Πρόβλημα cbf600 ...Καλησπέρα σε όλους

Γιωργος cbf

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda cbf600 '10
Γειά σε όλους. Έκανε εγγραφή ως λάτρης μηχανής και ταξιδιών και αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο πρόβλημά μου.
Είμαι κάτοχος ενός Honda cbf600 μοντέλο του '10.
Πριν από 10 μέρες το μηχανάκι μου άρχισε το ρεταρισμα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανεβάσει στροφές πάνω από 2000.
Την πήγα συνεργείο και ο μηχανικός μου είπε μετά από μία μέρα ότι είναι η τρόμπα βενζίνης. Η τιμή καινουργιας από την Honda είναι απαγορευτικη για την αξία της μοτοσυκλέτας και έτσι μου είπε ότι θα ψάξει να βρει κάτι σε ιμιτασιον και να μην βάλω μεταχειρισμενη από άλλο γιατί μπορεί να ξαναχαλασει. Παράλληλα έψαξα και εγώ και επειδή πέρασαν αρκετές μέρες χωρίς να με πάρει επικοινωνησα μαζί του και μου είπε ότι δεν έχει βρει ακόμα και ότι πειρε μία με τον αριθμό πλαισίου της μηχανής που τελικά δεν ταίριαζε και μπορεί να μην ταιριάζουν ούτε αυτές που βρήκα. Στη φάση αυτή το έχω αφήσει πάνω του και είμαι εγκλωβισμενος σε αυτό μιας που η μηχανή είναι και το βασικό όχημα μεταφοράς για την δουλειά μου. Αν έχετε κάποια άποψη για το πρόβλημά θα με βοηθουσατε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Γιωργος cbf

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda cbf600 '10
ok απο δω λοιπον
τι ακριβως επαθε?
Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα. Η μηχανη δουλευει στο ρελαντι αρα αφου εχει παροχη γιαυτο το μοτερ λειτουργει. Το φιλτρο το ειδα εγω ο ιδιος πριν την παω και ηταν καθαρο. Αρα πιστευω οτι ειναι θεμα αντλιας.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
κοιτα για να μη μπερδευομαστε..
μοτερ εχει η αντλια και φιλτρο
και τα 2 λες ειναι μια χαρα αρα τι?δεν εχει κατι αλλο..
εχει κανα φιλτρο υψηλης που δε φαινεται?
https://www.motosp.gr/part.php?sc= 17 6 &partcat=FUEL+TANK(CBF600S/SA)&model=&id=45039&partno=16011-MGJ-D00&year=2009#content
το συγκεκριμενο σαιτ ειναι καλος μπουσουλας για ψαξιμο
πρεπει να ρωτησεις τι εχει ακριβως ομως πρωτα η αντλια σου
ωστε να σιγουρευτεις για το τι ψαχνεις
 

Γιωργος cbf

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda cbf600 '10
κοιτα για να μη μπερδευομαστε..
μοτερ εχει η αντλια και φιλτρο
και τα 2 λες ειναι μια χαρα αρα τι?δεν εχει κατι αλλο..
εχει κανα φιλτρο υψηλης που δε φαινεται?
https://www.motosp.gr/part.php?sc= 17 6 &partcat=FUEL TANK(CBF600S/SA)&model=&id=45039&partno=16011-MGJ-D00&year=2009#content
το συγκεκριμενο σαιτ ειναι καλος μπουσουλας για ψαξιμο
πρεπει να ρωτησεις τι εχει ακριβως ομως πρωτα η αντλια σου
ωστε να σιγουρευτεις για το τι ψαχνεις
Απο αυτα που ξερω δεν ειμαι σχετικος το μοτερ κατι κινει και δινει την παροχη. Αφου η μηχανη ξεκιναει και εχει ρελαντι το μοτερ λειτουργει κατι μετα απο αυτο θα εχει το προβλημα. Αυτος μου ειπε οτι αυτα δεν επισκευαζονται ειναι μονομπλοκ. Ποση δοση αληθειας περιεχουν αυτα που μου ειπε μεχρι τωρα? Ειναι δυνατον να μην ταιριαζει αντλια ιμιτασιον που ειναι φτιαγμενη για το μοντελο αυτο? Παντως θα τον ρωτησω για το προβλημα. Χρησιμο και το site που μου εστειλες ευχαριστω πολυ.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
ημιτασιον για το μοντ αυτο δε ξερω να υπαρχει
τι να πω περισσοτερα δε γνωριζω......ψαξτο λιγο ομως
κατι μου λεει πως θα τη βρεις την ακρη
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
γιατι αραγε, κατι μου λεει οτι δεν ειναι αντλια βενζινης ???:thinking::thinking::thinking:

γιωργη καταρχην πολυχρονος και καλως ορισες στη παρεα....:friendship:
ρε φιλαρακι κανε ενα κοπο και περιεγραψε τι ακριβως κανει το μηχανακι σου !!!;)
αυτο το οτι δεν ανεβαζει στροφες δεν ''συνδεεται'' και τοσο με την αντλια...
πιο πολυ με τα ηλεκτρικα μου κανει ......και οχι μονο με αυτα απαραιτητα.....
εν αναμονη λοιπον....:wtng:

