Ρουλεμάν διαφορικου-πηνίο

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
R 1200 gs 2008 στο σέρβις των 60000χλμ διαπιστώθηκε στην αντιπροσωπία (δια της αφης ένιωσα ενα γουργουρητο στο καβούκι του διαφορικου) ότι τα ρουλεμάν διαφορικου χρήζουν αλλαγής. Παραγγελθηκαν αλλάααα όταν ανοίχτηκε ενημερώθηκα ότι το κεφαλοπηνίο(αν το θυμάμαι καλά) έχει τζόγο(2/10 σαν παράδειγμα μου το είπαν τα παιδιά).Δεν έχω τεχνικές γνώσεις. Αυτό επισκευαζεται ή την έκατσα
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ετσι οπως το καταλαβαινω φιλε Νικο μαλλον πας για διαφορικο....αυτοι τι σου ειπαν;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οταν με φωναξε ο Μακης να το ακουσω χρειαστηκα τρια λεπτα...
και μετα αναζητησα το γνωστο ebay group (sirax κ σια-λυσεις που σας λυνουν τα χερια)...
Φαντασου οτι τελικα εκανα μονο ενα αστικο τηλεφωνημα μιας και διαφορικο ειχαμε ηδη στην παρεα,
ετσι να βρισκεται ενα πραμα!
Συμπερασμα?
Αυτοι που την εκατσαν μαλλον ειναι οι εδω αντιπροσωποι...
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Δεν έχω τα μέσα ή τις γνώσεις,μακάρι να ήμασταν κοντά!Για να καταλάβω δεν μπορεί να γίνει επισκευή έξω σε κάποιο μάστορα?Η μηχανή βρίσκεται στην Πάτρα.Επίσης για το διαφορικό.Πασχάλη αν είναι διαθέσιμο,ήθελα να ρωτήσω σε τί κατάσταση είναι και γνωρίζουμε τιμή;Επίσης θα χρειαστούν και άλλα ανταλλακτικά-εξαρτήματα ή είναι κομπλέ;
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Γιάννη η δουλειά και η λεπτομέρεια που κάνατε είναι από άλλο πλανήτη! Δε νομιζω οτι μπορεί αυτό να γίνει οπουδήποτε στην Ελλάδα με τοοοση προσοχή (ένεκα και ότι η μηχανή ήταν του μάστορα) ή είμαι υπερβολικός δε ξέρω. ....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Επίσης για το διαφορικό.Πασχάλη αν είναι διαθέσιμο,ήθελα να ρωτήσω σε τί κατάσταση είναι και γνωρίζουμε τιμή;Επίσης θα χρειαστούν και άλλα ανταλλακτικά-εξαρτήματα ή είναι κομπλέ;
Οταν με φωναξε ο Μακης να το ακουσω χρειαστηκα τρια λεπτα...
και μετα αναζητησα το γνωστο ebay group (sirax κ σια-λυσεις που σας λυνουν τα χερια)...
Φαντασου οτι τελικα εκανα μονο ενα αστικο τηλεφωνημα μιας και διαφορικο ειχαμε ηδη στην παρεα,
ετσι να βρισκεται ενα πραμα!
Συμπερασμα?
Αυτοι που την εκατσαν μαλλον ειναι οι εδω αντιπροσωποι...
Σου εγραψα τι εκανα περυσι οταν ειχα το ιδιο προβλημα.
Ενα ειναι σιγουρο,διαφορικα υπαρχουν!

:)
 
Reactions: n.l

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Στην θεση σου η θα μιλουσα με τους γνωστους ebay-ακηδες για μεταχειρησμενο διαφορικο η θα πηγαινα στον εκει αντιπροσωπο της Μπεμβε ο οποιος κανει και καλες τιμες γενικοτερα.
Αυτα που κανει ο Γιαννης ειναι πολυ προχω και θελουν γνωσεις....
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Πως είμαστε σίγουροι οτι το μεταχειρισμένο δε θα ξαναχαλασει μετά από λίγο και θα μαστε ράβε ξύλωνε;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν είναι e-bay, ελπίζεις, όπως είπε κι ο Παυλάρας.
Αν είναι από Ελλάδα, από μαγαζί, αγοράζεις μόνο μετά από διαβεβαίωση-εγγύηση για τουλάχιστον 6 μήνες. Δηλαδή αν το βάλεις πάνω και "σκούζει", ή έχει τζόγους κλπ, το πας πίσω.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Δεν το ξερεις.... ελπιζεις!!!
Κανε πρωτα μια ερωτηση στην μαμα ποσο στοιχειζει η επισκευη.
Αυτό ρωτάω από την αρχή, ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ;;;;Ή αλλάζει ολόκληρο καινούργιο; Αυτό που παρουσίασε ο Γιάννης στη Γερμανία απλά δεν υπάρχει....
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Νικο φιλε ...εγω προσωπικα πιστευω οτι επισκευαζεται! ....για μενα ηταν δυσκολο καθοτι εψαχνα χωρις να ξερω τι θα βρω ..ουτε ειχα ακριβως καποιο μανουαλ για την διαδικασια!...ανοιγαμε και οτι βλεπαμε απλα προσαρμοζομασταν . Το οτι το τελειωσαμε ειχε να κανει απλα με την ευκολια να κατασκευαζει ο Dirk το αντιστοιχο ειδικο εργαλειο σε 2 σημεια που εγω προσωπικα θα ειχα κολλησει!

...αλλα....

...εκει που θελω να καταληξω .... για ενα μαστορα που ειναι η δουλια του αυτη , και που εχει κανει τη διαδικασια αυτη ηδη παρα πολλες φορες ...θα ειναι πολυ πιο απλο! Ειμαι 100% σιγουρος οτι οι μαστορες υπαρχουν αν οχι εκει στη Ηγουμενιτσα ..τοτε σε καποια πιο κεντρικη πόλη !..απλα ενω τα ανταλακτικα δεν αξιζουν δα και μια περιουσια ...φανταζομαι οτι με τα εργατικα και αναλογος ποσα απ τα ρουλεμαν εχουν αρπαξει και σε ποιο στάδιο εφτασε η φθορα ..θα κοστισει αρκετα! Σου ευχομαι να βρεις ενα φιλοτιμο καλά μαστορα και να σου κανει καλη δουλια σε τίμιο αντίτιμο!
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Γιάννη ευχαριστώ. Η μηχανή βρίσκεται Πάτρα, εγώ Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω κανέναν μάστορα ούτε εκεί, ούτε εδώ, , ούτε σε ποιον καλά καλά να απευθυνθώ κ πόσο μάλλον να το χει κάνει κ πολλές φορές.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Επισκευαζεται ... πάρε τηλ εξουσιοδοτημένο για κόστος
Χονδρικα γύρω στο 500αρικο
Αλλαγή 4 ρουλεμαν όπως στο βιNτεο του Γιάννη
Για τα γραναζια δεν ...

Πας για όλη τη γωνιακή, πάνω από 1500ευρω

Για τα ραβε ξηλωνε, παίρνεις το ρισκ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: n.l

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Όταν λέμε κορωνοπήνιο πιο εννοούμε; Αυτό που κοιτάει προς τη ρόδα ή το άλλο που ενώνεται με τον άξονα;
 
Top Bottom