Πως καταλαβαίνουμε ότι ήρθε η ώρα αλλαγής ελαστικών;

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Αν υποθέσουμε ότι ελέγχουμε τακτικά την πίεση των ελαστικών και αυτά πατάνε καλά και δε μας κάνουν νερά πως καταλαβαίνουμε ότι τα λάστιχα πλέον δεν είναι κατάλληλα & θέλουν αλλαγή;
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
1ον καταλαβαινεις οτι πρεπει να αλλαχτουν απο του "δεικτες" που εχουν σε καποια σημεία (ουσιαστικα δειχνουν οτι τελειωνει το τακουνι)
2ον "ρωγμές" στις αυλακώσεις ή στο πλαι του ελαστικού
3ον μικρά σημεία που μοιαζει σαν "γδαρμένο" το λαστιχο..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
1ον καταλαβαινεις οτι πρεπει να αλλαχτουν απο του "δεικτες" που εχουν σε καποια σημεία (ουσιαστικα δειχνουν οτι τελειωνει το τακουνι)
2ον "ρωγμές" στις αυλακώσεις ή στο πλαι του ελαστικού
3ον μικρά σημεία που μοιαζει σαν "γδαρμένο" το λαστιχο..
Ναι προσθέσω το "τετραγωνισμα " που κάνει το ελαστικό και εκτός του ότι φαίνεται με το μάτι, το αισθάνεσαι και στην οδήγηση.
Η φθορά του ελαστικό φέρνει πολλές φορές και κραδασμο στα μαρσπιε.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Οταν σε φαγουρίζουν τα χέρια εως δυο φορές τη βδομάδα,
τότε ήρθε η ώρα για να δώσεις
λεφτά για αγορά ελαστικών.:biker2:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οταν σταματησεις να τους εχεις εμπιστοσυνη/οταν σου γλιστρανε/οταν τετραγωνησει ειναι απιστευτα ενοχλητικο στην οδηγηση και παρα μα παρα πολλα αλλα.......ποσα χιλιομετρα εχεις ας πουμε ή τι ημερομηνια εχουν τα λαστιχα και το σκεφτεσαι αυτο και δεν εισαι σιγουρος οτι θες αλλαγη?
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Οταν σταματησεις να τους εχεις εμπιστοσυνη/οταν σου γλιστρανε/οταν τετραγωνησει ειναι απιστευτα ενοχλητικο στην οδηγηση και παρα μα παρα πολλα αλλα.......ποσα χιλιομετρα εχεις ας πουμε ή τι ημερομηνια εχουν τα λαστιχα και το σκεφτεσαι αυτο και δεν εισαι σιγουρος οτι θες αλλαγη?
Πλησιάζουν τα 16.000 km φίλε μου. Το μπροστινό έχει αρχίσει να μην εμπνέει εμπιστοσύνη
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πλησιάζουν τα 16.000 km φίλε μου. Το μπροστινό έχει αρχίσει να μην εμπνέει εμπιστοσύνη
Τα αλλαζεις Γιωργο.
Δεν αξιζει το κοστος μπροστα στο οποιο ενδεχομενο.

adv phone
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ποτέ δεν μου έχει φτάσει λάστιχο στους δείκτες για αλλαγή. Συνήθως αρχίζω και έχω ενοχλητικά γλυστρήματα και σου μιλάει το λάστιχο απο μόνο του πως θέλει αλλαγή.

Αν κάποιος είναι πολύ ήπιος οδηγός ίσως μπορεί να φτάσει βέβαια το λάστιχο και στους δείκτες.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πλησιάζουν τα 16.000 km φίλε μου. Το μπροστινό έχει αρχίσει να μην εμπνέει εμπιστοσύνη
Δε νομίζω να έχω δει ποτέ 16.000 χλμ σε ελαστικό. Από την άλλη, έβαζα συνέχεια τακουνάτα στο 800 και στο 990 καθώς είναι πιο... σέξυ, επομένως λογικό είναι... :D. Άντε, ίσως στο άθλιο (για τους κ#λόδρομους του νησιού) Battlewing να είχα δει 9.000 πριν το αλλάξω με TKC80. Και τα άλλαζα 2 πίσω για 1 μπροστά.
Στο παλιό GSX600F μια φορά έφτασα στην Πάτρα (από Ιταλία) με τα λινά στο πίσω, αυτό ναι, είχε κάνει καμιά 15αριά χιλιάδες χλμ στους ΔΡΟΜΟΥΣ της Βόρειας Ιταλίας...
Καιρός για αλλαγή Γιώργο! ;)
 
Top Bottom