Ρούχα για ψηλούς αναβάτες

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλημέρα!
Δημιουργώ το παρόν νήμα για να ρωτήσω/ζητήσω τις εμπείριες σας σχετικά με μοτοσυκλετιστικό ρουχισμό για ψηλούς αναβάτες. Προσωπικά, έχω βαρεθεί να έχω συνεχώς προβλήματα εφαρμογής, ειδικά με τα παντελόνια.

Καταρχήν είμαι 1,97μ και περίπου 108 κιλά. Έχω υπάρξει και λίγο βαρύτερος αλλά δεν μου είχε δημιουργήσει θέμα πουθενά. Συνήθως τα μπουφάν μου είναι ή λίγο κοντά στα μανίκια ώστε να είναι σωστά/εφαρμοστά στον κόρμο ή λίγο πιο άνετα στον κορμό ώστε τα μανίκια να έρχονται σωστά. Δεν με προβλημάτισε ποτέ ιδιαίτερα αυτό μιας και ήταν πάντα μικρές οι διαφορές (συνήθως) και τελικά πάντα βολευόμουν και έχω ψωνίσει αρκετά διαφορετικά μπουφάν (δερμάτινα ή "κορντούρα" σε διαφορετικές μάρκες).
Εκεί που συναντώ συνεχώς προβλήματα είναι στα παντελόνια. Όλα όσα έχω ψωνίσει έχουν χρειαστεί μεταποίηση, είτε στο μήκος, είτε στο φάρδος τα οποία και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο έχω κάνει. Όμως το πιο ενοχλητικό και δύσκολο να διορθώσω είναι το ότι πάντα οι προστασίες των γονάτων κάθονται ψηλότερα και ενοχλούν.
Με παραδείγματα λοιπόν:
  • Revit air παντελόνι σε 2ΧL, πρόσφατη αγορά, εις γνώσην μου το πήρα μεγαλύτερο ώστε στο μήκος να μου κάθεται ΟΚ. Το στένεψα αλλά οι προστασίες στα γόνατα μου κάθονται ψηλά.
  • Nordcap Adventure πντελόνι, εκεί τα νούμερα είναι περίεργα, και πάλι αρκετά φαρδύτερο από ότι χρειαζόμουν αλλά οριακό στο μήκος και πάλι οι προστασίες ότι να' ναι.
  • Το παλιό μου πιστο κορντούρα παντελόνι από τα LIdl, το έχω μακρύνει στα πατζάκια για να μην χαλάσει η αδιαβροχοποίηση, στις προστασίες έχω θέμα, είχα κολλήσει βέλκρο εσωτερικά για να τις τοποθετώ όπου θέλω αλλά στην πράξη δεν ήταν και ότι πιο βολικό/εύχρηστο
  • Alpinestars ολόσωμη δερμάτινη φόρμα, εκεί η μεταποίηση πέτυχε γιατί επιμήκυνα 10εκ το μήκος στα πόδια αλλά απο το σημείο ακριβώς πάνω από τα γόνατα, έτσι μετακινήθηκαν και οι προστασίες αντίστοιχα. Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν μπορεί να λειτουργήσει σε παντελόνια κορντούρα μιας και θα χαθεί η αδιαβροχοποίηση.
Θα ήθελα λοιπόν να μου γράψετε τις δικές σας εμπειρίες μπας και μπορέσω κάποια στιγμή στο μέλλον να ψωνίσω κάτι χωρίς να αναγκαστώ να κάνω αλχημίες. Γνωρίζω ότι κάποιες εταιρείες έχουν long μεγέθη αλλά ποιές είναι αυτές (revit ξέρω σίγουρα) και το σημαντικότερο ότι δεν υπάρχουν στα καταστήματα για δοκιμή.
Έχω επίσης σκεφτεί να μην χρησιμοποιώ τις προστασίες των παντελονιών αλλά να βάζω επιγονατίδες, δυστυχώς μια φορά που το έκανα δεν με βόλεψε καθόλου, ίσως να ήταν και ο τύπος των επιγονατίδων (κάτι φθηνές της Nordcap), σημειώστε πως τις βάζω εσωτερικά γιατί δεν μου αρέσει να φαίνονται. Ακόμα, έχω δοκιμάσει πατέντα με παλιά προστασία δερμάτινου παντελονιού που έβαλα εσωτερικά από ισοθερμικό κολάν! Μια χαρά έκατσε όπου ήθελα, στην οδήγηση δεν με ενόχλησε αλλά όταν περπάταγά υπήρχε λίγο θέμα μιας και κύλαγε εκτός θέσης (λογικό) ενώ δεν ήταν και πολύ βολικό γενικότερα.
Εχώ δει επίσης online κάτι κολάν με ενσωματωμένες προστασίες που φαίνονται ενδιαφέροντα αλλά η τιμή μου φαίνεται υψηλή ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες ίσως δεν αντέχονται Armored Riding Pants

