνειο. Με Fedex το πληρώνεις σίγουρα και επίσης μια αμοιβή εκτελωνισμου δικη τους. Το φέρνει και ενας στον Βόλο, σε τιμή λίγο παραπάνω. Δες αγγελια στο car. Gr
Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αν πας σε αυτή την λύση διάλεξε αποστολή με EMS μπας και γλυτώσεις τελωνειο. Με Fedex το πληρώνεις σίγουρα και επίσης μια αμοιβή εκτελωνισμου δικη τους. Το φέρνει και ενας στον Βόλο, σε τιμή λίγο παραπάνω. Δες αγγελια στο car. Gr

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Του 800αριου υπάρχει στο eBay από Ιταλία, που γλυτώνεις το τελωνείο!

HEADLIGHT FARO SOSTITUTIVO FULL LED BMW F650 GS F700GS F800GS & ADV F800R | eBay
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...έχει θολώσει το τζάμι του μπροστινού φαναριού αλλά και έχει μαυρίσει ο εσωτερικός καθρέπτης.
Σημαντικό πρόβλημα καθώς και δε με βλέπουν αλλά κι εγώ δε βλέπω καλά νύχτα σε επαρχιακούς δρόμους.
Χρειάζεται να το αλλάξω ολόκληρο ή κάνω δουλειά βάζοντας λάμπες Led/Xenon ;
Αλλαγη στο φαναρι ολοκληρο...οποια άλλη λυση απλά...θα ψαχνεις για φαναρι...:friendship:
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Καλα θυμασαι...και το αντικατεστησα με Hella...

Send by mAthosalas' S8-F8 ...
Μπορείς να μου δώσεις Link να δω για τις Hella ;
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Η θερμοκρασία πάντως που αναπτύσσεται στο φανάρι ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες είναι τρομακτική, έβαλα λεντ ψείρα και έλιωσε κυριολεκτικά μέσα σε 1 μήνα..Σκέφτομαι να ανοίξω μικρές τρύπες στο κούμπωμα για το χειμώνα και το καλοκαίρι κάμπριο :cool:
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αυτό που λες πως γίνεται ρε φίλε; Εγώ έχω led ψείρα ένα χρόνο και είναι όπως την είχα βάλει ακόμα. Όπως και δύο φιλοι μου. Μήπως πλέον θες αλλαγή φανάρι ;
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Το φανάρι γενικά βράζει και προφανώς θέλει αλλαγή, μιας και πρέπει να το πάλεψαν πολύ να φτιάξουν τόσο ακατάλληλο φανάρι. Έχω βάλει 2 λάμπες osram οι οποίες υποτίθεται ότι αναπτύσσουν μικρότερες θερμοκρασίες και πριν 1 μήνα την ψείρα που προανέφερα. Η ψείρα λογικά τα έπαιξε με το βράσιμο του φαναριού, οπότε τρύπα να βοηθήσουμε το φανάρι μέχρι να αλλαχτεί, γιατί το βλέπω με τους 40 βαθμούς του καλοκαιριού σύντομα να γίνεται καντηλάκι εν κινηση...
 
Top Bottom