Σήκωμα πεσμένης μηχανής;Τσεκ!

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Χαζεύοντας στο tube για τεχνικές σηκωματος μοτοσυκλέτας ήρθε αυτό στα διάφορα βιντεάκια που έβλεπα.Δεν είναι καθόλου κακό για τα μαστοδοντα,ειδικά όταν είναι φορτωμένα...


Αν υπάρχει κάτι άλλο στην υπόληψη σας εξίσου εύκολο μπορείτε να το μοιραστείτε;

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαζεύοντας στο tube για τεχνικές σηκωματος μοτοσυκλέτας ήρθε αυτό στα διάφορα βιντεάκια που έβλεπα.Δεν είναι καθόλου κακό για τα μαστοδοντα,ειδικά όταν είναι φορτωμένα...


Αν υπάρχει κάτι άλλο στην υπόληψη σας εξίσου εύκολο μπορείτε να το μοιραστείτε;

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτά είναι για τζιπ αδερφέ.
Τα μαστοδοντα σηκώνονται εύκολα αν βάλεις πλάτη και φυσικά όταν έχεις έναν ακόμα για βοήθεια
 

papg

Μέλος
Περιοχή
Νέα Αγχίαλος Μαγνησίας.
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
Honta Transalp 600 mod1998
Στην ίδια λογική έκανα ένα σετ με αλουμίνιο, σπαστό και ιμάντα με καστάνια, σε μια θήκη μήκους 40 εκατοστά.Το έχω μόνιμα μαζί στις εξορμήσεις γιατί μου έτυχε να ψάχνω τσοπάνη στο βουνό για να σηκώσω την μηχανή.
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Αυτά είναι για τζιπ αδερφέ.
Τα μαστοδοντα σηκώνονται εύκολα αν βάλεις πλάτη και φυσικά όταν έχεις έναν ακόμα για βοήθεια
Ναι σίγουρα αλλά αν είσαι μόνος,ταλαιπωρημένος από ζέστη και με πρόβλημα στην μέση (όπως εγώ) πιστεύω ότι βοηθάει κάποιο βοήθημα σαν αυτό η παρόμοιο.
Βάζω το σενάριο αυτό γιατί σίγουρα θα πας και βόλτα μόνος κάποια στιγμή.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Περνεις ktm! Κάνει μοχλό το χαμηλά τοποθετημένο ρεζερβουάρ και το σηκώνεις άνετα, εγώ τουλάχιστον που δεν είμαι και κανένας τούμπανο το σήκωσα εύκολα. Να γιατί KTM!! Χαχαχ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν Καβάλας μοτοσυκλέτα που σε μια ανάγκη (στο χώμα) δεν μπορείς να σηκώσεις μόνος σίγουρα Καβάλας λάθος μοτοσυκλέτα.

Πάρε κάτι ελαφρύτερο. Δεν έχεις τον απαιτούμενο σωματοτυπο για αυτή τη μοτοσυκλέτα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν Καβάλας μοτοσυκλέτα που σε μια ανάγκη (στο χώμα) δεν μπορείς να σηκώσεις μόνος σίγουρα Καβάλας λάθος μοτοσυκλέτα.

Πάρε κάτι ελαφρύτερο. Δεν έχεις τον απαιτούμενο σωματοτυπο για αυτή τη μοτοσυκλέτα.
Τι λες μαρή??
Έχω δει τεράστιους τύπους να μην μπορούν να σηκώσουν ούτε το κορμί τους.
Τεχνική θέλει το σήκωμα και ψυχουλα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι λες μαρή??
Έχω δει τεράστιους τύπους να μην μπορούν να σηκώσουν ούτε το κορμί τους.
Τεχνική θέλει το σήκωμα και ψυχουλα
Κλασική ατάκα "δεν υπάρχει μικρό πουλί, μόνο αδέξιοι εραστές"
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν Καβάλας μοτοσυκλέτα που σε μια ανάγκη (στο χώμα) δεν μπορείς να σηκώσεις μόνος σίγουρα Καβάλας λάθος μοτοσυκλέτα.

