Σάββατο 5/09 Πελοπόννησος, Τρεις λίμνες δυο ποτάμια ένα δάσος και πολύ βουνό

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Η εκκλησία λέγεται Αγία Θεοδώρα του βάστα !!!
Δεν λέει για αυτό, και εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή, λέει για την Παναγιά Πλατανιώτησσα εδώ Plataniotissa

Ξαφνικά το νήμα μοιάζει με πρόγραμμα εκδρομής ΚΑΠΗ ή είναι ιδέα μου :laugh::laugh:
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Θυμάμαι μια νυχτερινή επιστροφή από Λαγκάδια. Είναι από εκείνες της μνήμες που σου καρφώνονται ανεξίτηλα!!! Ένα κομβόι 10 μηχανών που δημιουργούσε ένα φιδάκι από κόκκινα φώτα, να στρίβει μέσα στο απόλυτο σκοτάδι. Ήμουν με το ninja τότε και δεν έβλεπα απολύτως τίποτα, απλά ακολουθούσα τον μπροστινό.
Συχνά όταν σκέφτομαι εμπειρίες από μοτο-βολτες είναι από τις πρώτες εικόνες που μου έρχονται στο μυαλό.

Αν λες για εκείνη την βόλτα τότε ναι θα ήμασταν μαζί.
Τι πηγες και θυμηθηκες ρε φιλε;
Απο τις πολυ καλες βολτες του Σπυρου...
Θυμαμαι το φιδακι των μηχανων...τα φωτα το βραδυ...πολυ ομορφη εικονα!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Λοιπον δινω το παρον για σαββατο..... Τι ωρα ξεκιναμε;;;;;;

#xrv_world_explorer
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Λοιπον δινω το παρον για σαββατο..... Τι ωρα ξεκιναμε;;;;;;

#xrv_world_explorer
ελα..μπηκε το συνεργασια?...να δω? :secret:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δεν λέει για αυτό, και εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή, λέει για την Παναγιά Πλατανιώτησσα εδώ Plataniotissa

Ξαφνικά το νήμα μοιάζει με πρόγραμμα εκδρομής ΚΑΠΗ ή είναι ιδέα μου :laugh::laugh:
Οπως ειδες...οσοι εχουν δηλωσει ενδιαφερον ειναι ολιγον τζοβενα..!!!
Ευτυχως που υπαρχει το ψηλο αγορι ο zeitou...να ριξει το μεσο ορο...!!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ξέρει κάποιος αν έχει ανοίξει το πρώην περίπτερο Χαϊδαρίου (σταθμός 14); Αλλιώς να βρούμε άλλο σημείο συνάντησης
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξέρει κάποιος αν έχει ανοίξει το πρώην περίπτερο Χαϊδαρίου (σταθμός 14); Αλλιώς να βρούμε άλλο σημείο συνάντησης
Έχει ανοίξει, περασα τις προάλλες και δουλευε.

Επίσης τωρα δεν το λένε περίπτερο Χαϊδαρίου αλλά περίπτερο Χαρδαλια χαχαχαχαζα.....
Σεφερλιδικο αστείο, μ@λακια, το ξέρω...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε gpx. Στο explore.garmin.com φαίνεται σωστά (όσο μπορείς να δεις στο 'ρδέλο).

Πρέπει να εφευρεθεί μιά ειδική κόλαση για τους μάνατζερς και τους προγραμματιστές που αποφάσισαν ότι τέρμα η εξαγωγή σε gpx στο maps. Αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί, φταίμε όλοι όσοι το χρησιμοποιούμε ακόμα ενώ δεν συνεργάζεται με τίποτα "ξένο". Τεσπα. Ένα τσεκ πριν την χρήση, αν χαθείτε δεν φταίω.
 

Attachments

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η οποία είναι;;;
Oruxmaps

 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Oruxmaps

Α ναι.
Το έχω διαβάσει το θέμα και είχα πει όταν βρώ χρόνο να την κατεβάσω και να παίξω λίγο.
Κάτι που προφανώς έμεινε σαν σκέψη.
Μερσι για την υπενθύμιση.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
10 ωρίτσες σέλα κατά google βγαίνουν μιά χαρά και με φαγητό ακόμα (όχι του σκασμού εννοείται, μην χάσουμε 10% ικανοτήτων και μας λένε κουλάδΓια).

Αν η Βυτίνα είναι στο τελείωμα (μετά έχει ανοιχτό/ΕΟ δρόμο) χαλαρότατα γίνεται στάση για μαμ/γλυκό, ποιός ξέρει αν είναι στην περιοχή και ο k0k0s...


