ΣΧΟΛΙΑ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!@Πανελλήνια Έκθεση Φωτογραφίας ΑDVriders!

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ποιός θα το κρίνει αυτό και με τι διαπιστευτήρια;
Έχουμε φτιάξει μια επιτροπή που το κατέχουν λιγο το αντικείμενο ..
Κατσε να μάθουμε να ποστάρουμε και τι να ποστάρουμε και θα ρθει κι αυτο στην φορα ..


Sent from parallel universe using black holes.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ποιός θα το κρίνει αυτό και με τι διαπιστευτήρια;
και εγω αυτο περιμενω να δω αν μου αρεσει η επιτροπη!!!!!!!!!!!!:fly::wtng:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Έχουμε φτιάξει μια επιτροπή που το κατέχουν λιγο το αντικείμενο ..
Κατσε να μάθουμε να ποστάρουμε και τι να ποστάρουμε και θα ρθει κι αυτο στην φορα ..
Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικό να μη ξέρουν να ποστάρουν, ας μη τους κρεμάσουμε..

Οι υπόλοιποι που ξέρουμε να χειριζόμαστε αυτά τα μαραφέτια του διαβόλου, μπορούμε να έχουμε μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα, και κυρίως στο 2ο μέρος της; Γιατί σε κάτι υποκειμενικό όπως η τέχνη, πρέπει να έχεις γερά διαπιστευτήρια (ή αλλιώς καλλιτεχνικά @@) για να μπορείς να κρίνεις και να απορρίψεις.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικό να μη ξέρουν να ποστάρουν, ας μη τους κρεμάσουμε..

Οι υπόλοιποι που ξέρουμε να χειριζόμαστε αυτά τα μαραφέτια του διαβόλου, μπορούμε να έχουμε μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα, και κυρίως στο 2ο μέρος της; Γιατί σε κάτι υποκειμενικό όπως η τέχνη, πρέπει να έχεις γερά διαπιστευτήρια (ή αλλιώς καλλιτεχνικά @@) για να μπορείς να κρίνεις και να απορρίψεις.
Έχουμε και απο αυτά @@@@
❤
ειναι καλα παιδια ολοι απο την επιτροπη και θα προσπαθησουν να ειναι οσο ποιο αντικειμενικοι στην κριση τους μηπως θελεις να μπεις και συ῞.,
αν το κατεχεις να το δούμε.,

Sent from parallel universe using black holes.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
και εγω αυτο περιμενω να δω αν μου αρεσει η επιτροπη!!!!!!!!!!!!:fly::wtng:
Ειναι όμορφα παιδιά θα σε αρέσουν ...


Sent from parallel universe using black holes.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κάτσε να το βάλω κι αυτο στο αρχικό ποστ ..
[ειναι δυνατον να κάνω δικια μου εκθεση φωτογραφίας με φωτογραφίες αλλου,.?]
Ναι ειναι...αρκετες φορες σε βολτα στηνομαι στο σωστο σημειο κ δινω τη Νikon σε συνταξιδιωτη να πατησει το κλικ...και βγαινουν γ@ματες...Για ποιο λογο να τις αποκλεισουμε;Εξαλλου δινες μας φωτο ειναι κι αυτες...απο το αρχειο μας.
Αρα θελω να πω...η καλυτερη "λυση" ειναι να δωσιουμε φωτο απο το ΑΡΧΕΙΟ ΜΑΣ και στις φωτο που φαινομαστε εμεις-αν υπαρχουν-ας μνημονευσουμε ποιος την τραβηξε αν θελουμε...για μενα αυτο δειχνει πιο ενταξει και δεν αποκλειουμε ωραιες φωτο του αρχειου μας.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θα ελεγα μηπως να σπασουμε το Τοπικ σε δυο μερη,...γιατι θα χαθει η μπαλα.
Ενα αμιγως με φωτογραφιες των συμμετεχοντων και θα σβηνεται και το παραμικρο σχολιο καιν ενα ΜΟΝΟ με σχολια-ερωτησεις-σπαμ για οτι θελουμε να μαθαινουμε ρωταμε απανταμε...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Υπάρχουν και τα τηλεκοντρόλ. Και τα timer. Απλά το παρόν πρέπει να καθαριστεί από σχόλια και απαντήσεις και να μείνουν ΜΌΝΟ οι φωτογραφίες.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θα ελεγα μηπως να σπασουμε το Τοπικ σε δυο μερη,...γιατι θα χαθει η μπαλα.
Ενα αμιγως με φωτογραφιες των συμμετεχοντων και θα σβηνεται και το παραμικρο σχολιο καιν ενα ΜΟΝΟ με σχολια-ερωτησεις-σπαμ για οτι θελουμε να μαθαινουμε ρωταμε απανταμε...
Υπάρχουν και τα τηλεκοντρόλ. Και τα timer. Απλά το παρόν πρέπει να καθαριστεί από σχόλια και απαντήσεις και να μείνουν ΜΌΝΟ οι φωτογραφίες.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
Το φτιαχνω εντος ολιγου...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!
Να πω εδω οτι οσες φωτογραφιες στο αλλο τοπικ Φωτογραφιων της πανελληνιας,δεν τηρουν τις σωστες προυποθεσεις συμμετοχης θα διαγραφονται,με μια υποσημειωση απο το ADVride team ΟΤΙ ΔΙΕΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΩΝ...
Γι αυτο,καλο ειναι πριν ποσταρουμε στο τοπικ Φωτογραφιες να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ το πρωτο ποστ και να ΡΩΤΑΜΕ ΕΔΩ οτι δεν ειμαστε σιγουροι...για να προχωρησει η Εκθεση σωστα...:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Έχουμε και απο αυτά @@@@
❤
ειναι καλα παιδια ολοι απο την επιτροπη και θα προσπαθησουν να ειναι οσο ποιο αντικειμενικοι στην κριση τους μηπως θελεις να μπεις και συ῞.,
αν το κατεχεις να το δούμε.,

