Σίγουρο ατύχημα, που ο έλεγχος απέτρεψε....

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Πίσω στο 2009 άλλαξα το πίσω λάστιχο (αλλάζω 2 εμπρός – 3 πίσω) φορώντας και πάλι το Pirelli Scorpion Sync. Από τα λάστιχα αυτά ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι που.......... δυό μέρες μετά την τοποθέτηση, πριν ξεκινήσω, κάνω έναν οπτικό έλεγχο, έτσι από συνήθεια, και τι να δώ: το καινούργιο μου λαστιχάκι, μετά από 250 χλμ (όλα στρωσίματος), έχει ανοίξει σε τρία σημεία……… Καθαρή περίπτωση εργοστασιακής αστοχίας, και συγκεκριμένα αποκόλληση της γόμας από το λινό. Φυσικά πήρα αμέσως τηλέφωνο το μαγαζί από όπου το είχα βάλει, και αμέσως μου παρήγγειλε καινούργιο. Όμως, μετά από αυτό, ούτε ήθελα να ξαναδώ Pirelli, και και πήγα και έβαλα εμπρός – πίσω Bridgestone BW 501 – 502 (άλλη πονεμένη ιστορία αυτά).








Ηθικό Δίδαγμα: Συχνός έλεγχος σε ό,τι έχει σχέση με την ασφάλεια μας. Σκεφτείτε να ήταν Αύγουστος και να έφευγα για μια μακρινή και γρήγορη βόλτα…….μπρρρρρρρρρ………
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Όχι φίλε, δεν είναι σφάξιμο γιατί:
  1. Όλα τα ανοίγματα κάπου διακόπτονται και μετά ξανασυνεχίζουν (το σημείο που δεν έχουν ανοίξει είναι τα σημεία που υπήρχε κόλλα για να "δέσει" η γόμμα με τον σκελετό)
  2. Τα ανοίγματα είναι αντιδιαμετρικά, θα έπρεπε να σφάξει και τα σωληνάκια των φρένων ή να σπρώξει την μηχανή για να γυρίσει ο τροχός.
  3. Από της στιγμή που φορέθηκαν τα λάστιχα μέχρι την διαπίστωση, το μηχανάκι ή ήταν μέσα στο σπίτι ή ήμουν εγώ επάνω του.
  4. Χτυπώντας τα πλαϊνά, στα σημεία που άνοιξε η γόμμα ο ήχος ήταν κούφιος (άρα από μέσα υπήρχε κενό πού έκανε ηχείο)
  5. Μέχρι την επόμενη μέρα που πήγα για αντικατάσταση, είχε αρχίσει να ανοίγει και η αριστερή πλευρά
  6. Όλα τα παραπάνω ήταν η δουλειά μου (τεχνικός επιθεωρητής σε Michelin και σε Pirelli)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ετυχε να τοποθετησω και εγω τα scorpio, οταν ειχαν πρώτο εμφανιστεί στην αγορα.....νομιζω το 2009.
Πολυ καλο λαστιχο, αλλα μετα τις 7000 χλμ, το μπροστινο ηταν γεματο χαρακιες.....οχι σαν αυτες που εχει βαλει ο παναγιωτης στην φώτο, αλλα εξισου τρομακτικες.
ο συχνος έλεγχος.....ειναι απαραιτητος.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS






Εικονα απο το μπροστινο Scorpion, σε ελεγχο πριν απο δεκαημερο ταξιδι!.. :woot:

(Σημειωτεο οτι σε προ διμηνου ελεγχο ηταν Α-ΨΟ-ΓΟ! o_O )
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Α






Εικονα απο το μπροστινο Scorpion, σε ελεγχο πριν απο δεκαημερο ταξιδι!.. :woot:

(Σημειωτεο οτι σε προ διμηνου ελεγχο ηταν Α-ΨΟ-ΓΟ! o_O )
υΑυτο ακριβως.....ειχε και το δικο μου.
ισως φταιει το βαρος.....τι να πεις
κατα τα αλλα....αριστο παντου
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
3 στα 3 και μιλατε για αριστο ελαστικο?? :eek:

ευτυχως δεν τα εχω βαλει :D
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Δυστυχώς η Pirelli - Metzeler φαίνεται να έχει μείνει λίγο πίσω στον τομέα του ποιοτικού ελέγχου και είναι κρίμα για μια εταιρεία που ειδικά σαν Metzeler μας έχει δώσει μερικά πολύ καλά (για την εποχή τους) λάστιχα. Κρίμα......
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ






Εικονα απο το μπροστινο Scorpion, σε ελεγχο πριν απο δεκαημερο ταξιδι!.. :woot:

(Σημειωτεο οτι σε προ διμηνου ελεγχο ηταν Α-ΨΟ-ΓΟ! o_O )
μηπως ηταν μπαγιατικο και εγινε ετσι!!!δεν τα εχω βαλει ποτε!!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
μηπως ηταν μπαγιατικο και εγινε ετσι!!!δεν τα εχω βαλει ποτε!!
Στη συγκεκριμενη φωτογραφια ηταν φορεμενο πανω στη μηχανη ακριβως δυο χρονια και ειχε κανει περιπου 12.000 χλμ (Ετοιμαζομουν για αλλαγη)

Οπως ομως ξαναεγραψα, 2 μηνες και 1000 χλμ πριν τα ειχα ξανατσεκαρει και ηταν αψογα!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Τα Scorpion ήταν για την εποχή τους εξαιρετικά λάστιχα σε συμπεριφορά αλλά δεν είναι αυτό το νόημα του θέματος. Το νόημα είναι πως πρέπει να κάνουμε πολύ συχνό έλεγχο στα λάστιχα, ειδικά όταν είναι καινούργια.
 

Taksidiotis

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
Γιάννης
Τα scorpion όντως είχαν θέματα κατασκευαστικά.τα είχα βάλει κι εγώ και μου είχαν κάνει άνοιγμα στην μέση περίπου.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Top Bottom