Πώς ορίζουμε μία πετυχημένη βόλτα;

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ξεκινάς το πρωί , κάνεις μερικά χιλιόμετρα χώμα, πατάς πάλι άσφαλτο και σύντομα, σε μία τυφλή αριστερή, κλειστή και έντονα κατηφορική στροφή, η άσφαλτος είναι βρεγμένη. Φεύγει ο πίσω τροχός, ανάποδο τιμόνι τέρμα, γλιστράει και ο μπροστινός, σαπούνι η άσφαλτος, πέφτεις σκληρά, σέρνεσαι, κάνεις πιρουέτα εσύ και η μηχανή, έλα, σταμάτα, σταμάτα ντε! Στην αρχή στα γόνατα σχεδόν, μπότες και επιγονατίδες κάνουν τη δουλειά τους, η τριβή όμως νικάει το ανθεκτικό ύφασμα του παντελονιού.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μετά ξάπλα, ελάχιστα στην πλάτη, με την κοιλιά μετά, κρατάς ακόμα ελαφριά με το ένα χέρι το τιμόνι, όχι στην κοιλιά ρε παιδιά, ευτυχώς ο θώρακας δε μεταφέρει τίποτα από το τι γίνεται από κάτω, γρήγορο ανασήκωμα, στηρίζεσαι σε αγκώνες και χέρια, το χρατσ χρουτσ από κάτω ανατριχιαστικό.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Σκέφτεσαι πως μάλλον η βόλτα θα μπει σε παύση, σκέφτεσαι πολλά, εν τέλει σταματάς κατασκονισμένος μόλις βγαίνεις έξω από την καταραμένη άσφαλτο και μπαίνεις στα ευλογημένα χώματα.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τι είναι τελικά μία πετυχημένη βόλτα;
Πετυχημένη ορίζω εγώ μία βόλτα που πέφτεις, σηκώνεσαι, βρίζεις την τύχη σου και ψάχνεις μετά νερό να κεράσεις τις κυρίες που έτυχε να είναι αυτόπτες μάρτυρες για να συνέλθουν.
Πετυχημένη είναι μία βόλτα όταν πέφτεις και μετά σηκώνεσαι χωρίς πρακτικά ούτε γρατζουνιά.
Πετυχημένη είναι μία βόλτα όταν όλα αυτά τα παθαίνεις σχεδόν στην αρχή αλλά ύστερα από μερικά μαστορέματα στη μηχανή που την κάνουν σαν καινούργια, μπορείς και συνεχίζεις, οδηγείς σε μέρη άγνωστα, ανακαλύπτεις καινούργιες διαδρομές και ανθρώπους, βλέπεις εικόνες μοναδικές και μαγικές.
Τέλος, πετυχημένη ορίζω εγώ μία βόλτα όταν παρά τις όποιες αναποδιές έχεις την πολυτέλεια να επιστρέψεις με χαμόγελο στην οικογένεια και στους φίλους σου για να τους αφηγηθείς την καινούργια σου κουζουλάδα πασπαλισμένη με μπόλικη περιπέτεια.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πάντα όρθιοι, είναι αδύνατον.
Πάντα ασφαλείς όμως υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να συμβεί.

Πάρτε τα μέτρα σας!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Spoiler Alert!!!


























Και τις τούμπες μας φάγαμε :wacky:
Και μοναδικές φωτογραφίες βγάλαμε :photo:
(Thnx @yns για τη δανικιά φωτογραφική)

Και μπανάκι κάναμε. :cool:

Είχαμε πρόγραμμα! :yew:

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αχρείαστος να είναι ο εξοπλισμός αλλά τη φορά που θα χρειαστεί επιβάλλεται να τον έχεις! Τέλος καλό, όλα καλά δηλαδή.

Όσο για την τελευταία φωτογραφία (flipαρε την γιατί δεν μπορώ να βλέπω να Μάταλα σαν σε καθρέπτη) ελπίζω να καταλαβαίνετε οι νεοφερμένοι γιατί τον αποκαλώ "κουζουλό" τον ... κουζουλό!! :D :D :D

Περιμένω το εκδρομικό...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
πρεπει να ηταν δυνατη σαβουρδα!!!!εχω μια εντυπωση !!!!
στα σιδερα και στης κορντουρες μονο !!!!!
παντα ορθιος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
θεμα για σεμιναριο καθως υποτιμουμε την λεξη εξοπλισμος καθημερινα.
οι δε εικονες απο τους γυρω μας ειναι ακρως ουτοπικες καθως θεωρουν το γυμνο ανθρωπινο δερμα πιο ανθεκτικο απο οποιοδηποτε προστατευτικο υλικο.
ευχαροστουμε για το κουραγιο Νικολα!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
βλεποντας τετοιες εικονες και διαβαζοντας το ποστ σου το μυαλο μου αυτεπαγγελτα παει σε αυτους με τα φανελακια βερμουδες και σαγιναρες πανω στην μηχανη.
Ευχομαι ποτε ξανα και παντα εξοπλισμο.:Watching:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωραίο ποστ...!!:hailbig:
Και πολύ επίκαιρο, γιατί λόγω ζεστης......η μλκια πάει σύννεφο!!!
Όλοι με σορτσακια, παντόφλες και ξεκρανωτοι....
Τα ειπες ολα...συμφωνουμε...δυστυχως η συντριπτικη νοοτροπια οσων καβαλανε διτροχα ακολουθει τη νοοτροπια του Ελληναρα...
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Να επισημάνω επ ευκαιρίας για το καλοκαίρι ότι:
Ένα ζευγάρι γάντια εντούρο κάνουν στοιχειώδη δουλειά ακόμα και σε άσφαλτο και νιώθεις σα να μη φοράς τίποτα.
Μπότες, μπορείς να αγοράσεις κάποιο σχετικά χαμηλό μποτάκι και να έχεις μια αξιοπρεπή προστασία για άσφαλτο.
Η στολή εντούρο, αν και είναι κάπως διαστημική, προστατεύει ελαφριά στο παντελόνι και κυρίως είναι τρομερά ευάερη.
Ένας θώρακας, με οποιαδήποτε διάτρητη μπλούζα κάνει τρομερή δουλειά από προστασία (όχι για μεγάλες ταχύτητες σε άσφαλτο) και είναι τρομερά ευάερος.
Πάνω από το πατελόνι, μπορείς να δέσεις ένα ζευγάρι επιγονατίδες. Υπάρχουν φτηνές που κάνουν στοιχειώδη δουλειά, υπάρχουν και οι πολύ ακριβότερες. Όπως και να έχει, για ταξίδι ειδικά είναι καλή και εύκολη λύση.

