Πρόβλημα Tiger800xc

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα..Πήρα ένα tiger800 με 61000χλμ του 2011..Όταν είσαι με λίγες στροφές κ δώσεις γκάζι να φύγεις σβέλτα κάνει έντονες διακοπές μέχρι τις 3000στροφες με ότιδιποτε ταχύτητα,από εκεί και πάνω ξυρίζει..Το ντεμποζιτο μέσα έχει σκουριά, μήπως να έχει βουλώσει κάνα φίλτρο βενζίνης η τίποτα άλλο?
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Καλησπέρα..Πήρα ένα tiger800 με 61000χλμ του 2011..Όταν είσαι με λίγες στροφές κ δώσεις γκάζι να φύγεις σβέλτα κάνει έντονες διακοπές μέχρι τις 3000στροφες με ότιδιποτε ταχύτητα,από εκεί και πάνω ξυρίζει..Το ντεμποζιτο μέσα έχει σκουριά, μήπως να έχει βουλώσει κάνα φίλτρο βενζίνης η τίποτα άλλο?
Το ειπες και μονος σου, ξεκινα απο αντλια βενζινης με ενα καθαρισμα και μετα προχωρας.
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Το έχω πάθει και εγώ με χάλια βενζίνη, λογικά θα έχει σκουπίδια μέσα η δικιά σου. Προτείνω καθάρισμα το ντεπόζιτο τα σώματα και αν συνεχίσει και μετά τότε αλλάζεις κάτι.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Το έχω πάθει και εγώ με χάλια βενζίνη, λογικά θα έχει σκουπίδια μέσα η δικιά σου. Προτείνω καθάρισμα το ντεπόζιτο τα σώματα και αν συνεχίσει και μετά τότε αλλάζεις κάτι.
Από ότι βλέπω έχεις το ίδιο μηχανάκι.. Εσείς πως το ελυσες το πρόβλημα,άλλαξες μόνο βενζίνη?Κ εσένα μόνο χαμηλά σου έκανε διακοπές?
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Το έχω πάθει και εγώ με χάλια βενζίνη, λογικά θα έχει σκουπίδια μέσα η δικιά σου. Προτείνω καθάρισμα το ντεπόζιτο τα σώματα και αν συνεχίσει και μετά τότε αλλάζεις κάτι.
το χω παθει και εγω αυτο. Το συνεργειο μου ειπε να αδειασω ολη τη βενζινη και να βαλω φρεσκια και αν δεν δω βελτιωση σε 2-3 τεποζιτα τοτε να ασχοληθω περαιτερω.
Φυσικα και δεν εβγαλα την σαπια βενζινη και εκανε κανα μηνα να στρωσει αλλα σε καθε γεμισμα ητανε και καλυτερα θυμαμαι.
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Εγώ ήμουν στην Αλβανία αφού έσβηνε συνέχεια, δεν ανέβαζε στροφές και πήγαινε σαν δαιμονισμένο έβαλα βενζίνη απο σχεδόν ρεζέρβα και την επόμενη ήμουν τυχερός γιατί δεν ξανα έκανε τίποτα. Έτρεμα μην με αφήσει στην Αλβανία.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εγώ ήμουν στην Αλβανία αφού έσβηνε συνέχεια, δεν ανέβαζε στροφές και πήγαινε σαν δαιμονισμένο έβαλα βενζίνη απο σχεδόν ρεζέρβα και την επόμενη ήμουν τυχερός γιατί δεν ξανα έκανε τίποτα. Έτρεμα μην με αφήσει στην Αλβανία.
ναι ακριβως ετσι κανει! Αρρυθμιες φουλ, δεν κραταει ρελαντι και αποτομο γκαζι.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Πιθανοτατα μετα απο καναδυο φουλαρισματα να σταματησει αλλα το προβλημα δεν θα εχει λυθει.Βρες τροπο να αδειασεις την βενζινη και να ξεπλυνεις το τεποζιτο.Οσα φουλαρισματα και να κανεις η βαρια βρωμα θα μεινει κατω και θα σε ταλεπωρει,η λεπτη θα περασει σιγα σιγα στον κινητηρα.Ναι μεν θα καει αλλα που λεμε.

Μετα ριξε και ενα καθαριστικο μεσα στην βενζινη να καθαρισει το κυκλωμα.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Του έκαψα όλη την βενζίνη μέχρι να σβήσει..Του έβαλα άλλη κ πάλι τα ίδια.. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το κάνει μόνο ζεστό, κρύο δουλεύει απροβληματιστα..Καμία ιδέα κάνεις? Για τρόμπα βενζίνης μου φαίνεται..
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Τελικά πώς είχες βρεί λύση? Γιατί ξεκίνησε να το ξανακάνει εδώ και καιρό αν και καθάρισα ντεπόζιτα και φίλτρα και έβαλα καινούργια βενζίνη.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Τελικά πώς είχες βρεί λύση? Γιατί ξεκίνησε να το ξανακάνει εδώ και καιρό αν και καθάρισα ντεπόζιτα και φίλτρα και έβαλα καινούργια βενζίνη.
Πόσα χλμ έχουν τα μπουζί? Εμένα τα μπουζί φταιγανε..
 
Top Bottom