Σκέψεις και αναμνήσεις motogp

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900

Θα γράψω κάτι κουφό. Πιστεύω όμως ότι είναι έτσι. Ο Ρόσσι (και ο Καπιρόσσι) εξέφρασαν μια γενιά.
Στην Ιταλία τους έλεγαν οι πανινάροι. Ήταν αυτοί δηλαδή που είχαν εκείνα το διαβολεμένα 125 2Τ. (κάτι κατζίβα μίτο κλπ)
Σημερινοί 55άρηδες δηλαδή πάνω κάτω. Και δεν ήταν μόνο η αγάπη για τη μοτοσυκλέτα που τους τράβηξε αλλά και το όλο στιλ.
Ο τρόπος που μιλούσε, η πλάκα που έκανε, τα ρούχα του, η καταγωγή του όλα ήταν ας πούμε γνωστά στους πιτσιρικάδες της Ιταλίας και όχι μόνο.
Ο Ρόσσι ήξερε μηχανάκι ήξερε μπάλα και ξέρανε και τι ομάδα ήταν. (Ίντερ)
Δεν είχε πρόβλημα να μιλήσει και για μπάλα όμως θα μιλούσε ο μέσος λαϊκός Ιταλός στο μπαρ. (καφενείο)
Ο Ρόσσι είχε γκομενάκια αλλά δεν παντρεύτηκε. Ο Ρόσσι δεν ξέχασε ποτέ τον κολλητό του.
Ποιος υπήρχε πριν? Ο Ντούχαν. Στιλ Ρόμπερτς. Λίγα λόγια, βαρύς τύπος κλπ Τι αναγνώριζαν οι Ιταλοί σ αυτόν? Τίποτε απολύτως. Άλιεν κανονικό.
Ο Στόνερ πάλι αγαπήθηκε από ένα άλλο κοινό. Ηλικιακά νεότερο και λίγο κουρασμένο από τις επιτυχίες του λαϊκού ήρωα.
Σίγουρα με πιο πολλά λεφτά και πολύ μικρότερο αν και το ίδιο πιστό μπορεί και παραπάνω.
Ο Μάρκεζ δεν ξέρω τι επιρροή μπορεί να ασκεί στην Ισπανία αλλά πανινάροι δεν υπάρχουν πια.
Κάτι γελοίοι με πατίνια ηλεκτρικά δεν νομίζω ότι θα πάρουν φωτιά πάντως.
Δεν νομίζω ότι θα αγαπηθεί ποτέ όσο ο Ρόσσι. Οι καιροί έχουν αλλάξει.
Το κοινό του Ρόσσοι που θα είναι εδώ ίσως και τα επόμενα 15 χρόνια βλέπω να στρέφεται πιο πολύ στο Φάμπιο
ενώ ο ίδιος ο Ρόσσι μίλησε με συμπάθια για το Μπανιάια. Όπερ μαθητής του και πολύ συμπαθής.
Αντίγραφο του Ρόσσι σε πολλά είναι και ο αδερφός -ετεροθαλής ο Λούκα-
Μου κάνει εντύπωση που Ιταλοί δημοσιογράφοι μιλούν για Κουαρταραρό με το μικρό του
και μου κάνει εντύπωση που όταν τους ρωτάνε αν τον θεωρούν Ιταλό ή Γάλλο ο Περνάτ απάντησε για μένα είναι ο Φάμπιο.
Το κοινό αυτό ο Μάρκεζ το έχασε. Όσο για για τον Χόρχε έγινε και μισητός.
Λογικά όλα κατ εμέ αλλά ας κρατήσουμε πως οι καιροί αλλάζουν.
Δεν ξέρω αν είναι η νιότη μου που έφυγε αλλά με κάποιο τρόπο νομίζω πως όλα πάνε προς το χειρότερο
και όχι οικονομικά γιατί λεφτά ούτε εμείς είχαμε. Ας πούμε ότι όπως είπε και ο Πανούσης
-Θέλεις να δεις δεν θες να ζήσεις....
Spot anni 2000
 
Top Bottom