Πρόταση για βόρεια βόλτα το Σάββατο 20-2-16

MariosDuc

Μέλος
Όνομα
Μάριος Μαργαρίτης
Μοτό
Cagiva Grancanyon 900ie
Μικρή βόλτα το επόμενο Σ/Κ 20 ή 21. Ο καιρός προβλέπεται τέλειος και θα το κάνω με την συμβία δαγκωτό.

Συνάθρειση από τις 8:00πμ στη καφετέρια 'Με ή Χωρίς Αφρό', εκκίνηση στις 8:30πμ, χιλιόμετρα 300-400, επιστροφή 16:00-17:00πμ.
Λεπτομέρειες της διαδρομής μετά από συζήτηση...

Ιδέες: 1) Βόρεια, Σέρρες βόλτα στην πίστα
2) Ανατολικά, Πολύγυρος και ορεινά χωριά
3) Νότια, Χαλκιδική γύρος 1ου ή 2ου ποδιού
4) άλλο

Οι γνώστες βοηθήστε να γίνει ενδιαφέρουσα η διαδρομή, περιμένω posts/pms

Μάριος :p
 

MariosDuc

Μέλος
Όνομα
Μάριος Μαργαρίτης
Μοτό
Cagiva Grancanyon 900ie
Διόρθωση: καφέ, φαγητό το μεσημέρι και επιστροφή 16:00-17:00μμ

Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Μικρή βόλτα το επόμενο Σ/Κ 20 ή 21. Ο καιρός προβλέπεται τέλειος και θα το κάνω με την συμβία δαγκωτό.

Συνάθρειση από τις 8:00πμ στη καφετέρια 'Με ή Χωρίς Αφρό', εκκίνηση στις 8:30πμ, χιλιόμετρα 300-400, επιστροφή 16:00-17:00πμ.
Λεπτομέρειες της διαδρομής μετά από συζήτηση...

Ιδέες: 1) Βόρεια, Σέρρες βόλτα στην πίστα
2) Ανατολικά, Πολύγυρος και ορεινά χωριά
3) Νότια, Χαλκιδική γύρος 1ου ή 2ου ποδιού
4) άλλο

Οι γνώστες βοηθήστε να γίνει ενδιαφέρουσα η διαδρομή, περιμένω posts/pms

Μάριος :p
Μάριε η πρόταση σου, μάλλον πρέπει να μεταφερθεί σε νέο θέμα (παρακαλώ τους ιθύνοντες). Προσωπικά πάντως σκέφτομαι να κατέβω στις 21/2 στην Στυλίδα, στην κοπή πίτας των ducatisti, μπας και τσακωσω κάνα φλουρί. Σκέφτομαι να πάω από τον παλιό δρόμο. Θεσνικη -Κατερίνη -Ελασσόνα -Τύρναβος -Λάρισα -Φαρσαλα -Νέο Μοναστήρι -Λαμία -Στυλίδα. Εάν ψήνεσαι, το συζητάμε!!!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μάριε η πρόταση σου, μάλλον πρέπει να μεταφερθεί σε νέο θέμα (παρακαλώ τους ιθύνοντες). Προσωπικά πάντως σκέφτομαι να κατέβω στις 21/2 στην Στυλίδα, στην κοπή πίτας των ducatisti, μπας και τσακωσω κάνα φλουρί. Σκέφτομαι να πάω από τον παλιό δρόμο. Θεσνικη -Κατερίνη -Ελασσόνα -Τύρναβος -Λάρισα -Φαρσαλα -Νέο Μοναστήρι -Λαμία -Στυλίδα. Εάν ψήνεσαι, το συζητάμε!!!