και παλι :welcome::jp
 

Γιωργος cbf

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda cbf600 '10
Ευχαριστω πολυ.
Η μηχανη ρεταρει με το που πας να δωσεις γκαζι. Δεν ανταποκρινεται. Ριχνει τις στροφες απο το ρελαντι. Μερικες φορες την σβηνει κιολας. Αλλες φορες κανει ενα ξεσπασμα και ανεβαζει 5000 και μετα ξαναπεφτει. Αν αρχισω να εχω αμφιβολια και για το αιτιο που μου ειπε καλα παμε....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Γιωργος cbf
να 'χεις γιωργη....
κοιτα αυλους στο σωμα ψεκασμου....
ισως περνει αερα απο 'κει....εξ' ου και οι αρρυθμιες στο ρελαντι....
και ηλεκτρονικη ισως ??
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μάλλον για αντλία ακούγεται αλλά πρέπει να βρεις μια λύση εκτός καινούργιας απο αντιπροσωπεία.

Ψάξου λίγο και στα φορουμ στο εξωτερικό γιατί πάντα υπάρχει κάποια πατέντα στο θέμα αντλία βενζίνης για κάθε μηχανάκι. Είναι να βρεις ποια είναι αυτή.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτο οταν το κανει το Bmw συνήθως ειναι tps και οχι τρόμπα δηλαδη ειναι κατι ηλεκτρικό -ηλεκτρονικό !!
Οι τρόμπες νομιζω μετα απο ενα σημείο δεν δουλεύουν καθόλου αρα και δεν παιρνει μπρος η μηχανη
Μπουζί - μπουζοκαλωδια - ηλεκτρονική
Εχω την εντύπωση ακομα οτι εχεις άγχος και με τον μηχανικό ......
 

Γιωργος cbf

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda cbf600 '10
Λοιπόν παίδες για να ενημερώσω. Τελικά την μηχανή την πήρα σήμερα. Με καινούργια τρόμπα όχι Honda βέβαια και όλα μια χαρά. Μου φαίνεται και τεράστια διαφορά στο γκάζι πλέον. Το tps το είχα ελέγξει ο ίδιος και ήταν εντάξει. Φοβόμουν για ηλεκτρονική τόσο καιρό. Τελικά ήταν μόνο η τρόμπα. Όσο για το άγχος μου ήταν επειδή η μηχανή ήταν μία βδομάδα μέσα στο συνεργείο για μία τρόμπα.. Τι να πω τόσο σπάνια είναι για το μοντέλο μου;
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Είχα περάσει κι εγώ το ίδιο με μοντέλο του '08. Μια χαρά που βρήκες λύση. Λογικά σου αλλάξανε μόνο το μοτεράκι. Ταιριάζουν διάφορα, και από αυτοκινήτων.
Στο όλο assembly της αντλίας υπάρχει και μια ανεπίστροφη βαλβίδα. Στην αλλάξανε και αυτή;
 

Γιωργος cbf

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda cbf600 '10
Το μοτέρ μόνο μάρκα δεν ρώτησα. 60€ πήγε +50 η εργασία. Την ανεπιστροφη δεν την άλλαξε νομίζω.
 
Όνομα
Κωνστανινος
Μοτό
Honda sbf 600s 2005
Ολα καλά
Γειά σε όλους. Έκανε εγγραφή ως λάτρης μηχανής και ταξιδιών και αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο πρόβλημά μου.
Είμαι κάτοχος ενός Honda cbf600 μοντέλο του '10.
Πριν από 10 μέρες το μηχανάκι μου άρχισε το ρεταρισμα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανεβάσει στροφές πάνω από 2000.
Την πήγα συνεργείο και ο μηχανικός μου είπε μετά από μία μέρα ότι είναι η τρόμπα βενζίνης. Η τιμή καινουργιας από την Honda είναι απαγορευτικη για την αξία της μοτοσυκλέτας και έτσι μου είπε ότι θα ψάξει να βρει κάτι σε ιμιτασιον και να μην βάλω μεταχειρισμενη από άλλο γιατί μπορεί να ξαναχαλασει. Παράλληλα έψαξα και εγώ και επειδή πέρασαν αρκετές μέρες χωρίς να με πάρει επικοινωνησα μαζί του και μου είπε ότι δεν έχει βρει ακόμα και ότι πειρε μία με τον αριθμό πλαισίου της μηχανής που τελικά δεν ταίριαζε και μπορεί να μην ταιριάζουν ούτε αυτές που βρήκα. Στη φάση αυτή το έχω αφήσει πάνω του και είμαι εγκλωβισμενος σε αυτό μιας που η μηχανή είναι και το βασικό όχημα μεταφοράς για την δουλειά μου. Αν έχετε κάποια άποψη για το πρόβλημά θα με βοηθουσατε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λοιπόν χαίρομαι, είμαι καινούργιος στο κλαμπ,
 
Top Bottom