Sent from parallel universe using black holes.




Σαν αυτό που λένε για αστείο :

-Να πάρεις τον Τάκη στη δουλειά , είναι κολλητός μου .
*Την ξέρει τη δουλειά ;
-Είναι πολύ καλό παιδί...
*Ναι αλλά γνωρίζει ;
-Είναι γ@μw τα παιδιά...
*Εντάξει ρε , τη δουλειά όμως την ξέρει ;
-Ψυχούλα φίλε , δεν υπάρχει τέτοιο παιδί...

:roflmao::roflmao::roflmao:


:l2::friendship:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Σαν αυτό που λένε για αστείο :

-Να πάρεις τον Τάκη στη δουλειά , είναι κολλητός μου .
*Την ξέρει τη δουλειά ;
-Είναι πολύ καλό παιδί...
*Ναι αλλά γνωρίζει ;
-Είναι γ@μw τα παιδιά...
*Εντάξει ρε , τη δουλειά όμως την ξέρει ;
-Ψυχούλα φίλε , δεν υπάρχει τέτοιο παιδί...

:roflmao::roflmao::roflmao:


:l2::friendship:
Χα Χα χα πέρα απο την πλάκα ...

Βασικά αν δεν εμπιστεύεσαι την κρίση της ομάδας του ADVride. και την επιτροπή που εχει αναλάβει το συγκεκριμένο έργο της έκθεσης απλα δεν συμμετέχεις .

Ούτε βραβεία θα δώσουμε ούτε ειναι διαγωνισμός ούτε υπάρχει χρηματικό κέρδος όπως γίνετε στις περισσότερες εκθέσεις ...
Επομενος δεν υπάρχει κάποιο ατομικό συμφέρων παρα μόνο η δημιουργια μιας ωραιας εκθεσης με ομορφες ταξιδιωτικες φωτος.,
Και οποίες φωτογραφίες και αν απορριφθούν δεν χάθηκε και ο κόσμος.....παμε για αλλα .
Ούτε ειμαςτε όλοι σούπερ ντουπερ φωτογράφοι ούτε ειδικοί κριτές συνχρονης τέχνης... την γκαύλα μας κάνουμε .

Η χαρα της συμμετοχής της ομαδικότητας και της δημιουργίας ειναι η όλη φαση σε κατι πρωτοπόρο που παει να γινει με πολυ μεράκι ..

Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτε
Δεν φοβαμε δεν ελπίζω κτλ κτλ:D
Τωρα στην πορεία όλες η λεπτομέρειες ..
για το πως κρίθηκαν οι καταλληλες και με ποια κριτήρια απορριφθηκαν οσες και αν.
μη με ανχώνεστε!!!!



Sent from parallel universe using black holes.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Χα Χα χα πέρα απο την πλάκα ...

Βασικά αν δεν εμπιστεύεσαι την κρίση της ομάδας του ADVride. και την επιτροπή που εχει αναλάβει το συγκεκριμένο έργο της έκθεσης απλα δεν συμμετέχεις .

Ούτε βραβεία θα δώσουμε ούτε ειναι διαγωνισμός ούτε υπάρχει χρηματικό κέρδος όπως γίνετε στις περισσότερες εκθέσεις ...
Επομενος δεν υπάρχει κάποιο ατομικό συμφέρων παρα μόνο η δημιουργια μιας ωραιας εκθεσης με ομορφες ταξιδιωτικες φωτος.,
Και οποίες φωτογραφίες και αν απορριφθούν δεν χάθηκε και ο κόσμος.....παμε για αλλα .
Ούτε ειμαςτε όλοι σούπερ ντουπερ φωτογράφοι ούτε ειδικοί κριτές συνχρονης τέχνης... την γκαύλα μας κάνουμε .

