Σημεια κατασκηνωσης σε χωματινες διαδρομες

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Μετά απο πρόσφατη εξόρμηση κοντά στη Καλαμπάκα, δυό σημεία ιδανικά για διανυκτέρευση κοντά στο χωριό Καλογριανή. Είναι και τα δύο κοντά στο χωριό και τα δύο έχουν νερό και τα κλασικά ξυλινα τραπεζάκια. Το πρώτο είναι πρίν το χωριό, πάνω στον δρόμο όμως, στο σημείο που ξεκινά μονοπάτι που καταλήγει στα συντρίμια ενός RF 4. Για την ιστορία οι πιλότοι επέζησαν. Το δεύτερο είναι μετά το χωριο και είναι απλά τέλειο...
 

Attachments

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τοποθετημένη πινέζα

Πάνω από την Τσαγκαράδα Πηλίου και σε υψόμετρο περίπου 800 μέτρων είναι το εκκλησάκι του Αγίου Αθανασίου χτισμένο το 1888, το οποίο φιλοξενεί δύο τρία sleeping bags, η αλλιώς ο περιβάλλοντας χώρος χωράει πολλές σκηνές.




Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Τοποθετημένη πινέζα

Πάνω από την Τσαγκαράδα Πηλίου και σε υψόμετρο περίπου 800 μέτρων είναι το εκκλησάκι του Αγίου Αθανασίου χτισμένο το 1888, το οποίο φιλοξενεί δύο τρία sleeping bags, η αλλιώς ο περιβάλλοντας χώρος χωράει πολλές σκηνές.




Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Its Amazing ΑΑΑΑΑ.. fantastic ουουουουου
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ερώτηση.δεν ειναι ακριβως τωρα σε χωματινη διαδρομή αλλα καποιος μπορεί να ξερει.υπαρχει πουθενα πλησιον του καταφυγίου στον Ταυγετο χωρος να στήσεις;εξω απο το καταφύγιο γίνεται ενας χαμος απο σκηνες.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερώτηση.δεν ειναι ακριβως τωρα σε χωματινη διαδρομή αλλα καποιος μπορεί να ξερει.υπαρχει πουθενα πλησιον του καταφυγίου στον Ταυγετο χωρος να στήσεις;εξω απο το καταφύγιο γίνεται ενας χαμος απο σκηνες.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kordix....για πες
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ερώτηση.δεν ειναι ακριβως τωρα σε χωματινη διαδρομή αλλα καποιος μπορεί να ξερει.υπαρχει πουθενα πλησιον του καταφυγίου στον Ταυγετο χωρος να στήσεις;εξω απο το καταφύγιο γίνεται ενας χαμος απο σκηνες.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όπως κατεβαίνεις από καταφύγιο μετά τις πηγές παρακάτω έχει διασταύρωση αριστερά πρός Σόχα =Αναβρυτή.
Στη διαδρομή έχει ένα ξωκλήσι πάνω στο δρόμο όμως , και είναι και σχετικά μακριά από το καταφύγιο.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Όπως κατεβαίνεις από καταφύγιο μετά τις πηγές παρακάτω έχει διασταύρωση αριστερά πρός Σόχα =Αναβρυτή.
Στη διαδρομή έχει ένα ξωκλήσι πάνω στο δρόμο όμως , και είναι και σχετικά μακριά από το καταφύγιο.
Ωραία,ευχαριστώ για την πληροφορία.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Ενημερώνω εδώ ότι το Καταφύγιο Οξυάς, στη Γραμμένη Οξυά δηλαδή,
μετά από πολύ-πολύ καιρό είναι και πάλι ανοιχτό και προσφέρει διαμονή σε κάποιον που θα βρεθεί
ή και θα μεταβεί για αυτό το σκοπό στην πανέμορφη γύρω περιοχή.
Πρέπει να προηγηθεί τηλεφωνική συνεννόηση με τον υπεύθυνο, κάτοικο Γραμμένης Οξυάς.

Αστραπέλος Κώστας , τηλ. 6974339430

 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Περίπου 7χλμ. από τη κέντρο του Καρπενησίου και κοντά στον Αγ. Νικόλαο, μέσα στο ελατόδασος,
το ξωκλήσι της Αγ. Παρασκευής προσφέρει χώρο κατασκήνωσης, σκιά, νερό, πάγκους και
ασφαλή εστία για ψήσιμο. Θα χρειαστούν περίπου 2 χλμ. χωματόδρομου για να φτάσετε.