:pc:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγω λεω να αποφυγω την κρητικη γκλιτσα εν οψει και του χωματινου Βερτισκου.
Προτεινω μαλιστα ευθαρσως τη διενεργεια της ασφαλτινης μαζι με τη χωματινη στις 28-2
για ανταλλαγη κατα τη διαρκεια τους αποψεων εικονων και γιατι οχι και μοτοσυκλετων:)
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Εγω λεω να αποφυγω την κρητικη γκλιτσα εν οψει και του χωματινου Βερτισκου.
Προτεινω μαλιστα ευθαρσως τη διενεργεια της ασφαλτινης μαζι με τη χωματινη στις 28-2
για ανταλλαγη κατα τη διαρκεια τους αποψεων εικονων και γιατι οχι και μοτοσυκλετων:)
Κ αυτό σωστό :biker::yew:
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Μάριε η πρόταση σου, μάλλον πρέπει να μεταφερθεί σε νέο θέμα (παρακαλώ τους ιθύνοντες). Προσωπικά πάντως σκέφτομαι να κατέβω στις 21/2 στην Στυλίδα, στην κοπή πίτας των ducatisti, μπας και τσακωσω κάνα φλουρί. Σκέφτομαι να πάω από τον παλιό δρόμο. Θεσνικη -Κατερίνη -Ελασσόνα -Τύρναβος -Λάρισα -Φαρσαλα -Νέο Μοναστήρι -Λαμία -Στυλίδα. Εάν ψήνεσαι, το συζητάμε!!!
Θα περασεις απο τα μερη μας με το κοκκινο χρεπι σου ;;;;;!!!! Κατσε να κανουμε ενα τηλ στα μπλοκα να σε γυρισουν πισω !!!

Σταλθηκε απο τον Επιχειρησιακο...
 

MariosDuc

Μέλος
Όνομα
Μάριος Μαργαρίτης
Μοτό
Cagiva Grancanyon 900ie
Λοιπόν απ ότι φένεται θα είμαι μόνος με την συμβία το Σάββατο οπότε η βόλτα είναι η εξής, και όποιος θέλει έρχεται.
Γύρος 2ου ποδιού Χαλκιδικής, με καφέ 09:00πμ στο Plaisir στη Λεωφόρο Καραμανλή και εκκίνηση κατά τις 9:40 πμ, 1η στάση Σάρτη βόλτα στη παραλία και φαγητό επιστροφή από την δυτική μεριά του ποδιού κατά τις 15:30μμ.

Την Κυριακή είμαι διαθέσιμος σόλο

Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Λοιπόν απ ότι φένεται θα είμαι μόνος με την συμβία το Σάββατο οπότε η βόλτα είναι η εξής, και όποιος θέλει έρχεται.
Γύρος 2ου ποδιού Χαλκιδικής, με καφέ 09:00πμ στο Plaisir στη Λεωφόρο Καραμανλή και εκκίνηση κατά τις 9:40 πμ, 1η στάση Σάρτη βόλτα στη παραλία και φαγητό επιστροφή από την δυτική μεριά του ποδιού κατά τις 15:30μμ.

Την Κυριακή είμαι διαθέσιμος σόλο

Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...

Πολυ καλη επιλογη! Μετα την βουρβουρου πολυ καλα στροφιλικια μεχρι και μετα τηνΤορωνη- Μαρμαρα. Εχω ταξει στο φιλαρακι μου (manosxlv) αυτη την διαδρομη.;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Λοιπόν απ ότι φένεται θα είμαι μόνος με την συμβία το Σάββατο οπότε η βόλτα είναι η εξής, και όποιος θέλει έρχεται.
Γύρος 2ου ποδιού Χαλκιδικής, με καφέ 09:00πμ στο Plaisir στη Λεωφόρο Καραμανλή και εκκίνηση κατά τις 9:40 πμ, 1η στάση Σάρτη βόλτα στη παραλία και φαγητό επιστροφή από την δυτική μεριά του ποδιού κατά τις 15:30μμ.

Την Κυριακή είμαι διαθέσιμος σόλο

Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...
Ξεχασα το βασικο,στην Σαρτη ολες οι καλες ταβερνες ειναι κλειστες λογω χειμωνα.
Θα βρειτε ομως μπαινοντας τον Μητσο στο Πεπονακι για ενα εσπρεσσο και μοτοκουβεντουλα.



στο Πορτο Κουφο η μια ταβερνα που ειναι ανοιχτη ελεγθηκε τις προαλλες και ειναι ολα νοστιμοτατα και ολοφρεσκα.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Δεν την γλυτώσαμε, λεπτομέρειες αύριο.

Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...
Αντέχεις....τι να σε κάνει το ψιλόβροχο :friendship:
 

MariosDuc

Μέλος
Όνομα
Μάριος Μαργαρίτης
Μοτό
Cagiva Grancanyon 900ie
Λοιπόν, η ιστορία της βόλτας, 9:05πμ στο Plaisir ο καφές και η τυρόπιτα είταν εξαιρετικά. Ξεκινάμε 9:50πμ με ψιχάλες η οποίες φυσικά δεν μας σταμάτησαν και μέσα σε 1 χλμ έπαψαν.

