Σε λίγο θα τα στέλνουμε και για τσιγάρα....

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Νομίζω ότι εξελίσσουν τα συστήματα τις επόμενης γενιάς και δεν το κάνουν μόνο και για επίδειξη.
Μετά τα abs , traction controll κ.τ.λ σειρά έχουν τα συστήματα αποφυγής πτώσης , τρακαρίσματος , κ.τ.λ.
Κάποια ήδη υπάρχουν σε αυτοκίνητα.
Πως θα σας φαινόταν ένα μηχανάκι που δεν πέφτει με τίποτα ότι μ*****α κι αν κάνετε !!!
και τα μαστορια θα γινουν ''κλεφτες''...
:laugh::laugh::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι εξελίσσουν τα συστήματα τις επόμενης γενιάς και δεν το κάνουν μόνο και για επίδειξη.
Μετά τα abs , traction controll κ.τ.λ σειρά έχουν τα συστήματα αποφυγής πτώσης , τρακαρίσματος , κ.τ.λ.
Κάποια ήδη υπάρχουν σε αυτοκίνητα.
Πως θα σας φαινόταν ένα μηχανάκι που δεν πέφτει με τίποτα ότι μ*****α κι αν κάνετε !!!
Αυτο ακριβώς.
Τα τελευταία 11 χρόνια οδηγώ το gs με abs και αντισπιν και πραγματικά έχει σώσει κάποιες μλκιες μου η τεχνολογία.
Οδηγώντας καθημερινά το Domi του 1988... Γύρισα στα πρώτα μου οδηγικα χρόνια της δεκαετίας, που έπρεπε να κάνω το δακτυλο μου abs και το ποδοφρενο αντισπιν για να μην έρθω καπάκι σε καμμια σβέλτη αλλαγή.
Θέλω να πω... Ότι η τεχνολογια δεν θα αποστειρώσει κανέναν οδηγό.
Απλά όταν βαριέσαι να γυρίσεις από την βαλια καλντα... Θα την στέλνεις μόνη της σπίτι. :eek:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αυτο ακριβώς.
Τα τελευταία 11 χρόνια οδηγώ το gs με abs και αντισπιν και πραγματικά έχει σώσει κάποιες μλκιες μου η τεχνολογία.
Οδηγώντας καθημερινά το Domi του 1988... Γύρισα στα πρώτα μου οδηγικα χρόνια της δεκαετίας, που έπρεπε να κάνω το δακτυλο μου abs και το ποδοφρενο αντισπιν για να μην έρθω καπάκι σε καμμια σβέλτη αλλαγή.
Θέλω να πω... Ότι η τεχνολογια δεν θα αποστειρώσει κανέναν οδηγό.
Απλά όταν βαριέσαι να γυρίσεις από την βαλια καλντα... Θα την στέλνεις μόνη της σπίτι. :eek:
Και εσυ θα πας με το λεωφορειο;:woot::woot::woot:

Οτι και να λεμε θεωρω πολυ δυσκολο να εφαρμοστει στην πραξη.Θα παει αλλου ο οδηγος και αλλου η μηχανη.Σιγουρα ομως καποια απο αυτα τα καλουδια της ρομποτικης θα βρουν τον τροπο να τα περασουν στην παραγωγη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εσυ θα πας με το λεωφορειο;:woot::woot::woot:

Οτι και να λεμε θεωρω πολυ δυσκολο να εφαρμοστει στην πραξη.Θα παει αλλου ο οδηγος και αλλου η μηχανη.Σιγουρα ομως καποια απο αυτα τα καλουδια της ρομποτικης θα βρουν τον τροπο να τα περασουν στην παραγωγη.
ΟΚ... Θα δώσω παράδειγμα πιο πραγματικό.
Στο ταξίδι που διαβάζουμε στο παμιρ, ο κωστης γύρισε το τενερε με μεταφορική.... Αν είχε τέτοιο σύστημα, θα γύρναγε μόνο του:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεδομένου ότι η αύξηση των τεχνολογικών καινοτομιών σε μια μοτό είναι αναπόφευκτη, νομίζω ότι εν τέλη πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτές.

