Σκέψη για πρώτο ADV κράνος. Αξίζει;;

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς.

Ζητώ συγγνώμη αν έχει υποθεί ξανά το εν λόγω θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum.

Νέος οδηγός σχετικά (6 χρόνια) και τελευταία χρησιμοποιώ κράνος Flip up και συγκεκριμένα το Schuberth c3 Pro. Γενικά πολύ ευχαριστημένος ωστόσο, παρατηρήσα μετά από καιρό ότι μετά από 1+ ώρα συνεχόμενης χρήσης με ενοχλεί και θέλω να το βγάζω. Δεν έχω κάνει πολλές και μεγάλες διαδρομές.
Έρχεται λοιπόν η ώρα για αλλαγή και σκεφτόμουν για κράνος ADV. Μαρέσουν πολύ εμφανιασιακά αλλά προφανώς δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος για να επιλέξω ένα κράνος. Διαβάζω γενικά ότι υπερτερούν σε ορατότητα και αερισμό τα οποία για εμένα είναι και τα δύο πολύ βασικά. Επίσης, το γείσο θα ήταν κάτι που θα με εξυπηρετούσε σε συνθήκες ενοχλητικής ηλιοφάνειας.

Ωστόσο, σε ένα μαγαζί που επισκέφθηκα με απέτρεψαν εντελώς, με την πρόφαση ότι η μεγαλύτερη διάρκεια χρήσης (η οποία αληθεύει σε ένα μεγάλο βαθμό) είναι στο δρόμο και εντός Αττικής.

Καθώς πρόσφατα αγόρασα την πρώτη μου ADV μοτοσυκλέτα, σκέφτομαι μελλοντικά να εξερευνήσω off μονοπάτια αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα εξεζητημένο(τουλάχιστον αρχικά, δεν ξέρω πως θα καταλήξει ) . Η μεγαλύτερη χρήση θα είναι commute, κάποια μικρά ταξίδια (ίσως ένα μεγάλο) και ίσως κάποιο off road μελλοντικά. Σκεφτόμουν το Shoei Hornet καθώς παρατηρώ ότι πέραν του ADV χαρακτήρα είναι και αρκετά road friendly. Να σημειώσω ότι οι ταχύτητες που κινούμαι δεν ξεπερνούν σχεδόν ποτε τα 140km/h. Συνήθως είμαι 100-120.

Θεωρείτε ότι αξίζει μια τέτοια αγορά, ή να κοιτάξω ξεκάθαρα κάτι σε κατηγορία touring? Είναι όντως το γείσο ΤΟΣΟ ενοχλητικό;

Σας ευχαριστώ θερμά!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στις ταχύτητες που συζητάμε, όχι δεν είναι ενοχλητικό το γείσο. Το αποτρεπτικό για πολύωρη χρήση είναι το βάρος των ADV σε σχέση με τα στριτ, αλλά και το C3 δεν είναι ελαφρύ κράνος.

Τι ακριβώς σε ενοχλεί στο κράνος σου;
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Όχι δεν είναι σίγουρα ελαφρύ, αλλά θεωρώ ότι είναι καλά ζυγισμένο. Μετά από πολύωρη χρήση με πιάνει κάτι σαν μυρμίγκιασμα στο μέτωπο. Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά ωστόσο. Δεν είνα οξύς ο πόνος αλλά πιο πολύ αίσθηση καψίματος και όχι πονοκέφαλου. Ελπίζω να το μεταδίδω σωστά :rolleyes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν σου αφήνει και σημάδι στο κούτελο, μάλλον φοράς λάθος σχήμα κράνος και πρέπει να δεις κάτι άλλο έτσι και αλλιώς. Η περιγραφή δείχνει ότι μάλλον φοράς στρογγυλό καλούπι με οβάλ κεφάλι και δημιουργείται "σημείο πίεσης" στο κούτελο που σου κόβει την κυκλοφορία στο αίμα. Το shoei είναι ελαφρώς οβάλ, μάλλον θα σου ταιριάζει καλύτερα όχι λόγω adv προσανατολισμού μόνο, το να σου αρέσει οπτικά θα είναι μπόνους. Το δοκίμασες;


gsmaniac tenere 700 γράφει στο προφίλ
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.


