Σάββατο 8 Απρ 2023, Βόρεια Εύβοια, άσφαλτος

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εσείς δεν μετράτε σύντροχε, διατι εσείς οδηγείτε Aprilia Caponord που είναι 2θεσεις ανώτερο από το έντιμο καυσόξυλο που είναι καλύτερο πάντων γρηγορότερο όλων και τα κάνει όλα μόνο του
Τώρα λέμε για το παλιό ta, το 07 εκ Βαυαρίας, το νέο ta, έχουμε γεμίσει τιμιότητα στον χώρο.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φταίω.... Από την ημέρα που πήρα 165 άλογα, δημιουργήθηκε ένα κενό δίπλα στο άλλο μεγάλο κενό που υπαρχει στο κρανίο του.
Δεν μπορώ να βρω τρόπο να τον βοηθήσω πχια....το παλεύω
Ρε τι έχουμε πάθει με αυτά τα 160 τόσα αλογατα..;;;;;
Άλλοι μετράνε... προβατάκια για να κοιμηθούν..
Και ο γέροντας... μετράει τού XR.. τά άλογα..!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε τι έχουμε πάθει με αυτά τα 160 τόσα αλογατα..;;;;;
Άλλοι μετράνε... προβατάκια για να κοιμηθούν..
Και ο γέροντας... μετράει τού XR.. τά άλογα..!!!!
Άστα...
Να δεις τι τραβάμε στα παρασκήνια...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άστα...
Να δεις τι τραβάμε στα παρασκήνια...
Μητοπεις, το XR είναι τάβλα το ξέρουμε, αλλά κάποια πράγματα κάντε τα χωρίς να μας το πείτε, θα το αντέξουμε
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ρε τι έχουμε πάθει με αυτά τα 160 τόσα αλογατα..;;;;;
Άλλοι μετράνε... προβατάκια για να κοιμηθούν..
Και ο γέροντας... μετράει τού XR.. τά άλογα..!!!!
160 βόδια....μάλλον έχουν γίνει πλέον από την κουλαμαρα !!!!
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Το καλύτερο από όλα για το τερέν του επαρχιακού είναι το 950...

γιατί μετα απο όλα τα πολύ ωραία σχόλια για τα 1Χ90 τελικά θεωρείς οτι το 950 είναι καλύτερο στον Ρώσσο; Δεν έδωσες επαρκείς εξηγήσεις γέροντα.
Εγω πάντως με τα 1Χ90 πάω πιο γρήγορα απο το 990. Σίγουρα όχι το ίδιο διασκεδαστικά όμως
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
γιατί μετα απο όλα τα πολύ ωραία σχόλια για τα 1Χ90 τελικά θεωρείς οτι το 950 είναι καλύτερο στον Ρώσσο; Δεν έδωσες επαρκείς εξηγήσεις γέροντα.
Εγω πάντως με τα 1Χ90 πάω πιο γρήγορα απο το 990. Σίγουρα όχι το ίδιο διασκεδαστικά όμως
Θα ακούσουμε πολλά παλαβα....υπομονη
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
γιατί μετα απο όλα τα πολύ ωραία σχόλια για τα 1Χ90 τελικά θεωρείς οτι το 950 είναι καλύτερο στον Ρώσσο; Δεν έδωσες επαρκείς εξηγήσεις γέροντα.
Εγω πάντως με τα 1Χ90 πάω πιο γρήγορα απο το 990. Σίγουρα όχι το ίδιο διασκεδαστικά όμως
Προφανώς το συγκεκριμένο 950 με τις αναβαθμισμένες αναρτήσεις. Συμφωνώ μαζί σου στο σχόλιο ότι με το 1Χ90 (1290 στην δική μου περίπτωση) μπορώ να πάω σαφώς πιο γρήγορο αλλά και με το παλιό μου 990 ήμουν πολύ ευχαριστημένος, ήταν καλό και ανάλαφρο, μόνο όταν πίεζα μου φαινόταν κάπως προβληματικό μπροστά και φρένα μετριότατα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω ότι ο Γιάννης λέει ότι το 950 είναι πιο διασκεδαστικό, όχι πιο γρήγορο.

Το ίδιο feedback δίνω και εγώ. Πιο πολύ γούσταρα να στρίβω με το 990 παρά τώρα με το 1290.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι ο Γιάννης λέει ότι το 950 είναι πιο διασκεδαστικό, όχι πιο γρήγορο.

Το ίδιο feedback δίνω και εγώ. Πιο πολύ γούσταρα να στρίβω με το 990 παρά τώρα με το 1290.
Μήπως δεν το έχεις μάθει ακόμη?
Με το ένα είχες κάνει χιλιάδες χλμ...μην ξεχνάς.
Θέλει προπόνηση το παλιοπραμα
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Προφανώς το συγκεκριμένο 950 με τις αναβαθμισμένες αναρτήσεις. Συμφωνώ μαζί σου στο σχόλιο ότι με το 1Χ90 (1290 στην δική μου περίπτωση) μπορώ να πάω σαφώς πιο γρήγορο αλλά και με το παλιό μου 990 ήμουν πολύ ευχαριστημένος, ήταν καλό και ανάλαφρο, μόνο όταν πίεζα μου φαινόταν κάπως προβληματικό μπροστά και φρένα μετριότατα.
συμφωνώ. Απο το 990 μου λείπουν 30 άλογα, λίγο καλύτερα φρένα και λίγο πιο καρμπυρατερήσια λειτουργία του injection (κάτι που ο Γιάννης δεν έχει πρόβλημα βέβαια)

κατα τα άλλα δεν θα αποφασίσω να το πουλήσω ποτέ γιατί θα πάρω 5-6Κ και θα χρειαστεί να δώσω άλλα 10 για να δουλέψω στο ίδιο επίπεδο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μήπως δεν το έχεις μάθει ακόμη?
Με το ένα είχες κάνει χιλιάδες χλμ...μην ξεχνάς.
Θέλει προπόνηση το παλιοπραμα
Όχι δεν είναι θέμα να το μάθω απλά εκ των πραγμάτων το άλλο έχει πιο ελαφριά αίσθηση το κάνεις ότι θέλεις σου δίνει μοταρντάδικη αίσθηση στην στροφη, το 1290 έχει αίσθηση sport touring πρέπει να σταθείς πριν μπεις....το άλλο μπαίνεις όπως να'ναι και γουστάρεις
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Όχι δεν είναι θέμα να το μάθω απλά εκ των πραγμάτων το άλλο έχει πιο ελαφριά αίσθηση το κάνεις ότι θέλεις σου δίνει μοταρντάδικη αίσθηση στην στροφη, το 1290 έχει αίσθηση sport touring πρέπει να σταθείς πριν μπεις....το άλλο μπαίνεις όπως να'ναι και γουστάρεις
Δεν έχω οδηγήσει το δικό σου Τ αλλά το S μπαίνει όπως να 'ναι, μου θυμίζει μεγάλο motard. Ουσιαστικά δεν βλέπω να υστερεί πουθενά σε σχέση με το 9Χ0, ούτε στο εκδρομικό χαλαρό στρίψιμο, ούτε στο πιο σπορ.
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Δεν έχω οδηγήσει το δικό σου Τ αλλά το S μπαίνει όπως να 'ναι, μου θυμίζει μεγάλο motard. Ουσιαστικά δεν βλέπω να υστερεί πουθενά σε σχέση με το 9Χ0, ούτε στο εκδρομικό χαλαρό στρίψιμο, ούτε στο πιο σπορ.
ο κάθε αναβάτης έχει και τα δικά του εγκεφαλικά κουσούρια και απαιτήσεις για να του δημιουργήσει την αίσθηση της εμπιστοσύνης. Στην δικιά μου περίπτωση πχ δεν μου άρεσε η αίσθηση που μου έδωσε το μπροστινό απο το Super Duke 1290. Και όχι δεν είχε σχέση με τα άλογα και την δύναμη. Καθαρά με το μπροστινό του. Εμπιστεύομαι το 990 σαφώς περισσότερο. Αυτό δεν σημαίνει οτι χρειαζόμαστε όλοι πολύ χρόνο να προσαρμοστούμε. Απο την πρώτη μόλις βόλτα με multistrada 1200 έστριψα καλύτερα απο το 990 μου.
go figure :wacky:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σίγουρα όχι το ίδιο διασκεδαστικά όμως
Η σύντομη απάντηση, στο κλειστό δίκτυο το 950 είναι το πιο ευχάριστο μηχανάκι που έχω οδηγήσει, σημειώνοντας ότι δεν οδηγώ "όριο" και σίγουρα δεν έχω ψηλό όριο, συνήθως είμαι ο αργός της παρέας. Ελάχιστη φυσική προσπάθεια, πολύ μεγάλη απολαβή σε αίσθηση. Κρίμα που δεν είχα οδηγήσει τέτοιο αντί για 990, θα είχα άλλη γνώμη για τα ΚΤΜ τόσα χρόνια.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Νομίζω ότι ο Γιάννης λέει ότι το 950 είναι πιο διασκεδαστικό, όχι πιο γρήγορο.

