Σάββατο 5/09 Πελοπόννησος, Τρεις λίμνες δυο ποτάμια ένα δάσος και πολύ βουνό

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα ηθελα ο αμιρου να μου στειλει την διαδρομή που εφτιαξε για το γκαρμιν , εχω καιρό να παω βολτα στη Θεσσαλία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Στη στάση στο βενζινάδικο είπαμε "οποίος γουστάρει να ανοίξει φεύγει μπροστά και τον βρίσκουμε παρακάτω". Ο Γιάννης άνοιξε απλά δεν έκλεισε ποτέ. :laugh::laugh:
Εμείς χαθήκαμε προσθέτοντας άγχος και αποκλείοντας την ευκαιρία να τον πετύχουμε παρακάτω. Στην στάση που έκανε δεν έφτασαν τα μηνύματα και οι κλήσεις. Αποτελέσματα όλου αφού πάνω από μια ώρα σιγής ασύρματου.

Τώρα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα αναγνωρίζω περισσότερη ευθύνη στον εαυτό μου από όση καταλογισα εκείνη την στιγμή στον Γιάννη.

Όπως και να έχει η όλη αναφορά έγινε για το κάνουμε καλύτερα εμείς ή οποίος άλλος διαβάζει το νήμα την επόμενη φορά.
Τέλος καλό...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αντώνη "ευθύνη" δεν έχει κανείς γιατί κάτι κακό δεν έγινε. ΟΚ, χαμένος χρόνος που θα μπορούσε να έχει αναλωθεί στον καφέ ή κάπως αλλιώς. Λυπάμαι για το άγχος που περάσατε.

Επειδή το συζητήσαμε με τον Αλέκο, του λέω ακόμα και αν γύριζα πίσω στην αρχική διασταύρωση προς Νεμούτα, εκεί στο εκκλησάκι, δεν θα σας έβρισκα ποτέ αφού δεν μπήκατε σε εκείνο το κομμάτι. Ή πες ότι βρίσκω σκιά και παγκάκι κάπου εκεί μέσα και περιμένω. Ε πάλι θα περίμενα κανένα μισάωρο άδικα μέχρι να τηλεφωνηθούμε και να πάμε από άλλη διαδρομή ο κάθε ένας μας έτσι και αλλιώς. Προσωπικά θα ανησυχούσα αν ήξερα ότι είμαι τελευταίος, έφτανα Λαγκάδια και δεν ήταν κανείς. Στην περίπτωσή μας, αφού είχαμε σεταρισμένο σημείο ραντεβού για φαγητό και για όποιο λόγο δεν μπήκατε όπως είπαμε, έπρεπε απλά να πάτε εκεί. Θα μου πεις και αν είχε γίνει κάτι κακό; Ε, αν είχε όντως γίνει και δεν μπορούσα να μιλήσω, δεν θα με βρίσκατε έτσι και αλλιώς. Και το κινητό θα έκλεινε από μπαταρία κατά τις 6 το απόγευμα αν δεν το γυρνούσα σε "ultra power saving" που κλείνει όλες τις λειτουργίες πλην κλήσεων και sms, οπότε ούτε τράκινγκ θα μπορούσε να γίνει από τις αρχές. Όπου σήμερα, με χρήση περισσότερη της χτεσινής, είναι στο 65% η μπαταρία, να τρελαίνεσαι.

