Σάββατο 8 Απρ 2023, Βόρεια Εύβοια, άσφαλτος

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν τα λέτε σωστά όμως γιατί να μαζευόμαστε τέσσερις μανι μανι και οι GTδες και οι νουνταίοι είναι τρεις, θα ζήσουν δράματα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παρεπιπτόντως Θωμά drogo χάρηκα πολύ που σε είδα και που ανάψανε και τα αίματα μαζί με τον Στέργιο :friendship:, πολύ καλό τιμόνι παρεπιπτόντως και πολύ καλό παιδί με ωραίο γούστο στα μηχανάκια (multistrada 950 ξέχασα να το βγάλω φωτό, next time)

Επίσης Natassa χάρηκα που σε γνώρισα και από κοντά, το Τrident σου πάει μούρλια και η τεχνική σου είναι πολύ σωστή απάνω στην στροφή, μόνο όταν νιώσεις έτοιμη να ανοίξεις ελαφρώς παραπάνω το γκάζι και να προσπαθήσεις να μάθεις να μην σηκώνεις όλο το πόδι στα κατεβάσματα γιατί διαταράσσει την ισορροπία αναβατη-μοτοσυκλετα.
Μήπως φταίει που δεν έφαγες μπόλικους λουκουμάδες; :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το norden υπάρχει για τεστ;


Καλά, το 1000 του Αλεξ ούτε για πλάκα τέτοια διαδρομή. Νέο παιδί αυτός, λογική επιλογή.

Natassa έχει ενδιαφέρον το πράγμα με εσένα. Τα κάνεις όλα σωστά συνήθως, εκτός από το να επιταχύνεις. Δεν λέω να γυρίσει πολύ το γκάζι, έστω αυτό που λένε "να τεντώνει η αλυσίδα", σταθεροποιεί το μηχανάκι υπό κλίση και θα σου δώσει εμπιστοσύνη. Θα το βρεις σιγά σιγά με τα χιλιόμετρα.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Παίρνω πάσα , να πω και γώ για τη βόλτα μου με το 950. Αρχικά amyroukai ευχαριστώ παρά πολύ, το χα κάψα να οδηγήσω κάποια στιγμή ένα 950/990.

Με το που ξεκίνησα τα πρώτα μέτρα ήταν σαν να είχα τη μηχανή κάνα δυο χρόνια. Κούμπωσα με τη μια πάνω.. Πολύ ωραία θέση οδήγησης , ωραιο γκάζι αλλά μου έλλειπαν τα καλά φρενα.

Σίγουρα αν κάποια στιγμή υπάρξει οικονομική άνεση για δεύτερη μηχανή μπορεί να την κάνω την τρελα.

Από την άλλη η μετάβαση από το 990 στο 1190 είναι πραγματικά άλλος κόσμος.. το 1190 είναι ένα όπλο που δεν σε αφήνει να πας σαν άνθρωπος.. Βέβαια επειδή έχω πάρει και του κολλητού μου το 1290 του 2018 θα ήθελα το 1190 να έχει λίγο πιο τουριστικό τιμόνι.. κατά τα αλλά από όλα ειμαι φουλ καλυμμένος.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχοντας οδηγήσει σε αυτή την διαδρομή όλα αυτά τα μηχανάκια , ταυτίζομαι μαζί σας έχοντας την ίδια άποψη .
Το γκλιτερενιο φοράει ελατήρια για 105 κιλά από τον slaven και ένα καλό ριβαλβινγκ στα σιμς στακ , οι υπόλοιπες εξωτερικές ρυθμίσεις της κάνει ο εκάστοτε χρήστης .

Το 1190s και εμένα με δυσκόλευε από αλλαγή σε αλλαγή παρόλα αυτά μπορεί να πάω ταμείο ( μιλάμε για τον παπαχρονη που φορούσε ανάρτηση από R πίσω και custom μπροστινό )

Το XR θέλω να το πάω βόλτα να δω τι παίζει , όπως θέλω πληροφορίες κ για ένα tuono .

Το 790R σε αυτή την διαδρομή είναι σαν το 950 αλλά ακόμα καλύτερο , πλαγιάζει ακόμα πιο πολύ , φρενάρει καλύτερα , γράφει χρόνους γιατί στην έξοδο ανοίγεις τέρμα γκάζι κ αλλάζεις με το σιφτερ χωρίς να κλείνεις το γκάζι .

Χαίρομαι που τα φιλαράκια μου πέρασαν ωραία στη βόλτα .

