Σαμάρια XLMOTO H2O Waterproof.

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Έχω πακετωθεί πάρα πολύ! :rolleyes:

Έχω φαγωθεί να πάρω σαμάρια και έπεσα πάνω σε -> αυτά. Θυμάμαι που ένας συμφορουμίτης, χάριζε κάποια στιγμή, αλλά ήμουν νέος στο φόρουμ και ντράπηκα να πω ότι τα θέλω. "Όποιος ντρέπεται, πολλά στερεύεται".

Σκέφτομαι να πάρω την 3άδα, ώστε να έχω και μόνο το μεσαίο σε περίπτωση χώματος κτλ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χαμηλή τιμή, καθώς τα επόμενα που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι αυτά, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας μου είναι "άχρηστα".

Βάσεις για σαμάρια θεωρητικά, δεν χρειάζεται αλλά δεν θέλω να ακουμπάνε πράγματα, πάνω στην εξάτμιση.

Σκοπός σαμαριών είναι μάξιμουμ, καλοκαιρινό ταξιδάκι βδομάδας σε νησάκι δικάβαλος.
Έμαθα από το u2b ότι κουβαλάς λίγα και βάζεις και πλυντήρια, οπότε με 3-4 μπλούζες και βερμουδίτσες είμαστε πένα. Πάντα γεμίζουμε 2 βαλίτσες και κυκλοφορούμε όλη μέρα με τα μαγιό τελικά. Κοινώς θεωρητικά χωράνε τα αναγκαία μέσα σε αυτά τα λίτρα.

Πιο ρεαλιστικά τώρα, με βλέπω πολύ εύκολα για κάποιο 2ήμερο, να τα γεμίσω με τα πράγματα που χρειαζόμαστε και να σαλπάρουμε.
Ακόμα πιο ρεαλιστικά, το 2ήμερο θα είμαι και lone rider όπως είναι και η μάρκα, που αν είχα gs θα ακούμπαγα όλο τον μισθό εκεί. :roflmao:

Θαρρώ πως χρειάζομαι λίγο ξεμπέρδεμα, γιατί τα έχω όλα ένα κουβάρι.
Επίσης το μπαούλο πίσω το έβγαλα για να μην χλευάζομαι από φίλους εντουρίστας, αλλά το γμμνο δεν έχω που να βάζω πράγματα όταν χρειάζεται όπως σήμερα που έφαγα για 3 φορά βροχή μέσα στην μούρη και πάλι σκεφτόμουν ότι δεν έχω πάρει αδιάβροχα :hh:

Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το κεντρικό σαμάρι (σίγουρα έχει κάποια ονομασία τώρα αυτό, και εσεις γελάτε με τον άσχετο:roflmao:) θα είναι μια χαρά.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Χωρίς να είμαι και ειδική, πιστεύω πως ότι και να βάλεις χρειάζεται κάποιο σκελετό για να είναι σταθερό. Όσο για το άλλο… tail bag ή σάκος ουράς ελληνιστί
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω πακετωθεί πάρα πολύ! :rolleyes:

Έχω φαγωθεί να πάρω σαμάρια και έπεσα πάνω σε -> αυτά. Θυμάμαι που ένας συμφορουμίτης, χάριζε κάποια στιγμή, αλλά ήμουν νέος στο φόρουμ και ντράπηκα να πω ότι τα θέλω. "Όποιος ντρέπεται, πολλά στερεύεται".

Σκέφτομαι να πάρω την 3άδα, ώστε να έχω και μόνο το μεσαίο σε περίπτωση χώματος κτλ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χαμηλή τιμή, καθώς τα επόμενα που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι αυτά, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας μου είναι "άχρηστα".

Βάσεις για σαμάρια θεωρητικά, δεν χρειάζεται αλλά δεν θέλω να ακουμπάνε πράγματα, πάνω στην εξάτμιση.

Σκοπός σαμαριών είναι μάξιμουμ, καλοκαιρινό ταξιδάκι βδομάδας σε νησάκι δικάβαλος.
Έμαθα από το u2b ότι κουβαλάς λίγα και βάζεις και πλυντήρια, οπότε με 3-4 μπλούζες και βερμουδίτσες είμαστε πένα. Πάντα γεμίζουμε 2 βαλίτσες και κυκλοφορούμε όλη μέρα με τα μαγιό τελικά. Κοινώς θεωρητικά χωράνε τα αναγκαία μέσα σε αυτά τα λίτρα.