Ας είναι μόνο τέτοια τα άσχημα στις βόλτες γενικότερα....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για εμένα η φάση ήταν κάνω τον δρόμο που πρέπει ή απλά χαιρετάω και πίσω από την συντομοτέρα. Η ευθύνη καθαρά δική μου αφού για την δική μου πλοήγηση δεν είχα κάνει το σωστό πράγμα (και αυτό που λέμε ότι πρέπει να γίνεται από όλους τους συμμετέχοντες σε βόλτα, να έχουν ιδέα που πάνε χωρίς να εξαρτώνται 100% από πλοηγό). Το ξανασκέφτομαι τώρα και θα μπορούσα στον καφέ ΑΝ είχα προσέξει ότι μαλακίζεται το gps να το κάνω αλλιώς προγραμματίζοντας τις πόλεις σε σειρά, αντιγράφοντας εκ νέου στο app της συσκευής την διαδρομή από το google, θα μου έπαιρνε ένα πεντάλεπτο (τυχαίο το νούμερο, μπορεί και λιγότερο) και θα ήταν ΟΚ μετά. Αλλά μας πήγαν από το χεράκι οι Πελοποννήσιοι και δεν το πρόσεξα. Θα μπορούσα να αράξω σε οποιοδήποτε σημείο πέντε λεπτά και να το κάνω. Από ένα σημείο και μετά έρχεται ζέστη/κούραση και συσσωρεύεται ένα WTF το οποίο μπλοκάρει την ορθή σκέψη. Και είναι σοβαρό μάθημα για το μέλλον.

Δεδομένου ότι πινακίδες υπήρχαν, τις ακολούθησα, έκανα αυτή την διαδρομή που συμφωνήσαμε, δεν υπήρχε λόγος να μην το κάνουν και οι άλλοι ακολουθώντας τις ίδιες πινακίδες. Αν μιλούσαμε για χώμα, για κάποιο "κρυφό περάσμα" ΚΑΤΙ εκτός συνηθισμένου, θα έλεγα ότι έχεις δίκιο. Το "περίμενε κάθε τρία λεπτά σταματημένος" δίπλα στην πινακίδα με το μηχανάκι να βράζει και τα νεύρα τσίτα (ξανα-μανά ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ταλαιπωρία) δεν είχε νόημα, γυρνώντας σπίτι θα ήμουν σε κίνηση τουλάχιστον. Η πλάκα είναι ότι αν ας πούμε πες γυρνούσα πίσω να τους βρω από τον ίδιο δρόμο, θα πήγαινα πίσω άδικα γιατί δεν μπήκαν ποτέ εκεί που είπαμε, πήγαν από αλλού. Η φάση ήταν λάθος γενικότερα, το μόνο κακό είναι ότι ανησύχησαν.
Αυτό βοηθάει με συνεχή φόρτιση στο κινητό.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
H βόλτα και τα ταξίδια με μηχανή είτε από άσφαλτο είτε από χώμα είναι μια περιπέτεια...εσείς ζήσατε μία. να λετε παλι καλά που μπορείτε να βολτάρετε. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Για το θέμα location, υπάρχει εφαρμογή (πρέπει να θυμηθώ όμως ποιά) που μοιράζονται τα μέλη ομάδας τις θέσεις τους. Ναι γίνεται και από google maps με τρελό drain στην μπαταρία, δηλαδή αν δεν το έχεις στην φόρτιση δεν πιστεύω ότι ακόμα και κινητά με 4000mah μπαταρία θα βγάλουν βόλτα.
Το έχω δουλέψει και είναι καλό...

www.livetrack24.com
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Στη στάση στο βενζινάδικο είπαμε "οποίος γουστάρει να ανοίξει φεύγει μπροστά και τον βρίσκουμε παρακάτω". Ο Γιάννης άνοιξε απλά δεν έκλεισε ποτέ. :laugh::laugh:
Εμείς χαθήκαμε προσθέτοντας άγχος και αποκλείοντας την ευκαιρία να τον πετύχουμε παρακάτω. Στην στάση που έκανε δεν έφτασαν τα μηνύματα και οι κλήσεις. Αποτελέσματα όλου αφού πάνω από μια ώρα σιγής ασύρματου.

Τώρα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα αναγνωρίζω περισσότερη ευθύνη στον εαυτό μου από όση καταλογισα εκείνη την στιγμή στον Γιάννη.

