ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ ΔΟΧΕΙΟΥ

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Παιδιά καλημέρα σας.
Έχω μια μικρή διαρροή στο δοχείο διαστολής του ψυκτικού υγρού.


Πριν μπω στην διαδικασία αγοράς άλλου, τι τρόπος υπάρχει να κολλήσω?

Κόλλα δυο συστατικών μήπως? el-Gatto? amyroukai k0k0s pumba Carooly

Σας έκανα μενσιον γιατί έχω δει εσείς είστε ματσακονοαλάνια με τα ντιΑϊγουαϊ

Να πω πως έχω βρει δοχείο μεταχείρω με 30 ευρω, αλλά γιατί να μην δοκιμάσω να κολλήσω??
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παιδιά καλημέρα σας.
Έχω μια μικρή διαρροή στο δοχείο διαστολής του ψυκτικού υγρού.


Πριν μπω στην διαδικασία αγοράς άλλου, τι τρόπος υπάρχει να κολλήσω?

Κόλλα δυο συστατικών μήπως? el-Gatto? amyroukai k0k0s pumba Carooly

Σας έκανα μενσιον γιατί έχω δει εσείς είστε ματσακονοαλάνια με τα ντιΑϊγουαϊ

Να πω πως έχω βρει δοχείο μεταχείρω με 30 ευρω, αλλά γιατί να μην δοκιμάσω να κολλήσω??
Πήγαινε μια βόλτα σε αυτούς που κάνουν κολλήσεις σε πλαστικά αυτοκινήτων (προφυλακτήρες κτλ.)
Και οι φανοποιοί επίσης έχουνε τέτοια μηχανήματα...
Μαζί με το δοχείο εννοείται... :)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Koλληση με κολλητηρι για καλαι. Εκει που εχει ραγισει δοκιμασε με το κολλητηρι μολις ζεσταθει να κανεις ραφη/κολληση λιωνωντας το πλαστικο και σπρωχνοντας το να γεμισει την απεναντι μερια.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Δεν ανέφερα, πως ήταν ξανα κολλημένο όταν το αγόρασα και έχει κόλλα επάνω του.. Προφανώς έσκασε...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αφου αρχισε ακομη και να το φτιαξεις λογικα θα στο βγαλει και αλλου.Μια ευκολη λυση ειναι απλη βενζινοκολλα στην ραφη,απο πανω αλουμινοταινια για σομπες και οσο παει.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Υποθέτω στην κάτω αριστερά αλενοβιδα ...
Εγώ το είχα αυτό και στα δυο δοχεία που άλλαξα . Εάν η διαρροή είναι μέσα από το σπιρωμα ισως προκαλείται από παραπάνω σφίξιμο της βίδας ...ή ισως από λάθος βίδα ( νομίζω δεν έχουν το ίδιο μήκος όλες η βιδες που πιάνουν το Πλαστικό προστατευτικό καπάκι )
Εγώ είχα βάλει τυφλών στην βίδα και την είχα ξαναβάλει και δεν είχα διαρροή ... εννοείται όχι πολύ για να μην κάνει κάποιο ρήγμα .
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ειναι απλο δοχειο διαστολης, σωστα? Εννοω δεν εχει ταπα πιεσης, απλα διαστολης. Εαν μπορεις αφαιρεσε την κολλα και κανε την κολληση που ειπαμε, αλλιως δυσκολα θα πιασει οποιαδηποτε κολλα εκει μεσα, πανω απο την υπαρχουσα, μεσα στις ρωγμες κτλ.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Υποθέτω στην κάτω αριστερά αλενοβιδα ...
Εγώ το είχα αυτό και στα δυο δοχεία που άλλαξα . Εάν η διαρροή είναι μέσα από το σπιρωμα ισως προκαλείται από παραπάνω σφίξιμο της βίδας ...ή ισως από λάθος βίδα ( νομίζω δεν έχουν το ίδιο μήκος όλες η βιδες που πιάνουν το Πλαστικό προστατευτικό καπάκι )
Εγώ είχα βάλει τυφλών στην βίδα και την είχα ξαναβάλει και δεν είχα διαρροή ... εννοείται όχι πολύ για να μην κάνει κάποιο ρήγμα .
Γιωργο αυτό ακριβώς...

Τεφλόν? Πως? Αγόρασες και έκοψες? Η ηταν σε κάποια άλλη μορφη?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μαλλον εννοει τεφλον ταινια υδραυλικου?
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Τεφλον υδραυλικού ρε ... για στεγανοποίηση
σπειρωματων
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ειναι απλο δοχειο διαστολης, σωστα? Εννοω δεν εχει ταπα πιεσης, απλα διαστολης. Εαν μπορεις αφαιρεσε την κολλα και κανε την κολληση που ειπαμε, αλλιως δυσκολα θα πιασει οποιαδηποτε κολλα εκει μεσα, πανω απο την υπαρχουσα, μεσα στις ρωγμες κτλ.
Ναι ακριβως... Αυτο σκεφτόμουν και εγω. ΝΑ το βγαλω να το αδειάσω, να αφαιρέσω την κόλλα και να το κάνω απο την αρχή.

