Σκιτσοζωγραφίζοντας & άλλες Καλλιτεχνικές ασχολίες

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Με το σκίτσο και την ζωγραφική ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά από μικρή ηλικία.
Είναι κάτι που μου αρέσει να κάνω σαν τρόπος χαλάρωσης αλλά και έκφρασης αν και το κάνω περιστασιακά.
Τώρα με το "Μένουμεσπίτι" και σε όσο διαθέσιμο χρόνο έχω φυσικό είναι να ασχολούμαι και πάλι.

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο άλλο μέλος εδώ έχει τις ίδιες καλλιτεχνικές ανησυχίες ας τις μοιραστούμε λοιπόν.

Η δική μου θεματολογία είναι "τα πάντα όλα" σχεδόν. Ελπίζω να σας αρέσουν.
Χρησιμοποιώ συνήθως ξυλομπογιές και πέρυσι ξεκίνησα και τις νερομπογιές.

Μικρό δείγμα της δουλειάς μου.
Υπογράφω σαν "Μάκης" που ειναι το χαϊδευτικό μου.


Και για να είμαστε στο πνεύμα του forum ένα Bultaco Frontera 370cc σε offroad καταστάσεις!






Περιμένω και τα δικά σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλημέρα
Μπράβο είναι όλα παρά πολύ ωραία!
Η βάρκα μου έκανε ένα κλικ παραπάνω και δεν ξέρω το λόγο!
Να είσαι καλά. Η θάλασσα και τα συναφή (βάρκες, φάροι κλπ) είναι από τα αγαπημένα μου θέματα.

Να αναφέρω εδώ ότι πρόσφατα το περιοδικό ΜΟΤΟ έβγαλε ένα sketchbook σε PDF για να το κατεβάσουμε δωρεάν και έτσι αυτές τις μέρες να σκιτσάρουμε, εμείς ή τα παιδιά μας (όσοι έχετε) αγαπημένες μοτοσυκλέτες. Κλικ εδώ για το άρθρο.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Παρα πολυ ωραιααααα !!!
Συνέχισε να μας παρουσιαζεις τα εργα σου .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Πολύ όφορφα σκίτσα
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ψιλο-ασχολούμε και γω με σχέδιο, κολάζ, κάρβουνο, παστέλ και ότι άλλο μου τη βαρέσει, όταν μου τη βαρέσει.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Απλά καταπληκτικά. Μπράβο σου. :clp:

Άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός, να ξεφεύγει το μυαλό κάνοντας κάτι δημιουργικό.

Προσωπικά το προτιμώ από το περνάω τις ώρες μου αυτές τις μέρες μετρώντας πόσες ...φακές έχει μέσα το σακουλάκι! :roflmao:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Απλά καταπληκτικά. Μπράβο σου. :clp:

Άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός, να ξεφεύγει το μυαλό κάνοντας κάτι δημιουργικό.

Προσωπικά το προτιμώ από το περνάω τις ώρες μου αυτές τις μέρες μετρώντας πόσες ...φακές έχει μέσα το σακουλάκι! :roflmao:
Συγχαρητήρια και σε 'σενα, είναι πολύ όμορφα αυτά που είδα παραπάνω.

Πέρα απ' ότι είναι κάτι δημιουργικό, αφού ξεκινά κανεις κυριολεκτικά από λευκό χαρτί :), βοηθάει πολύ στην ψυχολογία.
Όταν είμαι στρεσαρισμένος πιάνω το μολύβι και τις μπογιές και χαλαρώνω. Και τώρα λόγο του κορονοϊού που έχω ελεύθερο χρόνο, έχω φτιάξει αρκετά και όντως βοηθάει να περνά η ώρα πιο ευχάριστα και πιο εποικοδομητικά.

Και σιγά σιγά υπάρχει πρόοδος και στο χέρι και στο μάτι. Αλλά νομίζω πως το ζητούμενο είναι η διαδικασία. Πολλές φορές το τελικό αποτέλεσμα βγαίνει καλό ενώ μερικές όχι, άλλοτε γρήγορα άλλοτε με πολύ παίδεμα. Και εδώ είναι η γοητεία της όλης ιστορίας.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μερικά ακόμα:

Αυτό με τον τζόκερ είναι παραγγελιά του γιού και είναι φτιαγμένο με κάρβουνο.

