Σε χιονισμένα διάσελα …

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Περιμένοντας τα φετινά χιόνια άς πάμε μια βόλτα στα ..προηγούμενα χιόνια , στα βουνά της νότιας Πίνδου και των δυτικών Αγράφων.
Το έργο το ξέρετε : το μυαλό φορτώνει με ντράβαλα της καθημερινότητας και όταν τα πράγματα γίνονται ..επικίνδυνα , την κατάλληλη στιγμή πρέπει να πατήσεις μίζα και να αναχωρήσεις για ψυχοθεραπεία (καταλάβατε που, στα βουνά βέβαια !). Παρέα με τον ανιψιό Μήτσο (που και αυτός χρήζει τακτικά ψυχοθεραπείας) ξεκινάμε για Τζουμέρκα και (ολίγων) Άγραφα. Θέλαμε να περάσουμε από χώμα στην Κωστελάτα και έπειτα από χώμα πάντα στα Άγραφα στην Καράβα . Δεν υπολογίσαμε τα χιόνια όμως…



Για να έχει ενδιαφέρων η περιήγηση ξεκινάμε για Άρτα και έπειτα στρίβουμε για Κάτω Αθαμάνιο – Βουργαρέλι .
Εδώ κοντά στην Τεχν. Λίμνη Αράχθου.





Ωραίες στροφές – ήπιο τοπίο





Μετά το Βουργαρέλι για Θεοδώριανα μπορείτε να πάτε παραποτάμια ή εναλλακτικά πάνω από το βουνό. Εμείς ανεβήκαμε από την ορεινή διαδρομή όπου θα βρίσκαμε τον χωματόδρομο για Κωστελάτα.






Απολαυστικός ο δρόμος , η μηχανή ψιλογλιστράει αλλά δεν είναι περίεργο με τέτοια λάστιχα (δε θέλω σχόλια !!)



Τοπίο βουνίσιο .







Κάπου εδώ αμφιβάλλω αν θα μπορέσουμε να ανέβουμε στο βουνό .







Περνώντας το διάσελο από την άλλη πλευρά το σκηνικό είναι μαγευτικό αλλά οι φόβοι μου επαληθεύονται.




Ο χωματόδρομος για τα βοσκοτόπια της Κωστελάτας είναι χιονισμένος και αδιάβατος.





Κάνουμε μια σύσκεψη και αποφασίζουμε να πάμε για Νεραΐδα , όπου πάνω από το χωριό ξεκινάει χωματόδρομος που οδηγεί σε ωραίο μέρος με ξωκλήσι.







Κατηφορίζουμε για Θεοδώριανα . Η θέα στα χιονισμένα Τζουμέρκα είναι απίστευτη.











Τα Θεοδώριανα χαμένα μέσα στα βουνά.





Στην πλατεία αντί για τζάκι και τσίπουρο καθόμαστε έξω στα τραπέζια και πίνουμε από μια κρύα μπύρα !!









Μετά στο δρόμο για Νεράιδα ένας καταρράκτης μας θυμίζει σε τη περιοχή ζούμε







Αφήνουμε πίσω τα Θεοδώριανα και αφού περάσουμε την Νεράιδα ανηφορίζουμε τον αδιέξοδο χωματόδρομο για να βρούμε το ξωκλήσι.







Το είχα δει το καλοκαίρι κατά την διάρκεια ποδηλατικής διαδρομής . Είναι χτισμένο σε απίθανο σημείο και σε συνδυασμό με τα χιονισμένα βουνά τριγύρω το σκηνικό είναι ….φεύγα !










Στήνουμε σκηνές ανάβουμε φωτιά για ψήσιμο σνάκ και έπειτα τσίπουρο και πούρο βανίλια !















Βγήκε το φεγγάρι και φωτίζει τις χιονισμένες κορφές .







Κάθε τόσο σηκωνόμαστε και βολτάρουμε παραπέρα για να χορτάσουμε όσο μπορούμε την θέα.





Η θεραπεία πέτυχε και αυτή την φορά…





Αργά τα μεσάνυχτα πάμε στις σκηνές και μέχρι να μπούμε στους υπνόσακους , το κρύο μετά το πύρωμα στην φωτιά μας κάνει να τρέμουμε



Το επόμενο πρωί ονειρικό ξύπνημα .