Διαβάζω γενικά ότι υπερτερούν σε ορατότητα και αερισμό τα οποία για εμένα είναι και τα δύο πολύ βασικά. Επίσης, το γείσο θα ήταν κάτι που θα με εξυπηρετούσε σε συνθήκες ενοχλητικής ηλιοφάνειας. Ισχυουν ολα αυτα!!!!

Ωστόσο, σε ένα μαγαζί που επισκέφθηκα με απέτρεψαν εντελώς, με την πρόφαση ότι η μεγαλύτερη διάρκεια χρήσης (η οποία αληθεύει σε ένα μεγάλο βαθμό) είναι στο δρόμο και εντός Αττικής.


Σας ευχαριστώ θερμά!
Εγω φοραω παρα πολλα χρονια τετοιο κρανος, μεσα και εξω απο την πολη!
Μην σε επηρεασει αυτο που σου ειπαν! Σημασια εχει να καθεται σωστα και να μην σε ενοχλει με την ωρα.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Αν σου αφήνει και σημάδι στο κούτελο, μάλλον φοράς λάθος σχήμα κράνος και πρέπει να δεις κάτι άλλο έτσι και αλλιώς. Η περιγραφή δείχνει ότι μάλλον φοράς στρογγυλό καλούπι με οβάλ κεφάλι και δημιουργείται "σημείο πίεσης" στο κούτελο που σου κόβει την κυκλοφορία στο αίμα. Το shoei είναι ελαφρώς οβάλ, μάλλον θα σου ταιριάζει καλύτερα όχι λόγω adv προσανατολισμού μόνο, το να σου αρέσει οπτικά θα είναι μπόνους. Το δοκίμασες;


gsmaniac tenere 700 γράφει στο προφίλ
νομίζω πως οντως είναι οβαλ το σχήμα του κεφαλιού μου και παρατήρησα ότι με την Shoei θα μου κάθεται καλά. Δεν το είχαν αυτό που ήθελα άλλα είχε το GT AIR 2 το οποίο ενδεχομένως να είναι η εναλλακτική μου σε περίπτωση που δεν πάρω το Hornet. Μου άρεσε πολύ σαν εφαρμογή είναι η αλήθεια. Το οπτικό σαφώς καιι παίζει ρόλο αλλά δεν πρέπει να γίνει καθοριστικός παράγοντας. Αν είναι το γείσο να μου κάνει την ζωή δύσκολη, δυστυχώς θα έπρεπε να το αποκλείσω.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Εγω φοραω παρα πολλα χρονια τετοιο κρανος, μεσα και εξω απο την πολη!
Μην σε επηρεασει αυτο που σου ειπαν! Σημασια εχει να καθεται σωστα και να μην σε ενοχλει με την ωρα.
σε ευχαριστώ για το feedback! σίγουρα αυτός είναι ο βασικός σκοπός αλλά δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να το αγοράσω και μετά να κάνω πολύωρη χρήση. Θα ήταν πάντως πολύ χρήσιμο να μπορούσες να κάνεις testdrive κράνη.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θα ήταν πάντως πολύ χρήσιμο να μπορούσες να κάνεις testdrive κράνη.
Από ότι ξέρω το κατάστημα της Arai στη Μιχαλακοπούλου έχει κράνη για test ride. Με αυτή τη λογική ίσως έχουν και άλλα κατάστημα για άλλες μάρκες. Ψαξ’το.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
πιο πολυ θα ήθελα να μαθω από τις εμπειρίες σας, εάν ένα κράνος ADV είναι μια καλή επιλογή για all round χρήση πέρα από off road. γιατί το κράνος αν το πάρεις... το πήρες! :(
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
πιο πολυ θα ήθελα να μαθω από τις εμπειρίες σας, εάν ένα κράνος ADV είναι μια καλή επιλογή για all round χρήση πέρα από off road. γιατί το κράνος αν το πάρεις... το πήρες! :(
Για την όρθια οδήγηση φυσικά και είναι καλύτερο από όλες τις πλευρές.

