Πρόβλημα με pin βάσης φόρτισης Garmin Zumo 595

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Καλησπέρα σας,

Διαπίστωσα αυτό το Πρόβλημα με το σπασμένο πιν στη βάση φόρτισης. Η φόρτιση δεν φαίνεται να επηρεάζεται. Η συσκευή είναι σε εγγύηση, αλλά δεν νομίζω ότι καλύπτεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Τι λέτε; έχει θέμα;


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν σου κάνει επαφή... Άστο όπως είναι.
Προφανώς και δεν θα σε καλύψουν για το σπάσιμο.
Πως έγινε αυτό?
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Αν σου κάνει επαφή... Άστο όπως είναι.
Προφανώς και δεν θα σε καλύψουν για το σπάσιμο.
Πως έγινε αυτό?
Μακάρι να ήξερα... Στην 1η, 2η φορά που το έβαλα, έβγαλα από τη βάση είδα το πιν στραβό. Πήγα να το σηκώσω με μια καρφίτσα και μόλις το ακούμπησα έσπασε.

Οπτικά-θεωρητικά, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ότι κάνει επαφή. Πρακτικά, φορτίζει...

Να το συνδέσω με τη μπαταρία περνώντας την πλεξούδα από τη δεξιά πλευρά της R1200 του 2012 ή να τα μαζέψω όλα κάτω από το φως και να πάρω ρεύμα από τη USB υποδοχή που έχω μόνιμα μπροστά στο μπαράκι;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Δεν του χρειάζονται όλα για φόρτιση. Ειναι και για τις υπολοιπες λειτουργιες.
Θα πηγαινα κοντρα και θα τους ζητουσα αντικατασταση, εαν δεν υπαρχει καμια οπτικη φθορα ουτε στο τσι πι ες ουτε στη βαση. Αστοχια :)
Αυτο με την καρφιτσα το ξεχασες..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να ξεχάσει ο άνθρωπος...?
Το σπάσιμο είναι σπάσιμο και δεν το βάζουν στην εγγύηση, εκτός και έχουν ξυπνήσει καλά.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Να το ξεχασει, να μη το πει, δεν εγινε ποτε :p
Υπαρχουν και οι ζημιες απο αστοχια υλικου. Μπορει το πινακι να ηταν μαπα. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει και ορατη ζημια εκει γυρω, μου φαινεται πολυ λογικο (πέρα από βολικο).
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Το κακό είναι ότι αν το στείλω σήμερα δύσκολα να το έχω πίσω μέχρι την Πέμπτη που φεύγω.

Με την πλεξούδα τι προτείνετε;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ το έχω 9 χρόνια από μπαταρία, γιατί βολεύει όταν κλείνεις τον κεντρικό διακόπτη κλπ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι εγω απευθειας απο μπαταρια. Παντα ρευμα και δεν ασχολουμαι ;) Στο αυτοκινητο ειναι σπαστικο.....
Με το πινακι μην ασχολεισαι και χαλιεσαι. Μετα τις διακοπες αν θες, για το γαμωτο.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εγώ το έχω συνδέσει μέσω του διακόπτη για να μη καταναλώνει μπαταρία όταν δεν είναι σε λειτουργία η μηχανή. Όταν κλείνω το διακόπτη εμφανίζεται στο Garmin ένα μήνυμα, ότι χάθηκε το ρεύμα και με ρωτάει αν θέλω να το διατηρήσω ON ή όχι. Αν δε κάνω τίποτα τότε σε 15" κλείνει μόνο του. Αν επιλέξω να το κρατήσω ΟΝ, τότε παίρνει ρεύμα από την δική του (μικρή) μπαταρία.

Προσωπικά, θα διάλεγα εγκατάσταση περνώντας την πλεξούδα από τη δεξιά πλευρά της μηχανής.

Για το σπασμένο pin θα έκανα μια προσπάθεια αντικατάστασης μέσω/λόγω της εγγύησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ το έχω συνδέσει μέσω του διακόπτη για να μη καταναλώνει μπαταρία όταν δεν είναι σε λειτουργία η μηχανή. Όταν κλείνω το διακόπτη εμφανίζεται στο Garmin ένα μήνυμα, ότι χάθηκε το ρεύμα και με ρωτάει αν θέλω να το διατηρήσω ON ή όχι. Αν δε κάνω τίποτα τότε σε 15" κλείνει μόνο του. Αν επιλέξω να το κρατήσω ΟΝ, τότε παίρνει ρεύμα από την δική του (μικρή) μπαταρία.

Προσωπικά, θα διάλεγα εγκατάσταση περνώντας την πλεξούδα από τη δεξιά πλευρά της μηχανής.

Για το σπασμένο pin θα έκανα μια προσπάθεια αντικατάστασης μέσω/λόγω της εγγύησης.
Συμφωνώ σε όλα!
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Λοιπόν, να σας πω ότι έστειλα mail στην αντιπροσωπεία εδώ στην Ελβετία που μένω, έχοντας συνημμένο το τιμολόγιο, τη φωτογραφία και ότι θέλω να χρησιμοποιήσω έστω και το χαλασμένο, καθώς χρειάζομαι τη συσκευή, μέχρι να μου στείλουν το ανταλλακτικό.
Μου απάντησαν σήμερα, ότι μου στέλνουν το ανταλλακτικό για να το χρησιμοποιήσω (λογικά θα το έχω αύριο) και όταν τους στείλω πίσω το χαλασμένο θα ακυρώσουν το αίτημα πληρωμής.

Επίσης, έκανα τη σύνδεση απευθείας στην μπαταρία ώστε να έχω διαθέσιμο με ρεύμα και ένα USB σε περίπτωση που...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ το έχω συνδέσει μέσω του διακόπτη για να μη καταναλώνει μπαταρία όταν δεν είναι σε λειτουργία η μηχανή. Όταν κλείνω το διακόπτη εμφανίζεται στο Garmin ένα μήνυμα, ότι χάθηκε το ρεύμα και με ρωτάει αν θέλω να το διατηρήσω ON ή όχι. Αν δε κάνω τίποτα τότε σε 15" κλείνει μόνο του. Αν επιλέξω να το κρατήσω ΟΝ, τότε παίρνει ρεύμα από την δική του (μικρή) μπαταρία.

Προσωπικά, θα διάλεγα εγκατάσταση περνώντας την πλεξούδα από τη δεξιά πλευρά της μηχανής.

Για το σπασμένο pin θα έκανα μια προσπάθεια αντικατάστασης μέσω/λόγω της εγγύησης.
Συμφωνώ σε όλα!
Ειναι θεμα γουστου....
Στο αυτοκινητο ειναι ετσι, γιατι δε γινεται αλλιως. Αλλα δε μ αρεσει.
Στο μηχανακι που τραβας ευκολα γραμμη, επελεξα απευθειας τροφοδοσια.
Οταν ξεκαβαλαω, το gps δε μενει πανω να καταναλωνει, ετσι κι αλλιως.
Σε καθε περιπτωση, ρευμα τραβαει οσο φορτιζει τη μπαταρια του. Κι ειναι πραγματικα ελαχιστο.
Ο καθενας οπως βολευεται. Λαθος δεν υπαρχει σ αυτα. ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν, να σας πω ότι έστειλα mail στην αντιπροσωπεία εδώ στην Ελβετία που μένω, έχοντας συνημμένο το τιμολόγιο, τη φωτογραφία και ότι θέλω να χρησιμοποιήσω έστω και το χαλασμένο, καθώς χρειάζομαι τη συσκευή, μέχρι να μου στείλουν το ανταλλακτικό.
Μου απάντησαν σήμερα, ότι μου στέλνουν το ανταλλακτικό για να το χρησιμοποιήσω (λογικά θα το έχω αύριο) και όταν τους στείλω πίσω το χαλασμένο θα ακυρώσουν το αίτημα πληρωμής.

Επίσης, έκανα τη σύνδεση απευθείας στην μπαταρία ώστε να έχω διαθέσιμο με ρεύμα και ένα USB σε περίπτωση που...
Μια χαρα.
Καμια σχεση με Ελληνικη αντιπροσωπια!!!
 
Top Bottom