Σημεια κατασκηνωσης σε χωματινες διαδρομες

ΔημήτρηςGs

Μέλος
Όνομα
ΔημητρηςRp
Μοτό
Tiger 900
Καλησπέρα.γνωριζει κανείς κάνενα σημείο για να στήσω σκηνή στα χωριά μεγάλη Καψή η τυμφρηστος η κάπου τριγύρω..ευχαριστω
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άγιος Νικόλαος κοντά στον Ίσαρη Μεγαλόπολης Αρκαδίας.
Κοντά στην άσφαλτο, μεγάλο υπόστεγο, υπάρχει βρύση αλλά δεν δουλεύει, υπάρχει και πηγάδι που έχει νερό αλλά δεν έχει κουβά με σχοινί.



 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άγιος Νικόλαος κοντά στον Ίσαρη Μεγαλόπολης Αρκαδίας.
Κοντά στην άσφαλτο, μεγάλο υπόστεγο, υπάρχει βρύση αλλά δεν δουλεύει, υπάρχει και πηγάδι που έχει νερό αλλά δεν έχει κουβά με σχοινί.



Κοινώς...... Θα κορακιάσετε!!!!! :ha
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χρήσιμο είναι να έχεις μαζί σου ένα σχοινάκι και να κατσαρολάκι με κεντρικό χερούλι ώστε να πιάνεις νερό από πηγάδι.:D
Βασικά, πιο χρήσιμο θα ήταν να βρεθείς κάπου που να έχει νερό, χωρίς να πρέπει να κάνεις τον Μαγκάιβερ!!!! :laugh:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βασικά, πιο χρήσιμο θα ήταν να βρεθείς κάπου που να έχει νερό, χωρίς να πρέπει να κάνεις τον Μαγκάιβερ!!!! :laugh:
Τώρα που το θυμήθηκα, η μάνα μου μου έλεγε όταν ήταν στο χωριό που είχαν νερό μόνο από πηγάδια, τα παιδιά έφτιαχναν από καλάμι, καλαμάκι για να ρουφάνε νερό μέσα από πηγάδι βάθους μερικών μέτρων.
Απορώ πως μπορούσαν να κάνουν τόσο υποπίεση και να ρουφάνε από τόσο βαθιά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τώρα που το θυμήθηκα, η μάνα μου μου έλεγε όταν ήταν στο χωριό που είχαν νερό μόνο από πηγάδια, τα παιδιά έφτιαχναν από καλάμι, καλαμάκι για να ρουφάνε νερό μέσα από πηγάδι βάθους μερικών μέτρων.
Απορώ πως μπορούσαν να κάνουν τόσο υποπίεση και να ρουφάνε από τόσο βαθιά.
Τότε δεν.... κάπνιζαν τα παιδιά!!!! :ha
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το έχω βάλει στα ξωκλήσια, το βάζω και εδώ γιατί είναι 100% κατάλληλο για κατασκήνωση.
Μετά το εκκλησάκι συνεχίζει χωματόδρομος που είναι αδιέξοδος με μηδενική κίνηση και με χώρους να στηθούν σκηνές. Δεν χρειάζεται δηλαδή να στήσετε την σκηνή σας στο τσιμέντο μπροστά από το εκκλησάκι. Θα έχετε και ίσκιο από τα δέντρα τις περισσότερες ώρες της ημέρας.
Δίπλα στο εκκλησάκι υπάρχει πηγή με τρεχούμενο νερό, μόνο που το νερό βγαίνει πολύ χαμηλά και χρειάζεται ποτήρι για να πιείτε. Επίσης δεν γίνεται να γεμίζετε κουβάδες ή μεγάλα μπουκάλια, γιατί δεν χωράνε κάτω από την βρύση.

Ξωκλήσι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα, δίπλα σε ποτάμι, κοντά στην Κάτω Άμφεια Μεσσηνίας.







 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
......μόνο που το νερό βγαίνει πολύ χαμηλά και χρειάζεται ποτήρι για να πιείτε. Επίσης δεν γίνεται να γεμίζετε κουβάδες ή μεγάλα μπουκάλια, γιατί δεν χωράνε κάτω από την βρύση.
Για τα μεγάλα μπουκάλια το καταλαβαίνω αυτό που είπες!!!! :happy:
Για τους... κουβάδες;;;;
Τις μηχανες θα πλύνουμε μόλις φτάσουμε, ή θα ποτίσουμε τα άλογα;;;;; :ha
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Για τα μεγάλα μπουκάλια το καταλαβαίνω αυτό που είπες!!!! :happy:
Για τους... κουβάδες;;;;
Τις μηχανες θα πλύνουμε μόλις φτάσουμε, ή θα ποτίσουμε τα άλογα;;;;; :ha
Γυρνάς από το μπάνιο σε μια μη οργανωμένη παραλία.
Είσαι γεμάτος αλάτια, με τον κουβά ξεπλένεσαι μια χαρά.

Τον κουβά δεν χρειάζεται να τον φέρεις από την Αθήνα, εκεί που στρίβεις στον παλιά εθνική για να πας προς το εκκλησάκι, είναι το πράκτικερ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γυρνάς από το μπάνιο σε μια μη οργανωμένη παραλία.
Είσαι γεμάτος αλάτια, με τον κουβά ξεπλένεσαι μια χαρά.

Τον κουβά δεν χρειάζεται να τον φέρεις από την Αθήνα, εκεί που στρίβεις στον παλιά εθνική για να πας προς το εκκλησάκι, είναι το πράκτικερ.
Όλο το καλοκαίρι και παραπανω, μέσα στη θάλασσα είμαστε........ :hungover:
Όταν είμαι βόλτα με τη μηχανή, ούτε να τη βλέπω δεν θέλω!!!!!!
 
Top Bottom