Σημεια κατασκηνωσης σε χωματινες διαδρομες

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν πληρωσαν τον λογαριασμο???:eek:
Το κλείνουμε από το χωριό απ'οτι εμαθα...
Εμείς πάντως κορακιάσαμε...:)
Και η στάθμη στο ποτάμι είναι χαμηλή.Μονο αριστερά προς τον βράχο μπορείς να κάνεις μπάνιο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το κλείνουμε από το χωριό απ'οτι εμαθα...
Εμείς πάντως κορακιάσαμε...:)
Και η στάθμη στο ποτάμι είναι χαμηλή.Μονο αριστερά προς τον βράχο μπορείς να κάνεις μπάνιο.
αρχες αυγουστου γινεται ενα καλο river party απο καποια ντοπια παλουκαρια
Τα 2 τελευταια χροναι που περασα εγω, ηταν ακριβως μετα και ισως για αυτο ειχαν τα παντα στην εντελεια
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατά τα άλλα όμως είναι ωραίο μερος!!!:ok:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Περασα απο κει χτες Οπως τα λεει ο Θενος Νερο στο κιοσκι δεν υπαρχει Υπαρχει ομως σχετικα κοντα στον οικισμο (δεν θυμαμαι πως τον λενε) της Αγιας Βλαχερνας ( ?) απο βρυση στην εκκλησια
Α! Ουτε ταμπελες υπαρχουν Οποτε αν καποιος δεν το ξερει δεν το βρισκει εκτος και αν δει το μερος και τον χωματοδρομο για εκει απο πανω πηγαινοντας ή ερχομενος απο Αγαλιανό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
φαίνεται
τοποθετημένη πινέζα λέει!
μια χαρά!:D:D:D
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εχουμε τίποτα για ελεύθερη κατασκήνωση στο Μαίναλο, με νερό, κατα προτίμηση κοντα στη Δημητσάνα, Ζυγοβίστι ή στο χωριό Ράδο?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εχουμε τίποτα για ελεύθερη κατασκήνωση στο Μαίναλο, με νερό, κατα προτίμηση κοντα στη Δημητσάνα, Ζυγοβίστι ή στο χωριό Ράδο?
Μια ιδέα ρίχνω, μπορεί να είναι και άκυρη αλλά ίσως μπορείτε να το μελετήσετε. Εκεί στη περιοχή υπάρχει ένα εγκαταλειμμένο κάμπινγκ του ΚΑΜΠΕΑ. Έχω μπει από περιέργεια και αν και σε καταπληκτική θέση και μάλλον με καλές υποδομές ήταν λίγο μπροστά για την εποχή του και δεν δούλεψε, οπότε έκλεισε.

Μήπως όμως σας παίρνει να την "κάνετε" εκεί; Για νερό δε ξέρω, πιθανόν να έχει.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μια ιδέα ρίχνω, μπορεί να είναι και άκυρη αλλά ίσως μπορείτε να το μελετήσετε. Εκεί στη περιοχή υπάρχει ένα εγκαταλειμμένο κάμπινγκ του ΚΑΜΠΕΑ. Έχω μπει από περιέργεια και αν και σε καταπληκτική θέση και μάλλον με καλές υποδομές ήταν λίγο μπροστά για την εποχή του και δεν δούλεψε, οπότε έκλεισε.

Μήπως όμως σας παίρνει να την "κάνετε" εκεί; Για νερό δε ξέρω, πιθανόν να έχει.

Ειχα μείνει πολλες φορές στο συγκεκριμένο κάμπινγκ με δυνατές παρέες, γλέντια και χαβαλε και δεν θελω να το δω παρατημένο.
Προτιμώ να κατασκηνώσουμε κοντα σε κάποιο εκκλησάκι.

Κρίμα που εκλεισε ειχε φανατικό κοινό και σούπερ δροσια.
Εχω βρει κάτι στην εξοδο του χωριου Ράδος προς το δασος, εχω και καποιες πληροφορίες για Ζυγοβίστι και Στεμνίτσα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ειχα μείνει πολλες φορές στο συγκεκριμένο κάμπινγκ με δυνατές παρέες, γλέντια και χαβαλε και δεν θελω να το δω παρατημένο.
Προτιμώ να κατασκηνώσουμε κοντα σε κάποιο εκκλησάκι.

