Σημεια κατασκηνωσης σε χωματινες διαδρομες

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άσχετο αλλά επειδή δεν ήθελα να σχολιάσω στο τόπικ που έφτιαξε ο Aldebaran με τον χάρτη να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους που μοιράζονται την γνώση τους σε αυτό το θέμα και ένα τεράστιο μπράβο στον Γιάννη που ξόδεψε χρόνο και έφτιαξε έναν υπερχρήσιμο χάρτη για όλη την Ελλάδα. Πραγματικός θησαυρός!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αγάπη μου!

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
- Κάποια στιγμή πρέπει να αναφερθούμε και σε ανάλογο "κώδικα" που πρέπει να τηρούμε σε τέτοιες επισκέψεις, πόσο μάλλον για φιλοξενία μας μέσα σε ξωκλήσια. Δεν είναι απλοί χώροι τα ξωκλήσια, απαιτούν σεβασμό, και βέβαια δεν αναφέρομαι μόνο σε θρησκευόμενους.
Kαι να συπληρωσω το ισως αυτονοητο:
Οτι αφηνουμε τον χωρο οπως τον βρηκαμε αν οχι και καλυτερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Εύβοια, κοντά στη Στενή, το εκκλησάκι της Αγίας Κυριακής
Στο δρόμο προς Πάνω Στενή - Χιλιαδού, βγαίνοντας από την ΚΑΤΩ Στενή, στρίβεις απότομα δεξιά για Καμπιά (μικρή μισοκρυμένη πινακίδα). Στη διχάλα πας Δεξιά και κάτω (αριστερά πάει Καμπιά, (που παλιότερα είχε ΠΟΛΥ καλύτερο φαΐ από τη Στενή). Απίστευτη ομορφιά, ποτάμι, αλλά πολύ τσιμέντο. Μικροί καταρράχτες που παίζει και μπάνιο (εγώ καλοκαίρι...). ΔΕΝ προσφέρεται για αντίσκηνα, αλλά στο"υπόγειο" υπόστεγο κοιμίζει 7-8 άτομα. Το μέρος έχει κόσμο και κοντά ταβέρνα που δεν είναι πάντα ανοιχτή. Καλό κόλπο είναι να φτάσεις σούρουπο που ερημώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300

Καταπληκτικός χώρος διανυκτερευσης πάνω από το χωριό Περίβλεπτος Ιωαννίνων. Στο βουνό Μιτσικέλι. Ιδανικό σημείο για βάση εξερεύνησης στα Ζαγοροχώρια. Δίπλα ακριβώς από το Μοναστήρι Στουπενας. Νερό, σκια, τρομερή θέα.

Ι.Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟΥΠΕΝΑΣ
Unnamed Road, Πέραμα 455 00
 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Χαλίκι (κοντά)
Σημείο 1.
Λίγο Νότια από το χωριό Χαλίκι, πάνω στον κεντρικό δρόμο, μεγάλη φιλόξενη εκκλησία σε περιφραγμένη αυλή. Υπόστεγο υπάρχει μόνο ένα μικρό, σε ένα εκκλησάκι στην ίδια αυλή. Η βρύση δεν τρέχει πάντα, αλλά λίγο νοτιότερα στο δρόμο (ή στο χωριό) γεμίζεις παγούρια. Extra bonus τα κορόμηλα, σε διάφορα χρώματα και μεγέθη.
Σημείο 2.
Λίγο νοτιότερα στον ίδιο δρόμο, σχεδόν πάνω στη διασταύρωση με το δρόμο που κατεβαίνει από το Μπάρο, παλιό μοναστήρι με πολλούς φιλόξενους χώρους, αίθουσες και υπόστεγο (ίσως και πάνω από ένα), για αρκετό κόσμο. Νομίζω ότι παίζει και τζάκι. Κάτω από το μοναστήρι στην ποταμιά έχει σημεία για μπάνιο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Καταπληκτικός χώρος διανυκτερευσης πάνω από το χωριό Περίβλεπτος Ιωαννίνων. Στο βουνό Μιτσικέλι. Ιδανικό σημείο για βάση εξερεύνησης στα Ζαγοροχώρια. Δίπλα ακριβώς από το Μοναστήρι Στουπενας. Νερό, σκια, τρομερή θέα.