Πιο ρεαλιστικά τώρα, με βλέπω πολύ εύκολα για κάποιο 2ήμερο, να τα γεμίσω με τα πράγματα που χρειαζόμαστε και να σαλπάρουμε.
Ακόμα πιο ρεαλιστικά, το 2ήμερο θα είμαι και lone rider όπως είναι και η μάρκα, που αν είχα gs θα ακούμπαγα όλο τον μισθό εκεί. :roflmao:

Θαρρώ πως χρειάζομαι λίγο ξεμπέρδεμα, γιατί τα έχω όλα ένα κουβάρι.
Επίσης το μπαούλο πίσω το έβγαλα για να μην χλευάζομαι από φίλους εντουρίστας, αλλά το γμμνο δεν έχω που να βάζω πράγματα όταν χρειάζεται όπως σήμερα που έφαγα για 3 φορά βροχή μέσα στην μούρη και πάλι σκεφτόμουν ότι δεν έχω πάρει αδιάβροχα :hh:

Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το κεντρικό σαμάρι (σίγουρα έχει κάποια ονομασία τώρα αυτό, και εσεις γελάτε με τον άσχετο:roflmao:) θα είναι μια χαρά.
Σου δίνω αυτά με 120 ευρα , γιατί δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω στον Ινδό ....


 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Τα εχω κανα χρόνο τώρα, τα εχω πάρει σε 3-4 ταξίδια. Τα δένω πάνω σε κάγκελα και με εχουν βολέψει άπειρα και για την τιμή τους (60 και τα 3) αξίζουν. Τωρα που βλέπω οτι έχουν 80 ή περιμενεις να πέσουν η ψαχνεις για κουπόνι.

Εχωντας βέβαια δει και τα 21 αδέρφια από κοντά μπορώ να πώ οτι τα ζήλεψα, και οταν με το καλό αλλάξω μηχανή και βάλω σωστά κάγκελα μάλλον θα παρω ενα σετ.

Φώτο φορτωμένος μπορείς να δεις εδώ:

http://instagr.am/p/CpcerxUIpkh/ http://instagr.am/p/CfjO8FqoVm1/
(κανουμε και κανα λαικ σεαρ σαμπρκραιμπ :p )


Αν θες να τα δεις από κοντά, και μένεις κοντά στο Γαλάτσι, στείλε πμ
 

panths

Μέλος
Περιοχή
Θεσ/νικη
Όνομα
Παντελής
Μοτό
Aprilia tuareg 660
Eίναι και αυτά

 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Έχω πακετωθεί πάρα πολύ! :rolleyes:

Έχω φαγωθεί να πάρω σαμάρια και έπεσα πάνω σε -> αυτά. Θυμάμαι που ένας συμφορουμίτης, χάριζε κάποια στιγμή, αλλά ήμουν νέος στο φόρουμ και ντράπηκα να πω ότι τα θέλω. "Όποιος ντρέπεται, πολλά στερεύεται".

Σκέφτομαι να πάρω την 3άδα, ώστε να έχω και μόνο το μεσαίο σε περίπτωση χώματος κτλ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χαμηλή τιμή, καθώς τα επόμενα που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι αυτά, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας μου είναι "άχρηστα".

Βάσεις για σαμάρια θεωρητικά, δεν χρειάζεται αλλά δεν θέλω να ακουμπάνε πράγματα, πάνω στην εξάτμιση.

Σκοπός σαμαριών είναι μάξιμουμ, καλοκαιρινό ταξιδάκι βδομάδας σε νησάκι δικάβαλος.
Έμαθα από το u2b ότι κουβαλάς λίγα και βάζεις και πλυντήρια, οπότε με 3-4 μπλούζες και βερμουδίτσες είμαστε πένα. Πάντα γεμίζουμε 2 βαλίτσες και κυκλοφορούμε όλη μέρα με τα μαγιό τελικά. Κοινώς θεωρητικά χωράνε τα αναγκαία μέσα σε αυτά τα λίτρα.

Πιο ρεαλιστικά τώρα, με βλέπω πολύ εύκολα για κάποιο 2ήμερο, να τα γεμίσω με τα πράγματα που χρειαζόμαστε και να σαλπάρουμε.
Ακόμα πιο ρεαλιστικά, το 2ήμερο θα είμαι και lone rider όπως είναι και η μάρκα, που αν είχα gs θα ακούμπαγα όλο τον μισθό εκεί. :roflmao:

Θαρρώ πως χρειάζομαι λίγο ξεμπέρδεμα, γιατί τα έχω όλα ένα κουβάρι.
Επίσης το μπαούλο πίσω το έβγαλα για να μην χλευάζομαι από φίλους εντουρίστας, αλλά το γμμνο δεν έχω που να βάζω πράγματα όταν χρειάζεται όπως σήμερα που έφαγα για 3 φορά βροχή μέσα στην μούρη και πάλι σκεφτόμουν ότι δεν έχω πάρει αδιάβροχα :hh:

Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το κεντρικό σαμάρι (σίγουρα έχει κάποια ονομασία τώρα αυτό, και εσεις γελάτε με τον άσχετο:roflmao:) θα είναι μια χαρά.
Τα εχω τα σαμαρια μονο απο XLMOTO και τα εχω χρησιμοποιησει αρκετα για 2 χρονια περιπου.
Ειναι οντως vfm αλλα για 80 ευρω τριπλετα , ετσι κ ετσι απο αποψη τιμης. Το λεω αυτο γιατι οπως ειπε ο georgeps κατα καιρους βγαζει και προσφορες και τα παιρνεις κανα 65αρι.

Ειναι φουλ αδιαβροχα , ποιοτητα μια χαρα και ερχονται με διαφορους ιμαντες μαζι για να τα προσαρμοσεις οπως θες.
ΔΕΝ ειναι 2x20 lt που γραφει...μαλλον για κανα 15αρι τα κοβω και οταν τα γεμιζεις πρεπει να καταλαμβανεις και το παραμικρο κενο που υπαρχει για να φτασεις οντως τα 15+ λιτρα.
Σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπονο κανενα αλλα....παρε του XR Maniac τα Touratech (ποιοτικα φουλ) + ενα φτηνο σακο αδιαβροχο ουρας!

Υ.Γ θα χρειαστεις ψιλα καγκελακια για σαμαρια πισω να ξερεις στο transalp, σκετα θα ζοριστεις να τα βαλεις και θα γρατσουνισεις τα πλαστικα.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!!
:friendship:
Σου δίνω αυτά με 120 ευρα , γιατί δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω στον Ινδό ....
Εάν είναι σε καλή κατάσταση, με ενδιαφέρει:D:D
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Eίναι και αυτά

Αυτά τα 2x28=48l έχουν σχεδίαση παρόμοια των Enduristan, έχουν περί τα 130€ και έρχονται Ελλάδα με μηδέν μεταφορικά.
Φαντάζουν (για μένα) μια καλή εναλλακτική των 2x25l Pocket που είχα στο μυαλό μου από τους Πολωνούς 21brothers.

Too good to be true??? Πόσο fake να ναι ο Κινέζος; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας...;
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτά τα 2x28=48l έχουν σχεδίαση παρόμοια των Enduristan, έχουν περί τα 130€ και έρχονται Ελλάδα με μηδέν μεταφορικά.
Φαντάζουν (για μένα) μια καλή εναλλακτική των 2x25l Pocket που είχα στο μυαλό μου από τους Πολωνούς 21brothers.

Too good to be true??? Πόσο fake να ναι ο Κινέζος; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας...;
Και εάν πληρώσεις τελωνείο το κόστος που θα φτάσει?
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Και εάν πληρώσεις τελωνείο το κόστος που θα φτάσει?
Δε ξέρω καθόλου τη διαδικασία για παραγγελίες από Κίνα... Υπάρχουν "κρυμμένα" κόστη που βγαίνουν... εκ των υστέρων;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχω πακετωθεί πάρα πολύ! :rolleyes:

Έχω φαγωθεί να πάρω σαμάρια και έπεσα πάνω σε -> αυτά. Θυμάμαι που ένας συμφορουμίτης, χάριζε κάποια στιγμή, αλλά ήμουν νέος στο φόρουμ και ντράπηκα να πω ότι τα θέλω. "Όποιος ντρέπεται, πολλά στερεύεται".

Σκέφτομαι να πάρω την 3άδα, ώστε να έχω και μόνο το μεσαίο σε περίπτωση χώματος κτλ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χαμηλή τιμή, καθώς τα επόμενα που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι αυτά, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας μου είναι "άχρηστα".

Βάσεις για σαμάρια θεωρητικά, δεν χρειάζεται αλλά δεν θέλω να ακουμπάνε πράγματα, πάνω στην εξάτμιση.

Σκοπός σαμαριών είναι μάξιμουμ, καλοκαιρινό ταξιδάκι βδομάδας σε νησάκι δικάβαλος.
Έμαθα από το u2b ότι κουβαλάς λίγα και βάζεις και πλυντήρια, οπότε με 3-4 μπλούζες και βερμουδίτσες είμαστε πένα. Πάντα γεμίζουμε 2 βαλίτσες και κυκλοφορούμε όλη μέρα με τα μαγιό τελικά. Κοινώς θεωρητικά χωράνε τα αναγκαία μέσα σε αυτά τα λίτρα.