Το δεύτερο είναι με παστέλ.

Στην τρίτη φωτογραφία βλέπουμε, πάνω ένα πορτραίτο με καρβουνο, κάτω αριστερά ένα κολάζ με κακέκτυπα offset και δεξιά η αντρική φιγούρα είναι φτιαγμένο με ξυλομπογιές.

Τέλος η κοπέλα με το μαγιό, είναι μικτή τεχνική, κάρβουνο και κολάζ.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπραβο ωραια και δημιουργικη ασχολία.
Κι εγω ασχολουμαι με γραμμικο σχεδιο απο το 1986, αλλα δεν μπορω να σας τα δειξω, γιατι θα με κλεισουν μεσα!! :cool::)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Απλά καταπληκτικά. Μπράβο σου. :clp:


Προσωπικά το προτιμώ από το περνάω τις ώρες μου αυτές τις μέρες μετρώντας πόσες ...φακές έχει μέσα το σακουλάκι! :roflmao:
Ε πες μας ποσες εχει :muted:!!!! Με την απορια θα μας αφησεις;;;;; :p
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ε πες μας ποσες εχει :muted:!!!! Με την απορια θα μας αφησεις;;;;; :p
Για τις φακές το είχα ακούσει στο Ράδιο Αρβύλα και να σου πω δεν θυμάμαι ακριβώς.
Στο καπάκι την επόμενη μέρα φτιάξανε αυτό το βίντεο.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Κ εγω χρησιμοποιω πολυ μπογιες....αλλα για βαψιμο...!!!!

Βαφω τα παντα...απο μοντελισμο....επιπλα....πορτες...καγκελα.....μεχρι σπιτια...!!!

Φωτο δεν μπορω να βαλω....οποιοε θελει ομως...ερχεται να τα δει απο κοντα....χαχα.. !!!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μερικά ακόμα:

Αυτό με τον τζόκερ είναι παραγγελιά του γιού και είναι φτιαγμένο με κάρβουνο.

Το δεύτερο είναι με παστέλ.

Στην τρίτη φωτογραφία βλέπουμε, πάνω ένα πορτραίτο με καρβουνο, κάτω αριστερά ένα κολάζ με κακέκτυπα offset και δεξιά η αντρική φιγούρα είναι φτιαγμένο με ξυλομπογιές.

Τέλος η κοπέλα με το μαγιό, είναι μικτή τεχνική, κάρβουνο και κολάζ.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Ααα εσύ είσαι πολύ καλός!! :l2:

Και με γυναίκα με υπομονή και γούστο να υποθέσω.
Εμένα μου το ξέκοψε: δεν θα το κάνουμε το σπίτι γκαλερί! :stop:
Οπότε αυτός είναι ο μόνος πίνακας μου με ξυλομπογιές σε Α3 μέγεθος που έχουμε στο σαλόνι.
Ένα ακόμα αγαπημένα θέματα οι φάροι.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κ εγω χρησιμοποιω πολυ μπογιες....αλλα για βαψιμο...!!!!

Βαφω τα παντα...απο μοντελισμο....επιπλα....πορτες...καγκελα.....μεχρι σπιτια...!!!

Φωτο δεν μπορω να βαλω....οποιοε θελει ομως...ερχεται να τα δει απο κοντα....χαχα.. !!!
Βάφεις και φίρμες??
Να περάσεις ένα στόκο βενετσιανο τα μούτρα της μουστογριας... Του φοίνικα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Συνέχεια καραντίνας, οπότε παλεύω το παρακάτω, για να μη πάρω το διχρονάκι και αρχίσω τις σούζες όπως ο Μιχαλόπουλος στην "Στροφή".:waiting:

Σήμερα στην επιστροφή από τη δουλειά με το 1150, γυρνούσα γύρω-γύρω από τη γειτονιά σα τον βλαμμένο, δεν μου έκανε καρδιά να το σβήσω. Αρχίζει και ζορίζει το πράμα...



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Top Bottom