Το ίδιο feedback δίνω και εγώ. Πιο πολύ γούσταρα να στρίβω με το 990 παρά τώρα με το 1290.
Θέλεις 21 /18 και το τιμόνι στα μούτρα,το έχουμε ξαναπεί!
Έχεις μάθει τόσα χρόνια με το 990.
Και εγώ ακόμα με το νέο,φρενάρω απότομα στην στροφή (μοταριστικα) αλλά είναι μακρύ.
Δεν έχουν τα 0χ9 εντουρισια αίσθηση
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θανάση το 1090 δεν ήταν πολύ μακριά όμως
Ναι έμοιαζε,αλλά ήταν πιο ασφάλτινο!
Και το 1290 περίπου το ίδιο είναι ,10 κιλά πιο βαρύ.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Η αισθηση στιβαροτητας που ειχε το 990 μου που ηταν και το s, αρα και πολυ ψηλοτερο απο το απλο, απλα δεν υπαρχει.
Ναι, ειχα κανει 85000 χλμ και το ειχα μαθει , αλλα απο την αλλη ηταν 18/21 και πανυψηλο, με τα κλασικα scorpion.
Απο ηλεκτρονικα... μονο μπουζι...ουτε abs το συγκεκριμενο...
Πιο απολαυστικη οδηγηση, με κανενα αλλο μηχανακι, δυστυχως. Εμπαινες οπως ερχοσουνα και δεν σε φοβιζε πουθενα.
Προφανως δεν εχω χρονομετρηθει για να ξερω σε απολυτους χρονους με ποιο παω γρηγοροτερα (990,1290 s και τωρα Norden),
αλλα μια και μιλαμε για καθημερινη οδηγηση-βολτα και οχι αγωνες, αυτο ειναι παντελως αδιαφορο.
Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι μαζι του βελτιωθηκαμε και εμεις σαν οδηγοι, εισπρατοντας ατελειωτη ευχαριστηση
και δυστυχως μειναμε να ψαχνουμε καποια να της μοιαζει...:)
Ισχυει στο ακεραιο αυτο που ειχε πει εδω ενας φιλος : Αν το εχεις μην το δωσεις κι αν δεν το'χεις μην το παρεις (τωρα πια) :(
Οσο γι αυτους που δεν καταλαβαινουν, λογικο ειναι, μ' αυτα που οδηγανε...:p
 
Top Bottom