Ένας από τους λόγους της βόλτας είταν η δοκιμή της μηχανής μετά από την πολύμηνη ακινησία της, τα νέα λαστιχα και την πατέντα στο συμπλέκτη οπότε η ταχύτητες χαλαρές στα 120χαω αρχικά τουλάχιστον. Στις στροφές της Καρδίας η κίνηση εξαφανίστηκε οπότε η ταχύτητα ανεβένει στα 140χαω, η Μαρία δεν διαμαρτύρεται οπότε μετά τις στροφές ανεβένει στα 150χαω. Η μηχανή έχει καταπληκτική αίσθηση, τα λάστιχα, Anakee III για όσους δεν τα είδαν, σαν να είναι καρφωμένα στο δρόμο την βρίσκω τόσο πολύ που χάνω την έξοδο για το 2ο πόδι.

Σταματάμε στο πάρκινγκ του Χατζηφωτίου για αναστροφή αλλά και για να φορέσω γάντια (καλοκαιρινά) καθώς περιμέναμε ήλιο αλλά ο καιρός ήταν ακόμα πολύ βαρύς και με κρύο. Κόβουμε δρόμο από Αγ. Μάμα, η στροφές εκεί φανταστικές αλλά φοβάμαι ακόμα να πιέσω τα λάστιχα καθώς δεν τα ξέρω καλά και είμαι δικάβαλο.

Ξαναβγένουμε στην εθνική και πριν την Γερακινή ξεκινάει ψιχάλα η οποία μέχρι τα Ψακούδια γίνετε ψιλόβροχο, ο δρόμος βρεγμένο εντελώς. Ανησυχώ για την πρόσφυση καθώς τα προηγούμενα λάστιχα επταετίας με 20k+ χλμ ήταν απλά επικίνδυνα και δεν έχω συνηθίσει τα καινούργια ακόμη. Μέχρι την Νικήτη έχουμε γίνει μούσκεμα εγώ ειδικά με παπούτσια πόλης έχω λίμνες από νερό μέσα τους, οπότε σταματάμε για να το συζητήσουμε. Μέχρι να ζεσταθούμε λίγο αποφασίζουμε να επιστρέψουμε καθώς ο ουρανός προς Όρμο Παναγιάς είναι χειρότερος!

Στην επιστροφή δεν βρέχει και μετά από λίγο αποφασίζω ότι τα λάστιχα κρατούν και φέρομαι στον βρεγμένο γυαλιστερό δρόμο σαν να είναι στεγνός. Το μεγάλο τεστ γίνετε στην παρατεταμένη στροφή στην παραλία Τρίκορφο όπου όντως γέρνουμε όσο με τα προηγούμενα λάστιχα με στεγνό δρόμο αλλά αισθανόμαστε μεγαλύτερη ασφάλεια.

Η Μαρία την βρίσκει με το κράτημα οπότε η διαδρομή γίνεται ενδιαφέρουσα. Μετά τα Νέα Μουδανιών ανοίγουμε στα 170-180χαω καθώς ο δρόμος είναι άδειος και στεγνός.
Τις κατηφωρικές στροφές της Καρδίας τις πέρνουμε χωρίς καμία μείωση ταχύτητας, η Μαρία δεν διαμαρτύρεται καθώς δεν βλέπει το κοντέρ ;) .

Συμπέρασμα τα λάστιχα εξαιρετικά δεν έχω νοιώση τόσο ασφάλεια στην μηχανή μου ΠΟΤΕ! Ο καιρός μας την χάλασε αλλά ευχαριστηθήκαμε έστω και για λίγο στροφιλίκια. Περιμένω με ανυπομονησία να ψάξω για τα όρια των Anakee III.

Μάριος


Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...
 

MariosDuc

Μέλος
Όνομα
Μάριος Μαργαρίτης
Μοτό
Cagiva Grancanyon 900ie
Ωραίος ο Μάριος......αδιάβροχη camera δεν έχεις ???

AFRICAFON
Όχι δυστυχώς, στενά τα οικονομικά και προτιμώ να κάνω βόλτες με ότι περισσεύει

Need space and money to buy more bikes, donations welcome ...
 
Top Bottom