Αχρείαστος να είναι ο εξοπλισμός αλλά τη φορά που θα χρειαστεί επιβάλλεται να τον έχεις! Τέλος καλό, όλα καλά δηλαδή.

Όσο για την τελευταία φωτογραφία (flipαρε την γιατί δεν μπορώ να βλέπω να Μάταλα σαν σε καθρέπτη) ελπίζω να καταλαβαίνετε οι νεοφερμένοι γιατί τον αποκαλώ "κουζουλό" τον ... κουζουλό!! :D :D :D

Περιμένω το εκδρομικό...
Ναι, έτσι λέει ο Μάνος πως βγαίνουν οι selfie :UH:
Θα τη φλιπάρω, όμως αργότερα.

πρεπει να ηταν δυνατη σαβουρδα!!!!εχω μια εντυπωση !!!!
στα σιδερα και στης κορντουρες μονο !!!!!
παντα ορθιος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ήταν, ω ναι ήταν!
Με 30 τόσα χιλιόμετρα, μη νομίζεις. Μάλιστα, έβγαλα φωτογραφίες μόνο τα σκισμένα, οι σκληρές εντουρόμποτες που είναι γεμάτες γρατσουνιές από τη χρήση δε μπορούν να μαρτυρήσουν τι απόσβεσαν για παράδειγμα. Με σαγιονάρα ούτε θέλω να σκέφτομαι τι θα είχε συμβεί!
Όσον αφορά το πάντα όρθιος, θα σου πω αυτό που λέω σε 100+ νέα παιδιά κάθε χρόνο. Με μηχανάκι-μηχανή ΘΑ πέσεις. Και το ΟΤΑΝ πέσεις, το ερώτημα είναι: Μπορείς να ξανασηκωθείς και να συνεχίσεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Η απάντηση εξαρτάτε σε τεράστιο βαθμό από τον καθένα μας προσωπικά.
Ωραίο ποστ...!!:hailbig:
Και πολύ επίκαιρο, γιατί λόγω ζεστης......η μλκια πάει σύννεφο!!!
Όλοι με σορτσακια, παντόφλες και ξεκρανωτοι....
θεμα για σεμιναριο καθως υποτιμουμε την λεξη εξοπλισμος καθημερινα.
οι δε εικονες απο τους γυρω μας ειναι ακρως ουτοπικες καθως θεωρουν το γυμνο ανθρωπινο δερμα πιο ανθεκτικο απο οποιοδηποτε προστατευτικο υλικο.
ευχαροστουμε για το κουραγιο Νικολα!!
βλεποντας τετοιες εικονες και διαβαζοντας το ποστ σου το μυαλο μου αυτεπαγγελτα παει σε αυτους με τα φανελακια βερμουδες και σαγιναρες πανω στην μηχανη.
Ευχομαι ποτε ξανα και παντα εξοπλισμο.:Watching:
Ακόμα και σε πολύ κοντινές αποστάσεις, χωρίς μπότες και γάντια νιώθω πολύ εκτεθειμένος. Γιατί έχω πέσει αμέτρητες φορές, ευτυχώς χωρίς να έχω κάποιο σημάδι να μου τις θυμίζει.
Δυστυχώς φίλοι μου ο κίνδυνος δε κοιτάει χειμώνα καλοκαίρι, κρύο ή ζέστη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Επαναφέρω το θέμα για να δείξω τι θα μου είχε συμβεί αν ΔΕΝ φορούσα εξοπλισμό.
Προσοχή, το βίντεο είναι κάπως αηδιαστικό αν και οι πληγές είναι επιφανειακές. :muted:

 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Επαναφέρω το θέμα για να δείξω τι θα μου είχε συμβεί αν ΔΕΝ φορούσα εξοπλισμό.
Προσοχή, το βίντεο είναι κάπως αηδιαστικό αν και οι πληγές είναι επιφανειακές. :muted:

Τίποτις δεν έπαθε...... τη γλίτωσε !!!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μ αρεσει που φοραει τα γαντια.... για προστασια φυσικα!! Χαχα

Νομιζω καπου το εχω ξαναδει αυτο το βιντεο..
 
Top Bottom