Πάρε κάτι ελαφρύτερο. Δεν έχεις τον απαιτούμενο σωματοτυπο για αυτή τη μοτοσυκλέτα.
Τι λες μαρή??
Έχω δει τεράστιους τύπους να μην μπορούν να σηκώσουν ούτε το κορμί τους.
Τεχνική θέλει το σήκωμα και ψυχουλα
Το ίδιο πράμα λέτε ουσιαστικά!!!!

Δεν εξετάζουμε τον λόγο που δεν μπορεί ...... να πάρει άλλη λεμεεεεεε :ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τι λες μαρή??
Έχω δει τεράστιους τύπους να μην μπορούν να σηκώσουν ούτε το κορμί τους.
Τεχνική θέλει το σήκωμα και ψυχουλα
Μία μηχανή στα μέτρα σου θέλει και όχι μαγκιές άσκοπες.

Οποίος θέλει να έρθει στο βουνό με varadero να μπορεί να το σηκώσει κιόλας αν χρειαστεί. Αν είναι 65 κιλά και μπορεί μαγκιά του. Να τον δω!

Να βασίζεσαι πάντως στη βοήθεια άλλων η σε ένα υδραυλικό γρυλο δεν είναι και ότι πιο σοφό. Μια λάθος στροφή πήρες έμεινες μόνος σου, έπεσες και κάτσε να περιμένεις την οδική!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μία μηχανή στα μέτρα σου θέλει και όχι μαγκιές άσκοπες.

Οποίος θέλει να έρθει στο βουνό με varadero να μπορεί να το σηκώσει κιόλας αν χρειαστεί. Αν είναι 65 κιλά και μπορεί μαγκιά του. Να τον δω!

Να βασίζεσαι πάντως στη βοήθεια άλλων η σε ένα υδραυλικό γρυλο δεν είναι και ότι πιο σοφό. Μια λάθος στροφή πήρες έμεινες μόνος σου, έπεσες και κάτσε να περιμένεις την οδική!
Στο βουνο δεν πάμε μόνοι ούτε με μικρό, να συμφωνήσουμε εκεί .
Το να λέμε στον άλλον πουλα το μηχανάκι γιατί αν πέσει δεν σηκώνεται είναι βαρύ.
Μου θυμίζετε αυτούς που με κραζανε που έβαζα χώμα την χοντρή .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στο βουνο δεν πάμε μόνοι ούτε με μικρό, να συμφωνήσουμε εκεί .
Το να λέμε στον άλλον πουλα το μηχανάκι γιατί αν πέσει δεν σηκώνεται είναι βαρύ.
Μου θυμίζετε αυτούς που με κραζανε που έβαζα χώμα την χοντρή .
Εγώ ρε Κώστα δεν είπα σε κανένα πουλα αυτό που έχεις. Απλά μου φάνηκε αστείο να βλέπω τώρα βιντεο να σηκώνουν τη μηχανή με γρυλο!!!

Το gs που λες εσύ λόγω boxer ειναι πιο εύκολο να σηκωθεί από κάνα tenere 700 πάντως!

Επίσης στο βουνό δε πάμε μόνοι υποθέτω δηλαδή σε εκδρομή που έχεις κάνει μόνος δεν έχεις μπει χωματόδρομο? Γιατί εγώ έχω μπει. Εκεί αν σου έπεφτε η μηχανή και δεν μπορούσες να τη σηκώσεις ποιος θα στη σήκωνε ο τσοπάνης??

Τελοσπαντων εμένα γενικά μου αρέσει η αυτονομία, όχι να εξαρτάμαι από άλλους να μου σηκώσουν τη μηχανή, να μου αλλάξουν λάστιχο η οτιδήποτε. Στα δύσκολα και σε απαιτητικά κομμάτια ναι όλοι θα χρειαστούμε βοήθεια ακόμα και με μονοκυλινδρο. Αλλά εκεί πάμε γυρεύοντας.

Και εν κατακλείδι δεν ειναι όλα για όλους. Δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι ντροπή. Για να κάνεις χώμα με μεγάλα on off δεν αρκεί να είσαι ένας κάτω του μετριου αναβατης με λιγοστές δυνάμεις σωματικές και ψυχικές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φυσικά και έχω πέσει και είχα μόνο την κυρά λενη και ταλαιπωρήθηκα να την σηκώσω κλπ ομορφιές.
Αλλά αν δεν πήγαινα με την χοντρή χώμα δεν θα ειχα λόγο να την αγορασω.
Θα έπαιρνα ένα ασφάλτινο τουριστικό και θα εκραζα αυτούς με τα μαστοδοντα που πάνε χώμα.