 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ ωραίο σημείο με νερό, χώρο για ψήσιμο, μεγάλο χώρο για κατασκήνωση.
Στο εγκαταλελειμμένο χωριό Γεωργίτσα.
Μόνο από χώμα η πρόσβαση.



Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Σημείο κατασκήνωσης με άπλετο χώρο αλλά επιφυλάσσομαι για ύπαρξη νερού.
Βρύση υπάρχει πάντως.
Δεν είναι σε χωμάτινη διαδρομή αλλά πολύ κοντά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καταφύγιο Κατούνας το οποίο φαίνεται περιποιημένο αλλά είναι κλειστό.
Εξωτερικά υπάρχει αρκετός χώρος για σκηνές καθώς και ένα εκκλησάκι πιο δίπλα με στεγασμένο χώρο.
Καλού-κακού ας έχετε νερό μαζί σας.

 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Καταφύγιο Κατούνας το οποίο φαίνεται περιποιημένο αλλά είναι κλειστό.
Εξωτερικά υπάρχει αρκετός χώρος για σκηνές καθώς και ένα εκκλησάκι πιο δίπλα με στεγασμένο χώρο.
Καλού-κακού ας έχετε νερό μαζί σας.

Νερό είχα βρει παλιά πίσω απο το καταφύγιο λίγο πιο κάτω αριστερά. Έίχε και κιόσκι πιο δεξιά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νερό είχα βρει παλιά πίσω απο το καταφύγιο λίγο πιο κάτω αριστερά. Έίχε και κιόσκι πιο δεξιά.
Λες στον δρόμο κατω δεξιά του καταφυγίου πίσω από το εκκλησάκι ?
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Λες στον δρόμο κατω δεξιά του καταφυγίου πίσω από το εκκλησάκι ?
ναι περνάει ανάμεσα απο το καταφύγιο και το εκκλησάκι και κατηφορίζει βόρεια , λίγο παρακάτω δεξιά υπήρχε ένα κιόσκι
ακολουθώντας τον δρόμο παρακάτω είχε ένα σημείο όπου έβγαινε νερό. Αυτά το σωτήριον έτος 2011 !




έχει και χαριτωμένα ζωάκια στην περιοχή !

 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ένα σημείο ιδιαίτερο στην Πελοπόννησο , από το χωριό Σούδελη ξεκινά κακοτράχαλος χωματόδρομος που ανηφορίζει στο βουνό.
Μόλις βγει στο διάσελο η αριστερή διακλάδωση οδηγεί στο ξωκλήσι το οποίο βρίσκετε σε σημείο εντελώς εκτεθειμένο σε μια κορυφή.
Έχει λίγα πλατώματα δεν έχει υπόστεγο και εγώ το βρήκα κλειδωμένο. Νερό είχε στην δεξιά διακλάδωση του δρόμου. Αν φυσάει σηκώνει πέτρες !
Αξίζει όμως πραγματικά για τη θέα προς την ... μισή Πελοπόννησο. Διαλέξτε όμως μέρα με διαύγεια και καλό καιρό.

Ι.Ν. Αναλήψεως




 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Άγιος Ιωάννης θεολόγος.
Κάμπος Πλαταιών .
Πάνω σε λόφο με σκιά κ από κάτω η γαργαφια κρήνη για νερό.



Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στα σύνορα Μεσσηνίας Αρκαδίας, μεταξύ της παλιάς και της νέας εθνικής οδού Καλαμάτας - Τρίπολης, αθέατος βρίσκεται ο Άγιος Νικόλας που στην Google αναφέρεται σαν Άγιος Νικόλαος Σπαρτινού, αλλά οι ντόπιοι τον ξέρουν σαν Βλαχονικόλα.
Βρίσκεται στο βουνό πάνω από την τοξωτή γέφυρα της Τσακώνας που συναντάς στην εθνική οδό όταν μπαίνεις στην Μεσσηνία, αλλά η πρόσβαση γίνεται με χωματόδρομο από την παλιά εθνική οδό.
Πολλά πλατάνια και νερά που αναβλύζουν αλλά δεν υπάρχει διαμορφωμένη πηγή για να πιείς.




 
Top Bottom