Αυτά τα λίγα :D
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ψώνισε από Louis. De
Συνήθως έχει στενά κ μακρυά καλούπια στις "δικές" * του εταιρείες λογω σωματοτυπου των απογόνων του Αλαριχου.
*=probiker k' cycle spirit
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Η dainese και η klim έχουν σειρά που είναι για ψηλούς και αντίστοιχα για κοντούς .
Δεν ξέρω τι παίζει με τις άλλες εταιρείες.

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δε βλέπω ακόμα ποστ από τον amyroukai να καταγγείλει την παγκόσμια συνωμοσία των εταιρειών μοτοσυκλετιστικού ρουχισμού κατά των ψηλών και ανησυχώ...
Η Revit σίγουρα πριν λιγα χρόνια δεν ξερω αν το κανει ακόμα, στα παντελόνια είχε τρεις διαφορετικές κατηγορίες στο κάθε νούμερο. Δηλαδή εχει το standard το long και το short αναλογα με το υψος. Οπότε στο παντελόνι σίγουρα και άλλες εταιρίες θα το έχουν αυτό. Επισης καθε εταιρεία εχει τη δικια της γραμμή. αν εισαι στην Αθήνα και όχι στην επαρχία είσαι τυχερος γιατι μπορείς να δοκιμάσεις αρκετά μπουφάν αρκετών εταιριών και να βρεις αυτό που καθεται καλύτερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και η πενφέ έχει νούμερα ψηλών.

Δεν έχω δυσκολία με το ύψος στα ρούχα, με την κοιλιά είχα θέμα για κάποια χρόνια.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αθήνα είμαι!
Το κακό είναι πως τη long γραμμή της Revit δεν την έχω πετύχει πουθενά για να την δοκιμάσω. Επίσης, πλέον δεν ξαναπαραγγέλνω χωρίς να δοκιμάσω!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πόσο ψηλός είσαι ψηλέ;

Τα κανονικά της πενφέ (έχω το enduroguard) είναι μακριά. Αν το βρεις σε δείγμα το έχει προσφορά πιο χαμηλά από οτιδήποτε σε επώνυμο σετ γιατί καταργήθηκε.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Το κακό είναι πως συνήθως στα καταστήματα δεν υπάρχουν "εξειδικευμένα" νούμερα για να δοκιμάσω, φοβάμαι μήπως ακόμα και η long γραμμή δεν έχει αρκετό μήκος. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μετρήσεις και έλεγε 3-4εκ μακρύτερη η long γραμμή, δεν θυμάμαι ποιάς εταιρείας όμως...

Πόσο ψηλός είσαι ψηλέ;

Τα κανονικά της πενφέ (έχω το enduroguard) είναι μακριά. Αν το βρεις σε δείγμα το έχει προσφορά πιο χαμηλά από οτιδήποτε σε επώνυμο σετ γιατί καταργήθηκε.
1,97μ
BMW ε? Ω ρε φάνμποι κανονικό θα γίνω :ha
Που τα βρίσκουμε αυτά? Σε αντιπροσωπίες?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι σε αντιπροσωπείες.

Όντως Ελλάδα δύσκολο να έχουν στοκ σε "ψηλά".

Εξηγείται τώρα και η παρατήρηση σου για το XR και το πώς δεν σου φάνηκε βολικό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ναι σε αντιπροσωπείες.

Όντως Ελλάδα δύσκολο να έχουν στοκ σε "ψηλά".

Εξηγείται τώρα και η παρατήρηση σου για το XR και το πώς δεν σου φάνηκε βολικό.
Διορθώθηκε όμως!!

