Σημεια κατασκηνωσης σε χωματινες διαδρομες

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φίλε Κώστα ,υπάρχει ένα ονειρικό μέρος στην περιοχή που ενδιαφέρεσαι ,κ έχει όλα όσα ζητάς κι ακόμα περισσότερα.
Είχαμε κατασκηνώσει το '14 εκεί ,μεγάλη παρέα ,σ'έναν 4ήμερο χωμάτινο Πελλοπονησιακό γύρο.

Ξέφωτο δάσους δίπλα στον Αλφειό κ κάτω από τον καταράκτη της Βροντούς.

Απλετος χώρος με σκιά για κατασκήνωση.






Κάτω από τα πόδια σου ο Αλφειός.








Πάνω από το κεφάλι σου (στα 100 μέτρα περίπου) ο καταράκτης της Βροντούς με τις κολυμπήθρες του.










Και στα 30 μέτρα από την σκηνή σου πηγές με γάργαρο πόσιμο* νερό.
(*τουλάχιστον εγώ ήπια...πολύ...κ όλα μια χαρά)




Δεν είχα μαζί μου GPS ούτε είχα κρατήσει στοιχεία ,κι έφαγα κανα 2ωρο στο G-MAPS για να το έβρω.
Βάλε σημάδι το στενό γεφυράκι ,κ υπολόγισε αριστερά κ κάτω από αυτό.
Εχει κατηφορικό σαθρό χώμα για να κατέβεις ,αλλά ευκολάκι για σένα.

στίγμα-χάρτης https://goo.gl/maps/cy13qMnGPHA2

Εχεις φύγει ήδη ,κ καλά να περάσεις φίλε.
(μην ξεχάσεις να μας φέρεις φωτό για σουβενίρ)




Δεν εχω πάει ακόμα αλλά εχω πορωθεί, καραλάϊκ λέμε !!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
δεν ειναι σε χωματινη διαδρομη αλλα νομιζω αξιζει να μπει στο θεμα(αν κρινουν οι μοντ οτι δεν...σβου χωρις δευτερη σκεψη) γιατι ειναι μεσα στα βουνα,με πολλες χωματινες και ασφαλτινες διαδρομες γυρω γυρω.
https://www.google.gr/maps/place/39°21'53.4"N+21°02'54.1"E/@39.3677055,21.0458165,15.61z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d39.364838!4d21.048363?hl=el
τυχαια βρεθηκα εκει προχτες σε τουρνουα μπασκετ αναμεσα στα τριγυρω χωρια.πετυχα ενα ζευγαρι που ειχε κατασκηνωσει.χωρανε πολλες σκηνες,εχει πηγη με νερο,ειναι διπλα το ποταμι που μπορει κανεις να κανει μπανιο.
για να βοηθησω τυχον γνωστες της περιοχης,πηγαινωντας απο ροδαυγη προς ραμια-καταρρακτη κλπ,ειναι λιγο πριν την γεφυρα τζαρη.εχει μια ταμπελα που γραφει δεξια γηπεδο μπασκετ η κατι τετοιο.εχει μια κατηφορα 200-300 μετρα και εφτασες.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
δεν ειναι σε χωματινη διαδρομη αλλα νομιζω αξιζει να μπει στο θεμα(αν κρινουν οι μοντ οτι δεν...σβου χωρις δευτερη σκεψη) γιατι ειναι μεσα στα βουνα,με πολλες χωματινες και ασφαλτινες διαδρομες γυρω γυρω.
https://www.google.gr/maps/place/39°21'53.4"N 21°02'54.1"E/@39.3677055,21.0458165,15.61z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d39.364838!4d21.048363?hl=el
τυχαια βρεθηκα εκει προχτες σε τουρνουα μπασκετ αναμεσα στα τριγυρω χωρια.πετυχα ενα ζευγαρι που ειχε κατασκηνωσει.χωρανε πολλες σκηνες,εχει πηγη με νερο,ειναι διπλα το ποταμι που μπορει κανεις να κανει μπανιο.
για να βοηθησω τυχον γνωστες της περιοχης,πηγαινωντας απο ροδαυγη προς ραμια-καταρρακτη κλπ,ειναι λιγο πριν την γεφυρα τζαρη.εχει μια ταμπελα που γραφει δεξια γηπεδο μπασκετ η κατι τετοιο.εχει μια κατηφορα 200-300 μετρα και εφτασες.
Έτσι είναι το σημείο.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ρε φίλε χθες το βράδυ ήμασταν ροδαυγη. Κρίμα δε σε πετύχαμε.

Για την Ροδαυγη έχω να πω τα καλλητερα λόγια. Το χωριό είναι αρκετά όμορφο και γραφικό. Αλλά αυτό που σε αφήνει άφωνο είναι οι κάτοικοι.

Απίστευτη φιλοξενία. Λογο δεκαπενταύγουστου ήταν γεμάτο νεολαία που μας αγκάλιασαν και περάσαμε μια βραδιά εξαιρετική. Πήγαμε για ύπνο μετά τις 2 τα μεσάνυχτα αφου ήπιαμε τον αμπακο λογο κερασμάτων.

