Ραγαδες σε ελαστικα πρωτης τοποθετησης ( Metzeler Feel Free -10,300 χλμ - Honda SH 300i)

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Ανοίγω αυτό το θέμα ξεχωριστά μιας που νομιζω οτι ειναι καλύτερα να μείνει για τους λιγότερο έχοντες εμπειρία.
(αν κ ρινετε οτι πρεπει να συγχωνευτει οι διαχειριστές ελέυθερα).

Και παμε

Το SH το αγορασα το 10/2015.

Η Honda τοποθετεί απο το εργοστάσιο ελαστικα Metzeler Feel Free. Μερικές χρήσιμες πληροφορίες για τα δικά μου:

Το SH μου εισαχθηκε Ελλαδα το 07/2014 απο το Σαρακακη (τα τελευταια 300αρια 11-14 που ηρθαν στη χωρα). Τα λαστιχα ηταν παραγωγης (εβδομαδας) 04 14 το εμπρος κ 09 14 το πισω.

Εχω κάνει εως τωρα 10,000+χλμ. Tα λάστιχα (με τη μικρη μου εμπειρια ειναι καλα, δε γλυστρανε, στριβω κ θεωρουνται κορυφη για το SH)

Παρολα αυτα εδω κ 1000 χλμ εχω δει αναμεσα στις αυλακωσεις ραγαδες. Και επειδη δεν εχω πειρα με μοτο λαστιχα τις βαζω για να μου πειτε την αποψη σας. Ειναι υπερβολικες κατα τη γνωμη συμφωνα με τη πειρα σας η οχι?? Προσωπικα θεωρω οτι θα πρεπει να την παρακολουθω κ οχι να προβω αμεσα σε αλλαγη ελαστικων.

Εμπρος



κ ακομη μια





Πίσω λαστιχο



κ ακομη μια φωτογραφια το πίσω



Τις αποψεις σας παρακαλώ??


 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Μήπως τα έχεις με λιγότερο αέρα από ότι πρέπει; μπορεί να κρατάει καλύτερα το λάστιχο αλλά καίγεται γιατί ανεβάζει θερμοκρασία και κάνει τέτοιες ραγαδες γύρω από τα τακούνια
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Μήπως τα έχεις με λιγότερο αέρα από ότι πρέπει; μπορεί να κρατάει καλύτερα το λάστιχο αλλά καίγεται γιατί ανεβάζει θερμοκρασία και κάνει τέτοιες ραγαδες γύρω από τα τακούνια
Λιγοτερος αερας αντε να ειναι 0,5 PSI συνηθως ( δε τσεκαρω αερα κ πρωι βραδυ :)) αλλα το πιο χαμηλο που εχω δει μετα απο βολτες 1000 χιλιομτερων ειναι διαφορα 1,5-2 Psi (δηλαδη επρεπε να ειναι 29 κ ηταν στα 27,5)

Υποψιν τα λαστιχα μετρουνται πάντα κρύα καθότι διαθέτω δικό μου κομπρέσερακι για αέρα της Michelen
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
ειναι αρκετα φυσιλογικη φθορα θα ελεγα εγω για 10,000+ χλμ που αναφερεις οτι εχεις κανει,εχω αρκετα σκουτερ με διαφορετικες μαρκες ελαστικων και σχεδον ολα το παρουσιαζουν μετα απο αυτα τα χλμ,αν θελουν αλλαγη ειναι καθαρα στην δικη σου κριση και μην περιμενεις απο αλλους να παρουν τετοια αποφαση.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
10000 χλμ......
Τελος ;)
Μη σε μπερδευει το βαθος των αυλακωσεων. Εχεις πελμα αφαγωτο, αυτο ομως δε σημαινει οτι εχεις και λαστιχο.
Θεωρω το καψιμο της γομας, γιατι περι αυτου προκειται, απολυτα φυσιολογικο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
10000 χλμ......
Τελος ;)
Μη σε μπερδευει το βαθος των αυλακωσεων. Εχεις πελμα αφαγωτο, αυτο ομως δε σημαινει οτι εχεις και λαστιχο.
Θεωρω το καψιμο της γομας, γιατι περι αυτου προκειται, απολυτα φυσιολογικο.
ειναι αρκετα φυσιλογικη φθορα θα ελεγα εγω για 10,000+ χλμ που αναφερεις οτι εχεις κανει,εχω αρκετα σκουτερ με διαφορετικες μαρκες ελαστικων και σχεδον ολα το παρουσιαζουν μετα απο αυτα τα χλμ,αν θελουν αλλαγη ειναι καθαρα στην δικη σου κριση και μην περιμενεις απο αλλους να παρουν τετοια αποφαση.
οπως ακριβως τα λενε οι φιλοι,εισαι απολυτως φυσιολογικος!!
καμια ανησυχια,βαστα τα 2-3χιλ ακομα κ αλλαξε τα μετα!
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θεωρουσα οτι ηταν φυσιολογικη φθορα αλλα περιμενα να εμφανιστει στις 13-15,000 χλμ κ οχι απο τις 9,000. Οπως είδατε στις φωτογραφιες πέλμα υπάρχει ακόμη μπόλικο.

Προσωπικα θα παρατηρω τη φθορα κ εαν δεν επιδεινωθει παω για αλλαγη μετα το καλοκαιρι. Πιστευω οτι εως κ 5,000 χλμ (ισως κ λιγοτερα) θα βγουν ακομη ανετα μιας περα του οπτικου δεν εχω αλλο κάποιο σημάδι οτι τα λαστιχα ειναι για αλλαγη πχ μειωμενο κρατημα σε βρεγμενο / στεγνο κτλ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θεωρουσα οτι ηταν φυσιολογικη φθορα αλλα περιμενα να εμφανιστει στις 13-15,000 χλμ κ οχι απο τις 9,000. Οπως είδατε στις φωτογραφιες πέλμα υπάρχει ακόμη μπόλικο.

Προσωπικα θα παρατηρω τη φθορα κ εαν δεν επιδεινωθει παω για αλλαγη μετα το καλοκαιρι. Πιστευω οτι εως κ 5,000 χλμ (ισως κ λιγοτερα) θα βγουν ακομη ανετα μιας περα του οπτικου δεν εχω αλλο κάποιο σημάδι οτι τα λαστιχα ειναι για αλλαγη πχ μειωμενο κρατημα σε βρεγμενο / στεγνο κτλ.
Mη μπερδεύεσαι από το πέλμα και υποθέτεις ότι έχεις ακόμα λάστιχο. Έχεις "καμένο" λάστιχο!
Σε περίπτωση ανάγκης θα σε προδώσει και θα πληρώσεις πολλά παραπάνω σε τυχούσα ζημιά. Με τα λάστιχα δεν παίζουμε.... ;)
Γνώμη μου βέβαια, αν θες την κρατάς, αν θες πέτα τη... Δική σου η μηχανή, η ζωή και η απόφαση . :cool:
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
τα λαστιχα σου εχουν καει και βεβαια δεν ξερει κανεις τις συνθηκες αποθηκευσης πριν την τοποθετηση τους.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εγω τα βλεπω καμμενα.Το καλοκαιρι με τη ζεστη,μπορει να αφησεις κανενα πελμα πισω σου.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Αν βάλεις κάτω τα λεφτά και δεις πόσο θα κερδίσεις αν τα αλλαξεις από Σεπτέμβρη... Στην ουσία πας για κανα 50αρικο διάφορα... το πολύ.

Ασε που θα έρθει και ο χειμώνας μετά (εξαρτάται που μένεις βέβαια) και θα κάνεις πολύ λιγότερα χιλιόμετρα με τα καινούργια σου λάστιχα σε σχέση με το αν τα αλλαξεις τώρα. Προσωπικά επειδή είμαι από Νάουσα και για χειμώνα την κλείνω τη μηχανή επιλέγω όταν έρχεται ο καιρός τα λάστιχα να τα αλλάξω την άνοιξη.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Πόσο καιρό τα έχεις;
Και που μένεις;

Συμφωνούμε ότι τα λάστιχα είναι καμμένα.
Πέρα από τον ελλιπή αέρα για πιο λόγο καίγεται ένα λάστιχο. 10000 είναι λίγα εκτός και άμα τα χει πολλά χρόνια.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
.....και ταξιδάκια με το SH θέλουμε και στις παρατεταμένες να πλαγιάσουμε.......δεν γίνεται κάτι θα πληρώσουμε :D:D
Απολύτως φυσιολογικό Θάνο.....
 
Top Bottom