Σκονισμένες Μοτο-Αναμνήσεις

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλό το Afrikάκι δε λέω, αλλά άψυχο ρε παιδί μου, το KLE είχε πιο πολλά γκάζια!
Λίγο! Λίγο! Λίγο! Περάσαν και 2 χρόνια... τι να λέμε....

Και... νάτος ο ρινόκερος! Γκάζι που σε τρόμαζε! Ήσουν ψηλά, τα ποδάρια σου ήταν ανοιχτά, φρένα : πούντα;




Όμως με αυτό το θηρίο δεν έκανα κανένα Ευρωπαϊκό ταξίδι κι έτσι μετά από 2 χρόνια συμβίωσης μαζί του "επέστρεψα" στο KLE.

Μετά θυμήθηκα τα όμορφα χρόνια του DT και πήρα ένα XR250 που κράτησα παράλληλα με ένα TDM850 και αργότερα έδωσα και τα δυο γιατί ζουρλάθηκα στην εμφάνιση του TDM900.

Τέλος πάντων, με το ένα και το άλλο τα χρόνια πέρασαν, αλλά επίσης "πέρασαν" από τα χέρια μου και συνολικά 20 μηχανές και μηχανάκια.
Το 20ό είναι το σημερινό μου Tenere, με το οποίο συνδέθηκα συναισθηματικά με μηχανή μετά από πολλά χρόνια. Μόνο το DT αγάπησα τόσο κι έχω ορκιστεί στον εαυτό μου πως ακόμη και αν θελήσω άλλη μηχανή... το Tenere θα το κρατήσω.


Λίγες ακόμη vintage φωτό:

Με τη μάνα μου στον γύρο της Λέσβου, 200 χλμ άντεξε η άτιμη την "ξύλινη" σέλα του DT... φορούσε και μπλούζα Harley... τι να πεις...




Η αδερφή μου -αν και μικρότερη- οδηγούσε μηχανή σε μικρότερη ηλικία από εμένα -17 ετών τότε-, εκείνη την ημέρα είχε δανειστεί το XT600E ενός φίλου, οι 3 μας κάναμε τον γύρω του νησιού, ήταν και είναι μεγάλο αλάνι (σήμερα έχει "συμβιβαστεί" με ένα FMX650....).






Στη ίδια βόλτα αντικρύσαμε και αυτό το "ασχημο" μηχανάκι, λέγε με DR750 BIG (τώρα μου φαίνεται κούκλα).





1990. Αν είναι δυνατό... με αυτή τη "φόρμα εργασίας" άλλαξα ελατήρια στο IT 175 ενός φίλου.... βλέπεις είχα τη τύχη να έχω και γκαράζ τότε, οπότε μπορούσα να τα αφήνω όλα "γυμνα"...





2002. Το πρώτο μου TDM, αγκαλίτσα μου η μπέμπα των φίλων μου!





1993. Από τη παρέα των Αθηνών. Δικό μου εδώ είναι το TDR. Μαζί του: NSR250, RD250, DT, KDX και KLE (η αιτία που το αγόρασα κι εγώ).




2002. Με το XR250 στην Εύβοια. edit για τον Γατο: Να ρε το ιδανικό μηχανάκι μέχρι τα 250




Πω ρε.... γκάζια!








Χε, χε... Το TW200 το νοίκιασα, ακόμη το γουστάρω αυτό το μηχανάκι. Εκείνο την ημέρα του Αύγουστου του 1998 είχε πολύ ήλιο και σκόνη, μακρυμάνικο για να αποφύγουμε το κάψιμο και μάσκα θαλάσσης για να αποφύγουμε τη σκόνη. Αυτό είναι το μικρό που θα ανακατασκευάσω εγώ μια μέρα!





Πολλά χρόνια περάσαν από τότε αλλά εγώ ξέρω ένα πράγμα: ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να μας χαρίζουν χαμόγελα, το μόνο που χρειαζόμαστε είναι "χωμάτινες βόλτες", ένα καλό φίλο και κανά δυο μπυρίτσες, ε άμα ενταχθείς στους PouroDuruς 'κονομάς και κανά μετάλλιο! Να 'στε όλοι καλά!





 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Kαλοκαιρι 2001 Γιβραλταρ κ σια με τους δεινοσαυρους.
Σακης μονός κι εγω με την Ελενα στον μαυρο λυκο,
Η Ελλαδα στη δραχμη η γκαζιερα κολλημενη στο τερμα,
11 λιτρα παμφθηνης αμολυβδης ανα εκατο χλμ και στα @ρχιδια μας γαρδενιες που λεει και ο @Phoenix !!!!!!!!



