Σκιτσοζωγραφίζοντας & άλλες Καλλιτεχνικές ασχολίες

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450


Μετά από 3 εβδομάδες αναμονής ήρθε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχω φτιάξει ένα με κάτι λιγότερο από 1000 κομμάτια... :ok:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πω πω!!! εσείς κάνετε τρομερά πράγματα!!! μπράβο σας!!!






κι εγώ ο άχρηστος πάω να πάρω πρωτάθλημα και κύπελο με τον ΜΠΑΟΓΚ στο football manager....... :fun:fun:fun:fun:fun:fun:fun
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
To 1ο είναι με κάρβουνο. Για αλλού ξεκίνησα και αλλού με πήγε. Το τελείωσα και σκεφτόμουν "ωραία, τι μ _ _ _ _ _α είναι τώρα αυτό;" Τουλάχιστον βρήκα πως να το ονομάσω.:secret:



Το 2ο τωρα, θυμήθηκα κάτι βραδιές στις ντισκοτέκ του 80 και μου ήρθε έμπνευση...

Μια βραδιά στις Εσπερίδες το 1987 :sneaky:

Aκουσα πρόσφατα κάτι disco κομμάτια και θυμήθηκα εκείνες τις βραδιές στα σκαλιά με τις βυσσινί μοκέτες που οδηγούσαν στον κάτω κόσμο, όπως πολύ ωραία περιγράφει ο Ισίδωρος Ζουργός τις χειμερινές ντισκοτέκ του 80, στο βιβλίο του "Ανεμώλια".

Πάντα στην παρέα υπήρχαν και οι απαραίτητες μεγάλες ξαδέλφες που τις θέλαμε για δύο λόγους στις μαθητικές χοροεσπερίδες.
Ο πρώτος ήταν πως χωρίς αυτές δεν μας άφηναν εύκολα οι γονείς μας να κάτσουμε ως αργά και δεύτερον "κάναμε το κομμάτι μας" στις συμμαθήτριες που τέλος πάντων υπήρχε ένα κάποιο ενδιαφέρον.

Στην πραγματικότητα οι ξαδέλφες έρχονταν μαζί μας για ξεκάρφωμα, αφού είχαν τα αγόρια τους σε άλλη παρέα. Και εκείνοι με τις ξαδέρφες τους ήταν φυσικά.

Την μόδα της εποχής καλύτερα να την ξεχάσουμε. Πιο άθλια μόδα δεν νομίζω να υπήρχε ή να υπάρξει ποτέ. Τα κουρέματα δε και κυρίως τα γυναικεία ήταν υπερπαραγωγές, αντιγραφή των διασήμων "περμανάντ" αστέρων της "Δυναστείας" και άλλων σειρών. Τα αντρικά σακάκια είχαν βάτες, τα παντελόνια πιέτες, τα πουλόβερ ήταν τεράστια, άστα να πάνε.

Και όταν ξεκινούσε το "πρόγραμμα" με καπνούς και φώτα πανηγυρικά, έπρεπε να χορέψεις αν ήθελες να πλησιάσεις το κορίτσι που σου άρεσε. Και έτσι κάτω από τις ντισκομπάλες και λουσμένοι σε πολύχρωμα φώτα προσπαθούσαμε να φλερτάρουμε, χορεύοντας χωρίς να ξέρουμε, απλά κάναμε ότι έκανε ο αλλος και μιλώντας δυνατά μπας και ακούσουμε ο ένας τον άλλον, και με τις δημοφιλείς ατάκες τις εποχής, δηλαδή τη βρίσκω, με κούφανε, ωραία φάση. Ωραία φάση πραγματικά, της ελεγες...

-πώς σε λένε?
-πίνω φρουιτ παντς
-σου αρέσει αυτό το κομμάτι
-τιιιιι?
-το κομμάτι σου αρέσει;
-και σου έγνεφε ένα ναι χωρίς να έχει καταλάβει...

Κάποια στιγμή τα φώτα χαμήλωναν και άρχιζαν οι μπαλάντες. Εκεί ήθελε προσοχή να προλάβεις να χορέψεις με αυτή που σε ενδιέφερε αλλά συνήθως χόρευες με την ξαδέλφη ή με την κολλητή "προξενήτρα" γιατί είχε πολύ κόσμο και έπεφτε κουτσομπολιό...

-για κοίτα δικέ μου ο Κόρδας με ποια κάνει φάση.
-μη μου τη σπας τώρα, αφού ξέρεις πως μου αρέσει η...

Μόνο αν και το κορίτσι ήθελε πραγματικά χορεύαμε "το μπλουζ" και μετά το αλληλο-τάτς φλερτ υπο το " Τοταλ εκλιπς οφ δε χαρτ" γινόταν το φτιάξιμο, τα φτιαξαμε, τα έχουμε ή έπεφτε χυλόπιτα.

Και προς το τέλος οι dj έβαζαν αυστηρά μόνο 2 κομμάτια για τους ροκάδες, το "Άι λοβ ροκ ν ρολ" και το "Σουντ άι στέι ή Σουντ άι γκο".

Αυτά τα ωραία θυμήθηκα και έφτιαξα αυτή τη ζωγραφιά δικέ μου, καλή φάση εεε?

Μια μ_α...


Με τη ξαδέλφη στη ντισκοτέκ.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
956...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500



Sent from my iPhone using Tapatalk
Πολύ ωραίο παζλ και πίνακας!
Καλά το τμήμα του ουρανού πρέπει να ήταν το πιο δύσκολο έτσι?

Εμένα όμως αυτό κάτι μου θυμίζει?:thinking:

Τώρα το θυμήθηκα.
Αυτό που είχα σκιτσάρει πριν από δυο χρόνια.

 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Κορονοϊο ζωγραφικών συνέχεια. Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με την εν λόγω δεσποινίδα.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Όμορφη, αλλά σκεπτική. Πες 2 λόγια αν θες.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
-Τι έχεις?
-Τίποτα. :sneaky:
:fun (και τα 4 λόγια)
Και ενώ ανοίγει την την στουμπωνένη από ρούχα ντουλάπα, σου λέει:
Δεν έχω να φορέσω τπτ :fun
 
Top Bottom