ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ON-OFF ΚΑΙ ENDURO

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλησπέρα σε όλους,

Έψαχνα να βρω στο φόρουμ πληροφορίες για το πως πρέπει να είναι ντυμένος ένας αναβάτης που θέλει να έρθει σε μία από τις βόλτες (εκτός δρόμου) που ανεβάζετε συχνά πυκνά. Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο θέμα και είπα να δημιουργήσω αυτό σε μία προσπάθεια να μαζευτεί εδώ ποιος είναι ο βασικός εξοπλισμός, ποιος είναι ο πλήρης και αν υπάρχουν διαφορές λόγω μεγέθους μηχανής (πχ. πριόνι με πομόνα); Στις φωτογραφίες που βλέπω να αναιβαίνουν κατα καιρούς στο Facebook αλλά και εδώ έχει τύχει να δω αναβάτες μόνο με εξοπλισμό εντούρο, αλλά και αναβάτες μόνο με τζιν και μποτάκι ή και πιο mix grill κάτι μεταξύ των δύο. Για να είμαι ειλικρινής καταλαβαίνω ότι μάλλον (και παρακαλώ ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν περισσότερα) υπάρχει ο εξοπλισμός εντούρο, on-off και ο "βγήκα για καφέ". Χωρίς να ασχοληθούμε με τον τελευταίο παρακάτω νομίζω είναι οι κύριες διαφορές του


Εξοπλισμός εντούρο
  1. Κράνος ανοικτό με γείσο και μάσκα
  2. Προστασίες σε θώρακα, αγκώνες, γόνατα, μέση κλπ.
  3. Ελαφρύς ρουχισμός από πάνω τους
  4. Μπότα εντούρο με πολύ προστασία, σχεδόν ποτέ αδιάβροχες
Στον παραπάνω εξοπλισμό τι γίνεται άμα πίασει ας πούμε βροχή και πολύ κρύο, αφού αυτός είναι σχεδιασμένος για πολύ καλό αερισμό;

Εξοπλισμός on-off
  1. Adventure μπότα με προστασία, αλλά όχι όσο μια εντούρο
  2. Μπουφάν 4 εποχών με ενσωματομένες προστασίες
  3. Παντελόνι cordura με ενσωματομένες προστασίες
  4. Κράνος adventure με γείσο και ζελατίνα και την επιλογή να πάρει και μάσκα
Στον δεύτερο καταλαβαίνω ότι μάλλον μπορείς να αντιμετωπίζεις περισσότερο κρύο, αλλά στα ζόρια θα βράσεις στον εξοπλισμό σου.

Στο δικό μου μυαλό σίγουρα η ασφάλεια προέχει, αλλά τι τελικά ισχύει, ειδικά όταν χρησιμποιείς αυτόν τον εξοπλισμό στο βουνό; Οι ειδικοί και όσοι έχουν εμπειρία από τη χρήση και των δύο μποροούν να παραθέσουν τις εντυπώσεις τους; Αυτό το θρέντ ίσως θα βοηθούσε και κάποιον να συλλέξει πληροφορίες για τον εξοπλισμο πρίν ξεχυθει στα βουνα. Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσαμε να κάνουμε στην προετοιμασία της μηχανής που θα είχε ενδιαφέρον.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον, για ανάλυση και κουβέντα...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα...
Νομίζω λόγω πείρας ότι με τον εξοπλισμό εντούρο μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε χωμάτινη βόλτα.
Είτε με πριόνι είτε με μεγάλη μοτό.
Σε περίπτωση βροχής με ένα αδιάβροχο κάνεις την δουλειά σου... ;)
Βέβαια δεν ισχύει το ίδιο και για τις μπότες.
Επίσης θα πρόσθετα στην πρώτη περίπτωση και ένα εντουρομπουφάν.
Σε σχέση με τον εξοπλισμό on-off έχεις καλύτερη προστασία.
Επίσης ο εξοπλισμός on-off είναι πιο εύκολος στο βάλε-βγάλε εχεις καλύτερη προστασία σε άσχημες καιρικές συνθήκες αλλά είναι λογικό να είσαι δυσκίνητος με αυτόν...;)
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Άρα μεταξύ των δύο είναι μόνο θέμα προτίμησης η ας πούμε θα αγανατησεις με τον εξοπλισμό on-off; Οι μπότες από ότι καταλαβαίνω είναι μονόδρομος οι enduro καθαρά από θέμα ασφάλειας.