Επίσης μην τα ξανά λέμε , το 950 το τελευταίο είναι πολύ καλύτερο και αξιόπιστο από το 990 , καλύτερο φιλινγκ στο Γκάζι και σε ντραγκ Ρέις .
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εξαιρετικός επίλογος για μια τέλεια βόλτα!
Μόνο χαμόγελα!
Ξέχασες να πεις μόνο ΚΤΜ. :D

Το εντυπωσιακό είναι ότι με πολύ διαφορετικό τρόπο τα ΧΧ90 μπορούν να πάνε γρήγορα, άνετα και αβίαστα και είναι "σύγχρονα" ακόμα τα μοντέλα του 13, δεν φαίνεται η δεκαετία ούτε στην εμφάνιση ούτε στον τρόπο που δουλεύουν. Πολύ ωραία και η στοκ σέλα και η PP του Γιάννη. Μικρή διαφορά στο πώς κινούνται και πως τρώνε χιλιόμετρα. Οι χωμάτινοι 990ακηδες θα βρίζουν για πάντα, όλοι οι άλλοι όμως... Ευχαριστώ πολύ και τους δύο συνοδοιπόρους για την εμπειρία.

Μπορεί να κάνουμε πλάκα με το "άλλο στρατόπεδο" συχνά αλλά τελικά πόσα από αυτά που κυκλοφορούν είναι "οικουμενική αλήθεια", το ίδιο όχημα είναι εντελώς διαφορετικό για κάθε αναβάτη.

Η διαφορά ανάμεσα στο 1290T και την επόμενη γενιά που είχα οδηγήσει δείχνει εξέλιξη στον τομέα "χιλιομετροφαγικης αποτελεσματικότητας", το τελευταίο πρέπει να είναι αφρός. Παραπονιούνται όλοι με την μείωση αξίας των παλιών όταν τρέχει η εξέλιξη, αλλά έχει ουσία πέραν του ταμείου. Κρίμα που εδώ που ζούμε δεν μπορούμε να το ζήσουμε.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Παρεπιπτόντως Θωμά drogo χάρηκα πολύ που σε είδα και που ανάψανε και τα αίματα μαζί με τον Στέργιο :friendship:, πολύ καλό τιμόνι παρεπιπτόντως και πολύ καλό παιδί με ωραίο γούστο στα μηχανάκια (multistrada 950 ξέχασα να το βγάλω φωτό, next time)

Επίσης Natassa χάρηκα που σε γνώρισα και από κοντά, το Τrident σου πάει μούρλια και η τεχνική σου είναι πολύ σωστή απάνω στην στροφή, μόνο όταν νιώσεις έτοιμη να ανοίξεις ελαφρώς παραπάνω το γκάζι και να προσπαθήσεις να μάθεις να μην σηκώνεις όλο το πόδι στα κατεβάσματα γιατί διαταράσσει την ισορροπία αναβατη-μοτοσυκλετα.
Μήπως φταίει που δεν έφαγες μπόλικους λουκουμάδες; :p
Ωραια η βολτα μεχρι τον καφε, οταν φυγαμε καταλαβα οτι δεν δοκιμασαμε λουκουμα γαμω το μου... :) επισης οτι δεν γνωριστηκα και με παιδια που
εχουμε μιλησει απο εδω μεσα, BlackArrow ,orla13 , και αλλους ισως, συμπερασμα ενας καφες δεν φτανει :ok:
Γιαννη, ο Στεργιος μου ειπε οτι πηγαινε τοσο, ωστε να μας εχει στους καθρεφτες του, για να τον ξαναπαιξουμε...:p
Το norden υπάρχει για τεστ;
Ναι το '22 το εχει ο Αλεξιου Paddock112 στο Σταυρο, εκει το ειχα οδηγησει εγω, αλλα και η αλλη ψυχη που ειπε κι ο Γιαννης Aldebaran ...
Εκεινος ο αλλος ντε...:cool:
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Εξαιρετικός επίλογος για μια τέλεια βόλτα!
Μόνο χαμόγελα!
:clp:
Σχετικά με το -χθεσινό- επίλογο,
θα ήταν παράλειψη να μην αποδωθούν τα εύσημα στην τελευταία στάση:
@ Monolykos !
Εξαιρετική περιποίηση και απίθανο ζυμωτό ψωμάκι, εύγε!
/// Β
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Τόσες ώρες, τόσες στάσεις, σχεδόν μηδέν φωτό. Χαλάσαμε το Τρεντ και ζήσαμε την ημέρα.
Δεν είμαστε instagram friendly. Τι θα ανεβάσουμε τώρα :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είμαστε instagram friendly. Τι θα ανεβάσουμε τώρα :p
Mε ινσταγκραμικούς όρους δεν έχουμε καν πάει βόλτα
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Τόσες ώρες, τόσες στάσεις, σχεδόν μηδέν φωτό. Χαλάσαμε το Τρεντ και ζήσαμε την ημέρα.
Για το καλό του Μάνιακ το κάναμε.. Είχαμε πολλές βαλίτσες στη βόλτα :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για το καλό του Μάνιακ το κάναμε.. Είχαμε πολλές βαλίτσες στη βόλτα :p
Ο μανιακ τις είδε...φυσικά και δεν έχει συνέλθει ακόμα.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
οντως πολυ ωραια βολτα!!!!!
υγ1. ευτυχως την φωτο τη βγαλατε με αδεια τα πιατα και δε ζηλευω για αυτα που εχασα
υγ2.πραγματι ρε Νατασα και εγω ουτε 1 φωτο
Ε ναι, που να προκάνουμε, αφού τρέχαμε ακαταπαύστως δια να μη μας περάσουν (από πάνω) τα SS