Τώρα σκοπεύουμε να συνεχίσουμε για Στουρναρέικα και μετά από χώμα για Ανθηρό και Πετροχώρι – Βλάσι .



Ξέρω όμως ότι μάλλον το χιόνι και εκεί θα μας σταματήσει.


Ανηφορίζοντας για το πέρασμα της Γκρόπας.








Πράγματι ο χωματόδρομος (πίσω δεξιά) για Ανθηρό είναι τίγκα στο χιόνι ,







Δεν μας χαλάει όμως τίποτε. Θα συνεχίσουμε για το διάσελο ανάμεσα Μουζάκι –Αργιθέα.


Η διαδρομή είναι απίθανη τα χιόνια πολλά αλλά δεν μας δημιουργούν κανένα πρόβλημα.





Ο χωματόδρομος για Πετροχώρι - Βλάσι στο βάθος αριστερά έχει 2 μέτρα χιόνι.



Ακυρο και εδώ .



Τελικά θα περάσουμε το διάσελο και θα κατηφορίσουμε αργά και απολαυστικά για Αργιθέα και έπειτα για Γιάννενα.






Πήραμε άλλη μία απολαυστική δόση ελληνικής βουνό-ομορφιάς.
Θα μας κρατήσει μέχρι την επόμενη….


(θα έχω αλλάξει και τα λάστιχα !)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Φοβερα τοπια........παντα τετοια μαγκες!!!!!!!!
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Υπέροχη ΕΛΛΑΔΑ αφ΄υψηλου:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Υπεροχα τοπια...σας βλεπω για χωματινο λαστιχακι αμα συνεχισετε τετοιες διαδρομες :)
Για πειτε...το βραδυ στις σκηνες τι χρειασθηκατε για ζεστό υπνο;:panda:Φανταζομαι το θερμομετρο τη νυχτα και ειδικα κατα το πουρνό ξυπνημα θα φλερταρε μονιμα με το υπο το 0°...:Watching:
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Υπεροχα τοπια...σας βλεπω για χωματινο λαστιχακι αμα συνεχισετε τετοιες διαδρομες :)
Για πειτε...το βραδυ στις σκηνες τι χρειασθηκατε για ζεστό υπνο;:panda:Φανταζομαι το θερμομετρο τη νυχτα και ειδικα κατα το πουρνό ξυπνημα θα φλερταρε μονιμα με το υπο το 0°...:Watching:
Άμα συνεχίσουμε ; εγώ κοντεύω για ...σύνταξη :D !!
Πέρα απο την πλάκα μετά απο κάμποσα χλμ. χώμα κατέληξα στο συμπέρασμα :ποτέ χωμάτινα !!
αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο πόστ.
Το βράδυ το μόνο που χρειάζεται είναι ένας καλός πουπουλένιος υπνόσακος με θερμοκρασία comfort τουλάχιστον -5. Η μόνη πίκρα είναι το να βγεις για ...ούρηση !

Χαιρετίσματα στο πρασούδι....:ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ωραιο εργο!!!
οσο παει και μεγαλωνει η αγελη των λυκων!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αγαπημενα μερη, η πλατεια στα Θεοδωριανα και το πασο στην Αργιθεα.
Κραταω το ξωκλησσι για του χρονου την ανοιξη που θα ροβολαμε εκει γυρω.
Εχει τρεχουμενο νερο?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Άμα συνεχίσουμε ; εγώ κοντεύω για ...σύνταξη :D !!
Πέρα απο την πλάκα μετά απο κάμποσα χλμ. χώμα κατέληξα στο συμπέρασμα :ποτέ χωμάτινα !!
αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο πόστ.
Το βράδυ το μόνο που χρειάζεται είναι ένας καλός πουπουλένιος υπνόσακος με θερμοκρασία comfort τουλάχιστον -5. Η μόνη πίκρα είναι το να βγεις για ...ούρηση !

Χαιρετίσματα στο πρασούδι....:ok:
Η συνταξη φιλε Θαναση ειναι "στο μυαλο"...Αφου ξερεις το πρασουδι,ισως εχεις περασει και εντουράς απο τα μερη μου...παιζει και να γνωριζομαστε :)Να σου στειλω λοιπον τα χαιρετισματα απο τον κυρΘαναση...τον οποιο γνωρισα σε μια καλη εντουραδα κυνηγωντας τον εγω με ενα ΤΤ600R και αυτος με ενα ΥΖ250 μπροστα...πυραυλος πραγματικα δυσκολο να τον περασω!!!Οταν σταματησαμε πιο κατω λεω θα παω στον πιτσιρικά γιατι οδηγει ωραια να του πω τα μπραβο μου...βγαζοντας λοιπον το κρανος............................................ ο κυρ.Θανασης ετων 72!!!!!!!!!!!!!Εμεινα μ@λακας!Να'ναι καλα οπου κι αν ειναι σημερα :) Γι'αυτο σου λεω...ολα ειναι στο μυαλο και οταν μαλιστα εισαι και βουνισιος μοτοσυκλετιστης,ενας λογος παραπανω. :)
Να'μαστε καλα φιλε και ελπιζω να την κανουμε κι απο κοντα αυτη την κουβεντα καποια στιγμη(και για τα χωματινα ελαστικα που λες...)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Άμα συνεχίσουμε ; εγώ κοντεύω για ...σύνταξη :D !!
Πέρα απο την πλάκα μετά απο κάμποσα χλμ. χώμα κατέληξα στο συμπέρασμα :ποτέ χωμάτινα !!
αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο πόστ.
Το βράδυ το μόνο που χρειάζεται είναι ένας καλός πουπουλένιος υπνόσακος με θερμοκρασία comfort τουλάχιστον -5. Η μόνη πίκρα είναι το να βγεις για ...ούρηση !

Χαιρετίσματα στο πρασούδι....:ok:
Οχι χωματινα; Τωρα μας ξυπνησες το ενδιαφερον! Αν ειναι πες μας να σταματησουμε να γραφουμε εδω!
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Η συνταξη φιλε Θαναση ειναι "στο μυαλο"...Αφου ξερεις το πρασουδι,ισως εχεις περασει και εντουράς απο τα μερη μου...παιζει και να γνωριζομαστε :)Να σου στειλω λοιπον τα χαιρετισματα απο τον κυρΘαναση...τον οποιο γνωρισα σε μια καλη εντουραδα κυνηγωντας τον εγω με ενα ΤΤ600R και αυτος με ενα ΥΖ250 μπροστα...πυραυλος πραγματικα δυσκολο να τον περασω!!!Οταν σταματησαμε πιο κατω λεω θα παω στον πιτσιρικά γιατι οδηγει ωραια να του πω τα μπραβο μου...βγαζοντας λοιπον το κρανος............................................ ο κυρ.Θανασης ετων 72!!!!!!!!!!!!!Εμεινα μ@λακας!Να'ναι καλα οπου κι αν ειναι σημερα :) Γι'αυτο σου λεω...ολα ειναι στο μυαλο και οταν μαλιστα εισαι και βουνισιος μοτοσυκλετιστης,ενας λογος παραπανω. :)
Να'μαστε καλα φιλε και ελπιζω να την κανουμε κι απο κοντα αυτη την κουβεντα καποια στιγμη(και για τα χωματινα ελαστικα που λες...)
Ευχαριστώ φίλε. Απο τα μέρη σου περνώ τακτικά (στην ετήσια διάσχιση Πελοπ/σου !). ;)


Οχι χωματινα; Τωρα μας ξυπνησες το ενδιαφερον! Αν ειναι πες μας να σταματησουμε να γραφουμε εδω!
Συνεχίστε ακάθεκτοι , απλός εμένα δεν αρέσουν τα ...τακούνια!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ο παλιός καλός Θάνος επέστρεψε!! Μπράβο ρε φίλε, όμως τόσα χρόνια κι ακόμα δεν την κάναμε εκείνη την εκδρομή στην Κρήτη...
Μπράβο και στον ανιψιό που ακόμα ακολουθάει και ακόμα κρατάει το transalpάκι..
 
Top Bottom