Το πρωτο μου ταξιδιωτικο αρθρο ειναι γεγονος, ισως υπαρχει καπου στην επισημη σελιδα africatwin.gr, ισω; οχι.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Βαρκελωνη κ σια το πρωτο των πρωτων στο εξωτερικο το 1997.
Για Σεβιλλη πηγαιναμε αλλα ενας καμμενος ανορθωτης μας εφαγε 3 μερες και το μισο χιλιομαρκο που μας ειχε κρυψει κατω απο τη σελα ο μπαμπας της τοτε φιλης μου
Τα ρεστα τα πηραμε ζευγαρι μαυρα SHOEI απο την Ανδορρα κι οποτε τα φορουσαμε εδω ολοι μας μιλουσαν στα Αγγλικα...

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μάλλον δεν έγινε κατανοητό απ'όλους ,οτι αυτό το νήμα ,αφορά παλιές ,έως και "αρχαίες" μοτο-φωτο-αναμνήσεις....

Δεν λέω ,καλές είναι και οι πρόσφατες μοτο-εμπειρίες ,και οι φωτό που τις απεικονίζουν ,αλλά υπάρχουν τόσα άλλα νήματα γι'αυτές....
 

ADVride

Μέλος
ADVRIDE Team
Μάλλον δεν έγινε κατανοητό απ'όλους ,οτι αυτό το νήμα ,αφορά παλιές ,έως και "αρχαίες" μοτο-φωτο-αναμνήσεις....

Δεν λέω ,καλές είναι και οι πρόσφατες μοτο-εμπειρίες ,και οι φωτό που τις απεικονίζουν ,αλλά υπάρχουν τόσα άλλα νήματα γι'αυτές....
Oι επίμαχες σκονισμένες μεταφέρθηκαν στη σωστή ενότητα,
http://www.advride.gr/threads/Βρωμιάρες-και-αλανιάρες.8/
ευχαριστούμε για την επισήμανση:)
 
Reactions: yns

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δωδεκα χρονων στο πρωτο μου δικυκλο στην παλια μου γειτονια

Το ποδηλατο ηρθε απο την Αυστραλια μαζι με θειο, θεια και ξαδελφια οταν η οικογενεια αποφασισε να επαναπατριστει Δεν τους "εκατσε" και τελικα μεχρι και σημερα ζουν στην Μελβουρνη Αφησαν πισω το ποδηλατο μαζι φανταζομαι και αλλα πραγματα που φυσικα τοτε δεν με ενδιεφεραν

Ενταξει ξερω οτι ειναι ενα απλο ποδηλατο αλλα για μενα ηταν ενα μεγαλο βημα προς τις μοτοσυκλετες Πως αλλιως θα ηταν αφου στα πλαινα του σκελετου με κοκκινα μεγαλα γραμματα και με πινελο ειχα γραψει ...KAWASAKI

Το συνεργειο BMW πισω το ειχε ενας μαλλον καλοσυνατος μεσηλικας μαστορας, του οποιου αυτου και του κυρ' Νωντα παρακατω αυτου με το συνεργειο για φλορετες, sachs κλπ, του ειχα ζαλισει τον ερωτα ζητωντας του εργαλεια για να μαστορευω το "kawasaki" μου καθως και χυμα μπαλωματα για τα πολυ συχνα φουιτ
 
Τελευταία επεξεργασία:

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
οκ, μάλλον δεν πολυταιριάζω σε αυτό το θέμα λόγω... ηλικίας :p
καθώς οι δικές μου φωτογραφίες δεν είναι τόσο "σκονισμένες", είναι όμως μοτο-αναμνήσεις... απλά πιο πρόσφατες!

Για την ακρίβεια πρόκειται για την 1η μου "οργανωμένη" χωματάδα:


Με το 1ο μου μηχανάκι, ένα xrάκι 125. Το είχα από το 2007. Το 2011 ψάχτηκα στα φόρα για παρέα στο βουνό... και βρήκα!
Μου έμαθαν τι πάει να πει χωμάτινος εξοπλισμός και βασικά tips οδήγησης στο χώμα.
Ημουν σχετικά καλή μαθήτρια... αλλά πολύ αργή... ούτε με 10km/h δεν πηγαίναμε!!! :eek:



Στην 1η μου λασπολακούβα τα "είχα κάνει πάνω μου" (δεν ξέρω αν φαίνεται!) :muted:




Ε αυτό ήταν... μετά κόλλησα! :wacky:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αυτή κι αν είναι σκονισμένη........
Η πρώτη μοτοσυκλέτα jawa 350 ....την είχαμε "μισιακή" (...έτσι λέν στο χωριό μ...)με τον κολλητό μου Σάκη !!!
Σωτήριο έτος.....1982 ...αν θυμάμαι καλά !!