Όπως και να έχει η όλη αναφορά έγινε για το κάνουμε καλύτερα εμείς ή οποίος άλλος διαβάζει το νήμα την επόμενη φορά.
Τέλος καλό...
Οταν λες " να ανοιξει " τι ταχυτητες εννοεις οτι εφυγε ο Γιαννης? :rolleyes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
σεβόμαστε το όριο, προσέχουμε για να έχουμε, διασκέδαση με ασφάλεια παναπολα.
σοβαρά τώρα, στον καιρό που ζούμε και με τον κάθε law and order σταυροφόρο εκεί έξω κόπι πάστε δίωξη "δείτε τι κάνουν αυτοί και επιληφθείτε με την ομολογία", λαβές για οτιδήποτε δεν δίνουμε. απόλυτος σεβασμός στον ΚΟΚ
ανθρώπινο είναι και το να ξεχαστείς κάποια στιγμή αλλά στιγμή είναι και μόνο.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
σεβόμαστε το όριο, προσέχουμε για να έχουμε, διασκέδαση με ασφάλεια παναπολα.
σοβαρά τώρα, στον καιρό που ζούμε και με τον κάθε law and order σταυροφόρο εκεί έξω κόπι πάστε δίωξη "δείτε τι κάνουν αυτοί και επιληφθείτε με την ομολογία", λαβές για οτιδήποτε δεν δίνουμε. απόλυτος σεβασμός στον ΚΟΚ
ανθρώπινο είναι και το να ξεχαστείς κάποια στιγμή αλλά στιγμή είναι και μόνο.
Στιγμιαίο λάθος....
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ας υπαρχει εδω...ενα ωραιο μερος..που κ εμεις τυχαια βρηκαμε...
Απο τη πλατεια του χωριου Ελληνικο εχει σημανση για Πηγες Λουσιου 6χλμ...σε βγαζει σε ενα πλατωμα που μπορεις να παρκαρεις...εχει γεφυρακι που βλεπεις τον Λουσιο ποταμο...κ σκαλια που κατεβαινεις σε μια εξεδρα για μπανιο..
Φυσικα οι περισσοτεροι ηταν ξενοι..ειχε κ αυτοκινουμενο αραγμενο...το νερο οπως ειπε ο Νικος που ηξερε..πολυ κρυο...
Απο τα δεντρα κρεμονται σχοινια κ μπορεις να παιξεις τον ταρζαν...βουτωντας στο ποταμι οπως εκαναν οι ξενοι...!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ας υπαρχει εδω...ενα ωραιο μερος..που κ εμεις τυχαια βρηκαμε...
Απο τη πλατεια του χωριου Ελληνικο εχει σημανση για Πηγες Λουσιου 6χλμ...σε βγαζει σε ενα πλατωμα που μπορεις να παρκαρεις...εχει γεφυρακι που βλεπεις τον Λουσιο ποταμο...κ σκαλια που κατεβαινεις σε μια εξεδρα για μπανιο..
Φυσικα οι περισσοτεροι ηταν ξενοι..ειχε κ αυτοκινουμενο αραγμενο...το νερο οπως ειπε ο Νικος που ηξερε..πολυ κρυο...
Απο τα δεντρα κρεμονται σχοινια κ μπορεις να παιξεις τον ταρζαν...βουτωντας στο ποταμι οπως εκαναν οι ξενοι...!!!!

Μηπως ειναι αυτο?
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Ας υπαρχει εδω...ενα ωραιο μερος..που κ εμεις τυχαια βρηκαμε...
Απο τη πλατεια του χωριου Ελληνικο εχει σημανση για Πηγες Λουσιου 6χλμ...σε βγαζει σε ενα πλατωμα που μπορεις να παρκαρεις...εχει γεφυρακι που βλεπεις τον Λουσιο ποταμο...κ σκαλια που κατεβαινεις σε μια εξεδρα για μπανιο..
Φυσικα οι περισσοτεροι ηταν ξενοι..ειχε κ αυτοκινουμενο αραγμενο...το νερο οπως ειπε ο Νικος που ηξερε..πολυ κρυο...
Απο τα δεντρα κρεμονται σχοινια κ μπορεις να παιξεις τον ταρζαν...βουτωντας στο ποταμι οπως εκαναν οι ξενοι...!!!!
Είπες κουβέντα!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
τα ντάαααααα

Το Vivoactive 4 είναι;
Είχα δει ότι το έχει και το Forerunner 245 το οποίο είναι πολύ αξιόλογο
 
Top Bottom