Η χαρα της συμμετοχής της ομαδικότητας και της δημιουργίας ειναι η όλη φαση σε κατι πρωτοπόρο που παει να γινει με πολυ μεράκι ..

Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτε
Δεν φοβαμε δεν ελπίζω κτλ κτλ:D
Τωρα στην πορεία όλες η λεπτομέρειες ..
για το πως κρίθηκαν οι καταλληλες και με ποια κριτήρια απορριφθηκαν οσες και αν.
μη με ανχώνεστε!!!!



Sent from parallel universe using black holes.

Ναι ρε εννοείτε . Εγώ για πλάκα το έγραψα , γιατί αυτό μου ήρθε στο μυαλό μόλις το διάβασα .
Ούτε που με νοιάζει ποιός θα είναι στην επιτροπή ούτε ποιές φωτό θα βγουν ούτε τίποτα (αρκεί να είναι και οι δικές μου μέσα:roflmao:).
Και φυσικά εμπιστεύομαι την κρίση της ΛΕΛΟσυμμορίας του ADVride .:yew:
Ε άμα απορριφθούν δεν τρέχει κάστανο , μετά το δεύτερο τραπεζάκι που σπάω ηρεμώ . :yes:

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οποιοδήποτε σχολιο η απορια,οπως του Κωστα πιο πανω-και σωστο σχολιο-να γράφονται εδω και να παραμενει καθαρο το σχετικο τοπικ "ΜΟΝΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ":)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Χρήστο @tattoopanther , η παρακάτω ερώτηση μου είναι τελείως καλοπροαίρετη και αγνή.
Δεν έχω άποψη από φωτογραφίες. Όπως προανέφερα πόσταρα 3 φωτογραφίες (στην αρχή ήθελα 1 μόνο) "έτσι για το καλό".

Ερώτηση: είπες ότι "υπερβολικά επεξεργασμένες" θα απορρίπτονται.

Βάση ποιων κριτηρίων συμπεραίνει κανείς σε πιο ποσοστό είναι κάποια φωτογραφία σε μικρό ή υπερβολικό βαθμό επεξεργασμένη?

Σε ρωτάω γιατί στα δικά μου ανειδίκευτα μάτια οι παρακάτω φωτογραφίες σου δείχνουν πολύ επεξεργασμένες.

Ελπίζω να εξέλαβες την ερώτησή μου χωρίς παρεξήγηση.


Ψάχνοντας και κοιτώντας στα αρχεία μου
δύσκολεύτηκα να διαλέξω μόνο τρεις φωτογραφίες.,
Ισως την άλλη φορά βάλουμε παραπάνω.
Διάλεξα το λοιπόν τρεις που είμαι κάπως συναισθηματικά δεμένος με αυτές.


Σε μια απο τις πρώτες τσάρκες με το ADVride,
έμεινα με ανοικτό το στόμα κοιτώντας το σεληνιακό τοπίο
ανεβαίνοντας το πάσο του Καλλικράτη στην νότια Κρήτη




Απο το φως στο σκοτάδι κι απο το σκοτάδι στο φως ....
όλη μας η ζωή..
Μπαίνοντας στα φυσκικά τούνελ απο τα δέντρα στον Χολομώντα Χαλκιδική.




Το γιομάτο φεγγάρι έκανε την νύχτα μέρα.,
ελεύθερο κάμπινγκ κάπου στην νότια Ιταλία.

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Χρήστο @tattoopanther , η παρακάτω ερώτηση μου είναι τελείως καλοπροαίρετη και αγνή.
Δεν έχω άποψη από φωτογραφίες. Όπως προανέφερα πόσταρα 3 φωτογραφίες (στην αρχή ήθελα 1 μόνο) "έτσι για το καλό".

Ερώτηση: είπες ότι "υπερβολικά επεξεργασμένες" θα απορρίπτονται.

Βάση ποιων κριτηρίων συμπεραίνει κανείς σε πιο ποσοστό είναι κάποια φωτογραφία σε μικρό ή υπερβολικό βαθμό επεξεργασμένη?

Σε ρωτάω γιατί στα δικά μου ανειδίκευτα μάτια οι παρακάτω φωτογραφίες σου δείχνουν πολύ επεξεργασμένες.

Ελπίζω να εξέλαβες την ερώτησή μου χωρίς παρεξήγηση.

δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης φιλος .,
άντε πάλι με τα κριτήρια..:D
με την όσο επεξεργασία έχουν οι φωτος που ανέβασα,
ελπίζω η επιτροπή να μην τις απορρίψει.,
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ποιός θα το κρίνει αυτό και με τι διαπιστευτήρια;
Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικό να μη ξέρουν να ποστάρουν, ας μη τους κρεμάσουμε..
Οι υπόλοιποι που ξέρουμε να χειριζόμαστε αυτά τα μαραφέτια του διαβόλου, μπορούμε να έχουμε μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα, και κυρίως στο 2ο μέρος της; Γιατί σε κάτι υποκειμενικό όπως η τέχνη, πρέπει να έχεις γερά διαπιστευτήρια (ή αλλιώς καλλιτεχνικά @@) για να μπορείς να κρίνεις και να απορρίψεις.
Αλεξανδρε...να πω κατι επ ευκαιριας οσων ρωτας.Τοσο προς εσενα και προς ολους που ειμαστε εδω γυρω...
Κατ'αρχας,δεν πιστευω κανείς μας να ειναι της αποψης οτι μπηκε στο ADVride για να δει φωτογραφους διαπιστευμενους ή μια ακριβή κοπια απο ενα αυστηρα Φωτογραφικο Φορουμ.
Μια Εκθεση Φωτογραφιας επεσε ως ιδεα και δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να αλλαξει το υφος και τον αερα που αναπνεουμε ολοι μας στο ADVride...και δεν ειναι αλλος απο την Μοτοσυκλετα και την αγαπη ολων μας γυρω απο οσα την(και μας)αφορουν.
Αλλωστε απο μονη της η Εκθεση φωτογραφιας με τον τιτλο "Ελευθερια Μοτοσυκλετα & δρομος" δινει το λογο που ανεβασαμε αυτη την προσπαθεια...προσπαθωντας να σου δωσω μια εναλλακτικη απαντηση στα οσα ρωτησες,για να καλυψω ολα τα παιδια που θελουν να συμμετεχουν ή..φοβουνται να συμμετεχουν με τα..."διαπιστευτηρια" που πλανωνται να πω καποια πραγματα...
ΔΕΝ εχει κανεις μας διαπιστευτηρια με την καθαρη εννοια.
ΔΕΝ εχει κανεις μας επαγγελματικο λογο ή αλλωθι για την εκθεση.
ΔΕΝ θελει κανενας μας φωτογραφιες απο φωτογραφους προς φωτογραφους.
ΔΕΝ επιθυμουμε να πετυχουμε αριστες τεχνικα κριτικες για τις φωτογραφιες ή την εκθεση...
ΔΕΝ θα κανουμε γκαλα Τεχνης αλλά μια μεταφορα της ζωης μας πανω στη μοτοσυκλετα...κατα την ταπεινη μας αποψη,ολων οσοι αποτυπωνουμε ενα κλικ στις βολτες μας.
ΔΕΝ θα ηθελα να ενουχισουμε τον ενθουσιασμο μας για τη μοτοσυκλετα φωτογραφιζοντας την διπλα μας ταξιδευοντας και βολταροντας,εγκλωβιζοντας την σε εννοιες οπως βαθος πεδιου,διαφραγμα,full frame,photoshop,F,A,M και λοιπα ομορφα που ναι μεν συναρπαζουν στον κοσμο τους αλλά δεν θα επιτρεψουμε να μας...ευνουχισουν εδω!


Αυτο που προσωπικα -αλλά οχι μονο εγω πιστευω-θα ηθελα να δωσουμε με την Εκθεση, ειναι μια ιδεα στον κοσμο γυρω μας πώς δειχνει στα ματια μας και στο φακο μας η αγαπη μας και η σχεση μας τοσο με τη μοτοσυκλετα οσο και με τον υπεροχο κοσμο της...ταξιδιωτικο κοσμο και κοσμο Ελευθεριας...αυτο ζηταει η Εκθεση και αυτη η ελευθερια της μοτοσυκλετας δεν θα εγκλωβιστει σε διαπιστευτηρια ή περγαμηνες τεχνης...ΝΑΙ,ολοι οσοι απαρτιζουν την Επιτροπη,εγινε μια προσπαθεια να ειναι σχετικοι μεν με την Φωτογραφια και την τεχνη της αλλά οχι μακρυα απο την μοτοσυκλετα...

Αυτα απο εμενα...προσωπικα η υλοποιηση της ιδεας για μια Εκθεση των οσων μας κανουν να χαμογελαμε βολταροντας με τις μοτοσυκλετες μας,ειναι που μου δινει το μοναδικο εναυσμα και ερεθισμα να πω ΝΑΙ στην προσπαθεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom