Σκέψη για πρώτο ADV κράνος. Αξίζει;;

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Arai και Shoei έχουν τα πιο παλιά σχέδια στην κατηγορία.

Αν είναι να δώσει λεφτά ας περιμένει τα νέα που λογικά θα βγουν για να καλύψουν την νέα προδιαγραφή ασφαλείας.
 

koskera

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
f 800 gs - 2010
Crf 1100 -2023
Ισχύει αυτό αλλά απ ότι έχω ψάξει είναι ακόμα αυτά με το λιγότερο θόρυβο.
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Προφανώς και δεν κολλάω σε μάρκες γι' αυτό και ενώ έχω Shoei κοιτάω και για άλλη μάρκα.
Το Arai δεν μου κάνει, το έχω δοκιμάσει, δεν ταιριάζει στο κεφάλι μου.
To Hornet ADV είχα διαβάσει και αλλού αυτό για τον εξαερισμό ότι δεν είναι και ο καλύτερος και εδώ Ελλάδα το χρειαζόμαστε αυτό το καλοκαίρι..
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Προφανώς και δεν κολλάω σε μάρκες γι' αυτό και ενώ έχω Shoei κοιτάω και για άλλη μάρκα.
Το Arai δεν μου κάνει, το έχω δοκιμάσει, δεν ταιριάζει στο κεφάλι μου.
To Hornet ADV είχα διαβάσει και αλλού αυτό για τον εξαερισμό ότι δεν είναι και ο καλύτερος και εδώ Ελλάδα το χρειαζόμαστε αυτό το καλοκαίρι..
επειδη εντελει κατεληξα να το αγορασω και να το χρησιμοποιω τα τελευταια δυο σχεδον χρονια, θα ηθελα να σου πω οτι γενικα ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος. σιγουρα πιο road oriented adv κρανος αλλα αν το ποσοστο των διαδρομων σου ειναι πολη/ταξιδια το συστηνω 100%. τωρα αν εισαι φουλ χωματινος με τα ιδια λεφτα θα επαιρνα ενα ελαφρυ φουλ αεριζομενο adv και ενα αρκετα καλο touring. ελπιζω να βοηθησα :)
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!
Χθες δοκίμασα και τα X-Lite X-903 UC και X-803 UC, το X-551 δεν υπήρχε. Κάτι δεν μου καθόταν καλά όμως.
Δοκίμασα και το Arai Quantic, μου έκατσε κι αυτό πολύ καλά και το εσωτερικό του μου φαίνεται ακόμα καλύτερο κι από του NXR2.
Εν τω μεταξύ έπαθα σοκ, η φωτοχρωματική ζελατίνα στο Shoei έχει φτάσει 200 ευρώ o_O
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!
Χθες δοκίμασα και τα X-Lite X-903 UC και X-803 UC, το X-551 δεν υπήρχε. Κάτι δεν μου καθόταν καλά όμως.
Δοκίμασα και το Arai Quantic, μου έκατσε κι αυτό πολύ καλά και το εσωτερικό του μου φαίνεται ακόμα καλύτερο κι από του NXR2.
Εν τω μεταξύ έπαθα σοκ, η φωτοχρωματική ζελατίνα στο Shoei έχει φτάσει 200 ευρώ o_O
Η Pinlock έχει βγάλει φωτοχρωματική εσωτερική για να μην θολώνει που υπάρχει για πολλά μοντέλα Arai με κόστος στην Αγγλία 65 ε + μεταφορικά.
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Τελικά σήμερα πήρα το Shoei GT-Air II Tesseract TC-5. Η ποιότητα Shoei που έχω συνηθίσει, η εσωτερική ζελατίνα, ο αερισμός και το σχέδιο για όρθια θέση οδήγησης και η δυνατότητα για seamless integration με ενδοεπικοινωνία έκριναν την απόφαση. Μου άρεσε και το σχέδιο, έκαναν και καλή τιμή στο κατάστημα, το πήρα απόφαση.


Ελπίζω να ήταν σωστή απόφαση, θα φανεί στον δρόμο. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Ευχαριστώ παιδιά! Πρώτες εντυπώσεις:
  • Πολύ πιο ήσυχο από το NXR.
  • Όντως είναι φτιαγμένο για όρθια θέση οδήγησης: Με τα ίδια χιλιόμετρα εκεί που με το NXR είχα αεροδυναμικούς θορύβους, με το GT Air δεν έχω..!
  • Η φιμέ είναι απόλαυση, μπορείς να πηγαίνεις μέρα/νύχτα χωρίς να αλλάζεις ζελατίνες, να βάζεις/βγάζεις γυαλιά. Λύνει τα χέρια τι να λέμε. Επίσης σε ταχύτητες μέχρι 80-90 μπορείς να πηγαίνεις με σηκωμένη την κανονική και κατεβασμένη την φιμέ και έχεις τρελή ροή αέρα.
  • Δεν μου άρεσε ο εξαερισμός του, είναι ξεκάθαρα λιγότερος από του NXR. Θα ήθελα περισσότερο, θα δω πώς θα είμαι και τις επόμενες ημέρες.
 
Top Bottom