Σε ότι αφορά τον εξοπλισμό on off αυτό που θα λέγαμε ως πλήρης θα ηταν:

Κρανος
μπουφάν 4 εποχών
ελαφριά ισοθερμικα από μέσα
παντελόνι αντίστοιχο με προστασίες και αυτό
Μπότα onoff η enduro
γάντια

Τι ισχύει αντίστοιχα για το enduro;


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Δεν ξέρω πόσο μπορει κάποιος να είναι καλυμμένος με τις προστασίες του μπουφάν και του παντελονιού για τις βόλτες που γίνονται στο φόρουμ.

Εγώ θα επέλεγα επιπλέον
θώρακα.
Εντουρομποτα ασυζητητί
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα σου πω τι φοράω εγώ...
Κράνος ανοιχτό.
Μάσκα (γυαλιά).
Ποδηλατικό κοντομάνικο μπλουζάκι.
Θώρακα που καλύπτει και τις κλείδες.
Μπλούζα εντούρο και επιπλέον μπουφάν εντούρο όταν είναι άσχημος ο καιρός.
Παντελόνι εντούρο.
Προστασίες για τα γόνατα οι οποίες δένουν στο πόδι και όχι σε κάποια θήκη του παντελονιού.
Μπότες εντούρο μαζί με κάλτσες ορειβατικές ή του σκι...
Οι ταχύτητες είναι σχετικά μικρές και η κόπωση μεγάλη στο σπορ οπότε και σε θερμοκρασίες κάτω των 10 βαθμών δεν κρυώνεις ιδιαίτερα.
Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μια ισοθερμική full face κουκούλα μέσα από το κράνος ώστε να είσαι λίγο καλύτερα στα πολλά κρύα.


 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν ξέρω πόσο μπορει κάποιος να είναι καλυμμένος με τις προστασίες του μπουφάν και του παντελονιού για τις βόλτες που γίνονται στο φόρουμ.

Εγώ θα επέλεγα επιπλέον
θώρακα.
Εντουρομποτα ασυζητητί


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και εγώ αυτό έχω καταλάβει, εξού και οι ερωτησεις μου. Βέβαια μου κάνει εντύπωση που βλέπω σε φωτογραφιες και ορισμενους που δε φοράνε ούτε αυτά.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Θα είχε ενδιαφέρον Ν μας πει κάποιος τη γνώμη του για τα knee brace

Είναι υπερβολή για τις βόλτες με μεγάλα ον_οφφ.;
Υπερβολή λέγοντας αν είναι βιώσιμη κατάσταση όταν τα φοράς πολλές ώρες σε μια βόλτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα είχε ενδιαφέρον Ν μας πει κάποιος τη γνώμη του για τα knee brace

Είναι υπερβολή για τις βόλτες με μεγάλα ον_οφφ.;
Υπερβολή λέγοντας αν είναι βιώσιμη κατάσταση όταν τα φοράς πολλές ώρες σε μια βόλτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστός...
Εγώ δυστυχώς ακόμα δεν αξιώθηκα να πάρω...:sorry:
Όταν γίνει καμιά στραβή τότε θα το θυμηθώ...:wacky:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τον Οκτώβρη είδα μια φάση με φίλο, που αν δεν φορούσε τον ναρθηκα θα χε πάρει το πόδι του στα χέρια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τα knee brace απ'οτι ξέρω είναι αν έχεις στο γόνατο παλιότραυματισμό η είσαι σε αποθεραπεία και θες να κάνεις κάποια δραστηριότητα κτλ.
Αν το γόνατο είναι πλήρως λειτουργικό δε νομίζω ότι χρειάζεται.
Ίσως να έχει και αντίθετα αποτελέσματα δεδομένου ότι δεν αφήνει το γόνατο να δουλέψει όπως πρέπει.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τα knee brace απ'οτι ξέρω είναι αν έχεις στο γόνατο παλιότραυματισμό η είσαι σε αποθεραπεία και θες να κάνεις κάποια δραστηριότητα κτλ.
Αν το γόνατο είναι πλήρως λειτουργικό δε νομίζω ότι χρειάζεται.
Ίσως να έχει και αντίθετα αποτελέσματα δεδομένου ότι δεν αφήνει το γόνατο να δουλέψει όπως πρέπει.