Σημ (έπρεπε να παραμείνεις δια φαΐ η μπριζόλα του δεινοσαύρου ήτο ικανοποιητικού μεγέθους δια αισθανθεί πλήρης ακόμα και ένας απαιτητικός μοτοταξιδιωτης)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το πιο "εύκολο από το XR" τι περιλαμβάνει (απόδοση ισχύος, αλλαγή κατεύθυνσης, ..., ... ;;;
Επίσης, υπάρχει άποψη σε σχέση με το Μούλτι Βε-Ντούε ;;;
/// Β
Mε το μούλτι 950 έχω βραχεία επαφή σε ζόρικο τερέν πέριξ της Βωβούσας, έχει αίσθηση αντίστοιχη με το 950, ποδήλατο και εκλιπαρεί να οδηγηθεί "τέρμα κάτω τέρμα γκάζι", απλά μοναδικό και το όργανο έγραφε κατανάλωση μεσαίου σκούτερ λίγο πάνω από 4 λίτρα σε αυτό το τερέν κυνηγημένο κιόλας, τι έχουν κάνει οι Ιταλοί δεν ξέρω. Λίγο πιο ψηλά θέλει ο κινητήρας του και έχει πιο πολύ κραδασμό, αλλά στο V2 με τις αλλαγές που έχουν γίνει ίσως δεν ισχύει η παρατήρηση. Τρίγωνο αναβάτη σχετικά σφιχτό, είσαι ψηλός, το σχόλιο το έκανε όλη η παρέα των ψηλών τότε, καλύτερα να το δεις από κοντά.

Το πιο εύκολο από το XR σημαίνει οδηγείται με πολύ λιγότερη φυσική δύναμη στο τιμόνι, έχει πιο γλυκιά απόδοση στο άνοιγμα του γκαζιού, βοηθάει το φρένο κινητήρα, έχει λιγότερο απότομο δάγκωμα στο φρένο, ροή και όχι "stop and go". Το XR όσο δεν το κυνηγάς εξαφανίζει τις αποστάσεις όπως εξαφανίζονται οι λουκουμάδες. Όταν είσαι σε διαδρομή με άλλους που οδηγούν "ψυχωμένα" λίγο σου βγάζει την ψυχή για να ακολουθήσεις ακόμα και μισά άλογα. ΟΚ, disclaimer που είναι αυτονόητο, με την δική μου γκράντε κουλαμάρα. Και παρά τις ατέλειες του, μικρή επιθυμία για αλλαγή. Με αυτά που είπε ο onroad πιο πολύ ψήνομαι να μεταβώ από το 950 στα μεσαία του ομίλου και μετά να επανεξετάσω την σχέση μου με το 1000, τυχαία λέω τώρα αν επιμείνει το κορίτσι μπορεί να αλλαχτεί με hayabusa. Τα προβλήματα που λύνονται έτσι απλά δεν είναι προβλήματα :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σταματήστε να συγκρίνετε μηχανάκια σε βόλτα με άλλους οδηγούς..
Είναι κάποιοι που ότι και να καβαλάνε πάνε αέρα και έχει να κάνει με άλλους παραγοντες.
Το ότι κάποιος πάει στον Ρώσσο πιο γρήγορα από πολλούς δεν φταίει ο v2 o i4 o 19ή ο 21.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει να κάνει και πόσο βοηθάει το μηχανάκι ή αν θέλεις πόσο εύκολο στο κάνει. Δεν έχει σημασία με τι ρυθμό θα κινηθείς, έχει σημασία στο πόσο θα το διασκεδάσεις.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Έχει να κάνει και πόσο βοηθάει το μηχανάκι ή αν θέλεις πόσο εύκολο στο κάνει. Δεν έχει σημασία με τι ρυθμό θα κινηθείς, έχει σημασία στο πόσο θα το διασκεδάσεις.
εχει να κάνει και με το οτι ο μέσος Αθηναίος πάει Χαλκίδα μέρα παρα μέρα βόλτα και ξέρει απέξω τις στροφές:p

edit. Χαλκίδα / Ευβοια .ο βλάχος
 
Top Bottom