Ι.Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟΥΠΕΝΑΣ
Unnamed Road, Πέραμα 455 00
Χαλίκι (κοντά)
Σημείο 1
.
Λίγο Νότια από το χωριό Χαλίκι, πάνω στον κεντρικό δρόμο, μεγάλη φιλόξενη εκκλησία σε περιφραγμένη αυλή. Υπόστεγο υπάρχει μόνο ένα μικρό, σε ένα εκκλησάκι στην ίδια αυλή. Η βρύση δεν τρέχει πάντα, αλλά λίγο νοτιότερα στο δρόμο (ή στο χωριό) γεμίζεις παγούρια. Extra bonus τα κορόμηλα, σε διάφορα χρώματα και μεγέθη.
Σημείο 2.
Λίγο νοτιότερα στον ίδιο δρόμο, σχεδόν πάνω στη διασταύρωση με το δρόμο που κατεβαίνει από το Μπάρο, παλιό μοναστήρι με πολλούς φιλόξενους χώρους, αίθουσες και υπόστεγο (ίσως και πάνω από ένα), για αρκετό κόσμο. Νομίζω ότι παίζει και τζάκι. Κάτω από το μοναστήρι στην ποταμιά έχει σημεία για μπάνιο.
Μπήκαν στο χάρτη :ok:
 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
"Τσαγκαράλωνα" ( Ευρυτανία, ανάμεσα ΑγιαΒλαχέρνα - Φιδάκια)
Στη μέση μιας παλιότερης "κλασικής" λασποανηφόρας Αγαλιανός - Φιδάκια - Μπαγασάκι, (που είναι πια σχεδόν όλη ασφάλτινη), πάνω σε μια στροφή - μπαλκόνι πάνω από τη λίμνη της Επισκοπής, έχουμε πλάτωμα για πολύ κόσμο, με νερό, μέρος για ασφαλή φωτιά, χωρίς υπόστεγο, καθόλου ίσκιο, αλλά με υπερ-γαμάτο ηλιοβασίλεμα, ιδίως Άνοιξη - Φθινόπωρο που ο ήλιος πέφτει στην ευθεία της Λίμνης, και τη βάφει κόκκινη
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
"Τσαγκαράλωνα" ( Ευρυτανία, ανάμεσα ΑγιαΒλαχέρνα - Φιδάκια)
Στη μέση μιας παλιότερης "κλασικής" λασποανηφόρας Αγαλιανός - Φιδάκια - Μπαγασάκι, (που είναι πια σχεδόν όλη ασφάλτινη), πάνω σε μια στροφή - μπαλκόνι πάνω από τη λίμνη της Επισκοπής, έχουμε πλάτωμα για πολύ κόσμο, με νερό, μέρος για ασφαλή φωτιά, χωρίς υπόστεγο, καθόλου ίσκιο, αλλά με υπερ-γαμάτο ηλιοβασίλεμα, ιδίως Άνοιξη - Φθινόπωρο που ο ήλιος πέφτει στην ευθεία της Λίμνης, και τη βάφει κόκκινη
Έχω την εντύπωση οτι μαζεύει πολυ κοσμο για να στήσεις εκει...
Παντως το μέρος ειναι γαματο
 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Έχω την εντύπωση οτι μαζεύει πολυ κοσμο για να στήσεις εκει...
Παντως το μέρος ειναι γαματο
Δεν περναω συχνα για να το πω, τελευταια φορα απο Αγαλιανο μεχρι Μπαγασακι και κατω στο Καρπενησι, δεν συναντησα κανεναν. Αλλα γενικά, σε τετοιες περιπτωσεις, κανονιζεις να φτασεις αργούτσικα και να στησεις εντελως αργα, που οι περαστικοι θα την εχουν κανει.
 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Άγιος Νικόλας Aσφάκας (ή Χωτούσας όπως γράφει στην εκκλησία?) Ασπροποτάμου.
Φεύγοντας από το Περτούλι Δυτικά, κατεβαίνοντας προς Ασπροπόταμο, περνάμε 3-4 χωριά - (απόξω), και σε μια αριστερή βλέπουμε απέναντι φυτεμένο στον κοκκινόβραχο το εκκλησάκι. Ακριβώς αριστερά μας πάνω & πισω από τη σκεπαστή βρύση υπάρχει επίπεδος, ψιλοπεριφραγμένος χώρος με χτιστά τραπέζια και πάγκους, μπόλικο ίσκιο από πλατάνια αλλά όχι υπόστεγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άγιος Νικόλας Χωτούσας Ασπροποτάμου (το γράφει στην εκκλησία)
Φεύγοντας από το Περτούλι Δυτικά, κατεβαίνοντας προς Ασπροπόταμο, περνάμε 3-4 χωριά - (απόξω), και σε μια αριστερή βλέπουμε απέναντι φυτεμένο στον κοκκινόβραχο το εκκλησάκι. Ακριβώς αριστερά μας πάνω & πισω από τη σκεπαστή βρύση υπάρχει επίπεδος, ψιλοπεριφραγμένος χώρος με χτιστά τραπέζια και πάγκους, μπόλικο ίσκιο από πλατάνια αλλά όχι υπόστεγο.
Μια διόρθωση θα ήθελα να κάνω.
Λέγεται Άγιος Νικόλαος Ασφάκας Ασπροποτάμου...
Τα υπόλοιπα ισχύουν... ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Kαλλιδρομο, η ομορφη λιμνη της Νευροπολης
Οσοι παρακολουθουσαν το ραλλυ ακροπολις θα την ξερουν
Δεν ειναι και το πιο ησυχο μερος αφου πολλοι ανεβαινουν εκει για βολτα αλλα για μια διανυκτερευση ειναι ΟΚ
Λίμνη Νευρόπολης, Ελευθεροχωρι, Φθιώτιδα




 

PanLampro

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GS1150/2002 & Vespa PX150/1980
Άγιος Θεοδόσης.
Θα το ξέρουν πολλοί αλλά το δίνω για να μπει και στο χάρτη.
Φεύγοντας από την Καλαμπάκα Βόρεια, προς Γρεβενά, περναμε τη Μύκανη και ίσως άλλο ένα χωριό και φτάνοντας στην διασταύρωση προς Δεσκάτη πάμε δεξιά. Περίπου σε ένα χιλιόμετρο, και λίγο μετά το βενζινάδικο, βγαίνουμε πάλι δεξιά (νομίζω έχει και ταμπέλα). Προχωράμε λίγο σε μεγάλη αλάνα με τεράστια δένδρα, νερό, υπόστεγο, χώρο για ψήσιμο, και ένα μεγάλο ξύλινο κτίσμα φτιαγμένο από τον Δήμο για ένα αντάμωμα που γίνεται εκεί , δεν ξέρω πότε δεν ξέρω ποιών. Συνήθως ανοιχτό, έχει μέσα χώρο για πολύ κόσμο σε ξύλινο πάτωμα, τουαλέτες και ημιλειτουργική κουζίνα. Οι 3 πλευρές του κτιρίου έχουν πλατιά σκεπαστή βεράντα που χωρούν πάνω από 10 σκηνές (αρκεί να μη χρειάζονται κάρφωμα, κάτω έχει πλακάκια...)
Σημείωση 1. Η ημιυπαίθρια (η μισή σε μια σπηλιά) εκκλησία του Αγίου Θεοδόση είναι πάνω από το κεφάλι μας, προσβάσιμη από ομαλό κυκλικό μονοπάτι 5 λεπτών. Εξαιρετικό μπαλκόνι που αξίζει να κοιμηθεί κανείς μόνο με υπνόσακο σε σκεπαστό ξύλινο κατάστρωμα.
Σημείωση 2. Κατεβαίνοντας από Γρεβενά προς Νότο, μιλάμε για τη ΔΕΥΤΕΡΗ διασταύρωση προς Δεκάτη.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
39,1396315, 21,7024284
Πανω απο το χωριό Άγραφα, πηγαίνοντας προς νιαλα είναι ένα κτίριο που χρησιμοποιείται ελεύθερα σαν ξενώνας (κυρίως από κυνηγούς και βοσκούς)
Έχει άπλετο χώρο να στήσεις σκηνή,και υπόστεγο μεγάλο, νερό, και μπάνιο.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Δεν περναω συχνα για να το πω, τελευταια φορα απο Αγαλιανο μεχρι Μπαγασακι και κατω στο Καρπενησι, δεν συναντησα κανεναν. Αλλα γενικά, σε τετοιες περιπτωσεις, κανονιζεις να φτασεις αργούτσικα και να στησεις εντελως αργα, που οι περαστικοι θα την εχουν κανει.
Έχω κοιμηθεί δύο φορές εκεί. Ψυχή δεν πέρασε!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δοκίμασε κάποιος το τελευταίο αρχείο του endtourista . Για κάποιο λόγο το Basecamp μου βγάζει μήνυμα λάθους και δεν το ανοίγει.
 
Top Bottom