Πρώτα Χωματοπερπατήματα

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Ζητώ προκαταβολικά συγγώμη αν έχει υποθεί ξανά το εν λόγω ζήτημα ωστόσο έψαξα στο φορουμ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Κοιτάω για την πρώτη μου χωματο-εξόρμηση μιας και μπαίνει το κάγκελο σύντομα και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας ως προς τις πρώτες διαδρομές και ιδανικά κοντά στην ευρύτερη Αττική.

Δεν έχω εμπειρία με χώμα οπότε θα προτιμούσα σίγουρα για αρχή έναν βατό πλατύ χωματόδρομο.

Μια επιπλέον ερώτηση που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το τι γίνεται σε περίπτωση λάστιχου σε δύσβατο δρόμο. Δεν εχω ιδεά από επιτόπιες αλλαγές.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride

Με τι μηχανάκι θα πας?
Πρώτη επαφή με το χώμα??
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δίχως να έχω κάποιο ύφος, καλό είναι εάν δεν υπάρχει γνώση να υπάρχει παρέα, ειδικά στο βουνό. Ακόμα και έμπειροι δεν είναι για να κυκλοφορείς μόνος. Κανείς μας δεν γνώριζε να αλλάξει λάστιχο. Προσωπικά, αγόρασα τα εργαλεία που χρειάζονται και δοκίμασα στο γκαράζ μου με την ησυχία μου.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Έχεις απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς δεν έχω κανέναν πρόθυμο για εξόρμηση οπότε η μοναξία (τουλάχιστον στην αρχή) είναι μονόδρομος.

Με Tenere 700 θα είμαι! Λάστιχο μαμά! Χώμα έχω μπει αλλά για ελάχιστα χιλιόμετρα. Λίγο παιχνίδι σε κάτι αλάνες κτλ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλό είναι τότε να ξεκινήσεις ένα σχολείο και να σου δείξουν τα βασικά.
Συνέχισε την πρακτική σε αλάνες και εύκολα περάσματα και μετά θα ακολουθήσεις κάποια εύκολη χωματοβολτα που κάνουμε εδώ μέσα
Σιγά σιγά και με ασφάλεια.

Καλοτάξιδο τι εργαλειο
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Για αρχή δοκίμασε χωματόδρομους που περπατιούνται από αρκετούς ανθρώπους. Έτσι αν συμβεί κάτι να έχεις βοήθεια.
Σίγουρα θα πρέπει κάποιος δικός σου να ξέρει που θα πας και πειραματίσου με μεγάλη εγκράτεια.
Σε ποια περιοχή μένεις ?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έχεις βάλει αρκετά πράγματα στην εξίσωση.

Μόνος+λίγη εμπειρία+εργοστασιακό λάστιχο+μη γνώση αλλαγής ελαστικού+καινούργιο μηχανάκι=......

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο, αλλά η ασφάλεια για εμένα είναι η αρχή και το τέλος. Εξοπλισμός αναβάτη για εκτός δρόμου υπάρχει; Την έχεις ξαπλώσει τη μηχανή και να προσπαθήσεις να τη σηκώσεις μόνος σου; Εγώ το Τ7 δυσκολεύομαι να το σηκώσω μόνος, όχι λόγο βάρους αλλά επειδή ξαπλώνει τελείως.

EDIT: Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του gsmaniac
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Για αρχή δοκίμασε χωματόδρομους που περπατιούνται από αρκετούς ανθρώπους. Έτσι αν συμβεί κάτι να έχεις βοήθεια.
Σίγουρα θα πρέπει κάποιος δικός σου να ξέρει που θα πας και πειραματίσου με μεγάλη εγκράτεια.
Σε ποια περιοχή μένεις ?
σωστά points! μένω Ν.Μάκρη οπότε έχω πολύ κοντά Πεντέλη κτλ!


Έχεις βάλει αρκετά πράγματα στην εξίσωση.

Μόνος+λίγη εμπειρία+εργοστασιακό λάστιχο+μη γνώση αλλαγής ελαστικού+καινούργιο μηχανάκι=......