 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Έκατσα και ''ξεσκόνισα'' λιγάκι στο πατρικό μου και βρήκα μερικές..

Το πρώτο μου μηχανάκι. XL200R.
Αν θυμάμαι καλά κάπου το '93-'94 έβγαλα το δίπλωμα και μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα που πέρασα με ένα αυτόματο Europino, ήρθε αυτό στην κατοχή μου.

Το μικρό δεν είναι δικό μου.. της γειτονιάς ήταν που ήθελε να ανέβει..



Σαν πρώτο μεταφορικό εννοείται πως εκτελούσε όλα τα καθήκοντα που του έβαζε ο τότε 18χρονος κάτοχός του.. πήγαινε-έλα σε δουλειά και σχολή, βόλτες, ταξιδάκια, νησάκια...




Ναι ξέρω, ο προστατευτικός μου εξοπλισμός ήταν άρτιος.. ΝΟΤ.

Αφού βγάλαμε το φανταριλίκι μαζί και αφού γυρίσαμε όλα τα βουνά της Χίου, είχα μπει πλέον σε χωμάτινη τροχιά οπότε είπε κι αυτό να με αφήσει και να συνεχίσει σε μια πιο ήρεμη ζωή.
Έτσι ήρθε η ώρα για τον πρώτο και μεγάλο ''έρωτά'' μου, ένα καινούριο CRM 250AR του 1997. Ένας έρωτας όμως που δεν ήταν γραφτό να κρατήσει..(κάποια ''καλόπαιδα'' φρόντισαν γι'αυτό και μου το έφαγαν ένα βροχερό βράδυ που δεν είχα προλάβει να το πάω στο πάρκιν.. )
Αυτό το μηχανάκι ''επαιξε'' σε 2 φάσεις της ζωής μου, την πρώτη '97-'98 και τη δεύτερη '02-'04.
Ναι, το πήρα και 2η φορά για να καλύψω την απώλεια, αλλά η αλήθεια ήταν ότι το 2ο δε με ''σημάδεψε'' όπως το πρώτο. Ποτέ δεν ήταν τόσο όμορφο όσο το πρώτο κι ας ήταν η διαφορά μόνο σε 2 πλαστικά που είχαν μαύρο χρώμα αντί για άσπρο..
Σίγουρα όμως είχε γίνει πιο δυνατό από το πρώτο μιας και είχα το χρόνο να κάνω τις μετατροπές που ήθελα..

Εδώ είχαμε πάει με έναν φίλο στη Λιβαδειά, στο βάθος Παρνασσός

..ο φίλος με το δικό του καινούριο τότε δυμισαράκι ένα XR..

Με αυτό έκανα τα πρώτα μου βήματα στο εντούρο.. χωμάτινες με φίλους στα γύρω βουνά, trail rides που ήταν τότε πολύ της μοδός, μέχρι και συμμετοχή σε αγώνα τύπου rally raid που είχε γίνει στην Πελοπόννησο.
Τα πάντα έκανε αυτό το μηχανάκι.. ήταν ''ελβετικός σουγίας''. Με κοντό γρανάζωμα σκαρφάλωνε τα πιο δύσκολα ανηφορικά με άνεση, με το μαμίσιο γρανάζωμα ταξίδευε με παρατεταμένες 130άρες χωρίς να κουράζει και χωρίς να κουράζεται.


Το επόμενο ήταν το καλύτερο fun bike που μπορούσε να έχει κανείς.. ένα XR600.
Τι απίθανο μηχανάκι που ήταν! Μπορεί να ήταν σχετικά βαρύ και δύσκολο για τα μονοπάτια, αλλά το χαμόγελο που σου χάριζε με τις τόσες πλαγιολισθήσεις ισχύος και τις εύκολες ροπάτες σούζες σε αποζημίωνε..με το πλάι έμπαινες στη στροφή, με το πλάι έβγαινες! Κι αν έκανες κέφι και στη μια ρόδα!

