Σκίσιμο πίσω ελαστικού Heidenau K-60 Scout

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πρίν απο μερικές μέρες εντόπισα το παρακάτω σκίσιμο στο πίσω λάστιχο το οποίο έχει περίπου 5.000 km μικτής χρήσης.
Το σκίσιμο είναι βαθύ και φαίνονται τα λινά.
Γνωρίζει κάποιος να μου πεί εάν είναι ασφαλή για κυκλοφορία ή χρειάζεται άμεσα αλλαγή;
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Φαινεται ταλαιπωρημενο για 5000χλμ. Θα προτεινα αντικατασταση.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Υπερθέρμανση από χαμηλή πίεση;έκανες ασφάλτινο ταξίδι;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπερθέρμανση από χαμηλή πίεση;έκανες ασφάλτινο ταξίδι;
Οι πιέσεις Κώστα ήταν πάντα οι προβλεπόμενες.

Εγγύηση ,αντικατάσταση;
Ενδεχομένως να ισχύει κάτι τέτοιο.Θα το δω απο Δευτέρα.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Θαναση αλλαξε το να μην το εχεις και στο μυαλο σου.;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θένο ,ένα είναι το μεγάλο σκίσιμο ,αλλά έχει κι άλλα ,τα οποία θα ανοίξουν περισσότερο.



Εχει παρατηρηθεί αυτό το φαινόμενο ξανά στα Χαϊντυ.
Υπάρχουν αναφορές στο νετ (Ελλάδα & εξωτερικό) για παρόμοια ανοίγματα πίσω ελαστικού ,με λίγα χλμ.
Αποδώθηκαν σε ελατωματική παρτίδα ,και ,σε πολλές περιπτώσεις αντικαταστάθηκαν.
Δεν θυμάμαι που τα έχω δει για να σου δώσω λινκς ,αλλά αν ψάξεις πιστεύω θα τα βρείς.
Αν δεν ...όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω κι εγώ.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν φαινονται τα λινα σαφως και ειναι για πεταμα ΜΗΝ ρισκαρεις!
Κοιτα και την περιπτωση της εγγυησης
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θένο ,ένα είναι το μεγάλο σκίσιμο ,αλλά έχει κι άλλα ,τα οποία θα ανοίξουν περισσότερο.
Εχει παρατηρηθεί αυτό το φαινόμενο ξανά στα Χαϊντυ.
Υπάρχουν αναφορές στο νετ (Ελλάδα & εξωτερικό) για παρόμοια ανοίγματα πίσω ελαστικού ,με λίγα χλμ.
Αποδώθηκαν σε ελατωματική παρτίδα ,και ,σε πολλές περιπτώσεις αντικαταστάθηκαν.
Δεν θυμάμαι που τα έχω δει για να σου δώσω λινκς ,αλλά αν ψάξεις πιστεύω θα τα βρείς.
Αν δεν ...όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω κι εγώ.
Γενικά έχει αρκετά σκισίματα σε όλο το πέλμα αλλά το παραπάνω μου φάνηκε το πιο επικίνδυνο.

Αν φαινονται τα λινα σαφως και ειναι για πεταμα ΜΗΝ ρισκαρεις!
Κοιτα και την περιπτωση της εγγυησης
Θα ξεκινήσω με μια επίσκεψη στο συνεργείο-αντιπρόσωπο των ελαστικών να δω τι θα μου πει και αν δεν είναι θετικός θα ψάξω να βρώ τις αναφορές που λέει ο el-gatto παραπάνω.
Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές-απαντήσεις!;)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μια φορά με το Vstrom μου είχε μπει καρφί στο πιςω λάστιχο... Πάω στον περιστερα το βγάζει, ψεκάζει πάνω στο λάστιχο, δεν είχε τρυπήσει... Τι κάνουμε; Του λεω.. Μου λέει με την ζέστη θα κλείσει... Έτσι και έγινε... Πάω χωριό (380χλμ) καο το ξανά κοιτάω... Πουθενά... Βέβαια το δικό σου εχει πολλα σχίσματα αλλα πιστεύω ότι το βαθύ σε καίει...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
πριν απο 1,5 χρονο περιπου παρομοια περιπτωση αλλα με μπροστινο σε 990... ειχε σκιστει στο πλαϊ κοντα στο χειλος του στεφανιου... το λαστιχο ειχε περιπου 2500 χλμ... αντικασταθηκε απο τον προμηθευτη...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
στο mitas 7 είχα κάποια σκασιματα στα κεντρικά τακούνια από τον πρώτο χρόνο(δεν παρακολουθούσα όμως τις πιέσεις), περίπου 7000 χλμ.Μετα από ένα χρονο και άλλα περίπου τόσα χλμ και τώρα που είναι και στα τελευταία τους σε όλα τα τακούνια στο κέντρο υπάρχουν σκασιματα.εκανα και ασφάλτινο ταξίδι το τριήμερο του Ιουνιου με καύσωνα 40 βαθμούς και με ταχύτητες περίπου 130-140 αλλά με λίγο παραπάνω αέρα για να αποφυγω υπερθέρμανση(έτσι κι αλλιώς σε μία στάση το λαστιχο ζεματαγε), δεν είχα θέμα.στην εξόρμηση που είχα φυγει τώρα πάλι δεν είχα θέμα και είχα και ασφάλτινη επιστροφή με ίδιες ταχυτητες και πάλι δεν είχα θέμα.δεν έχω φωτογραφίες να ποσταρω γιατί διανυω το υπόλοιπο των διακοπων
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Έχει και το δικό μου ένα πιο μεγάλο από αυτό.
Δεν παθαμε τίποτα. Ούτε εγώ, ούτε αυτό. Ούτε αέρα δεν χάνει. Τώρα που τελείωσε το λάστιχο θα το αλλάξω. Το είχα το σκισιμο πάνω από 7000 και το λάστιχο συνολικά έχει σχεδόν 10000 χλμ


Να πω επίσης ότι δεν άνοιξε παραπάνω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει και το δικό μου ένα πιο μεγάλο από αυτό.
Δεν παθαμε τίποτα. Ούτε εγώ, ούτε αυτό. Ούτε αέρα δεν χάνει. Τώρα που τελείωσε το λάστιχο θα το αλλάξω. Το είχα το σκισιμο πάνω από 7000 και το λάστιχο συνολικά έχει σχεδόν 10000 χλμ
Να πω επίσης ότι δεν άνοιξε παραπάνω.
Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος Παύλο οτι δεν θα πάθει τίποτα χειρότερο και ότι δεν θα με αφήσει κάνοντας ένα ωραίο καρούμπαλο στη μέση του τάδε βουνού?
 
Top Bottom