Το άσχημο θα είναι αν δε μπορείς να απενεργοποιήσεις τα εκάστοτε βοηθήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεδομένου ότι η αύξηση των τεχνολογικών καινοτομιών σε μια μοτό είναι αναπόφευκτη, νομίζω ότι εν τέλη πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτές.

Το άσχημο θα είναι αν δε μπορείς να απενεργοποιήσεις τα εκάστοτε βοηθήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα οποία βοηθήματα ήδη έχουν τρελό κόστος αντικατάστασης εαν κρίνω από τα υπάρχοντα σε περίπτωση βλάβης...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τα οποία βοηθήματα ήδη έχουν τρελό κόστος αντικατάστασης εαν κρίνω από τα υπάρχοντα σε περίπτωση βλάβης...
Σίγουρα, αν και όσο περνάνε τα χρόνια και ξεπερνιούνται οι παιδικες ασθενειές τους γίνονται όλο και πιο αλεξίσφαιρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σίγουρα, αν και όσο περνάνε τα χρόνια και ξεπερνιούνται οι παιδικες ασθενειές τους γίνονται όλο και πιο αλεξίσφαιρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μιλάω για βλάβες αναπόφευκτες...
Οχι κατασκευαστικές αστοχίες που εντέλει καλύπτονται από εγγύηση...
Για το ραντάρ που τοποθετείται τώρα τελευταία στα οχήματα το οποίο κρατάει σταθερή απόσταση από τα προπορευόμενα οχήματα ή αντικείμενα θα έχεις ακούσει πιστεύω...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μιλάω για βλάβες αναπόφευκτες...
Οχι κατασκευαστικές αστοχίες που εντέλει καλύπτονται από εγγύηση...
Για το ραντάρ που τοποθετείται τώρα τελευταία στα οχήματα το οποίο κρατάει σταθερή απόσταση από τα προπορευόμενα οχήματα ή αντικείμενα θα έχεις ακούσει πιστεύω...
Ναι έχω ακούσει. Αυτό απενεργοποιείται η όχι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι έχω ακούσει. Αυτό απενεργοποιείται η όχι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απενεργοποιείται αλλά πιθανών να μην δουλεύουν και άλλα συστήματα εξ αιτίας του...
Πχ. cruise control...
Κόστος αντικατάστασης αυτού στο αυτοκίνητο (θεωρώ ότι παρόμοιος εγκέφαλος θα τοποθετείται και στα δίτροχα) 450€ αγορά με 35% έκπτωση :muted: συν το καλιμπραρισμα το οποίο χρειάζεται για να λειτουργήσει και το σχετικό μηχάνημα υπάρχει προς στιγμήν μόνο σε λίγες αντιπροσωπείες της πρωτεύουσας και κοστολογείται γύρω στα 150€...:punch:
Συν χρόνος,συν έξοδα μετακίνησης πάει μακριά η βαλίτσα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Απενεργοποιείται αλλά πιθανών να μην δουλεύουν και άλλα συστήματα εξ αιτίας του...
Πχ. cruise control...
Κόστος αντικατάστασης αυτού στο αυτοκίνητο (θεωρώ ότι παρόμοιος εγκέφαλος θα τοποθετείται και στα δίτροχα) 450€ αγορά με 35% έκπτωση :muted: συν το καλιμπραρισμα το οποίο χρειάζεται για να λειτουργήσει και το σχετικό μηχάνημα υπάρχει προς στιγμήν μόνο σε λίγες αντιπροσωπείες της πρωτεύουσας και κοστολογείται γύρω στα 150€...:punch:
Συν χρόνος,συν έξοδα μετακίνησης πάει μακριά η βαλίτσα...
Τραγικό. Δεν το καλύπτει η εγγύηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τραγικό. Δεν το καλύπτει η εγγύηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχει λήξει δυστυχώς...
Σαν παράδειγμα το ανέφερα αυτό ως παθών...
Όταν όμως λειτουργούν είναι ωραία τα άτιμα...:)
 
Top Bottom