Εδώ μερικές από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει το ΄99 με τον φίλο Αντρέα και το αδερφάκι 600άρι του. Είχαμε διασχίσει χωμάτινα και βουνίσια την Πελοπόννησο από το Αίγιο μέχρι κάτω στη Νεάπολη όπου είχαμε πάρει καράβι μετά και περάσαμε Κύθηρα..










Θα ψάξω να βρω κι άλλες και να το εμπλουτίσω το θεματάκι.

:friendship:
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Δικιες μου παλιες φωτο δεν εχω, μιας και μηχανη οδηγαω τα τελευταια 4 χρονια αλλα...
...Ειπα να καθαρισω απο παλιατζουρες την αποθηκη στο σπιτι της γιαγιας, και να τακτοποιησω λιγο διαφορα πραμματα που ειχε. Εκει που καθαριζα λοιπον επεσε το ματι μου σ' ενα παλιο σκονισμενο κουτι. Ρε λες να εχει τιποτα λιρες; To ανοιξα λοιπον και ηταν γεματο απο παλιες φωτογραφιες, οι περισσοτερες μικρες ασπρομαυρες και σε κακη κατασταση.
Εκει που τις ξεψαχνιζα, ξαφνικα εμεινα κοκκαλο! Ο παππους μηχανοβιος! Παραθετω τις 6 φωτο που βρηκα στο σεντουκι αφου τις επεξεργαστηκα οσο μπορουσα γιατι ηταν μικρες και σε κακη κατασταση.

BMWδακιδες... οι μοβοροι!






Εκδρομη με την οικογενεια


Εκδρομη με τα κοριτσια. Η μηχανη δεν μπορω να καταλαβω τη μαρκα ειναι.


- Ρε γιαγια τι κανει αυτος εδω?

- Α τσ' παλαβι π' να φαν τα πιστια τς, βγαζαμ του τσιπουρο απ΄το καζαν, ντερλικοναν κιουλο τετια καναν!

Ανω ηλιουπολη Θεσσαλονκη καπου την δεκαετια 50" η 60¨
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δικιες μου παλιες φωτο δεν εχω, μιας και μηχανη οδηγαω τα τελευταια 4 χρονια αλλα...
...Ειπα να καθαρισω απο παλιατζουρες την αποθηκη στο σπιτι της γιαγιας, και να τακτοποιησω λιγο διαφορα πραμματα που ειχε. Εκει που καθαριζα λοιπον επεσε το ματι μου σ' ενα παλιο σκονισμενο κουτι. Ρε λες να εχει τιποτα λιρες; To ανοιξα λοιπον και ηταν γεματο απο παλιες φωτογραφιες, οι περισσοτερες μικρες ασπρομαυρες και σε κακη κατασταση.
Εκει που τις ξεψαχνιζα, ξαφνικα εμεινα κοκκαλο! Ο παππους μηχανοβιος! Παραθετω τις 6 φωτο που βρηκα στο σεντουκι αφου τις επεξεργαστηκα οσο μπορουσα γιατι ηταν μικρες και σε κακη κατασταση.

BMWδακιδες... οι μοβοροι!






Εκδρομη με την οικογενεια


Εκδρομη με τα κοριτσια. Η μηχανη δεν μπορω να καταλαβω τη μαρκα ειναι.


- Ρε γιαγια τι κανει αυτος εδω?

- Α τσ' παλαβι π' να φαν τα πιστια τς, βγαζαμ του τσιπουρο απ΄το καζαν, ντερλικοναν κιουλο τετια καναν!

Ανω ηλιουπολη Θεσσαλονκη καπου την δεκαετια 50" η 60¨
Ρε συ φιλε αυτες ειναι θησαυρος!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Να μιλησω και εγω??? οχι πειτε μου, να μιλησω???
Η πιο σκονισμενη μοτοφωτογραφια που εχει διασωθει απο τον χαλασμενο υπολογιστη μου ο οποιος ειναι γεματος φωτογραφιες,
ειναι αυτη εν ετη 2008 αν θυμαμαι καλα...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Να μιλησω και εγω??? οχι πειτε μου, να μιλησω???
Η πιο σκονισμενη μοτοφωτογραφια που εχει διασωθει απο τον χαλασμενο υπολογιστη μου ο οποιος ειναι γεματος φωτογραφιες,
ειναι αυτη εν ετη 2008 αν θυμαμαι καλα...
Kαγκουρακι ε?
Το κομμενο χερι ηταν εξτρα?:roflmao:
 
Top Bottom