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωραίος. Τιμόνι σήκωσες; Είναι "οριακό" το τρίγωνο ως έχει και είμαι στο άνω όριο του ανεκτού μάλλον.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλημέρα!
Δημιουργώ το παρόν νήμα για να ρωτήσω/ζητήσω τις εμπείριες σας σχετικά με μοτοσυκλετιστικό ρουχισμό για ψηλούς αναβάτες. Προσωπικά, έχω βαρεθεί να έχω συνεχώς προβλήματα εφαρμογής, ειδικά με τα παντελόνια.

Καταρχήν είμαι 1,97μ και περίπου 108 κιλά. Έχω υπάρξει και λίγο βαρύτερος αλλά δεν μου είχε δημιουργήσει θέμα πουθενά. Συνήθως τα μπουφάν μου είναι ή λίγο κοντά στα μανίκια ώστε να είναι σωστά/εφαρμοστά στον κόρμο ή λίγο πιο άνετα στον κορμό ώστε τα μανίκια να έρχονται σωστά. Δεν με προβλημάτισε ποτέ ιδιαίτερα αυτό μιας και ήταν πάντα μικρές οι διαφορές (συνήθως) και τελικά πάντα βολευόμουν και έχω ψωνίσει αρκετά διαφορετικά μπουφάν (δερμάτινα ή "κορντούρα" σε διαφορετικές μάρκες).
Εκεί που συναντώ συνεχώς προβλήματα είναι στα παντελόνια. Όλα όσα έχω ψωνίσει έχουν χρειαστεί μεταποίηση, είτε στο μήκος, είτε στο φάρδος τα οποία και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο έχω κάνει. Όμως το πιο ενοχλητικό και δύσκολο να διορθώσω είναι το ότι πάντα οι προστασίες των γονάτων κάθονται ψηλότερα και ενοχλούν.
Με παραδείγματα λοιπόν:
  • Revit air παντελόνι σε 2ΧL, πρόσφατη αγορά, εις γνώσην μου το πήρα μεγαλύτερο ώστε στο μήκος να μου κάθεται ΟΚ. Το στένεψα αλλά οι προστασίες στα γόνατα μου κάθονται ψηλά.
  • Nordcap Adventure πντελόνι, εκεί τα νούμερα είναι περίεργα, και πάλι αρκετά φαρδύτερο από ότι χρειαζόμουν αλλά οριακό στο μήκος και πάλι οι προστασίες ότι να' ναι.
  • Το παλιό μου πιστο κορντούρα παντελόνι από τα LIdl, το έχω μακρύνει στα πατζάκια για να μην χαλάσει η αδιαβροχοποίηση, στις προστασίες έχω θέμα, είχα κολλήσει βέλκρο εσωτερικά για να τις τοποθετώ όπου θέλω αλλά στην πράξη δεν ήταν και ότι πιο βολικό/εύχρηστο
  • Alpinestars ολόσωμη δερμάτινη φόρμα, εκεί η μεταποίηση πέτυχε γιατί επιμήκυνα 10εκ το μήκος στα πόδια αλλά απο το σημείο ακριβώς πάνω από τα γόνατα, έτσι μετακινήθηκαν και οι προστασίες αντίστοιχα. Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν μπορεί να λειτουργήσει σε παντελόνια κορντούρα μιας και θα χαθεί η αδιαβροχοποίηση.
Θα ήθελα λοιπόν να μου γράψετε τις δικές σας εμπειρίες μπας και μπορέσω κάποια στιγμή στο μέλλον να ψωνίσω κάτι χωρίς να αναγκαστώ να κάνω αλχημίες. Γνωρίζω ότι κάποιες εταιρείες έχουν long μεγέθη αλλά ποιές είναι αυτές (revit ξέρω σίγουρα) και το σημαντικότερο ότι δεν υπάρχουν στα καταστήματα για δοκιμή.
Έχω επίσης σκεφτεί να μην χρησιμοποιώ τις προστασίες των παντελονιών αλλά να βάζω επιγονατίδες, δυστυχώς μια φορά που το έκανα δεν με βόλεψε καθόλου, ίσως να ήταν και ο τύπος των επιγονατίδων (κάτι φθηνές της Nordcap), σημειώστε πως τις βάζω εσωτερικά γιατί δεν μου αρέσει να φαίνονται. Ακόμα, έχω δοκιμάσει πατέντα με παλιά προστασία δερμάτινου παντελονιού που έβαλα εσωτερικά από ισοθερμικό κολάν! Μια χαρά έκατσε όπου ήθελα, στην οδήγηση δεν με ενόχλησε αλλά όταν περπάταγά υπήρχε λίγο θέμα μιας και κύλαγε εκτός θέσης (λογικό) ενώ δεν ήταν και πολύ βολικό γενικότερα.
Εχώ δει επίσης online κάτι κολάν με ενσωματωμένες προστασίες που φαίνονται ενδιαφέροντα αλλά η τιμή μου φαίνεται υψηλή ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες ίσως δεν αντέχονται Armored Riding Pants

Αυτά τα λίγα :D
1.87 εδω!