Πιο ρεαλιστικά τώρα, με βλέπω πολύ εύκολα για κάποιο 2ήμερο, να τα γεμίσω με τα πράγματα που χρειαζόμαστε και να σαλπάρουμε.
Ακόμα πιο ρεαλιστικά, το 2ήμερο θα είμαι και lone rider όπως είναι και η μάρκα, που αν είχα gs θα ακούμπαγα όλο τον μισθό εκεί. :roflmao:

Θαρρώ πως χρειάζομαι λίγο ξεμπέρδεμα, γιατί τα έχω όλα ένα κουβάρι.
Επίσης το μπαούλο πίσω το έβγαλα για να μην χλευάζομαι από φίλους εντουρίστας, αλλά το γμμνο δεν έχω που να βάζω πράγματα όταν χρειάζεται όπως σήμερα που έφαγα για 3 φορά βροχή μέσα στην μούρη και πάλι σκεφτόμουν ότι δεν έχω πάρει αδιάβροχα :hh:

Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το κεντρικό σαμάρι (σίγουρα έχει κάποια ονομασία τώρα αυτό, και εσεις γελάτε με τον άσχετο:roflmao:) θα είναι μια χαρά.
Ότι και σαμάρι να διαλέξεις να ξέρεις ότι με βάση θα κάθεται πολύ καλύτερα. Έχω την πεποίθηση ότι για το συγκεκριμένο μηχανάκι θα βρεις βάσεις με πολύ χαμηλό κόστος. Πάρε όμως πρώτα τα touratech που σου είπε ο XRmaniac γιατί δεν βρίσκεις εύκολα τέτοια ποιότητα με αυτά τα χρήματα..
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Δε ξέρω καθόλου τη διαδικασία για παραγγελίες από Κίνα... Υπάρχουν "κρυμμένα" κόστη που βγαίνουν... εκ των υστέρων;
Αν μιλάμε για ελτά τότε χοντρικά πληρώνεις ΦΠΑ 24% στο σύνολο αξίας+μεταφορικών+κοστος ασφαλισης (αν υπάρχει) και ένα επιπλέον τέλος που καθορίζεται στον παρακάτω πίνακα. Αν η τιμή ξεπερνά τα 150ε τότε έχει και επιπλέον δασμούς ανάλογα με το προιόν.
(πηγη: https://elta.gr/timokatalogoi )

Αν είναι κούριερ τύπου ups/fedex το τέλος εκτελονισμού ανεβαίνει αρκετά εκτός και αν πας να κάνεις μόνος την διαδικασία
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δε ξέρω καθόλου τη διαδικασία για παραγγελίες από Κίνα... Υπάρχουν "κρυμμένα" κόστη που βγαίνουν... εκ των υστέρων;
Ότι έγραψε ο Μαρίνος παραπάνω.
Έχεις 24% ΦΠΑ επί της τιμής έως τα 150€ και από και πάνω επιπλέον έξοδα.
Βέβαια έχω πάρει και κάποιες φορές μικροπράγματα που δεν φορολογήθηκαν ποτέ.
Επίσης πολλοί πωλητές ( ειδικά στο ebay) ενσωματώνουν το ΦΠΑ της χώρας τους μέσα στην τιμή.
Ρώτησε τους μήπως υπάρχει κάποια αποθήκη εντός Ευρώπης γιατί ο χρόνος που δίνουνε για αποστολή στην Ευρώπη μου φάνηκε πολύ μικρός...
 

panths

Μέλος
Περιοχή
Θεσ/νικη
Όνομα
Παντελής
Μοτό
Aprilia tuareg 660
Αυτά τα 2x28=48l έχουν σχεδίαση παρόμοια των Enduristan, έχουν περί τα 130€ και έρχονται Ελλάδα με μηδέν μεταφορικά.
Φαντάζουν (για μένα) μια καλή εναλλακτική των 2x25l Pocket που είχα στο μυαλό μου από τους Πολωνούς 21brothers.

Too good to be true??? Πόσο fake να ναι ο Κινέζος; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας...;
Εάν ψάξεις στο youtube τον ale in Moto, κάνει ο τύπος ένα review για την Tuareg του και φοράει τα rhinowalk με προστασία εξάτμισης Guareske.Στα σχόλια των ρωτάω εάν μπορεί να πάρει άνετα συνεπιβάτη...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να ευχαριστήσω πολύ τον XR Maniac, για τις εξαιρετικές βαλίτσες!
Μου εύχομαι καλά ταξίδια:)
Καλά φορτωματα....είμαι σίγουρος ότι θα τις ευχαριστηθείς.
 
Top Bottom