Ειναι και αυτο που λεει ο Sevax και η ζημια γινεται απο πιο μακρια βιδα. και επειδη δεν εχει στοπ τρυπαει (ξεπερναει) κατα πασα πιθανοτητα το πλαστικο...

Να και η εικονα απο αυτο που εχω βρει σε περιπτωση που δεν πετυχει η επεμβαση. Ειναι στο αριστερο πασο

 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Στο υλικό που είναι φτιαγμένο το δοχείο δεν πιάνει κόλλα , δυστυχως ... νομίζω πρέπει να έχει σύμβολο PP ή PE , πολυπροπυλενιο ή πολυαιθυλένιο .
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σε αυτούς που φτιάχνουν προφυλακτήρες λέμε...
Αφαιρούνε υλικό από την ρωγμή και βάζουνε δικό τους στο ίδιο σημείο το οποίο σφραγίζει...
Κόστος ελάχιστο...
Μα την διαφορά ότι εάν έχει πίεση το δοχείο ούτε αυτό θα πιασει.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Σε αυτούς που φτιάχνουν προφυλακτήρες λέμε...
Αφαιρούνε υλικό από την ρωγμή και βάζουνε δικό τους στο ίδιο σημείο το οποίο σφραγίζει...
Κόστος ελάχιστο...
Μα την διαφορά ότι εάν έχει πίεση το δοχείο ούτε αυτό θα πιασει.
Κατανοητό.. Αν εχει ρωγμη τοτε οκ... Αν ειναι πισω απο το πασο, πιστευω κανενας δεν θα το λυσει, λογω περιοχης της ζημιας...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατανοητό.. Αν εχει ρωγμη τοτε οκ... Αν ειναι πισω απο το πασο, πιστευω κανενας δεν θα το λυσει, λογω περιοχης της ζημιας...
Τότε ακολούθησε τον τρόπο του Γιώργη Sevax για αρχή και βλέπεις...
Εφόσον το έχει δοκιμάσει και δούλεψε οκ. :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάρε εποξική 2 συστατικών ,ή πλαστελίνη 2 συστατικών ,εφάρμοσέ τη στον πάτο της τρύπας-σπειρώματος ,αφήνωντας τουλάχιστον 5mm καθαρό σπείρωμα ,ώστε ,αφού στεγνώσει η εποξική κ γίνει μπετό ,να μπορέσεις να βιδώσεις μια κοντή βίδα.
Και στο τέλος σιγούρεψε οτι το μήκος της βίδας που θα βάλεις ,δεν θα ξετρυπήσει την κόλλα.
Το βάρος που συγκρατεί αυτή η βίδα είναι ελάχιστο ,κ η ροπή σύσφιξης δεν χρειάζεται να υπερβεί τα 4N/M ,άρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα κι αν χασεις μήκος του αρχικού σπειρώματος λόγω γεμίσματος με κολλα.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
αυτο που κοιτας να παρεις εχει σπασμενη την κατω βαση του.
λειπει εντελως.
Ρε συ Μητσαρα όντως;

φαντάσου δεν θυμάμαι πως είναι το δικό μου... Τώρα θα το πάρω στα χέρια μου πρώτη φορά...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Πάρε εποξική 2 συστατικών ,ή πλαστελίνη 2 συστατικών ,εφάρμοσέ τη στον πάτο της τρύπας-σπειρώματος ,αφήνωντας τουλάχιστον 5mm καθαρό σπείρωμα ,ώστε ,αφού στεγνώσει η εποξική κ γίνει μπετό ,να μπορέσεις να βιδώσεις μια κοντή βίδα.
Και στο τέλος σιγούρεψε οτι το μήκος της βίδας που θα βάλεις ,δεν θα ξετρυπήσει την κόλλα.
Το βάρος που συγκρατεί αυτή η βίδα είναι ελάχιστο ,κ η ροπή σύσφιξης δεν χρειάζεται να υπερβεί τα 4N/M ,άρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα κι αν χασεις μήκος του αρχικού σπειρώματος λόγω γεμίσματος με κολλα.
Κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ... Θα πάω να κάνω την επέμβαση τώρα και θα αφήσω το δοχείο όλο το βράδυ με νερό να δω που ακριβώς δακρυζει...

Αναλόγως θα πράξω...

Μα τι τζιμανια εισαστε εσείς;;; Κινητές εγκυκλοπαιδειες
 
Top Bottom