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο, αλλά η ασφάλεια για εμένα είναι η αρχή και το τέλος. Εξοπλισμός αναβάτη για εκτός δρόμου υπάρχει; Την έχεις ξαπλώσει τη μηχανή και να προσπαθήσεις να τη σηκώσεις μόνος σου; Εγώ το Τ7 δυσκολεύομαι να το σηκώσω μόνος, όχι λόγο βάρους αλλά επειδή ξαπλώνει τελείως.

EDIT: Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του gsmaniac
δεν έχεις καθόλου άδικο! γιαυτό και ζητάω τις συμβολές σας ως προς την διαδρομή. θεωρώ ότι ένας βατός χωματόδρομος δεν θα είναι ιδιαίτερα challenging ειδικά με χαμηλή ταχύτητα. Όσον αφορά στο πέσιμο, έχω σκοπό με το που βάλω το κάγκελο να κάνω εξάσκηση το σήκωμα! Θεωρώ ότι με το κάγκελο ότι δεν θα φτάνει μέχρι κάτω αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εξοπλισμός υπάρχει αλλά σίγουρα όχι ο optimal. Χαμηλή μπότα (που καλύπτει αστράγαλο) μπουφαν-παντελονι-γαντια-κρανος.

Καλό είναι τότε να ξεκινήσεις ένα σχολείο και να σου δείξουν τα βασικά.
Συνέχισε την πρακτική σε αλάνες και εύκολα περάσματα και μετά θα ακολουθήσεις κάποια εύκολη χωματοβολτα που κάνουμε εδώ μέσα
Σιγά σιγά και με ασφάλεια.

Καλοτάξιδο τι εργαλειο
σε ευχαριστώ πολύ! ναι έτσι το έχω στο μυαλό μου. να μάθω λίγο το feeling του χώματος και μετά ιδανικά να μπορέσω να ακολουθήσω κάπου! έχεις κάποια σχολή υπόψη;
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νέα Μάκρη, ε ? .... χμ. :sneaky: achalatsis ακούει ?

Άκου φίλε Ιάσονα... Αν σε πλευρίσει ένα ψηλό ξανθό αγόρι και σου πεί ''εγώ θα σου μάθω τα βασικά΄΄........ φύγε. Μην κοιτάξεις ποτέ πίσω! :roflmao:

Στα σοβαρά τώρα.
Από Μαραθώνα (χωριό) υπάρχει χωματόδρομος χωρίς κάποια δυσκολία που σε πάει μέχρι το φράγμα της λίμνης. Είναι περίπου 4 χιλιόμετρα. Ωραίο περιβάλλον κι εύκολα προσπελάσιμο.
Στην Πεντέλη υπάρχουν άπειροι χωματόδρομοι που θα σε βγάλουν παντού.
Χωρίς εξοπλισμό όμως μην επιχειρήσεις. Φόρα μπότα, φόρα θώρακα-ζακέτα, φόρα επιγωνατίδες, φόρα γάντια. Φόρα και κάγκελα στην μηχανή για να μην κλαις μετά...
Ποτέ δεν ξέρεις η στιγμή, τι μέγεθος καταστροφής μπορεί να φέρει. Και τα σίδερα φτιάχνονται... Εσύ ?
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Νέα Μάκρη, ε ? .... χμ. :sneaky: achalatsis ακούει ?

Άκου φίλε Ιάσονα... Αν σε πλευρίσει ένα ψηλό ξανθό αγόρι και σου πεί ''εγώ θα σου μάθω τα βασικά΄΄........ φύγε. Μην κοιτάξεις ποτέ πίσω! :roflmao:

Στα σοβαρά τώρα.
Από Μαραθώνα (χωριό) υπάρχει χωματόδρομος χωρίς κάποια δυσκολία που σε πάει μέχρι το φράγμα της λίμνης. Είναι περίπου 4 χιλιόμετρα. Ωραίο περιβάλλον κι εύκολα προσπελάσιμο.
Στην Πεντέλη υπάρχουν άπειροι χωματόδρομοι που θα σε βγάλουν παντού.
Χωρίς εξοπλισμό όμως μην επιχειρήσεις. Φόρα μπότα, φόρα θώρακα-ζακέτα, φόρα επιγωνατίδες, φόρα γάντια. Φόρα και κάγκελα στην μηχανή για να μην κλαις μετά...
Ποτέ δεν ξέρεις η στιγμή, τι μέγεθος καταστροφής μπορεί να φέρει. Και τα σίδερα φτιάχνονται... Εσύ ?
χαχαα!! θα τρέξω μακριά του!! εννοείται δεν κάνω τρέλες! το πονάω και το κορμί μου και το μοτόρι μου! Θυμάσαι από που είναι η είσοδος στον Μαραθώνα; Πεντέλη τα έχω δει και εγώ τόσα χρόνια πάνω κάτω και λέω μήπως μπω, έτσι λίγο σε κάποια!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Βέβαια έχω ακούσει ότι η Πεντέλη είναι αρκετά βραχώδης και "σπαστήρι".
Ο Υμηττός έχει πιο βατές διαδρομές αφού για φέτος σίγουρα αποκλείουμε την Πάρνηθα.
Αρχάριος και εγώ με Τενερέ 700 από την Παλλήνη. Να βρούμε κάποιον να μας οργανώσει εδώ στην Ανατολική Αττική.
Και βέβαια να κάνουμε και κανένα σχολείο, αλλά το κόστος να είναι λογικό.
Είχα κάνει με το Σπανό με το BMW, ένα ομαδικό με περισσότερα λογικό κόστος.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Να μαζευτούμε όλοι οι νέοι στο χώμα να κάνουμε βόλτα τότε! Αν έρθεις προς Υμηττό φίλε στείλε να πάμε μένω ηλιούπολη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βέβαια έχω ακούσει ότι η Πεντέλη είναι αρκετά βραχώδης και "σπαστήρι".
Ο Υμηττός έχει πιο βατές διαδρομές αφού για φέτος σίγουρα αποκλείουμε την Πάρνηθα.
Αρχάριος και εγώ με Τενερέ 700 από την Παλλήνη. Να βρούμε κάποιον να μας οργανώσει εδώ στην Ανατολική Αττική.
Και βέβαια να κάνουμε και κανένα σχολείο, αλλά το κόστος να είναι λογικό.
Είχα κάνει με το Σπανό με το BMW, ένα ομαδικό με περισσότερα λογικό κόστος.
Ανοίξτε θέμα να δούμε πόσοι θα μαζευτείτε, να πάρουμε προσφορα
Στο τελευταίο ομαδικό με τον μανιατη, ήταν τρομερή η τιμη
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να μαζευτούμε όλοι οι νέοι στο χώμα να κάνουμε βόλτα τότε! Αν έρθεις προς Υμηττό φίλε στείλε να πάμε μένω ηλιούπολη
Αν πατε Σαββατο, γραψτε το πριν, για να μας δειξεις λιγο τα μερη.
Εχω κανει μονο δυο περασματα εκει.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Βέβαια έχω ακούσει ότι η Πεντέλη είναι αρκετά βραχώδης και "σπαστήρι".
Ο Υμηττός έχει πιο βατές διαδρομές αφού για φέτος σίγουρα αποκλείουμε την Πάρνηθα.
Αρχάριος και εγώ με Τενερέ 700 από την Παλλήνη. Να βρούμε κάποιον να μας οργανώσει εδώ στην Ανατολική Αττική.
Και βέβαια να κάνουμε και κανένα σχολείο, αλλά το κόστος να είναι λογικό.
Είχα κάνει με το Σπανό με το BMW, ένα ομαδικό με περισσότερα λογικό κόστος.

Τρελός βραχόκηπος. Είχα πάει με τη γριά ένα Σάββατο.... Το καλο ξεκινάει μετά το 0:34:00 και η τούμπα στο 01:08:57. Χορτασα πέτρα.

 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Ανοίξτε θέμα να δούμε πόσοι θα μαζευτείτε, να πάρουμε προσφορα
Στο τελευταίο ομαδικό με τον μανιατη, ήταν τρομερή η τιμη
το ομαδικό θα ήταν ωραία φάση! Το 250αρι πονάει λίγο :/ Είμαι σίγουρος ωστόσο οτι αξίζει πολύ!
 
Top Bottom