Ρούχα για ψηλούς αναβάτες

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
1.97 και 100 κιλά.
Να σου πω ιστορίες για δερμάτινη στολή που έψαχνα εκει να δεις γέλια.
Αναγκαστικά διαιρούμενη και μεταποίηση.
Ενδιαφέρον το θέμα γιατί κάποια στιγμή θα ξεκινήσω και εγώ αναζήτηση παρόμοιου είδους ρούχων.
Όπως έγραψα και παραπάνω, με την δερμάτινη φόρμα ευτυχώς βολεύτηκα αφού πήγα και έκανα μεταποίηση προσθέτοντας ένα κομμάτι δέρμα ακριβώς πάνω από το γόνατο. Έτσι κέρδισα σε μήκος αλλά μετακινήθηκε μαζί και η προστασία, ενώ δεν φαίνεται καθόλου. Είχα πάει σε έναν τύπο στον Ν. Κόσμο, πίσω απο την Καλλιρόης.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Για να κλείσω σχετικά με την οδύσσεια των ψηλών και ταλαίπωρων μηχανόβιων, τελικά σήμερα ψώνισα αυτέςOff Road Εξοπλισμός | Motodirect

Είναι αρκετά μαλακές, στατικά που τις φόρεσα μου φάνηκαν αρκετά άνετες, μένει να δοκιμαστούν και στον δρόμο. Μπόνους η σίγουρα καλύτερη προστασία γόνατου από τις ενσωματωμένες σε παντελόνια.
Για να δούμε...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω πάρει αντίστοιχες leatt, πολύ καλές, κόβουν όμως λίγο λεμφική κυκλοφορία, design flaw για να είναι σταθερές.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Η revit δίνει στο μέγεθος 2 ίντσες διαφορά στον καβάλο από regular σε short η long.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Η revit δίνει στο μέγεθος 2 ίντσες διαφορά στον καβάλο από regular σε short η long.
Χμ, τότε μάλλον θα είμαι οριακά προς ότι πάλι κοντό θα είναι. Πήρα το airwave 2 πέρσι που ήταν προσφορά σε XXL ενώ ήθελα XL και το στένεψα, όμως στα γόνατα θα ήθελα 4-5εκ ακόμα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χμ, τότε μάλλον θα είμαι οριακά προς ότι πάλι κοντό θα είναι. Πήρα το airwave 2 πέρσι που ήταν προσφορά σε XXL ενώ ήθελα XL και το στένεψα, όμως στα γόνατα θα ήθελα 4-5εκ ακόμα...
Έχει όντως σχετικά φαρδύ κορμό σχετικά με το μήκος και διάμετρο στα χέρια, λογικό αυτό που έκανες.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
έχω το klim το carlsbad το παντελόνι το οποίο βγαινει και long και είναι αρκετά μακρύ (τουλάχιστον για μένα που είμαι 190 )Ταυτόχρονα στα γόνατα έχει 3 ρυθμίσεις για την προστασία για να σε πιάσει και εκεί καλά.Δεν μιλάμε βέβαια για κανένα φθηνό παντελόνι και δυστυχώς τα long δεν θα τα βρεις ελλάδα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
έχω το klim το carlsbad το παντελόνι το οποίο βγαινει και long και είναι αρκετά μακρύ (τουλάχιστον για μένα που είμαι 190 )Ταυτόχρονα στα γόνατα έχει 3 ρυθμίσεις για την προστασία για να σε πιάσει και εκεί καλά.Δεν μιλάμε βέβαια για κανένα φθηνό παντελόνι και δυστυχώς τα long δεν θα τα βρεις ελλάδα
τα περισσότερα παντελόνια έχουν ρυθμίσεις για την θέση προστασίας γονάτων, απλά δεν φτάνει...
Klim δεν παίζει με την καμία να αγοράσω μιας και είναι πάρα πολύ ακριβά και δυστυχώς επιβεβαιώνεις και εσύ ότι ενώ θεωρητικά υπάρχουν μεγέθη Long, που να τα βρούμε να τα δοκιμάσουμε... :ha
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ψηλε μιλα με το motoraid , φερνει τα Revit Sand και σε μακρυα εκδοση, απλα κατοπιν παραγγελιας. Επειδη τα παιδια ειναι παρα πολυ εξυπηρετικα και γνωστες , ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει λυση. Σε φαση ξερω γω να δοκιμασεις το κανονικο μεγεθος να δεις αν σου κανει στη μεση, να σου πουν απο την εμπειρια τους αν θα σου κανει και στο μηκος το μακρυ, να στο φερουν και να το δοκιμασεις πριν την παραλαβη.
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
τα περισσότερα παντελόνια έχουν ρυθμίσεις για την θέση προστασίας γονάτων, απλά δεν φτάνει...
Klim δεν παίζει με την καμία να αγοράσω μιας και είναι πάρα πολύ ακριβά και δυστυχώς επιβεβαιώνεις και εσύ ότι ενώ θεωρητικά υπάρχουν μεγέθη Long, που να τα βρούμε να τα δοκιμάσουμε... :ha
Το KLIM Dakar έχει λογική τιμή και το έχω πάρει σε long από MAKAN. Μίλησε μαζί τους μπορεί να υπάρχει και stock σε καλύτερη τιμή. Για την ποιότητα της KLIM no comment. Πήρα 34 Long και είμαι 189 και 85 κιλά με μακρυά πόδια, έκατσε κουτί. Δεν έχει προστασίες αλλά υπάρχουν οι θέσεις.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και οταν λεμε ¨Εφαγε τον αμπακα¨ ;;;;;; Τι εννοουμε; :laugh:
Είναι ο άμπακος όχι ο άμπακας...:p
Για να μην πιάσουμε τα στερητικά...:roflmao:

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το dakar δεν έχει καμία προστασία είναι για χρηση με προστατευτικα εντουρο

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Το ξέρω, το λέω γιατί αναφέρθηκε. Το είχα δει τότε που έψαχνα για παντελόνι. Τώρα που πήρε προστασία όμως, μπορεί να το βάλει καλοκαίρι.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως συνεχίζω να είμαι αρκετά προβληματισμένος με την περίπτωσή μου :D
Δοκίμασα χθες τις προστασίες σπίτι με τα παντελόνια μου, τις φόραγα κανά 10λεπτο και ενώ είναι μαλακές και αρκετά άνετες, δεν ξέρω πως θα μου φανούν σε πολύωρη χρήση από θέμα άνεσης ενώ σίγουρα ζεσταίνουν το πόδι (για πιο κρύους μήνες θα είναι ταμάμ όμως). Ίσως τις κατεβάζω όταν φτάνω στον προορισμό μου (όχι πολύ εύκολο, μπαινοβγαίνουν σχετικά δύσκολα). Το καλό είναι πως δίνουν σαφώς καλύτερη προστασία στο γόνατο, τα παντελόνια κάθονται και λίγο χαμηλότερα στο πατζάκι μιας και δεν έχουν τις δικές τους προστασίες να στραβοκάθονται και να τα τραβούν προς τα πάνω...
Από την άλλη, δεν βλέπω και άλλη εναλλακτική, εξωτερικές προστασίες δεν μου αρέσει να βάζω, να ξεκινήσω με άλλον εξοπλισμό πάλι δύσκολο, έχω 3 παντελόνια, τα 2 καινούργια ή σχεδόν καινούργια!
 
Top Bottom