Και φυσικά θεωρώ όλους ικανούς να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και τις φοβίες τους και να γίνουν καλύτεροι
Το έχω δει στα βουνά πολλές φορές αυτό το τελευταίο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χαζεύοντας στο tube για τεχνικές σηκωματος μοτοσυκλέτας ήρθε αυτό στα διάφορα βιντεάκια που έβλεπα.Δεν είναι καθόλου κακό για τα μαστοδοντα,ειδικά όταν είναι φορτωμένα...


Αν υπάρχει κάτι άλλο στην υπόληψη σας εξίσου εύκολο μπορείτε να το μοιραστείτε;

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε μου συνήθως στο χώμα οι πτωσεις είναι αρκετες, οπότε είναι πιο πρακτικό να μάθεις τον τρόπο να σηκώνεις τη μηχανή σχετικά εύκολα (υπάρχει) πάρα να στήνεις σκαλωσια για να την σηκώσεις.

Το συγκεκριμένο προϊόν θα μπορούσα να το φανταστώ μόνο αν οδηγείς μόνος σε ένα απομακρυσμενο σημείο μια βαριά μοτοσυκλέτα, φορτωμένη και σου πέσει και τραυματιστείς και δε μπορείς να τη σηκώσεις. Ίσως απευθύνεται σε τύπους που γυρνάνε τον κόσμο μόνοι τους, αλλά συνήθως αυτοί προτιμούν ελαφριά μηχανάκια για να αποφύγουν τέτοιες καταστάσεις.
 

papg

Μέλος
Περιοχή
Νέα Αγχίαλος Μαγνησίας.
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
Honta Transalp 600 mod1998
Πολλά και διάφορα διαβάζω και βλέπω ότι οι περισσότεροι δεν χρειάζεστε τέτοιες πατέντες για να σηκώσετε τη μοτό σας τυχεροί είστε. Προσωπικά επειδή κάνω αρκετές εξορμήσεις μόνος μου, σε βατούς δρόμους χώμα και άσφαλτο, έχω οδική αλλα μέχρι νάρθει; μία φορά χρειάστηκε να σηκώσω τη μοτό μου αλλα πιστέψτε με δύο άτομα και ζοριστήκαμε να την σηκώσουμε γιατί πολύ απλά η μοτό ήταν στο πρανες του δρόμου και κατηφορικά ,οι τροχοί επάνω με λίγα λόγια.Απο τότε έψαχνα κάτι που θα μπορώ να το έχω πάντα μαζί μου στον εξοπλισμό για κάθε περίπτωση, μέχρι που είδα ίδιας φιλοσοφίας μηχανισμό στο youtube και έκατσα και τον έφτιαξα με αλουμίνιο, ούτε ένα κιλό δεν είναι το βάρος του, μπήκε στην μπακαζιέρα μαζί με μίνι κομπρεσεράκι αέρα, και το Jump Starter.Αχρείαστα να είναι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Όλα είναι στο μυαλό εκείνη την ώρα κ αναλόγως το που θα σου πέσει επεμβαίνει ο παράγοντας επιβιωση/επικυνδινοτητα, τότε η αδρεναλίνη κάνει πάρτυ κ τα δύσκολα λύνονται με μια κίνηση...
Δλδ..
Μάης του 21 στο ανέβασμα Κοκκαλια, 6 μποφόρ πλευρικά που σε ριχναν κάτω για πλακα στα 1000 τόσα μέτρα ψηλά κ τεραιν ανηφόρα κοντά στο διψηφιο..
Κολαει ο μπροστά σε πέτρα κλειδωνει τιμόνι αριστερά, κόβω, γερνω το αφήνω πέφτει..
Η συνέχεια στην φώτο, μια μότο 190 κιλά + αλλά 20 κιλά κ βαλε σε σαμαρια εργαλεία..
Σηκώθηκαν σε χρόνο ντε τε,
.. ενναλακτικα ακόμα εκεί θα ημουν
Είμαστε κ βασταγερα αγόρια..βέβαια.
Ενώ στα χαμηλά υπήρχε κ παρέα σαφως..



Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom