Σημεια κατασκηνωσης σε χωματινες διαδρομες

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημέρα παιδιά, ξέρει κανείς καμμία καλή καβάτζα για σκηνή κοντά στο Καρπενήσι.

Γνωρίζω μια θέση ωραία στην Καλιακούδα αλλά είναι ψηλά στα 1500. Θέλω κάτι πιο κοντά στη πόλη ή στα κοντινά χωριά γιατί θα φτάσω βράδυ, να στήσω και να πάω κάπου εκεί τριγύρω για φαγητό.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημέρα παιδιά, ξέρει κανείς καμμία καλή καβάτζα για σκηνή κοντά στο Καρπενήσι.

Γνωρίζω μια θέση ωραία στην Καλιακούδα αλλά είναι ψηλά στα 1500. Θέλω κάτι πιο κοντά στη πόλη ή στα κοντινά χωριά γιατί θα φτάσω βράδυ, να στήσω και να πάω κάπου εκεί τριγύρω για φαγητό.

Ειχα κανει μια σταση για καφε οταν συναντησα τον nomad

Αρκετος χωρος με πλατανια κσι πολυ καλη ταβερνα και νερα τρεχουμενα.
Λιγο πιο πριν η εκει γυρω πιστευω θα βρεις να στησεις


Πάρκο Κεφαλόβρυσο
2ο χλμ. Καρπενησίου-Προυσού, Καρπενήσι 361 00
2237 022872
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ειχα κανει μια σταση για καφε οταν συναντησα τον nomad

Αρκετος χωρος με πλατανια κσι πολυ καλη ταβερνα και νερα τρεχουμενα.
Λιγο πιο πριν η εκει γυρω πιστευω θα βρεις να στησεις


Πάρκο Κεφαλόβρυσο
2ο χλμ. Καρπενησίου-Προυσού, Καρπενήσι 361 00
2237 022872

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο ήθελα :friendship:

(Έχω την εντύπωση πως έχω πιει καφέ εκεί παλιότερα.)
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Λουτρα Πόζαρ ή Λουτρακι Αριδαίας
Στο δρόμο για το ερημωμένο Ανω Πόζαρ, ο Αγιάννης, περιφραγμενη εκκλησια με υπόστεγο, νερό, τραπεζια, πάγκους, (στοιχειώδεις) τουαλετες, ΒΒQ. Aν ειχε και ζεστο νερο θα ήταν καλυτερο από camping. Χωρος για 5-6 αντισκηνα ή 10δες ΧΩΡΙΣ αντισκοινα στο υποστεγο (τσιμεντο) και 20+ αντισκηνα στο χορταρι. Ψωνια απο το χωριο, λιγο ψαξιμο για ξυλα. Ο δρόμος συνεχιζει για "καλή πεδιαδα" ή "Dobro Polie" (αν θυμαμαι σωστα το τοπονυμιο), πανω στα συνορα.
40°58'45.0"N 21°54'31.6"E
40°58'45.0"N 21°54'31.6"E
 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Κροκύλειο
Φεύγοντας βόρεια από το Κροκύλειο στο δρόμο προς Πενταγιούς - Αρτοτίνα, μετράμε από την πλατεία 3,5 χλμ κι έχουμε το νου μας λίγο μετά για χωμάτινη διασταύρωση αριστερά, με πινακίδα ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΠΑΝΑΓΙΑΣ. 2χλμ στρωτό χώμα ως το φιλόξενο εκκλησάκι της Παναγιάς με πλάτωμα για σκηνές, υπόστεγο, νερό στα 50 μ. Στα 100μ πιο πέρα είναι και το πολύ ενδιαφέρον καταφύγιο που διατίθεται από την κοινότητα του Κροκύλειου. Ψάξτε το καμπαναριό - καραούλι για καφέ με απίστευτο μάτι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να κάνω κι εγώ την συνεισφορά μου στο εξαιρετικό αυτό τοπικ.

Για όποιον ψάχνει ωραίο μέρος για κατασκήνωση στην Ορεινή Αρκαδία. Λίγο έξω απο το χωριό Ελάτη με πρόσβαση απο άσφαλτο.

37°36'59.7"N 22°09'17.9"E



Πανέμορφο εκκλησάκι και με σημείο στεγασμένο αν βρέξει και απέναντι πηγές με τρεχούμενο νερό
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Άλλο ένα ωραίο σημείο για δν στην Αρκαδία, η εκκλησία του προφήτη Ηλία. Κοντά στο χωριό Καρδαράς. Έχει στέγαστρο, νερό & πολύ ωραία θέα.

Προφήτης Ηλίας
Λεβίδι 220 02
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Το νήμα δείχνει να ενδιαφέρει αρκετό κόσμο και χαίρομαι που ξανα"παίρνει φωτιά".

Πόσο όμορφο και λειτουργικό θα ήταν αν κάποιος μπορούσε (και ήθελε) να συγκεντρώσει όλα αυτά τα σημεία–συντεταγμένες σε ένα χάρτη(?) που θα εμπλουτίζεται και στο μέλλον -δεν ξέρω πως-, μιας και αυτά αποτελούν επιβεβαιωμένες δικές μας προτάσεις.

Έτσι, ο κάθε ενδιαφερόμενος θα ξέρει αν υπάρχει αντίστοιχη πρόταση στη διαδρομή που τυχόν σχεδιάζει, ή μπορεί να βοηθηθεί αν κάπου βρέθηκε απρόσμενα.

Κατανοώ ότι είναι χοντράδα να ζητάς κάτι παρά να το προσφέρεις ο ίδιος, αλλά δηλώνω αδυναμία να δημιουργήσω το συγκεκριμένο χάρτη λόγω έλλειψης σχετικών γνώσεων και χρόνου, δυστυχώς.

Ερωτώ λοιπόν:

Μπορεί κάποιος να το αναλάβει;

Σίγουρα αξίζει!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το νήμα δείχνει να ενδιαφέρει αρκετό κόσμο και χαίρομαι που ξανα"παίρνει φωτιά".

Πόσο όμορφο και λειτουργικό θα ήταν αν κάποιος μπορούσε (και ήθελε) να συγκεντρώσει όλα αυτά τα σημεία–συντεταγμένες σε ένα χάρτη(?) που θα εμπλουτίζεται και στο μέλλον -δεν ξέρω πως-, μιας και αυτά αποτελούν επιβεβαιωμένες δικές μας προτάσεις.

Έτσι, ο κάθε ενδιαφερόμενος θα ξέρει αν υπάρχει αντίστοιχη πρόταση στη διαδρομή που τυχόν σχεδιάζει, ή μπορεί να βοηθηθεί αν κάπου βρέθηκε απρόσμενα.

Κατανοώ ότι είναι χοντράδα να ζητάς κάτι παρά να το προσφέρεις ο ίδιος, αλλά δηλώνω αδυναμία να δημιουργήσω το συγκεκριμένο χάρτη λόγω έλλειψης σχετικών γνώσεων και χρόνου, δυστυχώς.

Ερωτώ λοιπόν:

Μπορεί κάποιος να το αναλάβει;

Σίγουρα αξίζει!
Τρομερη ιδεα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το νήμα δείχνει να ενδιαφέρει αρκετό κόσμο και χαίρομαι που ξανα"παίρνει φωτιά".

Πόσο όμορφο και λειτουργικό θα ήταν αν κάποιος μπορούσε (και ήθελε) να συγκεντρώσει όλα αυτά τα σημεία–συντεταγμένες σε ένα χάρτη(?) που θα εμπλουτίζεται και στο μέλλον -δεν ξέρω πως-, μιας και αυτά αποτελούν επιβεβαιωμένες δικές μας προτάσεις.

Έτσι, ο κάθε ενδιαφερόμενος θα ξέρει αν υπάρχει αντίστοιχη πρόταση στη διαδρομή που τυχόν σχεδιάζει, ή μπορεί να βοηθηθεί αν κάπου βρέθηκε απρόσμενα.

Κατανοώ ότι είναι χοντράδα να ζητάς κάτι παρά να το προσφέρεις ο ίδιος, αλλά δηλώνω αδυναμία να δημιουργήσω το συγκεκριμένο χάρτη λόγω έλλειψης σχετικών γνώσεων και χρόνου, δυστυχώς.

Ερωτώ λοιπόν:

Μπορεί κάποιος να το αναλάβει;

Σίγουρα αξίζει!
Έχω την εντύπωση πώς στο google maps μπορούν να προστεθούν πάνω στο χάρτη ως πινέζες αυτά τα σημεία.
Δεν ξέρω πώς γίνεται αλλά εάν κάτσω και ασχοληθώ πιστεύω να βρω άκρη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραια ιδέα Σπύρο!

Κύριοι διαχειριστές.. Να το κάνω??
Νομίζω γίνεται μέσω Google my mapθ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραια ιδέα Σπύρο!

Κύριοι διαχειριστές.. Να το κάνω??
Νομίζω γίνεται μέσω Google my mapθ
Χαζές ερωτήσεις κάνεις... :p
Εννοείται εάν γνωρίζεις και έχεις χρόνο...
 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
39°47'45.17"Β 21° 4'13.11"Α
Νότια από τη Λίμνη Πηγών Αώου, δίπλα στο δρόμο προς Χρυσοβίτσα, είναι το εκκλησάκι της Αγίας Τριάδας. Είναι κλειδωμένο αλλά τα κλειδιά είναι "στη γλάστρα". ΑΑν τα βρούμε κι ανοίξουμε, ξανακλείνουμε προσεκτικά και τα αφήνουμε στην ίδια κρυψώνα. Έχει ένα μικρό υπόστεγο για 1 αντίσκηνο ή 4-5 υπνόσακους, και απέναντι νερό. Για ψώνια, κοντύτερα από Γιάννενα ή Μέτσοβο, δεν θα πόνταρα.

Φωτογραφίες που το προσπάθησα δεν ανεβαίνουν. Υπάρχουν κάπου οδηγίες?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
39°47'45.17"Β 21° 4'13.11"Α
Νότια από τη Λίμνη Πηγών Αώου, δίπλα στο δρόμο προς Χρυσοβίτσα, είναι το εκκλησάκι της Αγίας Τριάδας. Είναι κλειδωμένο αλλά τα κλειδιά είναι "στη γλάστρα". ΑΑν τα βρούμε κι ανοίξουμε, ξανακλείνουμε προσεκτικά και τα αφήνουμε στην ίδια κρυψώνα. Έχει ένα μικρό υπόστεγο για 1 αντίσκηνο ή 4-5 υπνόσακους, και απέναντι νερό. Για ψώνια, κοντύτερα από Γιάννενα ή Μέτσοβο, δεν θα πόνταρα.

Φωτογραφίες που το προσπάθησα δεν ανεβαίνουν. Υπάρχουν κάπου οδηγίες?
Ευχαριστούμε κατά αρχήν...! :ok:
Φωτογραφίες μπορείς να ανεβάσεις απευθείας μέσω Tapatalk ή διαφορετικά ακολουθείς τον παρακάτω οδηγό.
ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ στο ADVride.gr
 
Top Bottom