**σίγουρα κάποια κομμάτια έχουν ξαναγίνει με το άλλο φλόρουμ παλιότερα, δεν θυμάμαι αν τα έχουμε κάνει και μαζί. Θυμάσαι την πολύ ΟΧΙ φιλική μιλφ στο καφέ στην λίμνη που με παρακάλια και το χαμόγελο του Σπύρου μας είχε σερβίρει ελληνικούς;
O Kokos ακομη εκει ειναι, εχει μελλον το εργο, απλα τα εχει κρανοπαρει και προσπαθει καθε ΣΚ να ειναι σπιτακι του... Ειδομεν ομως, μεχρι το Σαββατο βλεπουμε.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λοιπον δινω το παρον για σαββατο..... Τι ωρα ξεκιναμε;;;;;;

#xrv_world_explorer
Τι ώρα λες αναχώρηση;
Σημείο συνάντησης το πρώην περίπτερο Χαϊδαρίου (Σταθμός 14) Βρισκόμαστε 8:00 αναχώρηση 8:15 ίσως πάω και 10 λεπτά νωρίτερα να προλάβω ένα εσπρεσάκι.
Αν κάποιος δεν νιώθει άνετα στην εθνική με 140-160 κανένα πρόβλημα, ξεκινάει λίγο πιο νωρίς και βρισκόμαστε εδώ Google Maps
Απλά ενημερώνει να ξέρουμε για να έχουμε το νου μας.

amyroukai το gpx δείχνει ότι μετά τον ισθμό πάμε από παλιά. Δεν υπάρχει λόγος, θα συνεχίσουμε εθνική μέχρι την έξοδο στο Κιάτο.

Καλό είναι όποιος έρθει να έχει ρίξει μια ματιά στην διαδρομή. Αυτό που κάνω συχνά σαν μέθοδο ασφαλείας είναι να γράφω σε ένα χαρτί τα ονόματα από τα χωριά που συναντάμε με την σειρά της διαδρομής. Ακόμα και αν οτιδήποτε άλλο αποτύχει αν ξέρεις από πιο χωριό πέρασες και σε πιο πηγαίνεις δεν χάνεσαι ποτέ.

Στάση θα κάνουμε από μια τσιγαρίσια στις λίμνες, η μία με καφέ. Μετά τα μισά της διαδρομής θα κάτσουμε κάπου για φαγητό, οποιαδήποτε πρόταση την βλέπουμε μαζί.
Σε τέτοιες βόλτες αφού έχω πάρει κουπόνι από την σύζυγο δεν κοιτάζω ρολόι, θα γυρίσουμε αργά! Αν κάνουμε κέφι πίνουμε και ένα αποχαιρετιστήριο καφεδάκι αφού θα έχουμε περάσει τα βουνά.

Συμμετοχές εδώ ;):):cool:
Ενημερώνω και το πρώτο ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αν ειναι να κινηθει ολη η βολτα σε τετοιους ρυθμους να ξερω αν ειναι να μην ακολουθησω..... Γενικα εγω κινουμε με 100 120 εθνικη και επαρχιακο κατω απο 80.... Το σημειου του google δεν το βλεπω στο κιατο.... Ειναι ακριβως στην εξοδο;

#xrv_world_explorer
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αν ειναι να κινηθει ολη η βολτα σε τετοιους ρυθμους να ξερω αν ειναι να μην ακολουθησω..... Γενικα εγω κινουμε με 100 120 εθνικη και επαρχιακο κατω απο 80.... Το σημειου του google δεν το βλεπω στο κιατο.... Ειναι ακριβως στην εξοδο;

#xrv_world_explorer
Το σημείο είναι μόλις βγούμε από εθνική και περάσουμε τον κυκλικό κόμβο, ακριβώς στην αρχή του επαρχιακού. Έφτιαξα τον χάρτη ελπίζω να φαίνεται.

Κοίτα αν ξεκινήσεις ένα τέταρτο νωρίτερα θα φτάσουμε μαζί, τόση είναι ή όλη διαφορά. Τώρα αφού μπούμε επαρχιακό θα υπάρχει πάντα ένα σημείο ανασυγκρότησης μπροστά μας ώστε αν κάποιος μείνει πίσω να ξέρει που θα τον περιμένουμε. Ναι θα χάσει 5 λεπτά ξεκούρασης. Εκεί είναι πιο σημαντικό να αντέχει κάποιος τις πολλές ώρες στη σέλα παρά η ταχύτητα. Θα βρούμε και ωραία κομμάτια που θα θέλουμε να τα στρίψουμε, αλλά δεν θα πάμε τάπα όλη την διαδρομή...

Γενικά θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά, αλλά εσύ ξέρεις τον εαυτό σου και το αν θα περάσεις καλά, οπότε το βλέπεις και αποφασίζεις
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Η διαδρομή πάντως δεν βγαίνει με χαλαρούς ρυθμούς, θέλει σβέλτη οδήγηση, εκτός αν γυρίσετε 11 το βράδυ.
Το σκέφτομαι κιεγω:ok: θα ενημερώσω τις επόμενες ημέρες (λόγω δουλειάς)
 
Top Bottom