Τα ίδια προβλήματα με παντελόνια. Ότι σε στάνδαρ μήκος με σωστή μέση ήταν κοντό.
Το Standar στα revit είναι απαράδεκτα κοντο. Καθιστός στο μηχανάκι με τα ποδια στα πατάκια και φτάνει κατω από τη γάμπα. Και φυσικά οι προστασίες δεν κάθονται καλά.
Τα κολάν (όπως του λίνκ) με προστασίες καλοκαίρι Ελλαδα αλλα και με θερμοκρασίες πάνω απο 25 εγώ θεωρώ ότι θα βράσεις.
Αυτό που βρήκα εγώ για τα μέτρα μου ήταν τελικά να πάω σε παντελόνι εργασίας ή με σύμμεικτα υλικά και πλέξη ripstop. Μπορείς να βρείς πολύ περισσότερες εταιρίες που στάνταρ έχουν μεγάλα μήκη σε παντελόνια. Kαι από κάτω επιγονατίδες και μπότα ψηλή. Μπορέις να προσθέσεις και κολάν σορτς με προστασίες, αν και, αν σκέφτεσαι να κάνεις παιδιά δεν είναι καλή ιδεα... Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις θήκες στο παντελονι για προστασίες d3o.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
τα ρουχα παλευονται (πλεον εχω αντιληφθει οτι οποιοσδηποτε κατω απο 2μ θεωρειται κανονικος :p )

Το ερωτημα ειναι πως για τους ανω του ελληνικου μεσου ορου αναστηματος τι γινεται με παπουτσια/μποτες? Ειδικα ελλαδα στις περισσοτερες των περιπτωσεων το ταβανι στα νουμερα ειναι το 46, ζορι 47, και τα μοτοπαπουτσα τεινουν να ειναι και λιγο πιο μικρα απο τα αναλογα τους πολιτικα παπουτσια
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες δεν ξερω τι λετε, το 2012 αγορασα το Revit Sand το πρωτο, σε κανονικο μεγεθος. Τοτε δεν ειχα αρχισει να μπαζω ακομα, ημανε 1.92 και 95κιλα, και στο μηκος το παντελονι μου ερχοταν κουτι.

Βεβαια παιζει ρολο και το οτι καποιοι στο ιδιο υψος εχουν μακρυτερα ποδια, αλλοι μακρυτερο κορμο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τα ρουχα παλευονται (πλεον εχω αντιληφθει οτι οποιοσδηποτε κατω απο 2μ θεωρειται κανονικος :p )

Το ερωτημα ειναι πως για τους ανω του ελληνικου μεσου ορου αναστηματος τι γινεται με παπουτσια/μποτες? Ειδικα ελλαδα στις περισσοτερες των περιπτωσεων το ταβανι στα νουμερα ειναι το 46, ζορι 47, και τα μοτοπαπουτσα τεινουν να ειναι και λιγο πιο μικρα απο τα αναλογα τους πολιτικα παπουτσια
Έτσι φοβήθηκα να πάρω τις sidi σε 48, τελικά είναι οριακά οκ, όντως 47+ βγαίνουν λίγα μοντέλα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ωραίος. Τιμόνι σήκωσες; Είναι "οριακό" το τρίγωνο ως έχει και είμαι στο άνω όριο του ανεκτού μάλλον.
Όχι, τιμόνι μου είναι ΟΚ αν και το θεωρώ υπερβολικά φαρδύ. Με ζορίζει κάποιες φορές στα τέρμα δεξιά-αριστερά και είμαι και 2μετρος, ίσως λίγο ακόμα στρίψιμο προς τα εμένα να βελτιώσει την θέση.

1.87 εδω!