Τα παιδιά του χωριού φυσικά συνέχισαν αλλα εμείς έπρεπε να ξεκουραστούμε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ρε φίλε χθες το βράδυ ήμασταν ροδαυγη. Κρίμα δε σε πετύχαμε.

Για την Ροδαυγη έχω να πω τα καλλητερα λόγια. Το χωριό είναι αρκετά όμορφο και γραφικό. Αλλά αυτό που σε αφήνει άφωνο είναι οι κάτοικοι.

Απίστευτη φιλοξενία. Λογο δεκαπενταύγουστου ήταν γεμάτο νεολαία που μας αγκάλιασαν και περάσαμε μια βραδιά εξαιρετική. Πήγαμε για ύπνο μετά τις 2 τα μεσάνυχτα αφου ήπιαμε τον αμπακο λογο κερασμάτων.

Τα παιδιά του χωριού φυσικά συνέχισαν αλλα εμείς έπρεπε να ξεκουραστούμε.
Στα περισσοτερα ορεινα χωρια αυτο ακριβως συμβαινει Και οσο πιο απομακρυσμενα και δυσπροσιτα ειναι τοσο καλυτερα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο σημείο κατεβαίνει μόνο χωματόδρομος (είτε από Φυγαλεία, είτε από Πλατάνια). Πέριξ υπάρχουν τα πάντα..., χώματα, άσφαλτος, ότι θέτε!
Ν Ε Δ Α !!!!






Ξημερώνει και βλέπεις...:






έχοντας παρκάρει στ 50-60 μέτρα....

Απέναντι υπάρχει καντίνα (πας με τα πόδια περνώντας το γιοφύρι)


και κάνεις μπάνιο όπου θές στο ποτάμι, ή στους καταρράκτες (+20' περπάτημα μέτριο προς δύσκολο μονοπάτι)






https://goo.gl/maps/YxdM5aACVDA2
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω τι ορμή είχε φέτος το ποτάμι....αλλα μια χρόνια που μείναμε στο ίδιο σημείο πραγματικά δεν μπορέσαμε να κοιμηθούμε από τον θόρυβο!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ξέρω τι ορμή είχε φέτος το ποτάμι....αλλα μια χρόνια που μείναμε στο ίδιο σημείο πραγματικά δεν μπορέσαμε να κοιμηθούμε από τον θόρυβο!
Φετος δυστυχως αν κρινω απο τις φωτο αλλα και απο μια μικρη μου περιηγηση στην Ηπειρο γενικως δεν πρεπει να εχει πολλα νερα Μπορει ο χειμωνας να ηταν βαρυς αλλα ειχε περισσοτερο κρυο-παγο παρα χιονια με διαρκεια
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φετος δυστυχως αν κρινω απο τις φωτο αλλα και απο μια μικρη μου περιηγηση στην Ηπειρο γενικως δεν πρεπει να εχει πολλα νερα Μπορει ο χειμωνας να ηταν βαρυς αλλα ειχε περισσοτερο κρυο-παγο παρα χιονια με διαρκεια
Σωστα!
Κι ο Αραχθος ψιλοπραματα...Τα ιδια κι ο Αωος.
Κι η Νεδα επισης. Μπορει το Μαιο να ειχαν αλλα τωρα τπτ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τελευταία επεξεργασία:

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
ΠΛΑΝΗΤΕΡΟ

https://goo.gl/maps/KgKGDDqfy4P2
Ανετα στην αυλη στο εκκλησακι
πιο κατω εχει ταβερνακια και εχει ησυχια και σκια
ΠΑΥΛΙΑΝΗ
Αγια Τριαδα,με νερο,κιοσκι και φανταστικο ελατοδασος


Στάλθηκε από το BV5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Ακουω προτασεις για Νομους Δραμας - Ξανθης- Κομοτηνης.....
Για να δουμε τι θα δουμε .....
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Οσοι μενουμε σε σκηνακια δωστε info για αναγνωρισμενα σημεια κατασκηνωσης....

Μεσόπυργος Αρτας διπλα στο Αχελωό.
Στα δυο λεπτα ειναι το χωριο και στηνεις τρελο τσιμπουσι διπλα στο ποταμι.
Χάρτης εδω
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Ορειβατικό καταφύγιο Πραμάντων.
Ζει μονιμα 4μελης οικογενεια και δινει τη δυνατοτητα για σκηνουλα εκτος αλλα εντος σε κρεβατι.
Εχει περιπου 3χλμ πολυ βατου χωματοδρομου για να φτασεις.

Χαρτης εδω
 

zissimo

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Ζησιμος
Μοτό
BMW r 100 gs pd , BMW r 1150 r
Ορειβατικό καταφύγιο Πραμάντων.
Ζει μονιμα 4μελης οικογενεια και δινει τη δυνατοτητα για σκηνουλα εκτος αλλα εντος σε κρεβατι.
Εχει περιπου 3χλμ πολυ βατου χωματοδρομου για να φτασεις.

Χαρτης εδω
Τέλεια , σαν το σπίτι σας .

 
Top Bottom