Σαμπρέλα ή tubeless;

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Τις έχει βάλει κανείς από εδώ;

Με τους αισθητήρες του abs θα υπάρχει πρόβλημα;
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τις έχει βάλει κανείς από εδώ;

Με τους αισθητήρες του abs θα υπάρχει πρόβλημα;
την ιδια απορια εχω....
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
φιλος στο fb που του εσκασε,ρωτησε αντιπροσωπεια και του ειπαν ζαντα μπροστινη απο 1190r<στεφανι και ακτινες> 420ε χωρις εργασια.
το μαμα κεντρο του 990 αραγε ταιριαζει?εχεις κανενας καμια πληροφορια περι αυτου
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
φιλος στο fb που του εσκασε,ρωτησε αντιπροσωπεια και του ειπαν ζαντα μπροστινη απο 1190r<στεφανι και ακτινες> 420ε χωρις εργασια.
το μαμα κεντρο του 990 αραγε ταιριαζει?εχεις κανενας καμια πληροφορια περι αυτου
Νομίζω ότι το 1190r φοράει σαμπρέλα.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό το link δεν αναφέρει τίποτα για το είδος μονο τις διαστάσεις που είναι ίδιες με το 990.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ζαντα που δεχεται λαστιχο 90/90/21 δεν μπορει να ειναι tubless λογω της διαστασης της Ειναι πολυ στενη ωστε να δεχτει τις ακτινες σε χειλος στην ακρη οπως ειναι Δηλ. οπως σε αρκετες πλεον 19αρες
Εξαλλου και απο την φωτο φαινεται οτι οι ακτινες ειναι στο κεντρο του στεφανιου και αρα δεν ειναι tubless
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
http://www.ktm.com/tr/travel/1190-adventure-r/
το απο πανω το λεει καθαρα
το πρωτο linkεχει φωτο που το λεει καθαρα πανω στη ζαντα.
οι ζαντες tubelees που φορανε τα ktm δεν εχουν απεξω τις ακτινες αλλα bmw-aprilia.
εχουν αλλη παντεντα αλλα alpina.
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
http://www.ktm.com/tr/travel/1190-adventure-r/
το απο πανω το λεει καθαρα
το πρωτο linkεχει φωτο που το λεει καθαρα πανω στη ζαντα.
οι ζαντες tubelees που φορανε τα ktm δεν εχουν απεξω τις ακτινες αλλα bmw-aprilia.
εχουν αλλη παντεντα αλλα alpina.
TUBELESS SPOKED WHEELS

Wire-spoked wheels for tubeless tires featuring airtight rim beds patented by KTM - appropriately for the offroad aspirations of the Adventure R in 21" and 18" diameters. The rims on the 1190 Adventure R combine all the benefits of a tubeless tire (easy fitting and dynamic advantages due to no inner tube) with the stability and robustness of a wire-spoked wheel. This set-up makes the Adventure R's rims substantially more resilient than all the competition's cast and spoked wheels – an added bonus, especially in hard offroad riding.

Έχεις δίκιοοοο!!!#

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
TUBELESS SPOKED WHEELS

Wire-spoked wheels for tubeless tires featuring airtight rim beds patented by KTM - appropriately for the offroad aspirations of the Adventure R in 21" and 18" diameters. The rims on the 1190 Adventure R combine all the benefits of a tubeless tire (easy fitting and dynamic advantages due to no inner tube) with the stability and robustness of a wire-spoked wheel. This set-up makes the Adventure R's rims substantially more resilient than all the competition's cast and spoked wheels – an added bonus, especially in hard offroad riding.

Έχεις δίκιοοοο!!!#

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΟΠΟΤΕ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟ ΜΕ 1190R ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ...κανεις διαθεσιμος?
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
http://advrider.com/index.php?threads/wheel-cross-compatibility-for-1190-and-990.959475/
ο κοσταρικανος εκανε το αναποδο,εβαλε τροχο απο 990 σε 1190r με μονη τραμπα τον δισκο και δουλευουν ολα λεει.αρα και το αντιστροφο ειναι εφικτο.αυτο αφορα μονο την πισω...
οποιος εχει 1190r να τσεκαρουμε καποια πραγματα,κερασμενα σουβλακια και μπυρες...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
http://advrider.com/index.php?threads/wheel-cross-compatibility-for-1190-and-990.959475/
ο κοσταρικανος εκανε το αναποδο,εβαλε τροχο απο 990 σε 1190r με μονη τραμπα τον δισκο και δουλευουν ολα λεει.αρα και το αντιστροφο ειναι εφικτο.αυτο αφορα μονο την πισω...
οποιος εχει 1190r να τσεκαρουμε καποια πραγματα,κερασμενα σουβλακια και μπυρες...
εγω δεν θα κοίταζα τροχούς από τα μοντέλα 1190 και 1290 για 2 λόγους:
1) είναι από βούτυρο φτιαγμένοι. Αλλά ΟΚ, το προσπερνάμε αυτό μιας και δεν είμαστε κορυφαίοι οδηγοί off road.

2) το σύστημα tubeless είναι μια μούφα και μισή. Είμαι παθών και στο λέω. Κάθε εβδομάδα πρέπει να συμπληρώνεις αέρα. Και εξηγώ:
Έχει μια ελαστική μονωτική ταινία που εφαρμόζει στις τρύπες από τις ακτίνες. Θέλει πολυ προσοχή όταν αντικαθίσταται το λάστιχο γιατί και με το παραμικρό θα χάνει αέρα από αυτή την ταινία.
Επίσης μετά από αρκετά χιλιόμετρα αυτή η ταινία "rim band" όλο και κουνιέται - ξεφεύγει από τη θέση της με αποτέλεσμα απώλεια αέρα.
Ο λαστιχάς σου πρέπει να είναι γάτος και να το έχει υπόψην πριν την αλλαγή.

Για να μην τα πολυλογώ στο 990 σου θα κράταγα σαμπρέλα :)

Και επειδή είμαστε υπερ της εικόνας εδω τι εννοώ:



Και από τον κατάλογο των ανταλλακτικών το νούμερο 15 (rim band):

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Παιδες, οποιος παει σοβαρουτσικο χωμα θελει τροχους με σαμπρελες, τελεία. Αν τυχει και ξεζανταρει tubeless λαστιχο στο χωμα, τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα. Επισης εχει συμβει να στραβωσει η ζαντα και να χρειαστει να περασουμε σαμπρελα σε tubeless για να συνεχισει.

Τα ΚΤΜ 950/990 ειναι σχεδιασμενα σαν on-OFF μηχανακια και ετσι πρεπει να τα δει και να τα αγορασει καποιος. Οποιος αγοραζει τετοιο μηχανακι και δεν παει σοβαρουτσικα στο χωμα, εχει κατα τη γνωμη μου κανει λαθος - αν θελει σωνει και καλα τετοιο ΚΤΜ για δρομο υπαρχει πχ το SMT. My 2p ..που λεν και στο χωριομ.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Με ταινια ειναι tubeless οι ζαντες της KTM;
Ναι.

Και το πρόβλημα είναι ότι θέλεις τα ακόλουθα σε περίπτωση απώλειας αέρα (φωτο παραπάνω):
- Νο. 15 : 30ευρώ πίσω τροχός, 20 ο μπροστά
- Νο. 14 : 36ευρώ πίσω τροχός, 36 ο μπροστά
- Νο. 40 : 5 ευρώ η ροδέλα για τον αισθητήρα (ναι, χάνει και από εκεί)
 

chaosm

Μέλος
Δλδ αυτό θα μπορούσε να μπει και στα 950/990; Πάντως είναι ημιμετρο. Η βγάζεις κάτι σε στυλ caponord ή πας σε κλασική με σαμπρελα. Τώρα ακτίνες στο κέντρο και από μέσα μεμβράνη; Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν και άτομα που τους αρέσει το 990/950 adv και δε πάνε χώμα. Εμένα πχ το s που έχω μου αρέσει πολύ σαν μηχανή και δεν θέλω να το βάλω χώμα.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ναι.

Και το πρόβλημα είναι ότι θέλεις τα ακόλουθα σε περίπτωση απώλειας αέρα (φωτο παραπάνω):
- Νο. 15 : 30ευρώ πίσω τροχός, 20 ο μπροστά
- Νο. 14 : 36ευρώ πίσω τροχός, 36 ο μπροστά
- Νο. 40 : 5 ευρώ η ροδέλα για τον αισθητήρα (ναι, χάνει και από εκεί)

Με διπλο rim band (φακαρολα ελληνιστι :wacky:)

Οι ζαντες ειναι οντως πιο μαλακες. Suxess μαρκα μεχρι το 2015. Απο 2016 και μετα αλλαξανε σε Akron.


Ο λαστιχας δεν χρειαζετε να ειναι γατος (copywrite El gatos) αρκει να μην ειναι "ντολμας" και παλευει με τα λοσταρια στο ξεζανταρισμα.
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Δλδ αυτό θα μπορούσε να μπει και στα 950/990; Πάντως είναι ημιμετρο. Η βγάζεις κάτι σε στυλ caponord ή πας σε κλασική με σαμπρελα. Τώρα ακτίνες στο κέντρο και από μέσα μεμβράνη; Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν και άτομα που τους αρέσει το 990/950 adv και δε πάνε χώμα. Εμένα πχ το s που έχω μου αρέσει πολύ σαν μηχανή και δεν θέλω να το βάλω χώμα.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ή να μιλήσουν με την alpina :p :p :p
 
Top Bottom