Τα ίδια προβλήματα με παντελόνια. Ότι σε στάνδαρ μήκος με σωστή μέση ήταν κοντό.
Το Standar στα revit είναι απαράδεκτα κοντο. Καθιστός στο μηχανάκι με τα ποδια στα πατάκια και φτάνει κατω από τη γάμπα. Και φυσικά οι προστασίες δεν κάθονται καλά.
Τα κολάν (όπως του λίνκ) με προστασίες καλοκαίρι Ελλαδα αλλα και με θερμοκρασίες πάνω απο 25 εγώ θεωρώ ότι θα βράσεις.
Αυτό που βρήκα εγώ για τα μέτρα μου ήταν τελικά να πάω σε παντελόνι εργασίας ή με σύμμεικτα υλικά και πλέξη ripstop. Μπορείς να βρείς πολύ περισσότερες εταιρίες που στάνταρ έχουν μεγάλα μήκη σε παντελόνια. Kαι από κάτω επιγονατίδες και μπότα ψηλή. Μπορέις να προσθέσεις και κολάν σορτς με προστασίες, αν και, αν σκέφτεσαι να κάνεις παιδιά δεν είναι καλή ιδεα... Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις θήκες στο παντελονι για προστασίες d3o.
Παιδιά όχι άλλα, κλείσαμε....
:D
Θήκες κτλ είναι μπέρδεμα και εμπίπτει στα περί μεταποιήσεων που θα ήθελα να αποφύγω. Μάλλον προσανατολίζομαι προς επιγονατίδες τύπου κάλτσας (έχω βρει από Forcefield, evs, alpinestars) που μάλλον θα είναι πιο άνετες από αυτές με τους ιμάντες.

Γενικότερα, νομίζω πως το θέμα με τα παντελόνια είναι στον καβάλο. Τον κάνουν αρκετά μακρύ με αποτέλεσμα ενώ όταν είσαι όρθιος να είναι ΟΚ, όταν κάθεσαι στην μηχανή να μαζεύει αδικαιολόγητα πολύ το μπατζάκι. Το lidl παντελόνι που μάκρυνα για να μου κάθεται σωστά καβάλα στην μηχανή, όταν είμαι όρθιος μου σέρνεται. Αντίστοιχα, το nordcap που έχω και αγγελία, ενώ όταν είμαι όρθιος είναι μια χαρά, όταν κάθομαι στην μηχανή ίσα ίσα που καλύπτει την τουριστική μπότα μου, ουτέ καν το μποτάκι μηχανής που έχω...

τα ρουχα παλευονται (πλεον εχω αντιληφθει οτι οποιοσδηποτε κατω απο 2μ θεωρειται κανονικος :p )

Το ερωτημα ειναι πως για τους ανω του ελληνικου μεσου ορου αναστηματος τι γινεται με παπουτσια/μποτες? Ειδικα ελλαδα στις περισσοτερες των περιπτωσεων το ταβανι στα νουμερα ειναι το 46, ζορι 47, και τα μοτοπαπουτσα τεινουν να ειναι και λιγο πιο μικρα απο τα αναλογα τους πολιτικα παπουτσια
Μπότες κτλ θεωρώ πως υπάρχει θέμα μόνο αν θες κάτι εξειδικευμένο. 2-3 χρόνια πριν που έψαχνα δερμάτινη ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΗ βρήκα μόνο μια 46, δεν μου έκανε ούτε στο νούμερο, ούτε στο μάτι. Ψώνισα από internet, έκανα τον σταυρό μου και ευτυχώς μου έκατσε σχεδόν τέλεια (ΟΚ, είναι λίγο σφικτή). Πάντως φέτος που έψαχνα για μποτάκι, τελικά βρήκα στο motomarket νο46 που μου έκανε ( υπόψην σε αθλητικό είμαι 48-48.5 ) και είχε και αρκετές μπότες.
Αν θες κάτι συγκεκριμένο βέβαια αλλάζει ενώ σε πιο μεγάλα νούμερα δεν ξέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
1.97 και 100 κιλά.
Να σου πω ιστορίες για δερμάτινη στολή που έψαχνα εκει να δεις γέλια.
Αναγκαστικά διαιρούμενη και μεταποίηση.
Ενδιαφέρον το θέμα γιατί κάποια στιγμή θα ξεκινήσω και εγώ αναζήτηση παρόμοιου είδους ρούχων.
 
Top Bottom