Τα premium ακριβά κράνη σαν τα shoei, είναι καλά κράνη και το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να τα δοκιμάσεις προσεκτικά
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
νομίζω πως οντως είναι οβαλ το σχήμα του κεφαλιού μου και παρατήρησα ότι με την Shoei θα μου κάθεται καλά. Δεν το είχαν αυτό που ήθελα άλλα είχε το GT AIR 2 το οποίο ενδεχομένως να είναι η εναλλακτική μου σε περίπτωση που δεν πάρω το Hornet. Μου άρεσε πολύ σαν εφαρμογή είναι η αλήθεια. Το οπτικό σαφώς καιι παίζει ρόλο αλλά δεν πρέπει να γίνει καθοριστικός παράγοντας. Αν είναι το γείσο να μου κάνει την ζωή δύσκολη, δυστυχώς θα έπρεπε να το αποκλείσω.
Στο Tenere σου, εχεις αλλαξει ζελατινα; Εχεις την εργοστασιακη; Με τι ταχυτητες ταξιδευεις περιπου;
Για το γεισο, αυτα παιζουν τον πιο μεγαλο ρολο!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Αν δεν κάνω λάθος το γείσο βγαίνει στα περισσότερα, θα μπορούσες να το βγάζεις για τα χλμ στην εθνική και μόλις πιάνεις επαρχιακό και χώμα να το ξαναβάζεις, δεν παίρνει ώρα ....
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα σας. Εγώ φοράω το συγκεκριμένο κράνος με το τενερε και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι αν θέλεις να έχεις μαζί σου motocross μάσκα θα πρέπει να την δοκιμάσεις γιατί δεν ταιριάζουν όλες.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Στο Tenere σου, εχεις αλλαξει ζελατινα; Εχεις την εργοστασιακη; Με τι ταχυτητες ταξιδευεις περιπου;
Για το γεισο, αυτα παιζουν τον πιο μεγαλο ρολο!
δεν εχω αλλαξει ζελατινα ωστοσο την εχω ψιλωσει με κατι αξεσουαρ! οποτε εχει παρει περίπου 10 ποντους. ταχυτητες θα φτασουν γυρω στα 110-120 και σε πολυ λιγες περιπτωσεις παραπανω.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Αν δεν κάνω λάθος το γείσο βγαίνει στα περισσότερα, θα μπορούσες να το βγάζεις για τα χλμ στην εθνική και μόλις πιάνεις επαρχιακό και χώμα να το ξαναβάζεις, δεν παίρνει ώρα ....
αν δημιουργειται το προβλημα μονο στην πολυωρη οδηγηση μιας εθνικης, θα ηταν οντως ιδανικο να το βγαλω τελειως. Ωστοσο χρησιμοποιω καθε μερα σχεδόν Αττικη οδό. Αλλα υποθέτω για το 40λεπτο μαξ οτι δεν θα αποτελεσει προβλημα το γεισο.
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Καλημέρα σας. Εγώ φοράω το συγκεκριμένο κράνος με το τενερε και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι αν θέλεις να έχεις μαζί σου motocross μάσκα θα πρέπει να την δοκιμάσεις γιατί δεν ταιριάζουν όλες.
τι υψος εχεις? αισθανεσαι τον αερα στο γεισο; η δεν σε επηρεαζει καθολου?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Προς ενημέρωση σου και εγώ φοράω κράνος με γείσο και έχω το Τ7 και τη βάση που αλλάζει το ύψος της εργοστασιακης ζελατίνας. Το ύψος μου είναι 1,77 και νιώθω τον αέρα ίσα ίσα να περνάει πάνω από το κράνος στην ανώτερη θέση. Τέλος της εβδομάδας θα πάω για ένα πενθήμερο ασφάλτινο ταξίδι Ήπειρο με αυτά που αναφέρω παραπάνω, ενώ σήμερα πήρα ένα σετ πλαϊνά φλάπ της WRS που διώχνουν ακόμα περισσότερο αέρα από το στήθος. Θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου την άλλη εβδομάδα.
 
Top Bottom