Κρίμα που εκλεισε ειχε φανατικό κοινό και σούπερ δροσια.
Εχω βρει κάτι στην εξοδο του χωριου Ράδος προς το δασος, εχω και καποιες πληροφορίες για Ζυγοβίστι και Στεμνίτσα.
Κοντα στην Στεμνιτσα το ξερεις το μερος για κατασκηνωση Το ειχαμε ανακαλυψει τυχαια μαζι Και τα ειχε ολα Νερο, σκια, υσηχια, ανοιχτο εκκλησακι
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοντα στην Στεμνιτσα το ξερεις το μερος για κατασκηνωση Το ειχαμε ανακαλυψει τυχαια μαζι Και τα ειχε ολα Νερο, σκια, υσηχια, ανοιχτο εκκλησακι
Βάλτε το στίγμα να υπάρχει!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κοντα στην Στεμνιτσα το ξερεις το μερος για κατασκηνωση Το ειχαμε ανακαλυψει τυχαια μαζι Και τα ειχε ολα Νερο, σκια, υσηχια, ανοιχτο εκκλησακι

Συνονόματε θυμάμαι το μέρος αλλα δεν θυμαμαι πως να παω εκεί.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Φίλε Κώστα ,υπάρχει ένα ονειρικό μέρος στην περιοχή που ενδιαφέρεσαι ,κ έχει όλα όσα ζητάς κι ακόμα περισσότερα.
Είχαμε κατασκηνώσει το '14 εκεί ,μεγάλη παρέα ,σ'έναν 4ήμερο χωμάτινο Πελλοπονησιακό γύρο.

Ξέφωτο δάσους δίπλα στον Αλφειό κ κάτω από τον καταράκτη της Βροντούς.

Απλετος χώρος με σκιά για κατασκήνωση.






Κάτω από τα πόδια σου ο Αλφειός.








Πάνω από το κεφάλι σου (στα 100 μέτρα περίπου) ο καταράκτης της Βροντούς με τις κολυμπήθρες του.










Και στα 30 μέτρα από την σκηνή σου πηγές με γάργαρο πόσιμο* νερό.
(*τουλάχιστον εγώ ήπια...πολύ...κ όλα μια χαρά)




Δεν είχα μαζί μου GPS ούτε είχα κρατήσει στοιχεία ,κι έφαγα κανα 2ωρο στο G-MAPS για να το έβρω.
Βάλε σημάδι το στενό γεφυράκι ,κ υπολόγισε αριστερά κ κάτω από αυτό.
Εχει κατηφορικό σαθρό χώμα για να κατέβεις ,αλλά ευκολάκι για σένα.

στίγμα-χάρτης https://goo.gl/maps/cy13qMnGPHA2

Εχεις φύγει ήδη ,κ καλά να περάσεις φίλε.
(μην ξεχάσεις να μας φέρεις φωτό για σουβενίρ)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φίλε Κώστα ,υπάρχει ένα ονειρικό μέρος στην περιοχή που ενδιαφέρεσαι ,κ έχει όλα όσα ζητάς κι ακόμα περισσότερα.
Είχαμε κατασκηνώσει το '14 εκεί ,μεγάλη παρέα ,σ'έναν 4ήμερο χωμάτινο Πελλοπονησιακό γύρο.

Ξέφωτο δάσους δίπλα στον Αλφειό κ κάτω από τον καταράκτη της Βροντούς.

Απλετος χώρος με σκιά για κατασκήνωση.






Κάτω από τα πόδια σου ο Αλφειός.








Πάνω από το κεφάλι σου (στα 100 μέτρα περίπου) ο καταράκτης της Βροντούς με τις κολυμπήθρες του.










Και στα 30 μέτρα από την σκηνή σου πηγές με γάργαρο πόσιμο* νερό.
(*τουλάχιστον εγώ ήπια...πολύ...κ όλα μια χαρά)




Δεν είχα μαζί μου GPS ούτε είχα κρατήσει στοιχεία ,κι έφαγα κανα 2ωρο στο G-MAPS για να το έβρω.
Βάλε σημάδι το στενό γεφυράκι ,κ υπολόγισε αριστερά κ κάτω από αυτό.
Εχει κατηφορικό σαθρό χώμα για να κατέβεις ,αλλά ευκολάκι για σένα.

στίγμα-χάρτης https://goo.gl/maps/cy13qMnGPHA2

Εχεις φύγει ήδη ,κ καλά να περάσεις φίλε.
(μην ξεχάσεις να μας φέρεις φωτό για σουβενίρ)
Οοοοο και βολευει μια χαρά, γιατι θα περάσω απο Νέδα, Ελαία, κτλ. Χίλια ευχαριστώ και εννοείται πως θα παμε.

Το παρών νήμα εχει "θυσαυρούς" όχι αστεία.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Είπα να κάνω ολόκληρο πρόλογο, αλλά το μέρος μιλάει από μόνο του...

https://www.google.gr/maps/dir/39.3570803,21.3159443/39.357072,21.3156561/@39.3555746,21.3137771,597m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e2



Προλάβετε μόνο, γιατί πιθανότατα μέσα στα επόμενα χρόνια αυτό το όμορφο μέρος θα είναι ο πυθμένας του νέας λίμνης που θα προκύψει από το φράγμα του Αχελώου στην Μεσούντα.


Ξέρει κάποιος αν στο σημείο αυτό είναι εφικτή κατασκήνωση? Και αν όχι έχετε να προτείνετε κάτι κοντινό? και λίγο πιο νότια να είναι δεν πειράζει , προς Αργύρι - Διάσελο !! Ευχαριστώ πολύ
 
Top Bottom