Πόνος στη πλάτη..

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Τρίτο ταξίδι για φέτος που μετά από 20 λεπτά, με πιάνει ένας οξύς πόνος στη πλάτη. Ξεκινά ψηλά ανάμεσα στις ωμοπλάτες, δεξιά και αριστερά από τη σπονδυλική στήλη. Μόνο εκεί. Όχι πιο κάτω. Δε ξέρω αν φταίει η θέση οδήγησης. Στο Versys κάθομαι ψηλά και το τιμόνι κοντά μου. Συνήθως οδηγώ ελαφρά σκυμμένος, μοιράζοντας το βάρος και την πίεση. Θα πάω σήμερα σε ορθοπαιδικό για μια εκτίμηση αλλά ήθελα να μάθω αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Ασκήσεις για σύσφιξη του κορμού, κοιλιακούς κ ραγχιαίους.
Μια εξέταση χρειάζεται αν δεν έχεις κάνει....
Το παράξενο είναι ότι γυμνάζομαι αρκετά, ειδικά τα τελευταία δέκα χρόνια (CrossFit, βάρη και τρέξιμο σε σχεδόν καθημερινή βάση)


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το παράξενο είναι ότι γυμνάζομαι αρκετά, ειδικά τα τελευταία δέκα χρόνια (CrossFit, βάρη και τρέξιμο σε σχεδόν καθημερινή βάση)


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εμείς που γυμναζουμε μόνο μασέλες δεν έχουμε τέτοια θέματα :nnj:

Πέραν της πλακας τραβα σε καναν οστεοπαθητικο να τα βάλει όλα στη θέση τους, θα σε βοηθήσει αρκετά
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το παράξενο είναι ότι γυμνάζομαι αρκετά, ειδικά τα τελευταία δέκα χρόνια (CrossFit, βάρη και τρέξιμο σε σχεδόν καθημερινή βάση)


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Διατάσεις πριν αλλά κυρίως μετά κάνεις?
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Όταν με πιάνει σηκώνομαι για λίγο όρθιος στη μηχανή και ηρεμεί. Αν δεν αντέχω, σταματώ και κάνω διατάσεις και τεντωνομαι.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλού κακού κάνε μια γενική αίματος και κλείσε ένα ραντεβού σε καρδιολόγο για ένα πλήρες τσεκ απ' της καρδιάς.
Λογικα επειδή γυμνάζεσαι πρέπει να κάνεις μια φορά τον χρόνο .
Αν έχεις παλιότερες εξετάσεις dopler κλπ,τις παίρνεις μαζί σου να τις δείξεις κι αυτες
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εκεί είναι οι ρομβοειδεις, αν καταλαβαίνω από την περιγραφή.

Κάτι κάνεις λάθος οδηγώντας ή πρέπει να φέρεις την γεωμετρία της θέσης οδήγησης στα μέτρα σου.

Το ότι φεύγει ο πόνος μόλις σηκωθείς συνηγορεί στο ότι δεν υπάρχει σωματική βλάβη, θα το έβλεπες στο γυμναστήριο με κάθε άρση βάρους.

 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Εκεί είναι οι ρομβοειδεις, αν καταλαβαίνω από την περιγραφή.

Κάτι κάνεις λάθος οδηγώντας ή πρέπει να φέρεις την γεωμετρία της θέσης οδήγησης στα μέτρα σου.

Το ότι φεύγει ο πόνος μόλις σηκωθείς συνηγορεί στο ότι δεν υπάρχει σωματική βλάβη, θα το έβλεπες στο γυμναστήριο με κάθε άρση βάρους.

Το σκέφτηκα σχετικά με τη θέση οδήγησης, το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω; Μόνο το τιμόνι μπορώ να ρυθμίσω μπρος πίσω. Μετά πρέπει ή να βάλω αποστάτες ή να σκάψω τη σέλα για να γίνει πιο όρθια η θέση οδήγησης. Και αν δεν είναι αυτό και το κάνω χειρότερα; Υποτίθεται η κάθε μοτοσικλέτα έχει μελετημένη θέση οδήγησης..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εγώ με του αποστάτες στο τιμόνι , έλυσα το θέμα με ένα τράβηγμα που είχα καθώς και το μούδιασμα στο δεξί χέρι .

Τώρα πάω με 130 και είναι τέλεια

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τον πόνο που περιγράφει τον κατάλαβα μια φορά στο XR, είχα να το πάρω καιρό και συνδυασμός μεγάλης μέρας και απαιτητικής διαδρομής με σφίξιμο γιατί δεν ένιωθα άνετα. Όχι σε φάση να σταματήσω, κυρίως την επόμενη ημέρα σε φάση "παραδούλεψε η περιοχή".

Η θέση είναι μελετημένη για ποιον; Τον αναβάτη 175 και 70 κιλά;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καμιά φορά έχω παρόμοιο πόνο στην πλάτη αλλά όχι στο ύψος της ωμοπλάτης άλλα πιο χαμηλά, κάπου στη μέση της πλάτης, ακριβώς δεξιά από την σπονδυλική στήλη.

Το βρήκα μόνος μου, είναι από την προσπάθεια που κάνω καμιά φορά να κρατήσω το γκάζι σταθερό για αρκετή ώρα οπότε ταξιδεύω Εθνική. Όταν βάζω το cc ο πόνος μειώνεται.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επίσης αν πάρεις αποστάτες , φρόντισε να είναι ρυθμιζόμενοι κ όχι σταθεροί πχ rox

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τον πόνο που περιγράφει τον κατάλαβα μια φορά στο XR, είχα να το πάρω καιρό και συνδυασμός μεγάλης μέρας και απαιτητικής διαδρομής με σφίξιμο γιατί δεν ένιωθα άνετα. Όχι σε φάση να σταματήσω, κυρίως την επόμενη ημέρα σε φάση "παραδούλεψε η περιοχή".

Η θέση είναι μελετημένη για ποιον; Τον αναβάτη 175 και 70 κιλά;
Εναι .. φυσιολογικοί ανθρωποι
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ πριν αρχίζω να κοιτάω αποστάτες και σέλες θα άλλαζα θέση στο τιμόνι. Λίγες μοίρες μπορούν να κάνουν τεράστια διαφορά. Σημείωσε που είναι τώρα , κουβάλα ένα κλειδί μαζί σου ώστε να μπορείς να αλλάξεις και να δεις σε άλλη θέση εάν δεν σε βόλεψε.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καμιά φορά έχω παρόμοιο πόνο στην πλάτη αλλά όχι στο ύψος της ωμοπλάτης άλλα πιο χαμηλά, κάπου στη μέση της πλάτης, ακριβώς δεξιά από την σπονδυλική στήλη.

Το βρήκα μόνος μου, είναι από την προσπάθεια που κάνω καμιά φορά να κρατήσω το γκάζι σταθερό για αρκετή ώρα οπότε ταξιδεύω Εθνική. Όταν βάζω το cc ο πόνος μειώνεται.
Φίλε αν έχεις ΚΤΜ είναι από τα γκάζια, μη ψάχνεις άλλο .

Πάρε γιαπωνέζικο ή γερμανικό και θα περάσει.
 
Top Bottom