Σκέψεις για multi!!

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μετα το χειμώνα και προς την άνοιξη αφού οργωσουμε τα βουνά με το 450 σκέφτομαι να αν τα πράγματα ειναι λιγο καλύτερα να προσθέσω ένα ακόμα 2ροδο στο γκαράζ! Μετα απο το 990 και το gs λεω να δοκιμάσω την τύχη μου σε Ducati Multistrada 1200 ! Μεταχειρισμένο πάντα 2010 - 2013 περιπου απο μοντέλα!
Ακούω γνώμες θετικά και αρνητικά όσοι το γνωριζετε! Ήμουν ένα βήμα να το παρω πέρυσι αλλα τελικα πήγα στο gs !
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σπάει τις κεφαλές !!!
Τα περισσότερα ειναι με άλλες κεφαλές που τις εχει αλλάξει η εταιρεία σε ανάκληση που θα ισχύει έως το 2017
Φρόντισε να το παρεις σε χαμηλή τιμή γιατι θα το παντρευτείς !!!
Όσο αφορά τα παραπανω στοιχεία ειναι ακριβή λογο οτι υπαρχει ενα στην χαλκιδα που ανήκει σε φίλο!!!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Eιναι μια μοτοσυκλετα που απο τη στιγμη που βαζεις μπρος αρχιζει ενας πολυ ωραιος αλλα κουραστικος πολεμος
με τα στοιχεια τους νομους και τις δυναμεις της φυσης και της φυσικης.... τα οποια τα νικας ολα!
Θα προτεινω να το δοκιμασεις σε αρκετα χλμ και παραλληλα να κανεις το ιδιο με το μαλακοτερο και ενδοτικοτερο XR της BMW.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Θα το δω χαλαρά μέσα στο χειμώνα το θέμα σκέφτομαι για να αποφασίσω! Οσο για το xr ειναι λιγο δύσκολο να πάω πάλι σε καινούργιο! Το multi ειναι ένα μηχανακι που μου έχει μείνει απωθημένο γι αυτο το σκέφτομαι ! Και αφού δεν έχω πίεση χρόνου αν βρω κατι καλο σε μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή εννοείτε θα το δω σοβαρά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
εχει περιπου 2 εβδομαδες που πουλησα το MT 09 TRACER που ειχα..

ειμαι ακριβως στην ιδια αναζητηση..

αυτα που εχω μαθει ειναι τα εξης: Τα μοντελα απο το 2010-2012 ειχαν ενα μπουζι ανα κυλινδρο και καποιες κεφαλες ειχαν ραγισει αλλα αλαχτηκαν απο την ducati (οπως ειπε ο φιλος παραπανω).

Τα μοντελα απο το 2013-2014 ειχαν 2 μπουζι ανα κυλινδρο και ειναι πιο βελτιωμενα (απ οτι λενε).

Τα μοντελα 2010-2012 εχουν αναρτησεις της ολινς..τα μοντελα 2013-2014 εχουν sachs..μιλαω για το S με τις ηλεκτρονικες αναρτησεις..

Καλο θα ειναι να προτιμησεις μοντελα 2013-2014 οπως μου ειπαν κατοχοι και συνεργειαδες..βεβαια αυτη τη στιγμη για να παρεις αυτα τα μοντελα πρεπει να δωσεις 15-17 χιλιαρικα..δε ξερω κατα ποσο αξιζει να ΜΗΝ δωσεις ακομα 2-3 χιλιαρικα να παρεις καινουργιο..

Επισης πηγα εκανα test ride 2 μερες συνεχομενα το bmw s 1000 xr..δεν εχω οδηγησει το multi αλλα το xr ειναι το καλυτερο οχημα που εχω οδηγησει, πραγματικα!!! για δημοσιο δρομο μιλαμε..

τι να πω.. γκαζι?? αστο!!! αναρτησεις ενεργετικες και δε συμμαζευεται?? αψογες!!!!! το μονο αρνητικο που εχω να του προσαψω ειναι ενδεχομενως η ανεμοκαλυψη για καποιον ψηλο..

και κατι αλλο να πω επειδη ετυχε να το διαπιστωσω..πηγα να το κανω και τις 2 μερες με ενα φιλο ο οποιος εχει το GS 1200 το LC το απλο, οχι το adventure.. πηγαμε και σε ευθεια για να δουμε τη σταθεροτητα του και με την ευκαιρια καναμε και μερικα ανοιγματα ρε παιδακι μου..απο τις 2 χιλιαδες στροφες παντου ΠΟΛΥ δυνατοτερο το xr..το καναμε αυτο το τεστακι γιατι ειχαμε ενδοιασμους για το αν ειναι σωστο να υπαρχει τετρακυλινδρο μοτερ σε τετοιου ειδους μοτοσυκλετα..

επισης..αν ενα τετοιο μηχανακι δεν εχει ολα αυτα τα ηλεκτρονικα που ειχε το μοντελο της δοκιμης απλα ΔΕΝ ΔΕΝ οδηγιεται...ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ γρηγορο..!!!!!!! ιδιως μετα τις 7-8 χιλιαδες στροφες θελει πολυ καλο οδοστρωμα για να χουφτωσεις γεναια το γκαζι..και παλι...

αυτα..
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αυτο έμαθα και εγω οτι αξίζει μετα το 2013 Για multi !! Αλλα ανεβαίνει αρκετά το κασέ ! Ενώ του 2010- 2012 παίζουν μέχρι 12000 μαξ! Αν δεν βρω κατι οικονομικό σχετικα και καλο σε multi ίσως παμε πάλι σε κανα 990!! Θα δείξει πίεση χρόνου δεν υπάρχει και μπορεί οι τιμές να πέσουν μέσα στο χειμώνα! Καθώς ο καθένας ζητάει οτι θέλει το θέμα ειναι αν θα πουληθεί σε αυτά που ζητάει! Εγω το gs το πήρα 18.500 συν κανα χιλιάρικο έξτρα πανω και το έδωσα 16000 για να φύγει ! Μπορούσα να ζητάω 18000-19000 και να απλά να ανανεώνω την αγγελία καθε μέρα! Είδωμεν !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φιλαράκι, αφού το 'χεις με τις αλλαγές μοτό σε σύντομα διαστήματα, πάρε το αποθημένο!
Το χειρότερο είναι να αφήνεις αποθημένα!!!! ;)
Μη σκέπτεσαι τα οικονομοτεχνικά που σε λένε οι πιο πάνω, ακόμα κι αν έχουν δίκιο. ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ανάμεσα στα 2 πάντως δαγκωτό multi !! Το xr το εχω καβαλήσει αλλα δε μου εκανε το κλικ !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Σπάει τις κεφαλές !!!
Τα περισσότερα ειναι με άλλες κεφαλές που τις εχει αλλάξει η εταιρεία σε ανάκληση που θα ισχύει έως το 2017
Φρόντισε να το παρεις σε χαμηλή τιμή γιατι θα το παντρευτείς !!!
Όσο αφορά τα παραπανω στοιχεία ειναι ακριβή λογο οτι υπαρχει ενα στην χαλκιδα που ανήκει σε φίλο!!!!!
Δεν σπάει κεφαλές!!!!..............Από ελαττωματικά καλούπια (όχι όλα) ράγισμα!!! για τα μοντέλα 10-11 -12......και έχουν ανάκληση. Το αναγνωρίζει η εταιρεία. Επίσης στο 10 είχε κάποια αδυναμία, ελαττώματικη λειτουργία η αντλία του πίσω φρένο και αυτή έχει αλλαχτεί από την εταιρία. Αν γνωρίζεις αλλά προβλήματα;;;; Περιμένουμε.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αν θέλεις να γυρίσεις τον κόσμο όλο πάρε gs.
Αν θέλεις να οδηγήσεις πάρε ducati.
Αυτό έμαθα στα 53 μου!!!
Πήρα και το πούλησα αφού είπαμε!! Τώρα δεν ξαναπαίρνω πάλι!! Πρέπει να βρούμε νέα αγάπη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
1. Άμα είναι έρωτας, τα λόγια είναι περιττά, το παίρνεις, το χαίρεσαι και αν κάποια στιγμή φύγει ο έρωτας, τότε πας για άλλα..........
2. Άμα είναι να το αγοράσεις με την λογική, βάλε κάτω προτεραιότητες, κάποια πράγματα τα κάνει καταπληκτικά, κάποια καλά, και κάποια άλλα όχι τόσο καλά όσο κάποια άλλα.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Όταν πέρυσι επέλεξα το gs αντί του multi το έκανα επειδή έμπαινα και χώμα και ήθελα να φοράω τακουνάκια!! Τώρα που το gs έφυγε και για το χώμα εχω αποκλειστικά το πριόνι της Ktm θελω ένα μηχανακι ψηλό αποκλειστικά για άσφαλτο!! Οποτε γι αυτο κλείνω προς το multi όταν κάνω την κίνηση!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δεν σπάει κεφαλές!!!!..............Από ελαττωματικά καλούπια (όχι όλα) ράγισμα!!! για τα μοντέλα 10-11 -12......και έχουν ανάκληση. Το αναγνωρίζει η εταιρεία. Επίσης στο 10 είχε κάποια αδυναμία, ελαττώματικη λειτουργία η αντλία του πίσω φρένο και αυτή έχει αλλαχτεί από την εταιρία. Αν γνωρίζεις αλλά προβλήματα;;;; Περιμένουμε.
Πρώτα ραγίζω και μετα σπάω !!!!
Και την τρόμπα που ανάφερες εσυ περαιτέρω τίποτα αλλο πράγματι !!!!!!!!
 
Top Bottom