Πως να ΜΗΝ βαλετε το τουτορο σε CB500x

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Εχοντας το τουτορο στα χερια μου και εχοντας παρακολουθησει αρκετες τοποθετησεις τουτορο σε διαφορα μηχανακια ειπα και εγω να βαλω το δικο μου.


Παιρνω παραμασχαλα εργαλεια και τουτορο και παω γκαραζ να το βαλω.

ΑΜ ΔΕ.......

Δεν μπορουσα να το βαλω οπως ηθελα γιατι θελω και το αισθητικο κομματι που με ενδιαφερει πολυ..........

Βρε απο εδω βρε απο εκει τιποτα......

Ετσι μου ηρθε η ιδεα να το βαλω απο την μερια της εξατμισης και για να σας προλαβω ξερω οτι η τουτορο λεει να μην το βαλεις γιατι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα........

Και βεβαιως απο την δεξια μερια ταριαζει καλυτερα και κρυβεται καλυτερα και μου αρεσε καλυτερα.......

Ετσι λοιπον και εγινε η τοποθετηση του με προσοχη ωστε το σωληνακι να μην βρισκει και ακουμπαει η τσακιζει πουθενα.

Προσεξα δε στο πατακι που κραταει το τουτορο να μπει λευκο tie wrap οπως και το σωληνακι να τρεξει μεσα σε θερμοσυστελομμενο σωληνακι και για να μην φαινεται αλλα για για την οποια προστασια του.

Χρησιμοποιηθηκαν πλαστικα δαχτυλιδια με διπλης οψης αυτοκολλητο ,μαυρα εννοειται για ευνοητους λογους αλλα και ενα μεγαλο tie wrap μεσα σε θερμοσυστελομμενο για εξτρα ασφαλεια αλλα και για να μην γινει ζημια στο ψαλιδι.


Τωρα οσο αφορα την τοποθετηση του τουτορο απο την μερια της εξατμισης (που ειναι λαθος) θεωρω οτι η θερμοκρασια που αναπτυσει η εξατμιση αλλα και η αποσταση απο το τουτορο αλλα και οτι βρισκετε αρκετα πιο αριστερα απο την εξατμιση δεν θα προκαλεσει ζημια. Επιφυλλασομαι να μετρησω την θερμοκρασια στην εξατμιση και στο δοχειακι απο περιεργια και μονο......

Και οταν εννοω ζημια,οπως λεει και η τουτορο, μπορει να χαλασει το δοχειακι η την ροη του λαδιου.

[b]Ετσι λοιπον αφου αφαιρεθηκε ο πισω λασπωτηρας ετρεξε το σωληνακι επανω στο ψαλιδι καπω ετσι.....
[/b]













Τοποθετηθηκε παλι ο πισω λασποτηρας προστατευοντας και τα πλαστικα κλιπ στο να μην ξεκολλησουν αλλα και το σωληνακι και μπηκε ενα tie wrap μεσα σε θερμοσυστελομμενο σωληνακι για προστασια ψαλιδιου





 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Ζέστανε λιγάκι το θερμοσυστελομενο, να εφαρμόσει να δείχνει όμορφο! :)
Το σκέφτηκα αλλά είπα μήπως με το ζεσταμα σκληρύνει και μετά δεν είναι τόσο εύκαμπτο όσο θα ήθελα.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Πολύ καλά έκανες και το έβαλες έτσι. Συμφωνώ με τον φίλο που λέει να ζεστάνεις το θερμ/νο να μην έχει αυτές τις τσακίσεις.
Είδα όμως (και ελπίζω να κάνω λάθος) πως ορισμένοι κρίκοι της αλυσίδας σου έχουν ''κολλήσει'' και δεν δουλεύουν σωστά. Φαίνεται
στην φωτογραφία απο εκεί που τρέχει η βαλβολίνη, 4 πειράκια μπροστά.

 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Ναι έχεις δίκιο το 5ο κρικάκι φαίνεται να είναι κολλημένο.

Αλλά αυτό ίσως οφείλεται στο ότι η αλυσίδα έχει πλυθεί και στεγνώσει καλα από προηγούμενα σπρευ και λάδια όποτε στην παρούσα στιγμή η αλυσίδα είναι παντελώς στεγνή .

Θα το παρακολουθήσω να δω τι και πως.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μερακλής!
:friendship:
 
Top Bottom