Μιλάμε πάντα για knee brace moto έτσι.
Δεν εννοώ το ιατρικό τύπου

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
knee brace moto.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποιο είναι αυτό?
Έχεις link?
Κάτι τέτοιο?

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εμάς γιατρός ρε παιδιά να μας λύσει της απορίες.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εδώ μέσα μόνο Ψυχίατροι :p
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τα knee brace ειναι απαραίτητα για το xtreme enduro η για x-games με snowboard .
Υπαρχουν μεγεθοι πχ small , medium , large κτλ.
Υπαρχουν εταιριες που φτιάχνουν κατα παραγγελία knee brace , custom επανω στο ποδι .
Με αυτο τον τροπο γλυτωνεις τους χιαστούς.

Γενικα οτι κανουμε για την προστασια μας , μονο καλο ειναι.

Ριξτε μια ματια στα leat .

Αντίστοιχα η συγκεκριμένη εταιρεία εχει πολυ καλα neck brace .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
stefos
  1. Kράνος εντουράδικο ελαφρύ με γυαλιά εντουράδικα αν η βόλτα είναι κοντινή, αλλιώς κράνος adventure με ζελατίνα και γείσο.
  2. ισοθερμικό ψιλό
  3. θώρακα με επιαγκωνίδες και προστασία κλείδας
  4. jersey
  5. Ζακέτα Softshell
  6. Εντουράδικο μπουφάν.
  7. Αν ζορίσει το κρύο φοράω και ένα αδιάβροχο.
Όταν μπαίνουμε χώμα, στάση για βγάλσιμο το 5 και 6, εκτός αν έχει κρύο αφαιρώ μόνο τα μανίκια από το μπουφάν (είναι αφαιρούμενα) αλλά και το softshell
Γάντια εντουράδικα για το χώμα και ένα ζευγάρι spare χειμωνιάτικα για την άσφαλτο.
Κάτω φοράω ένα light ισοθερμικό, ένα παντελόνι cordura με την αδιάβροχη επένδυση και τις κλασικές προστασίες σε γόνατα και γοφούς, καθώς επίσης μπότες για χωμάτινη οδήγηση αλλά όχι για enduro, αδιάβροχες.
Στο θέμα μπότα είμαι λίγος και σκοπεύω να προμηθευτώ ένα ζευγάρι με καλύτερες προστασίες, σχεδόν εντουράδικες,μ μια και αρχίζω και οδηγώ πιο επιθετικά.

Αυτά από φθινόπορο έως και μέσα Ιουνίου.
Αν οι θερμοκρασίες ξεπεράσουν τους 28-30 βαθμούς δεν μπαίνω χώμα γιατί δε μου αρέσει η ξεραίλα.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Η leatt συγκεκριμένα έχει το c frame που υποτίθεται είναι πιο άνετο σε συνθήκες travel enduro καθότι είναι "ανοικτό" από την έσω μεριά.
Στην πράξη δεν ξέρω αν είναι ανεκτό στην πολύωρη οδήγηση


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Η leatt συγκεκριμένα έχει το c frame που υποτίθεται είναι πιο άνετο σε συνθήκες travel enduro καθότι είναι "ανοικτό" από την έσω μεριά.
Στην πράξη δεν ξέρω αν είναι ανεκτό στην πολύωρη οδήγηση


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
περιεργος ειμαι να δω ποιος θα δωσει 500 ευρω για την αγορα τους (1-2 ισως) ασχετα αν ολοι συμφωνουμε οτι μετα το μοιραιο θα λεγαμε γιατι δεν τις αγορασαμε. Αλλα οταν δουλευεις για 500-650-700 ειναι τουλαχιστον ουτοπικο να κανεις τετοιες σκεψεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Απο κάτω προς τα πάνω θα πω τουλάχιστον εγώ τι κάνω μετά απο όλα αυτά τα χρόνια και που έχω καταλήξει ως ιδανικό συνδυασμό ασφάλειας και άνεσης..

1)Μπότες εντουράδικες (αυστηρά). Δεν παίζουν εκεί με ημιμετρα τύπου on-off μαλακές μπότες κλπ.



2)Κάλτσες εντουράδικες. Σου κρατάνε το πόδι όπως πρέπει και επειδή φτάνουν ψηλά καλύπτουν το πόδι απο ερεθισμούς με την εφαρμογή της επιγονατίδας.



3)Μια καλή και άνετη στο πόδι επιγονατίδα που να συνδιάζεται σωστά στο κλείσιμο με τη μπότα και να χωράει μέσα απο τη στολη.



4)Ένα εσωτερικό σορτσάκι με προστασίες μαλακές. βοηθάει και στην άνεση γιατί έχει μαξιλαράκι πίσω και σε πτώσεις φυσικά.



5)Στολή πάνω κάτω εντουράδικη. Όχι κορτνούρες, όχι εσωτερικές μεμβράνες αδιαβροχοποίησης. θα πας απο αφιδάτωση..



6)φανελάκι ισοθερμικό(όχι για ζέστη, για σταθερή θερμοκρασία σώματος και απαγωγή θερμότητας. Φοριέται σαν Layer που πάνω βάζεις τον θώρακα.

7)Θώρακας enduro Πλήρης. Προτίμηση σε όσο γίνεται ελαφριά κατασκευή με καλά στάνταρ προστατευτικών



8)Κράνος enduro ή adventure. Αν είναι Enduro με μάσκα μια χαρά απλά την ακούς στο πιο κρύο. Εγώ προτιμάω περισσότερο στις βόλτες μας ένα κράνος dual sport όσο πιο ελαφρύ γίνεται και με καλούς αερισμούς και με ζελατίνα! Όμως σε βροχή και υγρασία παίζει θέμα με θολώματα. Ιδανικά έχεις 2 και επιλέγεις ανάλογα τις συνθήκες.



9)ένα σετ ελαφριά εντουράδικα γάντια



10)Ιδανικά ένα κολλάρο λαιμού για προστασία αυχένα-κλείδας. Έχει κάποια άνετα που δεν κλείνουν πολύ μπροστά να σου πνίγουν τη καρωτίδα.




11)Μπουφάν enduro χωρίς προστασίες δικές του με αφαιρούμενα μανίκια κατα προτίμηση



12)Ένα σετ αδιάβροχα λεπτά κατα προτίμηση εντουράδικα να αποθηκευονται και εύκολα



13)back pack με υδροδοχείο για ενυδάτωση οπωσδήποτε.



Και σε πιο μακρυνές εξορμήσεις μαζί μας ένα σετ αδιάβροχα γάντια και ένα σετ πιο χοντρά ισοθερμικά πάνω κάτω αν πάμε σε μέρη που μπορεί να κάνουμε πολυήμερη εξόρμηση και το κρύο είναι αστάθμητος παράγοντας.

>Οι εντουράδικες μπότες βαστάνε τη βροχή. Θα μπάσουν νερά άμα βουτήξει το πόδι καλά σε νερά και όχι αμέσως σε καλές μπότες.

Ρεαλιστικά 900-1000€ για αγορές καινούργια σε ποιοτικά πράγματα.

Με 500-600€ με ένα συνδιασμό έξυπνων αγορών σε μεταχειρισμένα ή προσφορές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom