Πρώτη βόλτα αν αύριο άνοιγαν όλα;

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ωραια. Ευχαριστώ
Δες επισης το επομενο θεμα οπου ειχα κανει το Βαρσοβια-Αθηνα με δυο διανυκτερευσεις σε Κρακοβια και Βελιγραδι.


Το Αθηνα-Νις και αναποδα βγαινει ανετα σε μια μερα (850χμ), τοχουμε κανει πολλες φορες με τη βαλκανοπαρεα - απλα ειναι βαρετη η διαδρομη απο εθνικες. Μαλιστα καποτε ειχαμε κανει κατ'ευθειαν το Βελιγραδι-Αθηνα (εγω τοτε με Τρανσαλπ 650), ακομα κι'αυτο γινεται σε μια μερα αλλα καθως ειναι 1100χμ ειναι για real iron-butts.

Σχετικα με βινιετα, νομιζω οτι χρειαζεται μονο στη Σλοβακια, στις αλλες χωρες εχει διοδια. Εχε υπ'οψη οτι τα βουνα στη νοτια Πολωνια οπως μπαινεις απο Σλοβακια ειναι πολυ ωραια και αξιζουν εξερευνηση αν υπαρχει χρονος.
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Δες επισης το επομενο θεμα οπου ειχα κανει το Βαρσοβια-Αθηνα με δυο διανυκτερευσεις σε Κρακοβια και Βελιγραδι.


Το Αθηνα-Νις και αναποδα βγαινει ανετα σε μια μερα (850χμ), τοχουμε κανει πολλες φορες με τη βαλκανοπαρεα - απλα ειναι βαρετη η διαδρομη απο εθνικες. Μαλιστα καποτε ειχαμε κανει κατ'ευθειαν το Βελιγραδι-Αθηνα (εγω τοτε με Τρανσαλπ 650), ακομα κι'αυτο γινεται σε μια μερα αλλα καθως ειναι 1100χμ ειναι για real iron-butts.

Σχετικα με βινιετα, νομιζω οτι χρειαζεται μονο στη Σλοβακια, στις αλλες χωρες εχει διοδια. Εχε υπ'οψη οτι τα βουνα στη νοτια Πολωνια οπως μπαινεις απο Σλοβακια ειναι πολυ ωραια και αξιζουν εξερευνηση αν υπαρχει χρονος.
Θα το μελετήσω Γιώργο μόλις παω σπιτι απο το pc. Ευχαριστώ. Οσον Αφορα την Πολωνια θα τη γυρισω όλη σιγα σιγα.

Sent from my LM-Q710.FGN using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Σχετικα με βινιετα, νομιζω οτι χρειαζεται μονο στη Σλοβακια, στις αλλες χωρες εχει διοδια. Εχε υπ'οψη οτι τα βουνα στη νοτια Πολωνια οπως μπαινεις απο Σλοβακια ειναι πολυ ωραια και αξιζουν εξερευνηση αν υπαρχει χρονος.
Kαλημερα Γιωργη!
Και η Ουγγαρια εχει βινιετα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ δεν πλήρωσα πουθενά προπερσι
Μπορεί να ήταν τυχαίο
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Kαλημερα Γιωργη!
Και η Ουγγαρια εχει βινιετα.
Γεια σου συναφρικανέ και φιλε Κώστα! :ok:

Ουπς, ουτε κι'εγω πληρωσα :sorry: Δε θυμομουνα καλα και νομισα οτι ειχε διοδια, αλλα τωρα που το ξαναφερνω στο μυαλο μου δεν ειχε. Μαλιστα η διασχιση Ουγγαριας απο Σλοβακια μεχρι συνορα Σερβιας ητανε φοβερα συντομη, λιγοτερο απο 300χμ border-to-border.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Και πού να το ξέρει κάποιος βρε παιδιά αν δεν το γράφουνε στα σύνορα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και πού να το ξέρει κάποιος βρε παιδιά αν δεν το γράφουνε στα σύνορα?
Από Σερβία για να μπεις Ουγγαρία υπάρχουν σύνορα.
Εμένα με είχαν τσεκάρει αρκετά, αλλά δεν μου ζήτησαν βινιετα
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Από Σερβία για να μπεις Ουγγαρία υπάρχουν σύνορα.
Εμένα με είχαν τσεκάρει αρκετά, αλλά δεν μου ζήτησαν βινιετα
Αυτό θέλω να πω Κώστα και με ενδιαφέρει.
Έστω ότι πάμε αν δεν το γράφουν, ενημερώνουν - έχουν μαγαζιά να αγοράσεις πού να το ξέρεις ?
Θέλει κανείς νάχει περίεργες καταστάσεις για μερικά ευρώ όταν ξοδεύει τόσα για το ταξίδι του?
Δεν νομίζω.
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Από Σερβία για να μπεις Ουγγαρία υπάρχουν σύνορα.
Εμένα με είχαν τσεκάρει αρκετά, αλλά δεν μου ζήτησαν βινιετα
Απο ότι κατάλαβα , μάλλον πρεπει να ρωτάει κανείς στα συνορα κατα την είσοδο
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Απο ότι κατάλαβα , μάλλον πρεπει να ρωτάει κανείς στα συνορα κατα την είσοδο
Από ότι έχω δει προσωπικά τις μοτοσυκλέτες συνήθως τις κάνουν ξεπέτα, από μακριά κοιτάνε τα χαρτιά και σου κάνουν νόημα πέρνα με τόσες ουρές αμαξιών που περιμένουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απο ότι κατάλαβα , μάλλον πρεπει να ρωτάει κανείς στα συνορα κατα την είσοδο
Οπως είπε ο Γιώργης παραπνω, είναι μικρή η Σλοβακία και γενικά δεν αισθάνεσαι ότι πρέπει να πληρώσεις κάτι.
Ίσως αν ρωτήσεις σε βάλουν να πληρώσεις... Ας μας πει κάποιος που το έχει κάνει.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Στην εισοδο μας στην Ουγγαρια το 2018,που μας υποδεχτηκε το αντιστοιχο κλαμπ africa twin,μας συνεστησε να μπουμε στο πρωτο βενζιναδικο ωστε να πληρωσουμε την βινιετα.
Μαλιστα πληρωνοντας μας ζητηθηκε η καθε πινακιδα,ωστε να δηλωθει στο συστημα της χωρας.
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Τέλειο, νάσαι καλά Γιάννη !
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι υποχρέωση του ταξιδιώτη να γνωρίζει όλες τις ταξιδιωτικές υποχρεώσεις. Για τέτοια θέματα ενημερώνεται κανείς από την ΕΛΠΑ.
Έπειτα... δεν είναι μόνον αυτά σε αυτές τις χώρες. Πρέπει να προσέξεις και τους ελέγχους της τροχαίας που αφορούν τα απαραίτητα που πρέπει να έχει μαζί του κάθε όχημα. Στα αυτοκίνητα π.χ. σε κάποιες από αυτές τις χώρες (δε θυμάμαι τώρα γιατί έχουν περάσει και χρόνια) απαιτούν εκτός από τα κλασικά (φαρμακείο, πυροσβεστήρα, γιλέκο ασφαλείας) ακόμη και δεύτερες λάμπες για τα φώτα, Αυτό με τις λάμπες νομίζω ισχύει και για μοτό αλλά δεν είμαι σίγουρος καθώς αυτές τις περιοχές τις έχω επισκεφθεί αυτοκίνητο. Πολλές φορές στα σύνορα υπάρχει σταθμός για τέτοιου είδους ενημερώσεις. Κατά τη διέλευση των συνόρων μου τα έβγαζε και το GPS της Navigon και οι χάρτες της IGO στο αυτοκίνητο νομίζω.

Βινιέτες σε όσες χώρες έχω χρειαστεί τις έβρισκα στο πρώτο βενζινάδικο κατά την είσοδο και παίζουν διαφορετικά κόστη, πρέπει να υπολογίζεις πόσο θα κάτσεις ή αν σε συμφέρει να πάρεις μεγαλύτερη ώστε να μη ψάχνεσαι και στην επιστροφή. Να πω και αυτό όμως, συνήθως οι βινιέτες αφορούν την κίνηση στις ΕΘΝΙΚΕΣ αρτηρίες. Αν κινείσαι από επαρχιακούς είσαι νόμιμος και χωρίς βινιέτα, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο. Εγώ είχα πάντα πρόβλημα τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τα σύνορα όπου αναγκαζόμουν να μπω ΕΘΝΙΚΗ, εκεί μπορούν να σε τσακώσουν επί τούτου. Την απουσία βινιέτας την αναγνωρίζουν π.χ. οι κάμερες τις Αυστρίας κοντά στα σύνορα και για αυτό είναι πολύ συγκεκριμένα τα σημεία που είσαι υποχρεωμένος να την κολλήσεις.

Στην Ιταλία π.χ, αν κουβαλάς ποδήλατα στον κοτσαδόρο ή με αναρτώμενη βάση στο πορτμπαγκάζ πρέπει να έχει ένα ειδικό σήμα με λευκές και κόκκινες διαγώνιες γραμμές (περίπου 50x50cm αν θυμάμαι καλά). Κανένας δεν στα λέει αυτά, πρέπει να τα μαθαίνεις μόνος σου και πιστέψτε με δεν συμφέρουν καθόλου αυτές οι κλήσεις.

 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Με την άδεια κυκλοφορίας και το δίπλωμα που ειναι στα ελληνικά τι γινεται?
Εδώ λέει οτι τα διπλωματα τυπου Α και Β ισχύουν στην Ευρώπη : Ισχύς της άδειας οδήγησης και της ασφάλισης αυτοκινήτου στην ΕΕ
Όμως αλλού διαβασα πως το δίπλωμα πρεπει να έχει εκδοθεί μετά τον Αύγουστο του 1999
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Με την άδεια κυκλοφορίας και το δίπλωμα που ειναι στα ελληνικά τι γινεται?
Εδώ λέει οτι τα διπλωματα τυπου Α και Β ισχύουν στην Ευρώπη : Ισχύς της άδειας οδήγησης και της ασφάλισης αυτοκινήτου στην ΕΕ
Όμως αλλού διαβασα πως το δίπλωμα πρεπει να έχει εκδοθεί μετά τον Αύγουστο του 1999
Στην θέση σου θα έκανα κίνηση για αντικατάσταση του διπλώματος με νέου τύπου.
 
Top Bottom