Πως να αλλαξω την αδεια μηχανης(χαρτι) με κανονικη(πρασινη GR)...

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Βρηκα τον τροπο και αλλαξα το κολοχ@ρτο που δινουν για αδεια με κανονικη!

Πας στο μηχανολογικο με...

την αδεια (χαρτι Α4)..
πρασινη καρτα, αυτην που βγαζουμε για τα ταξιδια...

Και εκει συμπληρωνουμε μια αιτηση (εμενα μου την εδωσε το μηχανολογικο) οτι "θελω να αλλαξω την αδεια κυκλοφοριας με διεθνη αδεια κυκλοφοριας(ταδε οχημα και πινακιδα) λογω ταξιδιου μου στο εξωτερικο...
Τα καταθετεις μαζι με την χαρτινη αδεια και σου δινουν την καινουργια!ΠΡΑΣΙΝΗ!!!!

Ευχομαι να μπορειτε και εσεις να το κανετε στο μηχανολογικο της γειτονιας σας!ΧΕ,χε,χε!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
tattoopanther έγραψε:
Εξαρτάτε που πας.. :)
αν πεσεις σε κανεναν τυπικο ελεγχο.....μπλεκεις με τις Α4.
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
αν πεσεις σε κανεναν τυπικο ελεγχο.....μπλεκεις με τις Α4.
περασα απο Ευρωπη και Βαλκάνια...δεν ειχα θεμα στα συνορα...Ουτε καν με ρωτησαν γιατι δεν εχω την κανονικη αδεια αλλα την ειχα σε Α4...

Αληθεια με το μηχανολογικο της γειτονιας που λετε τι ειναι...??? Κατι σαν την ΔΕΛΤΑ της γειτονιας...??? :) :)
αν ειναι απλο να παω να το κανω...
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
ούτε εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα με την Α4 άδεια στα ξένα...αλλά με ενδιαφέρει να την αλλάξω...

για κάνε λίγο πιο λιανό το "μηχανολογικό της γειτονιάς..." μπικόουζ....δεν το κατάλαβα :)
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Αληθεια με το μηχανολογικο της γειτονιας που λετε τι ειναι...??? Κατι σαν την ΔΕΛΤΑ της γειτονιας...??? :) :)
αν ειναι απλο να παω να το κανω...
ούτε εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα με την Α4 άδεια στα ξένα...αλλά με ενδιαφέρει να την αλλάξω...

για κάνε λίγο πιο λιανό το "μηχανολογικό της γειτονιάς..." μπικόουζ....δεν το κατάλαβα :)
Εννοω στο μηχανολογικο που ειναι πιο κοντα σας,(σπιτι,δουλεια).....

Οσο για την Ευρωπη μπορει να μην εχεις προβλημα στα συνορα με την Α4 αλλα ποτε δεν ξερεις....
Γι'αυτο πας και τους λες θα παω Τυνησια ή Μαροκο και θελω αδεια κανονικη....Αν ειναι κανα παπακι λες θα παω με τροχοκινητο και θα το βαλω πισω στην σχαρα!;)
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Φαντάζομαι πως με το "μηχανολογικό" εννοείς κάποιο παράρτημα του Υπουργείου Μεταφορών.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Σε μενα παντως δεν εδωσαν ο,τι κι αν τους ειπα.Από γνωστο εμαθα ότι μια παρεα μηχανες από Ελλαδα που πηγαιναν Ρουμανια, τους σταματησε κλιμακιο για ελεγχο και οι δυο ειχαν παρατασεις για ΚΤΕΟ,φυσικα δεν ηταν ενημεροι για κατι τετοιο από κανενα υπουργιο και τους περασαν ΚΤΕΟ εκει και φυσικα πληρωσαν.Ελα Αλεκο,που περασες ΚΤΕΟ?Ρουμανια!!!Γ@μω τα υπουργια μου μεσα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σε μενα παντως δεν εδωσαν ο,τι κι αν τους ειπα.Από γνωστο εμαθα ότι μια παρεα μηχανες από Ελλαδα που πηγαιναν Ρουμανια, τους σταματησε κλιμακιο για ελεγχο και οι δυο ειχαν παρατασεις για ΚΤΕΟ,φυσικα δεν ηταν ενημεροι για κατι τετοιο από κανενα υπουργιο και τους περασαν ΚΤΕΟ εκει και φυσικα πληρωσαν.Ελα Αλεκο,που περασες ΚΤΕΟ?Ρουμανια!!!Γ@μω τα υπουργια μου μεσα!
Μαλλον αυτους εννοεις!!

http://www.advride.gr/threads/sos-kteo-παρατάσεις-και-ταξίδι-στο-εξωτερικό.298/
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Σε μενα παντως δεν εδωσαν ο,τι κι αν τους ειπα.Από γνωστο εμαθα ότι μια παρεα μηχανες από Ελλαδα που πηγαιναν Ρουμανια, τους σταματησε κλιμακιο για ελεγχο και οι δυο ειχαν παρατασεις για ΚΤΕΟ,φυσικα δεν ηταν ενημεροι για κατι τετοιο από κανενα υπουργιο και τους περασαν ΚΤΕΟ εκει και φυσικα πληρωσαν.Ελα Αλεκο,που περασες ΚΤΕΟ?Ρουμανια!!!Γ@μω τα υπουργια μου μεσα!
Πάνο έλα Ορεστιαδα να πάρεις πράσινη ;)

Απλά λες ότι έχασες την παλιά κ σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος.
Αλλιώς με εξουσιοδότηση μπορω να σου πάρω εγω αν θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom